• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

Kød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed01. 08. 2024 | Mikkel Bækgaard

Ny MSC-finansiering til forskning, der hjælper fiskeriet med at beskytte bestandene og minimere påvirkningen af dyrelivet

Kød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed01. 08. 2024 By Mikkel Bækgaard

Marine Stewardship Council (MSC) annoncerede i juli 32 nye tilskud gennem sin Ocean Stewardship Fund (OSF), der støtter projekter fra Indien, Indonesien, Mexico, New Zealand, Nicaragua og Peru.

Siden OSF blev etableret i 2018, har fonden uddelt over 140 tilskud på i alt 6,6 millioner USD (ca. 45 millioner kr.) for at levere varige forandringer. Disse har støttet en lang række projekter, der har til formål at forbedre bestandenes sundhed, forvalte fangstniveauerne omhyggeligt og beskytte havmiljøet.

Finansieringen i 2024 inkluderer stipendier til studerendes forskning, der flugter med MSC’s mål om at beskytte biodiversiteten i havet, hvilket vil hjælpe ikke-MSC-certificerede fiskerier med at foretage miljøforbedringer, herunder minimere skader på dyreliv og økosystemer.

MSC er en nonprofitorganisation og lover årligt 5 % af sine royalties fra salg af MSC-mærkede produkter, som er certificeret til at opfylde MSC’s bæredygtighedsstandard, til Ocean Stewardship Fund. I stigende grad bidrager tredjeparts filantropiske donationer og midler fra virksomheder også til fonden, og dermed til at fremskynde fremskridt inden for bæredygtigt fiskeri globalt.

OSF-finansieringen i 2024 omfatter også 9 tilskud på i alt 3,84 mio. kr. til ikke-certificerede fiskerier, der arbejder på forbedringsprojekter med det formål at blive miljømæssigt bæredygtige.

Derudover supplerer OSF med op til 43.000 kr. pr. bevilling til studerende forskere, for deres individuelle omkostninger og støtter deres forskningsprojekter med fiskeri. Nogle af dette års bevillingsmodtagere omfatter:  

  • Rocío Nayeli Avendaño Villeda, fra Centro Interdisciplinario de Ciencias Marinas, som vil indsamle data til at forbedre forståelsen af et mexicansk sardinfiskeris indvirkning på store havfugle. Hendes forskning vil hjælpe forskere med nøjagtigt at beregne populationsstørrelsen af brune pelikaner. Avendaños projekt er finansieret gennem en donation til OSF fra Carrefour Italy og skaldyrsmærket Delicius. 
  • Lindiwe Makapela fra Stellenbosch University, Sydafrika, vil undersøge det sydafrikanske kulmule-langlinefiskeris interaktioner med spækhuggere og kappelssæler og foreslå operationelle teknikker for at minimere enhver risiko for disse havpattedyr. Forskningsresultaterne vil også forbedre nøjagtigheden af bestandsvurderinger, og forvaltningsforanstaltninger vil blive delt med andre fiskerier i regionen for at hjælpe med at fremme bedste praksis.
  • Mishel Valery Rañada fra Vrije Universitet i Bruxelles har til formål at forbedre dataindsamlingsprocesserne på et fiskeri i Surinam. Manglende oplysninger om interaktioner med sårbare, truede og beskyttede arter er en væsentlig hindring for bæredygtigt fiskeri efter hvidfisk i det demersale trawlfiskeri. Oprettelsen af en database ved hjælp af smartphones til at logge observationer vil hjælpe fiskeriet, og andre i regionen vil hjælpe fiskerne med at forstå og afbøde deres indvirkning. 

Dr. Beth Polidoro, forskningsdirektør for MSC, sagde:

“Ocean Stewardship Fund er et fremragende redskab til at støtte forskere tidligt i deres karriere til at teste hypoteser og gøre nye opdagelser. Havmiljøet ændrer sig betydeligt rundt om i verden, og fiskeriet skal fortsætte med at tilpasse sig.  Støtte til initiativer til forbedrede data og løsninger informeret af videnskab er afgørende for at navigere i disse udfordringer.

“Studerendes forskningsprojekter kan give uvurderlig indsigt til fiskerier, der ikke allerede er certificeret, til at forbedre den måde, de fisker på, ved at producere data og analyser, der kan informere om handlinger til at reducere bifangst og fiskeres interaktioner med sårbare arter og fugle.

“Forskere og fiskere kan lære meget af hinanden. Ocean Stewardship Fund faciliterer dette samarbejde for at drive den innovation og de fremskridt, der er nødvendige for at bevare vores oceans dyrebare ressourcer.”

Skrevet i: Kød, fisk og fjerkræ, Miljø og sundhed, Top, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

FødevareDanmark: Sænk fødevaremomsen, men hæv ikke priserne andre steder

Detailhandel og en grosPolitik og eksport12. 11. 2025

FødevareDanmark støtter ønsket om lavere fødevaremoms, men afviser De Samvirkende Købmænds (DSK) forslag om at finansiere momsnedsættelsen ved at hæve momsen på ”mindre nødvendige varer”. Torsdag i sidste uge lancerede De Samvirkende Købmænd (DSK) en analyse, der viser, at det er muligt at

Fem forskningsbaserede skridt mod mere bæredygtig ost

Forskning og uddannelseMejeriØkologi og bæredygtighed12. 11. 2025

En ny forskningsgennemgang viser, at fem enkle tiltag kan gøre osteproduktion mere effektiv og bæredygtig. Et forskerteam fra DTU har gennemgået den eksisterende forskning om fermentering og modning af ost i et litteraturstudie og peger på fem underudnyttede videnskabeligt baserede tiltag, som kan

Toscansk toprestaurant fylder Det japanske Tårn med italiensk velsmag

AktueltFoodservice12. 11. 2025

Den toscanske michelinrestaurant Saporium rykker for en periode ind i Tivoli. I Toscanas bølgende bakker ligger et af Italiens mest eksklusive og idylliske hoteller: det danskejede Borgo Santo Pietro, som for nyligt er blevet tildelt de maksimale 3 nøgler i Michelin-guiden. Blandt hotellets

Irland vinder prisen for verdens bedste steak ved World Steak Challenge

AktueltDetailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræ12. 11. 2025

Ved mandagens World Steak Challenge vandt irske Dawn Meats og Lidl titlen som 'World's Best Steak' for deres irske græsfodrede sirloin. I alt sikrede Irland sig 24 guldmedaljer - og ud af de i alt 304 uddelte medaljer tog Irland den største samlede medaljehøst med 68 guld-, sølv- eller

Grønne ambitioner kræver større satsning på økologiforskning

Forskning og uddannelseFødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed12. 11. 2025

Forskning i økologi skal ikke have mindre, men større investeringer, for at Danmark kan leve op til sine grønne ambitioner om en fordobling af økologien. Det sikrer en ny politisk aftale. Med et nybrud i dansk forskningspolitik gennemfører regeringen flerårige investeringer i forskning og

FERM FOOD vinder EY’s Scale-Up pris: Gør fødevarer sundere

FødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed11. 11. 2025

Den danske ingrediensproducent FERM FOOD ApS fra Bække i Vejen har vundet EY Entrepreneur Of The Year’s regionale pris i kategorien Scale-Up. Prisen blev uddelt ved EY’s kåring i Syd-og Sønderjylland torsdag den 6. november og markerer en vigtig milepæl for virksomheden, der leverer fermenterede

Indonesisk svamp tryller ølrester om til pølser

DrikkevarerForskning og uddannelseKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserØkologi og bæredygtighed11. 11. 2025

I jagten på nye måder at producere protein på, har forskere på Aalborg Universitet forvandlet restprodukter fra ølproduktion til et proteinrigt produkt, som kan erstatte almindeligt kød i f.eks. pølser. Resultatet er både velsmagende, bæredygtigt og økonomisk fordelagtigt. For mange går en øl

Hotel Vejlefjord investerer massivt i talentudvikling i en presset branche

AktueltFoodserviceForskning og uddannelse11. 11. 2025

Mens hotel- og restaurationsbranchen kæmper med mangel på kvalificeret arbejdskraft, har Hotel Vejlefjord succes med at fastholde og udvikle medarbejdere gennem målrettede talentprogrammer. Hotel- og restaurationsbranchen har i flere år været blandt de hårdest ramte af forgæves rekrutteringer.

Økologikongres 2025 skal vise, hvad økologien kan præstere på basis af naturlige metoder

AktueltFødevareproduktionLandbrugMesser og konferencerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed11. 11. 2025

Den 18.–19. november samles landmænd, forskere, rådgivere og virksomheder i Kolding til Økologikongres 2025. Med 47 faglige sessioner og temaer fra grøn trepart til sundhed og økologisk regenerativt landbrug sætter kongressen fokus på, hvordan økologien kan levere løsninger på tidens største

Ultraforarbejdede fødevarer: Eksperter efterlyser fokus på ernæring frem for proces

Forskning og uddannelseFødevareproduktionMesser og konferencerMiljø og sundhedTop11. 11. 2025

Den offentlige debat om ultraforarbejdede fødevarer fylder meget hos både forbrugere og fødevaresektor. På årets fødevarekonference, Fremtidens Fødevarer, hos Teknologisk Institut satte forskere og aktører problemstillingen under lup og opfordrede til at flytte fokus fra proces til

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch og Pfeiffer bringer den nyeste vakuumteknologi til Ajour 2025

  • Spirax Sarco Danmark

    Lavere energiforbrug og bedre produktkvalitet med Steam Infusion – en unik teknik til fødevarefremstilling

  • DENIOS ApS

    Sådan håndterer du en lækage med 10 trin

  • Busch Vakuumteknik A/S

    50 års trofast tjeneste i produktionen

  • Spirax Sarco Danmark

    Blog: Damp er naturlig teknologi

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilmeld dig Masterclass om dyrevelfærd og regenerativt landbrug

  • DENIOS ApS

    Hvad gør du med dine gasflasker, når kulden kommer?

  • Spirax Sarco Danmark

    Reducer dine levetidsomkostninger på reguleringsventiler

  • DENIOS ApS

    Alt hvad du skal vide, før du håndterer farlige stoffer

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget produktivitet på mejeriet takket være vakuum fra Busch

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • FødevareDanmark: Sænk fødevaremomsen, men hæv ikke priserne andre steder

    12.11.2025

  • Fem forskningsbaserede skridt mod mere bæredygtig ost

    12.11.2025

  • Toscansk toprestaurant fylder Det japanske Tårn med italiensk velsmag

    12.11.2025

  • Irland vinder prisen for verdens bedste steak ved World Steak Challenge

    12.11.2025

  • Grønne ambitioner kræver større satsning på økologiforskning

    12.11.2025

  • FERM FOOD vinder EY’s Scale-Up pris: Gør fødevarer sundere

    11.11.2025

  • Indonesisk svamp tryller ølrester om til pølser

    11.11.2025

  • Hotel Vejlefjord investerer massivt i talentudvikling i en presset branche

    11.11.2025

  • Økologikongres 2025 skal vise, hvad økologien kan præstere på basis af naturlige metoder

    11.11.2025

  • Ultraforarbejdede fødevarer: Eksperter efterlyser fokus på ernæring frem for proces

    11.11.2025

  • Danskerne rækker ud efter nye varianter af oksekød

    06.11.2025

  • RAWBITE udvider produktionen i Tyskland for at imødekomme stigende efterspørgsel

    06.11.2025

  • 7-Eleven åbner ny runde af Innovation Corner og sætter fjerde iværksætterprodukt på hylderne

    06.11.2025

  • Årets Wiuff 2025: Marie Bojsen fra Birthesminde modtager Danmarks første råvarepris

    06.11.2025

  • Sund jord giver sunde grøntsager – og det kan smages

    06.11.2025

Alle nyheder ›

Læs også TechMedias 2 fødevaremagasiner online

Annoncering i TechMedias 2 fødevaremagasiner

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik