• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Messer og konferencerPolitik og eksportTop17. 08. 2020 | Kasper Mundt-Nielsen

Ny madfestival ser dagens lys

Messer og konferencerPolitik og eksportTop17. 08. 2020 By Kasper Mundt-Nielsen

I sommerfestivalernes fravær vil en nytænkt madfestival fra 26. august til 25. september se dagens lys i København og omegn. Den madpolitiske festival vil gentænke madsystemet gennem velsmag, oplysning og inddragelse

Stifter af Madland og direktør i Koalition, Marie Sainabou Jeng, fortæller, at målet med Madland er at oplyse, inspirere og engagere festivalgæster såvel som professionelle aktører til at tage aktiv stilling til egen indflydelse på den bæredygtige omstilling af vores madsystem. Foto: Liv Kastrup

Årets festivalsæson synes at være visnet væk, inden den overhovedet nåede at spire, men til august trodser en ny madpolitisk festival udviklingen med en måned fuld af madglæde og kritisk stillingtagen. Med en aktivistisk og madpolitisk dagsorden inviterer Madland-festivalen danskerne til at tage aktiv del i den bæredygtige omstilling af vores madsystem − en agenda, der udfoldes gennem madskoler, gårdbesøg, samtaler og et væld af lækre, tankevækkende madoplevelser.

Mindre events spredt ud over København og omegn

Festivalen Madland, iværksat af Koalition, bliver uden store, tætte forsamlinger, men vil i stedet agere platform for mindre events i hele København og omegn. Gennem en hel måned kan du blive klog på blæksprutter, besøge et bynært økolandbrug, komme tættere på havets mangfoldige økosystem, spise ude i et af byens grønne åndehuller til ”Den lille københavnerpicnic”, komme i ciderskole og meget mere.

– Vi ser mening i at bruge genstarten som anledning til at gentænke Danmark som madland. Madlands mål bliver at oplyse, inspirere og engagere festivalgæster såvel som professionelle aktører til at tage aktiv stilling til egen indflydelse på den bæredygtige omstilling af vores madsystem, siger stifter af Madland og direktør i Koalition, Marie Sainabou Jeng.

– Vi har talt med jordbrugere, producenter, spisesteder, købmænd og iværksættere, der alle er ivrige efter at skabe, sætte i værk og handle sig ud af krisen, og som er villige til at tilpasse sig Covid-19-situationens uvished. Med Madland giver vi dem mulighed for at tage del i en fælles madpolitisk dagsorden.

Opbakning fra en bred skare af madaktører

Indtil videre tæller listen over virksomheder og organisationer, der tager del i Madland, blandt andet Staldkøkkenet, Kitchen Collective, Havhøst, Seerupgaard, Æblerov, Folkets Madhus, Mejeriforeningens Ost & ko, Jalm&B, Irma, FoodSHIFT 2030, Godis Grønt m.fl.

– Corona har hæmmet og aflyst møderne mellem de spisende og producerende. Efter lempelserne af forsamlingsforbuddet besluttede vi os for at sætte festivalen i værk med et program, hvor man foruden en stærk nerve af værtskab, smag og sanselighed også vil opleve elementer af uddannelse, samtale og opfordring til at tage aktiv del, fortæller Marie Sainabou Jeng.

Foruden de mange spredte begivenheder vil Kødbyens madinnovationshus, CPH Food Space, i coronabegrænset omfang agere central platform for events.

Mad:samtalen: Rummer samtaler, podcasts og andre ord om at gentænke maddanmark under emner som socialgastronomi, iværksætteri, land- og jordbrug, klima, cirkulær økonomi, offentlige måltider, madsystembrydere og børn og unge.

Mad:skolen: Vil maddanne og skabe interesse for råvarer og madlavning gennem køkkenskoler, workshops, smagninger og andre dannende og uddannende events online eller fysisk.

Mad:byen: Sker på byens spisesteder, restauranter og beværtninger og samler de events, artikler, rapporter og film, der omhandler bylivet for folk, der spiser og drikker ude. Blandt andet afholder Koalition ”Den lille københavnerpicnic”, der i samarbejde med lokale restauranter og barer skaber en række picnicstationer i byens grønne åndehuller.

Mad:hjemmet: Samler events, aktiviteter, film osv., der understøtter, at folk går i køkkenerne derhjemme og spiser sammen. Sporet vil rumme online og offline fællesspisninger, fælles madlavning/madskoler m.m.

Mad:landet: Sporet inviterer københavnerne ud på landet for at møde og lære af de landmænd, jordbrugere og producenter, der forsyner byen. Det kan være gårdbesøg, høstmiddage, høsthjælp m.m.

Mad:havet: Favner events, der sker i og omkring havet for at give større interesse og mod på havets uopdagede ressourcer. Det kan være fisketure, auktionsbesøg, tanghøst og lignende.

En større, langsigtet plan for at forbinde og styrke madsystemet

Festivalen Madland er første indspark på Koalitions nye platform, Baglandet: En madpolitisk møde-, medie- og vidensplatform, hvor danskerne kan blive klogere på det store og ofte uoverskuelige system, der ligger bag de råvarer og produkter, vi spiser til daglig.

Platformen skal samtidig forbinde og forene aktører i madsystemet og på den måde sætte scenen for, at nye møder, samarbejder og værdifællesskaber kan gro sammen året rundt. Baglandet stiftes i 2020 og går i luften som aktiv møde-, medie- og vidensplatform næste år.

Find program og mere information på madlandfestival.dk

Skrevet i: Messer og konferencer, Politik og eksport, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Danskerne blandt dem, der spiser mest laks i EU – og stiller større krav til oprindelse og kvalitet

Kød, fisk og fjerkræ16. 04. 2026

Danskerne er blandt Europas mest lakseglade forbrugere. Med et årligt forbrug på 6,26 kilo laks pr. person topper Danmark listen i EU, og laks udgør næsten halvdelen af det samlede fiskeforbrug. Samtidig er kravene til kvalitet og ansvarlig oprindelse stigende. Det viser en ny rapport fra

Dagrofa træder ind i Bælgfrugtspartnerskabet

Detailhandel og en grosFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 04. 2026

Bælgfrugtspartnerskabet udvider endnu engang partnerkredsen og kan nu byde velkommen til Dagrofa. Dagrofa dækker over detailkæderne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb samt Dagrofa Foodservice, der leverer til hoteller, restauranter, caféer og kantiner. Derudover er Aarstiderne og specialistselskaber

Farvel til 1,5 millioner stykker affald: Københavnske skoler får genbrugelige madbokse

AktueltEmballageFoodservice16. 04. 2026

Genbrugelige madbokse skal erstatte engangsemballage i spisefrikvarteret på Københavns folkeskoler. I dag serveres omkring 6.500 måltider dagligt i engangsemballage, hvilket betyder at mere end 1,5 millioner stykker engangsemballage smides ud om året. Det skal nye genbrugelige madbokse i fremtiden

Dessert på menuen i nyt Food&Drink

AktueltFoodservice16. 04. 2026

Årets tredje udgave af branchemagasinet Food&Drink er på gaden - denne gang med fokus på måltidets søde afslutning. I magasinet taler vi blandt andet med Bocuse d'Or-vinder Brian Mark Hansen om hans dessertkogebog og får hans tips til at løfte desserten til nye niveauer. Vi hører også om

140 jobs skal flyttes: Danish Crown planlægger at flytte fødevareproduktionen fra Aalborg, Østerbro

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræTop16. 04. 2026

Danish Crown laver en større millioninvestering i nye maskiner til frikadelleproduktion og beslægtede fødevarer for at fremtidssikre produktionen. Efter grundige overvejelser er det vurderet, at investeringen er bedst placeret i Vejle, og i den forbindelse planlægger Danish Crown at flytte

Økologisk Landsforening: Alle køer skal have adgang til græs og åben himmel

Kød, fisk og fjerkræMejeriMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed14. 04. 2026

Mens danskerne i weekenden fejrede Økodag sammen med de økologiske køer, må mange andre køer blive inde i stalden. Det vil Økologisk Landsforening have lavet om med en lov, der sikrer alle køer adgang til græs og åben himmel. I søndags var der Økodag på 39 økologiske gårde rundt om i landet,

Danish Crown henter international profil som ny produktionsdirektør

Kød, fisk og fjerkræ14. 04. 2026

Danish Crown styrker ledelsesholdet med en ny international profil. Den 4. maj 2026 tiltræder Gary Noble som produktionsdirektør med ansvar for alle forædlingsfabrikkerne i Danish Crown Foods. Gary Noble er brite og har mange års global erfaring som leder inden for drift og produktion. Han har

International baristakonkurrence kommer til Danmark

AktueltDrikkevarer14. 04. 2026

Lavazza internationale Barista Challenge kommer til Danmark og giver for første gang professionelle baristaer mulighed for at konkurrere om en plads i den globale finale i Torino. Her venter både international anerkendelse og chancen for at vinde et eksklusivt udviklingsforløb på Lavazza

Tre nominerede kæmper om Økoprisen 2026

AktueltMesser og konferencerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed14. 04. 2026

Nu sætter Økologisk Landsforening navn på de tre nominerede til Økoprisen 2026, der uddeles den 22. maj på Madens Folkemøde. Det bliver Jakob Ørstrup, Liselotte Kira Gregers Andersen eller Rikke Grønning, der vinder Økoprisen 2026. Det står klart, efter Økologisk Landsforenings udvalg for

Just eat stopper i Danmark 30. April

FoodserviceTop14. 04. 2026

Just Eat meddeler om ophør af driften i Danmark den 30. april. Alle kunder tilbydes at overgå til Uber Eats. Efter deres udmelding i marts om at virksomheden lukker sine aktiviteter i Danmark, har Just Eat bekræftet, at de indstiller driften i Danmark den 30. april 2026. Dette afsluttende

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danskerne blandt dem, der spiser mest laks i EU – og stiller større krav til oprindelse og kvalitet

    16.04.2026

  • Dagrofa træder ind i Bælgfrugtspartnerskabet

    16.04.2026

  • Farvel til 1,5 millioner stykker affald: Københavnske skoler får genbrugelige madbokse

    16.04.2026

  • Dessert på menuen i nyt Food&Drink

    16.04.2026

  • 140 jobs skal flyttes: Danish Crown planlægger at flytte fødevareproduktionen fra Aalborg, Østerbro

    16.04.2026

  • Økologisk Landsforening: Alle køer skal have adgang til græs og åben himmel

    14.04.2026

  • Danish Crown henter international profil som ny produktionsdirektør

    14.04.2026

  • International baristakonkurrence kommer til Danmark

    14.04.2026

  • Tre nominerede kæmper om Økoprisen 2026

    14.04.2026

  • Just eat stopper i Danmark 30. April

    14.04.2026

  • Kjær & Sommerfeldt halverer CO₂-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

    09.04.2026

  • Fremgang i Dagrofa Foodservice: 2025-regnskab viser stigende omsætning og højere driftsresultat

    09.04.2026

  • Priserne presser – men sundhed og samvittighed fylder mere i nordisk madvalg

    09.04.2026

  • Økodag 2026: Det er ved at være sidste udkald, hvis man skal sikre sig billet til dansende køer på græs på søndag 12. april

    09.04.2026

  • Rynkeby vil løfte hel kategori med juice fra eget frugtpresseri

    09.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik