• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed25. 06. 2024 | Mikkel Bækgaard

Ny grøn aftale høster ros – men også kritik

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed25. 06. 2024 By Mikkel Bækgaard

I går kunne regeringen og dens parter præsentere en ny grøn trepartsaftale, blandt andet med en Co2-afgift for landbruget. Aftalen høster roser mange steder fra, men også kritik – blandt andet for fortsat at fokusere på animalsk produktion i en tid med grøn omstilling.

Traktor høster hø
Foto: Freepik.com

I går nåede treparten til enighed om en historisk aftale, der definerer de politiske rammer for den grønne omstilling af fødevareerhvervet, og som får indflydelse på Danmarkskortet i fremtiden. Den historiske aftale samler for første gang i nyere tid en lang række parter på tværs af landbrug- og miljøområdet.

Det er en aftale, der høster mange roser, blandt andet hos Landbrug og Fødevarer:

“Det er en aftale, som er epokegørende for Danmarks klimaindsats og for vores fælles natur. Og det er en aftale, som sætter rammerne for dansk landbrug og Danmarks fødevareproduktion i mange år frem. Netop derfor har det været vigtigt for os at være med ved bordet hele vejen,” siger formand for Landbrug & Fødevarer, Søren Søndergaard.

Formanden lægger ikke skjul på, at forhandlingerne har været meget komplicerede. Derfor har treparten forhandlet intenst lige til det sidste.

“Der er tale om store og svære kompromiser. Det var en forudsætning for at være med i treparten i første omgang, og det har vi været indstillet på. Men vi har også fået reel indflydelse og sat markante aftryk, der bliver afgørende for Danmarks fremtidige fødevareproduktion og de kommende generationer af landmænd,” siger Søren Søndergaard.

Klarhed om rammevilkår

Aftalen øger klarheden, når det kommer til væsentlige dele af landmændenes rammevilkår.

“Landmænd og virksomheder i fødevareerhvervet har ventet og ventet. Først på en ekspertgruppe og senest på treparten. I mange måneder har vores medlemmer sovet med det ene øje på klem. Velvidende at vores rammevilkår stod over for store forandringer. Undervejs har vi set en polariseret debat – og det på trods af danskernes generelle opbakning og tillid til vores erhverv. Nu er ventetiden ovre og vi får nu markant større sikkerhed, når det kommer til vores rammevilkår,” lyder det fra Landbrug & Fødevarers formand..

Fastholder animalsk produktion

Det er dog ikke alle, der er lige begejstret for den nye aftale, som høster kritik hos blandt andet Rådet for Grøn Omstilling, Økologisk Landsforening og Greenpeace.

Således mener Rådet for Grøn Omstilling for eksempel, at trepartsaftalen sikrer naturen og havet, men fejler ved at fastholde, hvad de kalder en problematisk animalsk produktion. Her så man gerne et øget tempo og et større incitament til at omlægge til mere plantebaseret mad til mennesker.

“Vi har brug for en hurtigere indfasning og at man giver et kraftigt incitament til ændringer i, hvad vi producerer – den såkaldte strukturelle omlægning. Det betyder, at miljø- og klimabelastende animalsk produktion skal omlægges til naturarealer eller til plantebaseret produktion. Vi får via den nye arealfond udtaget 390.000 hektar jord svarende til 15 pct. af landbrugsarealet, men incitamentet til at bevæge sig væk fra animalsk produktion udebliver i denne aftale,” siger Niklas Sjøbeck Jørgensen, seniorrådgiver for Fødevarer og Bioressourcer i Rådet for Grøn Omstilling.

Betales af dyr og natur

Kritikken kommer også fra Økologisk Landsforening, der savner ambitioner om en mere plantebaseret fødevareproduktion. Samtidig er der for meget fokus på teknologi, mener de:

“På trods af, at det er godt, at der endelig er kommet klarhed om afgiften, så er det ikke godt nok. Samlet set er det en aftale, der har alt for meget fokus på ny teknologi, frem for at gribe chancen for en nødvendig grøn omstilling, en pris som betales af både dyr og natur. Aftalen mangler derudover realisme i sit europæiske udsyn, både i forhold til anvendelsen af landbrugsstøtten, og når den på forhastet grundlag konkluderer, at landbruget kan omfattes af EU’s fælles kvotehandelssystem,” siger Sybille Kyed, landbrugs- og fødevarepolitisk chef i Økologisk Landsforening, der dog er glad for, at man har fokus på økologi og biodiversitet:

”Vi bemærker dog, at treparten anerkender økologiens værdi for biodiversitet, dyrevelfærd og det rene drikkevand, ligesom økologi altid har været et virkemiddel i vandmiljøplanerne, men det er synd, disse elementer ikke er en del af afgiftsmodellen. Så var grunden lagt til en reel omstilling af hele landbruget, der besvarer alle relevante udfordringer for et fremtidssikret landbrug,” siger hun.

En kniv i ryggen

Endnu mere kritisk er Greenpeace, der kalder aftalen en kniv i ryggen på havmiljøet:

“Det er et svigt af en fantastisk mulighed for at udvikle vores landbrug, så det i fremtiden kunne producere sunde og klimavenlige fødevarer, sikre plads til natur og lade livet vende tilbage til vores fjorde. I stedet har den grønne trepart leveret et slattent kompromis og en kniv i ryggen på havmiljøet. Nu må vi sætte vores lid til de folkevalgte,” siger Christian Fromberg, der er kampagneleder for landbrug, natur og skov hos Greenpeace.

Skrevet i: Fødevareproduktion, Kød, fisk og fjerkræ, Landbrug, Miljø og sundhed, Politik og eksport, Top, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Danskerne blandt dem, der spiser mest laks i EU – og stiller større krav til oprindelse og kvalitet

Kød, fisk og fjerkræ16. 04. 2026

Danskerne er blandt Europas mest lakseglade forbrugere. Med et årligt forbrug på 6,26 kilo laks pr. person topper Danmark listen i EU, og laks udgør næsten halvdelen af det samlede fiskeforbrug. Samtidig er kravene til kvalitet og ansvarlig oprindelse stigende. Det viser en ny rapport fra

Dagrofa træder ind i Bælgfrugtspartnerskabet

Detailhandel og en grosFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 04. 2026

Bælgfrugtspartnerskabet udvider endnu engang partnerkredsen og kan nu byde velkommen til Dagrofa. Dagrofa dækker over detailkæderne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb samt Dagrofa Foodservice, der leverer til hoteller, restauranter, caféer og kantiner. Derudover er Aarstiderne og specialistselskaber

Farvel til 1,5 millioner stykker affald: Københavnske skoler får genbrugelige madbokse

AktueltEmballageFoodservice16. 04. 2026

Genbrugelige madbokse skal erstatte engangsemballage i spisefrikvarteret på Københavns folkeskoler. I dag serveres omkring 6.500 måltider dagligt i engangsemballage, hvilket betyder at mere end 1,5 millioner stykker engangsemballage smides ud om året. Det skal nye genbrugelige madbokse i fremtiden

Dessert på menuen i nyt Food&Drink

AktueltFoodservice16. 04. 2026

Årets tredje udgave af branchemagasinet Food&Drink er på gaden - denne gang med fokus på måltidets søde afslutning. I magasinet taler vi blandt andet med Bocuse d'Or-vinder Brian Mark Hansen om hans dessertkogebog og får hans tips til at løfte desserten til nye niveauer. Vi hører også om

140 jobs skal flyttes: Danish Crown planlægger at flytte fødevareproduktionen fra Aalborg, Østerbro

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræTop16. 04. 2026

Danish Crown laver en større millioninvestering i nye maskiner til frikadelleproduktion og beslægtede fødevarer for at fremtidssikre produktionen. Efter grundige overvejelser er det vurderet, at investeringen er bedst placeret i Vejle, og i den forbindelse planlægger Danish Crown at flytte

Økologisk Landsforening: Alle køer skal have adgang til græs og åben himmel

Kød, fisk og fjerkræMejeriMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed14. 04. 2026

Mens danskerne i weekenden fejrede Økodag sammen med de økologiske køer, må mange andre køer blive inde i stalden. Det vil Økologisk Landsforening have lavet om med en lov, der sikrer alle køer adgang til græs og åben himmel. I søndags var der Økodag på 39 økologiske gårde rundt om i landet,

Danish Crown henter international profil som ny produktionsdirektør

Kød, fisk og fjerkræ14. 04. 2026

Danish Crown styrker ledelsesholdet med en ny international profil. Den 4. maj 2026 tiltræder Gary Noble som produktionsdirektør med ansvar for alle forædlingsfabrikkerne i Danish Crown Foods. Gary Noble er brite og har mange års global erfaring som leder inden for drift og produktion. Han har

International baristakonkurrence kommer til Danmark

AktueltDrikkevarer14. 04. 2026

Lavazza internationale Barista Challenge kommer til Danmark og giver for første gang professionelle baristaer mulighed for at konkurrere om en plads i den globale finale i Torino. Her venter både international anerkendelse og chancen for at vinde et eksklusivt udviklingsforløb på Lavazza

Tre nominerede kæmper om Økoprisen 2026

AktueltMesser og konferencerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed14. 04. 2026

Nu sætter Økologisk Landsforening navn på de tre nominerede til Økoprisen 2026, der uddeles den 22. maj på Madens Folkemøde. Det bliver Jakob Ørstrup, Liselotte Kira Gregers Andersen eller Rikke Grønning, der vinder Økoprisen 2026. Det står klart, efter Økologisk Landsforenings udvalg for

Just eat stopper i Danmark 30. April

FoodserviceTop14. 04. 2026

Just Eat meddeler om ophør af driften i Danmark den 30. april. Alle kunder tilbydes at overgå til Uber Eats. Efter deres udmelding i marts om at virksomheden lukker sine aktiviteter i Danmark, har Just Eat bekræftet, at de indstiller driften i Danmark den 30. april 2026. Dette afsluttende

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danskerne blandt dem, der spiser mest laks i EU – og stiller større krav til oprindelse og kvalitet

    16.04.2026

  • Dagrofa træder ind i Bælgfrugtspartnerskabet

    16.04.2026

  • Farvel til 1,5 millioner stykker affald: Københavnske skoler får genbrugelige madbokse

    16.04.2026

  • Dessert på menuen i nyt Food&Drink

    16.04.2026

  • 140 jobs skal flyttes: Danish Crown planlægger at flytte fødevareproduktionen fra Aalborg, Østerbro

    16.04.2026

  • Økologisk Landsforening: Alle køer skal have adgang til græs og åben himmel

    14.04.2026

  • Danish Crown henter international profil som ny produktionsdirektør

    14.04.2026

  • International baristakonkurrence kommer til Danmark

    14.04.2026

  • Tre nominerede kæmper om Økoprisen 2026

    14.04.2026

  • Just eat stopper i Danmark 30. April

    14.04.2026

  • Kjær & Sommerfeldt halverer CO₂-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

    09.04.2026

  • Fremgang i Dagrofa Foodservice: 2025-regnskab viser stigende omsætning og højere driftsresultat

    09.04.2026

  • Priserne presser – men sundhed og samvittighed fylder mere i nordisk madvalg

    09.04.2026

  • Økodag 2026: Det er ved at være sidste udkald, hvis man skal sikre sig billet til dansende køer på græs på søndag 12. april

    09.04.2026

  • Rynkeby vil løfte hel kategori med juice fra eget frugtpresseri

    09.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik