• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrug14. 11. 2023 | Mikkel Bækgaard

Ny formand for Danish Crown

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrug14. 11. 2023 By Mikkel Bækgaard

På et bestyrelsesmøde i Danish Crown torsdag aften i sidste uge er den hidtidige næstformand, Asger Krogsgaard valgt som ny formand for Danish Crown AmbA. Bestyrelsen kunne ikke længere bakke op om Erik Bredholt, og han stopper derfor som formand for både Danish Crown AmbA og Danish Crown A/S med øjeblikkelig virkning og har samtidig valgt at udtræde af Danish Crowns bestyrelser og repræsentantskab.

Asger Krogsgaard, ny formand for Danish Crown

På ryggen af sidste uges debat i medierne stod det torsdag aften klart, at Erik Bredholt ikke længere havde bestyrelsens opbakning til at stå i spidsen for Danish Crown. Han afløses på posten af Asger Krogsgaard, der igennem en årrække har været næstformand for bestyrelsen i Danish Crown AmbA. 

“For mig og den øvrige bestyrelse er det vigtigt, at vi følger den kurs, der er lagt og får ro om selskabet og til arbejdet med at finde den fremtidige ledelsesmodel for Danish Crown. Vi har en analyse på vej af andelsejernes visioner for og holdninger til Danish Crown, og det er tanken, at den analyse kan danne grundlag for den gennemgang af Danish Crowns vedtægter og principper for selskabsledelse, som et udvalg nedsat af det repræsentantskab forventes at skulle i gang med,” siger Asger Krogsgaard. 

Ny formand har solidt kendskab til virksomheden

Asger Krogsgaard er 56 år og valgt til Danish Crowns repræsentantskab i Vestjylland. Han driver en gård med både so-hold og slagtegrise ved Ringkøbing og leverer årligt omkring 70.000 slagtegrise til Danish Crown.  

Han blev valgt ind i Danish Crowns repræsentantskab i midten af 90’erne og har siden 2003 været medlem af bestyrelsen i Danish Crown AmbA. Siden 2011 har han været næstformand, og sideløbende har han i en årrække været en del af Landbrug & Fødevarers formandskab.   

“Jeg har et solidt kendskab til virksomheden og lang erfaring med organisationsarbejde, og selv om det ikke har ligget i kortene, at jeg skulle være formand for Danish Crown, så ser jeg frem til at fortsætte det arbejde, vi sammen med den daglige ledelse har sat i gang for at genskabe vores selskabs evne til at betale en konkurrencedygtig pris for ejernes leverancer af slagtedyr,” siger Asger Krogsgaard. 

Erik Bredholt forlader Danish Crown efter næsten 12 år som formand. Formelt valgte han selv at trække sig, fordi han som tingene stod ikke så nogen anden løsning.  

“På mødet var det tydeligt, at den udbredte holdning i bestyrelsen var, at Danish Crown fremover er bedst tjent med en anden formand end mig. I min tid i både Danish Crowns repræsentantskab og bestyrelse har det altid været centralt for mig at tage de rigtige beslutninger for Danish Crown. Men nu var samarbejdet i bestyrelsen kørt fast, og så er det rigtige for Danish Crown, at jeg udtræder med øjeblikkelig virkning,” siger Erik Bredholt. 

Asger Krogsgaard er valgt til formand for Danish Crown AmbA og vil i første omgang være det frem til de ordinære valg til Danish Crowns repræsentantskab og bestyrelser i december måned i år. Han forventes ligeledes valgt til formand for Danish Crown A/S på det førstkommende møde og vil indtræde i en række tillidshverv i sin egenskab af formand for Danish Crown.   

Skrevet i: Fødevareproduktion, Kød, fisk og fjerkræ, Landbrug

Seneste nyt fra redaktionen

Nemlig styrker øko-andelen trods pres i markedet

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed12. 02. 2026

Mens salget af økologiske varer generelt er faldet i den danske dagligvarebranche, går online-supermarkedet nemlig mod strømmen og øger sin økologiprocent fra 22,8 procent i 2024 til 23,8 procent i 2025. Dermed fastholder nemlig positionen som den dagligvareaktør i Danmark med den højeste andel af

Lavazza opruster med Coffee Trainer på det danske marked

Drikkevarer12. 02. 2026

Lavazza Danmark styrker nu sin position i et marked, hvor forventningerne til kaffe er stigende uanset om den nydes hjemme, på café, restaurant, hotel eller arbejdspladsen. For at imødekomme udviklingen har virksomheden taget et vigtigt strategisk skridt og oprettet stillingen som Coffee Trainer.

Emballageafgift: Administrationen koster langt mere end selve afgiften

AktueltEmballageFoodserviceFødevareproduktionPolitik og eksport12. 02. 2026

Små og mellemstore fødevarevirksomheder bruger seks til syv gange flere ressourcer på at administrere den nye emballageafgift end på selve afgiften. Det vidner om et klart behov for forenkling, lyder det fra FødevareDanmark. I december nedsatte miljøminister Magnus Heunicke et virksomhedsforum,

Kendte københavnske restauranter laver auktion til fordel for børn med livstruende sygdomme

AktueltFoodserviceMiljø og sundhed12. 02. 2026

Make-A-Wish Danmark er gået sammen med en række af Københavns mest populære restauranter om at lave en online velgørenhedsauktion, hvor danskerne kan byde på særlige auktionsgenstande. Blandt andet kan man byde på en privat koncert med artisten Aura Dione og beløbet går direkte til at opfylde

Danmark må afgive førstepladsen i økolog

Miljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed12. 02. 2026

Danmark har hidtidig indtaget førstepladsen som verdens bedste i økologisk forbrug siden årtusindeskiftet. Men nu må danskerne se sig slået af Schweiz. Der skal politisk opbakning til, hvis målet om flere økologiske arealer skal nås, mener Landbrug&Fødevarer. Gennem de seneste mange år har

Foodexpo baner vejen for iværksættere

Messer og konferencer10. 02. 2026

Med Iværksætterstien giver Foodexpo startups de bedste betingelser for at kickstarte deres vækstrejse. Her venter således både uvurderlig eksponering og stærke muligheder for networking med relevante folk fra branchen. Nordens største fødevaremesse finder sted i MCH Messecenter Herning 22.-24. marts

Islandsk succes flytter ind hos Strandgaarden

Drikkevarer10. 02. 2026

Strandgaarden har indgået en eksklusivaftale med det islandske drikkevarebrand Collab, som betyder, at Strandgaarden fremover overtager salg, markedsføring og distribution af Collab i Danmark. Aftalen sender endnu et Nordisk brand i kraftig vækst ind i Strandgaardens portefølje, og understøtter

Dansk startup omvandler den glemte halvdel af morgenkaffen til den næste milliard-dollars ingrediens

AktueltDrikkevarerFrugt og grøntFødevareproduktionMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserØkologi og bæredygtighed10. 02. 2026

Et nyt spinout fra Kost Studio og Kost Capital, der målretter fødevaretab på gårdniveau ved at stabilisere fordærvelige afgrøder og omdanne dem til funktionelle ingredienser. Hvert år går 15,3 pct. af al fødevareproduktion globalt tabt på gårdniveau, før den når forbrugere,

Brugerne hos Too Good To Go redder rekordmange fastelavnsboller i år

AktueltBrød og kagerØkologi og bæredygtighed10. 02. 2026

Over hele landet står folk i kø, bagerierne melder udsolgt, og Instagram flyder over med flødeskum, anmeldelser og billeder af landets mest hypede bagværk. Men midt i trenden sker der noget, som få opdager: Der bliver produceret så mange fastelavnsboller, at mange af dem ikke når at blive

Dagrofa sætter tal og ambitioner på bæredygtighed

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed10. 02. 2026

Dagrofa sætter nye mål for sit arbejde med bæredygtighed og bekræfter ambitionen om at drive en mere bæredygtig fødevarevirksomhed. Programmet ”Grobund for mere” fokuserer på en række samlende punkter for koncernen. Dagrofa er trådt ind i 2026 med blikket rettet mod målsætninger for sin indsats

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Invitation til kulinarisk masterclass: Desserter på 30 sekunder

  • DENIOS ApS

    Olien flød ud i vandet – men én ting inddæmmede den

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer vakuumløsninger til skalerbare brug af brint og kulstof

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

  • DENIOS ApS

    Hvad er forskellen på et brandsikkert skab og et batteriskab?

  • DENIOS ApS

    Skal dit truckværn være af stål eller plast?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions bliver officiel global leverandør af ITER-flanger

  • Ardo NV Denmark Office

    Fuldkorn som funktionel base i det professionelle køkken

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-butikkerne sænker priserne på spiritus

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nemlig styrker øko-andelen trods pres i markedet

    12.02.2026

  • Lavazza opruster med Coffee Trainer på det danske marked

    12.02.2026

  • Emballageafgift: Administrationen koster langt mere end selve afgiften

    12.02.2026

  • Kendte københavnske restauranter laver auktion til fordel for børn med livstruende sygdomme

    12.02.2026

  • Danmark må afgive førstepladsen i økolog

    12.02.2026

  • Foodexpo baner vejen for iværksættere

    10.02.2026

  • Islandsk succes flytter ind hos Strandgaarden

    10.02.2026

  • Dansk startup omvandler den glemte halvdel af morgenkaffen til den næste milliard-dollars ingrediens

    10.02.2026

  • Brugerne hos Too Good To Go redder rekordmange fastelavnsboller i år

    10.02.2026

  • Dagrofa sætter tal og ambitioner på bæredygtighed

    10.02.2026

  • Norrlyst Koncernen indgår strategisk partnerskab og køber 20 pct. af Vinimondo A/S

    05.02.2026

  • Drømme om økologisk eksporteventyr lever på BioFach

    05.02.2026

  • Bartenderne indtager scenen på Foodexpo

    05.02.2026

  • Til morgenbords med Food&Drinks

    05.02.2026

  • Grønt gennembrud: Aurion og Nordic Clarity gør det nemt at bruge bælgfrugter i de professionelle køkkener

    05.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik