• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltMarkedsføringMesser og konferencer03. 06. 2020 | Peter Friis

Madmødet afholdes til maj næste år

AktueltMarkedsføringMesser og konferencer03. 06. 2020 By Peter Friis

Målet med Madmødet er at skabe værdi og på sigt øget forretning på fødevareområdet i Midt- og Vestjylland. (Foto: PR).

Det store fødevareprojekt Madmødet bliver afholdt for første gang i dagene 27.-30. maj 2021, det er netop blevet besluttet af arrangøren bag, Business Region MidtVest. Fødevareministeren har sat kryds i sin kalender.

Madmødet er Midt- og Vestjyllands store fødevarefejring, og efter planen skulle første udgave af Madmødet have været afholdt 14.-16. maj i år, men grundet Corona situationen blev Madmødets debut flyttet til 2021 nærmere bestemt 27. – 30. maj.
– Vi gider ikke dvæle mere ved udsættelsen, den nuværende situation er vi ikke i stand til at ændre. Derimod er vi klar til at arbejde frem mod Madmødet 2021, og det ekstra år giver os masser af muligheder for at præsentere et endnu stærkere Madmøde med flere deltagere. Samtidig kan vi få skabt endnu flere madmøder i løbet af året, hvor vi sætter fødevareproducenter, kokke og virksomheder sammen om at udvikle deres forretning, og på den måde gøre Midt- og Vestjylland rigere, fortæller Susanne Nors, leder af Business Region MidtVest.
Minister for Fødevarer og Fiskeri Mogens Jensen havde meldt sin ankomst, og udover at ærgre sig over udsættelsen, så ser han frem til at deltage i år 2021.
– Madmødet er et godt initiativ, der hylder de lokale fødevarevirksomheder ved at sætte fokus på de gode kvalitetsprodukter, der bliver produceret her, og som skaber arbejdspladser. Coronakrisen har affødt, at danskerne ønsker at støtte op om lokale producenter. Madmødet kan være med til, at borgerne får øjnene op for den lille producent lige rundt om hjørnet. Og Midt- og Vestjylland har meget at byde på til spisebordet, både til hverdag og fest, siger Mogens Jensen.

Madmødet 2021 vil sætte fokus på Midt- og Vestjylland som hele Danmarks spisekammer. (Foto: PR).

Flere arbejdspladser i lokalområdet
Målet med Madmødet er først og fremmest at skabe værdi for områdets fødevarevirksomheder, og dermed øge antallet af arbejdspladser i de syv kommuner, der udgør Business Region MidtVest. Men Madmødet er også et udstillingsvindue og en mulighed for borgerne til at se, hvad området kan præstere inden for fødevareerhvervet, og der er bestemt en masse at være stolt af ifølge formand for Business Region MidtVest, Skives borgmester Peder Chr. Kirkegaard.
– Vores fødevarevirksomheder er repræsenteret på alle niveauer. Det er lige fra den lille producent af most, lammekød eller mikrobryg og til de store forarbejdningsvirksomheder som mejerier og slagterier. Vi oplever også en række stærke udviklingsklynger med tilknytning til fødevareproduktion f.eks. inden for robotteknologi, proteinkilder og bioenergi. Resultaterne fra de mange spændende virksomheder og projekter vil vi vise deltagerne til Madmødet, så borgerne får en fornemmelse af, at vi kan være stolte af Midt- og Vestjylland som hele Danmarks spisekammer, udtaler formand Peder Chr. Kirkegaard.
Mange af de allerede planlagte aktiviteter forventer Susanne Nors vil blive flyttet med til 2021. Det er bl.a. ’Madcaminoen’, og ’Walk, Talk and Eat’, hvor man kan vandre langs Vestkysten og smage på lokale fødevarer, mens man debatterer fødevarepolitik med lokale politikere. Samt ’Spis ved Bondens bord’, ’Spis med…’ og fællesspisning på torvet i de syv hovedbyer.

Lokalproducent klar i 2021
En af de producenter, som var klar til at vise sine produkter frem i år, var Benny Agerbo, ejer af Westjysk Smag, som bl.a. producerer likører og eddiker med råvarer fra den vestjyske natur.
– Vi ser frem til Madmødet 2021, hvor vi helt sikkert er med igen. Vi skal nok finde på noget vildt, så folk kan smage på nogle af de unikke ting, vi kan producere i Vestjylland. Madmødet kan hjælpe med at skabe omtale om lokale fødevarer, og det er også på tide, at der bliver sat ekstra fokus på det, så flere mennesker får øjnene op for lokalt producerede fødevarer, for vi laver fantastiske ting herude. Der er jo ingen grund til at køre Italiensk granatæble eddike helt herop, når vi selv kan producere det i mindst lige så god kvalitet og samtidig skabe lokale arbejdspladser, siger Benny Agerbo.

Madmødet samler syv kommuner
Madmødet 2021 afholdes 27. – 30. maj 2021 og arrangeres af Business Region MidtVest i tæt samarbejde med en lang række lokale fødevareproducenter og -producenter, kulturinstitutioner, uddannelsesinstitutioner, storkøkkener og restauranter.
Madmødet 2021 vil sætte fokus på Midt- og Vestjylland som hele Danmarks spisekammer. Madmødet 2021 vil foregå på en række forskellige lokationer i de syv kommuner. Både i byerne, på landet, i stalden, på marken, i naturen, på havnene og skibene.
Er man interesseret i at være deltager i Madmødet 2021, kan man finde yderligere information på hjemmesiden http://www.Madmødet.dk.
Business Region MidtVest er et samarbejde mellem de syv kommuner Skive, Holstebro, Struer, Lemvig, Herning, Ringkøbing-Skjern og Ikast Brande. Visionen er, at kommunerne gennem fælles handlinger og aktiviteter vil opnå større gennemslagskraft i arbejdet for vækst, beskæftigelse og bosætning.

Skrevet i: Aktuelt, Markedsføring, Messer og konferencer

Seneste nyt fra redaktionen

Danskerne spiser 160 mio. bananer med god samvittighed

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed07. 05. 2026

Salget af økologiske Fairtrade-bananer steg med næsten 8 pct. i 2025 og fortsætter dermed en tydelig fremgang gennem flere år. Det viser det nye 2025-regnskab fra Fairtrade-mærket Danmark. Fra 2024 til 2025 steg salget fra 17.749 ton til 19.265 ton – eller godt 160 millioner bananer i 2025. Det

Ny gourmetrestaurant på Lolland dropper alkoholen helt

DrikkevarerFoodservice07. 05. 2026

Når den nye restaurant Lev åbner i Horslunde på Lolland, bliver det ifølge restauratør og kok Thorbjørn Kristensen Danmarks første 100 procent alkoholfrie gourmetrestaurant. Det skriver TV 2 ØST. Restauranten åbner i et stråtækt bindingsværkshus i Horslunde og skal ifølge kokken kombinere

“Enestående bidrag”: Lærer og udviklingskonsulent på Hotel- og Restaurantskolen vinder Erhvervsuddannelsesprisen

AktueltForskning og uddannelse07. 05. 2026

Sarah Rom Gjerø modtager den ærefulde pris for sit ”enestående bidrag til udviklingen af praksisnær og engagerende undervisning", bl.a. gennem sit arbejde i skolens store udviklingsprojekt Gejst. Ved Danske Erhvervsskoler og -Gymnasiers årsmøde modtog faglærer og udviklingskonsulent Sarah Rom

Ny fuglevenlig kaffe er den første af sin slags i Danmark

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed07. 05. 2026

Tre fjerdedele af verdens kaffe produceres uden at tage højde for fuglelivet. Det vil dansk kaffebrand afhjælpe med en ny fuglevenlig kaffe, der dyrkes af ni kvinder i Nicaragua. Snart kan danskerne hælde fuglevenlig kaffe i deres kopper og krus. Og nej, det er ikke kaffe brygget til

Danmarks første frie kokkeskole åbner i Lønstrup

Forskning og uddannelseTop07. 05. 2026

Ny fri kokkeskole i Nordjylland vil gøre op med Michelin-kulturen:  “Vi har glemt, hvad faget handler om,” mener stifterne. I årevis har dansk gastronomi været en international succeshistorie. Men under overfladen er en anden fortælling vokset frem: et fag præget af hårdt arbejdsmiljø, faldende

Sial Paris 2026 – fødevarebranchens globale mødested

Messer og konferencer05. 05. 2026

SIAL Paris vender tilbage til Paris Nord Villepinte med det mest ambitiøse program i messens historie fra den 17. til 18. oktober i år. Arrangementet vil overgå rekordåret 2024 og cementere SIAL’s position som verdens førende mødested for fødevareindustrien. Paris bliver dermed det centrale

Nye produkter og vækst i friskpres løfter Eckes-Granini Danmarks resultat i svært år

Drikkevarer05. 05. 2026

Eckes-Granini Danmark (tidl. Rynkeby Foods) kommer ud af 2025 med en mindre fremgang i resultatet før skat på trods af, at kerneforretningen har været under voldsomt pres. Med forventningen om, at de seneste års appelsinkrise nu har toppet, kigger juicevirksomheden samtidig ind i et bedre resultat i

FødevareDanmark-direktør: “Danskerne er ved at miste forbindelsen til deres egen mad”

AktueltFødevareproduktionLandbrug05. 05. 2026

Den voldsomme kritik af landbruget i valgkampen, andelen af ultraforarbejdede fødevarer i supermarkederne og færre unge i fødevarefagene er alt sammen symptomer på den samme udvikling, lyder det nu fra FødevareDanmark. Det handler ikke om pladderromantik eller Morten Korch-nostalgi, når Leif

Dansk Cater A/S vinder Den dybe Tallerken 2026

AktueltDetailhandel og en grosFoodservice05. 05. 2026

Dansk Fødevare Forums kvalitets- og innovationspris ’Den Dybe Tallerken’ går i år til Dansk Cater A/S. De vinder prisen foran et felt af mange andre dygtige aktører og fødevarevirksomheder og hædres særligt for deres engagement i forhold til at støtte lokale initiativer, gode råvarer og

Isproducenten Hansens skifter ud i toppen og sætter fart på strategien

KonfektureTop05. 05. 2026

Den erfarne brancheprofil Annemette V. Thomsen tiltræder som CEO i Hansens og skal bruge sin erfaring til at realisere isproducentens strategi. Den økologiske isproducent Hansens får ny direktør og ansætter for første gang en CEO, der ikke er en del af Hansen-familien. Den erfarne brancheprofil

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danskerne spiser 160 mio. bananer med god samvittighed

    07.05.2026

  • Ny gourmetrestaurant på Lolland dropper alkoholen helt

    07.05.2026

  • “Enestående bidrag”: Lærer og udviklingskonsulent på Hotel- og Restaurantskolen vinder Erhvervsuddannelsesprisen

    07.05.2026

  • Ny fuglevenlig kaffe er den første af sin slags i Danmark

    07.05.2026

  • Danmarks første frie kokkeskole åbner i Lønstrup

    07.05.2026

  • Sial Paris 2026 – fødevarebranchens globale mødested

    05.05.2026

  • Nye produkter og vækst i friskpres løfter Eckes-Granini Danmarks resultat i svært år

    05.05.2026

  • FødevareDanmark-direktør: “Danskerne er ved at miste forbindelsen til deres egen mad”

    05.05.2026

  • Dansk Cater A/S vinder Den dybe Tallerken 2026

    05.05.2026

  • Isproducenten Hansens skifter ud i toppen og sætter fart på strategien

    05.05.2026

  • Danskernes fødevarekrav stiger: Oscar gør lokale varer til strategisk parameter

    30.04.2026

  • Dansk alkoholfri cocktail vinder guld ved World Alcohol-Free Awards

    30.04.2026

  • Dyrlægeforening: Kontrollen med dyrevelfærd skal styrkes – der mangler klare regler og flere sanktionsmuligheder

    30.04.2026

  • Otte af landets bedste frokostkøkkener kæmper om titlen som Danmarksmester

    30.04.2026

  • Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark

    30.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik