• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltBrød og kagerLandbrug26. 04. 2021 | Kasper Mundt-Nielsen

Kornets hus åbner med fuldt program

AktueltBrød og kagerLandbrug26. 04. 2021 By Kasper Mundt-Nielsen

Fra den 8. maj kan du igen besøge Nordjyllands nye attraktion Kornets Hus, som med de fremrykkede genåbningsplaner kan åbne for både café, udstilling og aktiviteter i bageriet fra første færd.

Kornets Hus åbnede i december, for blot en uge efter at lukke ned igen. Nu ser de frem til at åbne igen i maj. Foto: Linda Suhr

Det er med stor spænding at daglig leder Johannes Haandsbæk Vestergaard ser frem mod genåbningen af Kornets Hus. Dog mener han, at timingen ikke kunne have været bedre, alting taget i betragtning.

– Vi har netop sået 35 forskellige kornarter og sorter i Kornets Hus’ store have, og jeg tror på, at aktiviteten i huset vil spire frem sammen med kornet. Jeg ved, at mange, mig selv inklusiv, tripper for at komme ud og få nogle nye oplevelser, og kombineret med det faktum at ”surdej” har været et af de mest googlede ord i det forgange år, så tror jeg ikke, at man kunne have åbnet Kornets Hus på et bedre tidspunkt.

Forberedelserne er i fuld gang

Husets formidlingsmedarbejder Christiane Lindrup Pedersen er ved at lægge sidste hånd på de aktiviteter, som kommer til at finde sted i husets store åbne bageri sommeren over. Under overskriften Bageværkstedet kan man som gæst være med til at lave alt fra små sprøde pizzaer til frisk pasta og hindbærsnitter – alt sammen i børnehøjde og med rig mulighed for at smage på de friskbagte lækkerier undervejs.  

Også brunch-menuen i husets cafe er blevet gennemtestet og prøvesmagt frem mod åbningen. Bagværket kommer til at spille en fremtrædende rolle, og det bliver den lokale bager Amanda Axelsen, som her svinger taktstokken. Amanda er nyligt udlært og blev præmieret med den sjældne guldmedalje.

Mennesket lever ikke af brød alene, og med udgangspunkt i lokale råvarer glæder husets nyansatte kok Lukas Wolff sig til at give det store brødsortiment et smukt og smagfuldt følgeskab. Lukas kommer med en baggrund som kok på Svinkløv Badehotel, og han glæder sig særligt til at vise, hvordan kornet ikke kun hører til i bageriet, men også rummer spændende, nye anvendelsesmuligheder i køkkenet.

Støtte fra Realdania muliggør flot åbningstilbud

Mange både lokale og nationale fonde har bidraget til, at Kornets Hus i dag er en realitet. Som den største bidragsyder står Realdania, som også var en af de første fonde til at støtte det ambitiøse projekt.

Som en del Realdanias særlige corona-indsats, hvor de støtter genåbningen af en række kulturinstitutioner under overskriften ”Byd-Indenfor”, har Kornets Hus fået mulighed for at kunne tilbyde halv pris på børnebilletter til både aktiviteter i Bageværkstedet og til husets café-tilbud.

Daglig Leder i Kornets Hus, Johannes Haandsbæk Vestergaard ser frem introducere deres gæster til kornets forunderlige verden. Foto: Linda Suhr.

Det særlige åbningstilbud vil være tilgængeligt frem til august, og Kornets Hus’ daglige leder Johannes Haandsbæk Vestergaard ser det som en unik mulighed for at invitere en bred gruppe af lokale borgere indenfor i huset og give dem en fornemmelse af projektet.

– Kornets Hus er en ny type oplevelse, der baserer sig på aktiviteter og sanselighed. Vores gæster skal introduceres til kornets forunderlige verden ved at smage, dufte, mærke og se, og jeg meget glad for, at vi nu har får muligheden for gøre huset endnu mere tilgængeligt ved at tilbyde en flot rabat til børn gennem hele sommeren.    

Fra 8. maj og frem til 21. juni vil Kornets Hus have åbent lørdage og søndage fra 10-17, samt i pinsen og Kristi Himmelfarts-ferien. Fra 21. juni og frem til 22. august skruer huset op for åbningstiden og byder indenfor seks dage om uge, nemlig tirsdag til søndag, ligeledes 10-17. Booking og billetkøb foregår på Kornets Hus’ hjemmeside: http://www.kornetshus.dk.

Skrevet i: Aktuelt, Brød og kager, Landbrug

Seneste nyt fra redaktionen

Danskerne ved ikke, hvad de køber: Anima går til kamp mod turbokyllinger

Detailhandel og en grosFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed25. 08. 2026

En ny YouGov-undersøgelse viser, at 45% af danskerne ikke er sikre på, hvad en turbokylling er. Det er til trods for, at denne type kylling udgør størstedelen af de over 100 millioner slagtekyllinger, der produceres i Danmark hvert år. Derfor lancerer Anima nu en landsdækkende kampagne, der skal

Økologisk Landsforening: Nu skal politikerne sætte aktiv handling bag målet om mere økologi

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed25. 08. 2026

Nye tal viser, at der ikke var fremskridt i det økologiske salg i første halvår af 2026. Økologisk Landsforening kalder på politisk handling, så det økologiske fordoblingsmål kan nås til gavn for drikkevandet, dyrevelfærden, vandmiljøet og biodiversiteten. Salget af økologiske fødevarer i

Dansk fødevaresektor har stærkt image – men få tænker på Danmark

AktueltForskning og uddannelseFødevareproduktionPolitik og eksport25. 08. 2026

Internationale beslutningstagere vurderer Danmark højt på blandt andet kvalitet, fødevaresikkerhed og troværdighed. Alligevel er det kun fire procent, der spontant nævner Danmark som fødevarenation. Det viser en ny analyse fra Food Nation, som peger på et betydeligt uudnyttet

Danmarks bedste sommelier skal findes i København

AktueltDrikkevarerFoodservice25. 08. 2026

Mandag den 31. august danner Moltkes Palæ i København rammen om finalen i Dansk Sommelier Mesterskab 2026. I år bliver dagen udvidet med Falstaff Nordics Sommelier Awards, der uddeles for første gang som en del af arrangementet. Hvem er Danmarks bedste sommelier? Det bliver afgjort mandag den

Vegansk hospitalsmad ender i landsretten: Efterspurgte vegansk frokost, fik en banan

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed25. 08. 2026

Dansk Vegetarisk Forening går om tre uger i landsretten i en principiel sag om veganeres muligheder for at få ernæringsmæssigt tilstrækkelig mad under hospitalsindlæggelser. Foreningen peger samtidig på en række nye beretninger fra patienter, der har haft svært ved at få vegansk kost på danske

Dansk Akvakultur Producentorganisation tager afsked med Niels Ebbe Dalsgaard

Kød, fisk og fjerkræ20. 08. 2026

En markant formand, virksomhedsleder og utrættelig forkæmper for hele akvakulturerhvervet er gået bort alt for tidligt. Fredag den 14. august 2026 mistede dansk Akvakultur producentorganisation Niels Ebbe Dalsgaard. Efter at være blevet ramt af en blodprop i hjernen kom han sig desværre ikke.

FødevareDanmark køber tidligere kro i Højby

FødevareproduktionPolitik og eksport20. 08. 2026

FødevareDanmark har solgt sit nuværende domicil i Hunderup-kvarteret i Odense M og flytter til nye og mere tidssvarende rammer i Højby i løbet af september. Brancheorganisationen FødevareDanmark forlader Hunderup-kvarteret i Odense M i løbet af september og etablerer sig i stedet på Højbyvej 50

Frugt og grønt, fremtidens fødevarer og dansk vin:Her er programmet for Food Festival 2026

AktueltMesser og konferencer20. 08. 2026

4.-6. september vender Danmarks største madfestival tilbage til Tangkrogen i Aarhus med hundredvis af oplevelser fordelt på 10 festivalområder. Blandt årets nyheder er en scene dedikeret til økologi og festivalområdet ”Kaffebønnen”, og festivalen sætter alle dage fokus på aktuelle dagsordner som

Der er danske Michelin-kokke på menuen, når tysk gourmetfestival fylder 40

AktueltFoodservice20. 08. 2026

Tre danske kokke er blandt gæsterne, når Schleswig-Holstein Gourmet Festival fejrer 40-års jubilæum med 36 gastronomiske arrangementer over syv måneder. Festivalen samler 20 kokke fra Danmark, Tyskland og Frankrig og sætter fokus på gastronomien lige syd for den danske grænse. Når

HORESTA: AI rykker op blandt restauranternes vigtigste fremtidstrends

FoodserviceTop20. 08. 2026

Kunstig intelligens er på få måneder rykket markant frem på restauranternes dagsorden. Ifølge en ny medlemsundersøgelse fra HORESTA forventer knap syv ud af ti restauranter, at AI og teknologi til optimering af driften og menuen kommer til at fylde mere i de kommende år. AI er ikke længere blot

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vakuumteknik debuterer på DALO Industry Days 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group USA opkøber Total Maintenance Solutions

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

  • Sponsoreret indhold

    Effektiv bananflue bekæmpelse og professionel kakerlak bekæmpelse – Skadedyrservice Nordkysten hjælper dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesindsats og driftsomkostninger i pastaproduktion

  • Kastberg Is ApS

    Danmarks første McKinsey-konsulent takker af efter et årti hos Kastberg Is

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danskerne ved ikke, hvad de køber: Anima går til kamp mod turbokyllinger

    25.08.2026

  • Økologisk Landsforening: Nu skal politikerne sætte aktiv handling bag målet om mere økologi

    25.08.2026

  • Dansk fødevaresektor har stærkt image – men få tænker på Danmark

    25.08.2026

  • Danmarks bedste sommelier skal findes i København

    25.08.2026

  • Vegansk hospitalsmad ender i landsretten: Efterspurgte vegansk frokost, fik en banan

    25.08.2026

  • Dansk Akvakultur Producentorganisation tager afsked med Niels Ebbe Dalsgaard

    20.08.2026

  • FødevareDanmark køber tidligere kro i Højby

    20.08.2026

  • Frugt og grønt, fremtidens fødevarer og dansk vin:Her er programmet for Food Festival 2026

    20.08.2026

  • Der er danske Michelin-kokke på menuen, når tysk gourmetfestival fylder 40

    20.08.2026

  • HORESTA: AI rykker op blandt restauranternes vigtigste fremtidstrends

    20.08.2026

  • Chilensk hestemakrel får fornyet MSC-certificering

    18.08.2026

  • Økologiformand i Landbrug & Fødevarer indstillet til europæisk økologipris

    18.08.2026

  • Ungarsk gastroexpo igen i København

    18.08.2026

  • Snart åbner Copenhagen Cooking: 100 mad-events i hele byen

    18.08.2026

  • 4 ud af 5 danskere synes de spiser for lidt frugt og grønt

    18.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}