• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FoodserviceFrugt og grøntFødevareproduktionRåvarer og ingredienserTop13. 05. 2019 | Kasper Mundt-Nielsen

Kødfrie dage er kommet for at blive – det stiller krav

FoodserviceFrugt og grøntFødevareproduktionRåvarer og ingredienserTop13. 05. 2019 By Kasper Mundt-Nielsen

De kødfrie alternativer vinder mere og mere frem i køkkenerne og snupper plads på buffeterne og menukortet, hvor kød før havde hele pladsen for sig selv. Baggrunden skal blandt andet findes i klimadebatten, som får mange danskere til at efterspørge mere klimavenlige alternativer til kød – i såvel kantinen som på restauranten. Derfor skal køkkenerne tilpasse menuen, så den matcher de ændrede madvaner.

Andelen af danskere, der har skåret ned for mængden af kød på tallerkenen – eller har droppet den helt et par dage om ugen – er voksende. Derfor står storkøkkenerne nu over for den opgave, at de, udover den daglige menu, også skal tilberede vegetariske alternativer til de spisende gæster.

Det handler om at finde grønne alternativer, som ikke stjæler al tiden ude i køkkenerne – og som stadig er af høj kvalitet og smager godt.

Hvorfor vælger flere kødet fra?
I 2018 foretog Vegetarisk Forening i samarbejde med Coop Analyse en undersøgelse blandt 1.514 danske forbrugere, der alle som minimum spiste en kødfri frokost eller et kødfrit aftensmåltid om ugen. Her spurgte man ind til deres motiver for at vælge kødfrie måltider, hvor tallene fordelte sig således:

Sundhed (36 procent)
Heraf Unge 31 procent

Bæredygtighed/miljø/klima (27 procent)
Heraf Unge 39 procent

Dyreetik (19 procent)
Heraf Unge 27 procent

Som tallene afslører, er der en overvægt af unge mennesker (i aldersgruppen 15-34 år), som bekymrer sig om klimabelastningen fra kød og derfor spiser kødfrie måltider – 39 procent. Da intet tyder på, at denne bekymring bliver mindre – nærmere tværtimod med de klimaprognoser, vi ser for øjeblikket – er dette vigtig viden for cateringbranchen. For de unge mennesker er morgendagens forbrugere og medarbejdere og dermed flittige gæster i kantinen såvel som på caféerne/restauranterne. Så cateringbranchen skal stå klar til at imødekomme deres ønsker om flere kødfrie måltider og være i stand til at tilbyde smagfulde, grønne retter i stedet for.

Vegetarretterne skal passes ind i en travl hverdag i køkkenerne
Det er ingen hemmelighed, at der ofte er travlt i køkkenerne rundt om i kantinerne, hvilket efterlader et ønske hos de køkkenfaglige om, at de vegetariske alternativer skal være lette at tilberede og servere. For udfordringen ligger i, at køkkenerne med det vegetariske indtog på buffeterne skal stå med et bredere sortiment til gæsterne uden at have flere ressourcer dedikeret til opgaven. For de mere traditionelle kødspisere, som p.t. stadig tæller størstedelen af gæsterne, skal selvfølgelig også gå glade fra frokost. Så det handler om at finde grønne alternativer, som ikke stjæler al tiden ude i køkkenerne – og som stadig er af høj kvalitet og smager godt.

Burgeren er populær herhjemme, som aldrig før – også i kødfrie varianter

En af de virksomheder, der har grebet stafetten og arbejder for at gøre det lettere at indføre vegetarretter i en travl hverdag i køkkenerne, er Valsemøllen, der har lanceret en økologisk kødfri fars i tre varianter, hvor fokus netop har været på smag og convenience.

– Vores fars, som er baseret på kikærter og kartofler, tager kun et par minutter at røre sammen. Det var et helt bevidst valg, vi traf i udviklingen af produktet, da vi så et behov i markedet for et vegetarisk alternativ, som kan røres sammen i en fart, siger kommerciel direktør Lotte Engsig.

– En voksende andel af os danskere ønsker at skære ned for vores kødforbrug, men i en travl hverdag må det ikke være for bøvlet at efterleve, for så risikerer vi at falde tilbage i gamle vaner. Samtidig er det selvfølgelig alfa og omega, at de vegetariske alternativer smager godt – for smagen må vi aldrig gå på kompromis med, fortsætter Lotte Engsig.Valsemøllen er bestemt ikke ene om at spotte den øgede efterspørgsel i markedet efter kødfrie alternativer, og flere producenter har fået øjnene op for den grønne bølge og tilbyder nu en bred palet af plantebaserede produkter.

Udbuddet af kødfrie produkter vokser støt
Der kommer løbende nye kødfrie- og plantebaserede produkter på markedet, som alle konkurrerer om at finde vej til køkkenerne. Disse produkter kan man groft sagt inddele i to kategorier: De produkter, der ønsker at minde os om kød, og de produkter, der ønsker at finde deres egen plads i køkkenet.
Fordelen ved de kødfrie produkter, som minder os om kød i smag, tekstur og udseende, er, at de er lettere at få ”skeptikerne” til at sætte tænderne i, da de virker genkendelige – og bruges de for eksempel i en chili con carne, vil mange med garanti slet ikke opdage, at der er brugt plantefars frem for almindelig hakket kødfars.
Vælger man derimod andre kødfrie produkter – som for eksempel økologisk kødfri fars fra Valsemøllen – vil man både kunne se og smage, at der er tale om et kødfrit produkt. Her er frikadellen baseret på kikærter og kartofler, hvilket også reflekteres i konsistens og smag. Som Lotte Engsig udtrykker det:
– “What you see is what you get”. Med det mener jeg, at tanken bag vores produkt har været et ønske om at tilbyde et ”ærligt” produkt, hvor man ikke er i tvivl om, hvad man spiser.
Om man foretrækker det ene frem for det andet, er en smagssag – og på den måde er der noget for enhver smag, hvilket jo er det vigtigste. I bund og grund handler det om madglæden ved at spise grønnere.

Læs artiklen i sin helhed i den nyeste udgave af Food&Drink lige her: Food&Drink nr. 4

Skrevet i: Foodservice, Frugt og grønt, Fødevareproduktion, Råvarer og ingredienser, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Dagrofa fordobler ambitionen for dansk frugt og grønt

Detailhandel og en grosFrugt og grønt31. 03. 2026

Dagrofa har i 2025 allerede indfriet 70 procent af sit 2030-mål. Derfor tager koncernen sin ambition til et nyt niveau. Målet er nu at øge indkøbet af dansk frugt og grønt med 20 procent inden 2030. Dagrofa sætter nu yderligere fart på indsatsen for de danske fødevarer, der produceres i jord,

5,3 mio. kr. baner vej for nye oplevelser og fri entré i Kornets Hus

Brød og kager31. 03. 2026

Med 5,3 mio. kr. i støtte fra Nordea-fonden er Kornets Hus klar til at skabe et åbent og levende samlingspunkt med flere læringsaktiviteter, stærkere fællesskaber og flere helårstilgængelige oplevelser. Støtten fra Nordea-fonden betyder også, at Kornets Hus nu indfører fri

Lille ændring på 5.800.000 æggebakker giver stor miljøgevinst

AktueltDetailhandel og en grosEmballageMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed31. 03. 2026

Tekst og grafik på Coops mest populære æggebakke, Änglamark 10 stk., bliver nu printet direkte på pappet i stedet for at blive trykt på et påklistret mærkat. Med 5.800.000 æggebakker af denne type sparer Coop årligt 17,6 ton papir og reducerer CO2-udslippet med 39,2 ton. Påsken nærmer sig med

Hotel- og Restaurantskolen leverer rekordresultat trods bremsede byggeplaner

AktueltForskning og uddannelse31. 03. 2026

Efter en restrukturering viser Hotel- og Restaurantskolens årsrapport for 2025 en økonomi i balance. Skolen lander sit hidtil bedste driftsresultat med en rekordhøj omsætning, hvilket skaber fundamentet for nye investeringer i elevernes hverdag. Da Hotel- og Restaurantskolen i slutningen af

Halvdelen dropper påskemiddagen i år, men påskebordet består

Miljø og sundhedTop31. 03. 2026

Selvom påsken traditionelt er en af årets store madhøjtider, er det langt fra alle danskere, der samles om det klassiske påskebord. En ny undersøgelse fra YouGov og HelloFresh viser, at 45 pct. ikke forventer at deltage i en traditionel påskemiddag i år, mens dem, der gør, holder stædigt fast i

Circle K vil give danskere på farten en ny madoplevelse

Ikke kategoriseret26. 03. 2026

Danskerne spiser i stigende grad måltider uden for hjemmet. Samtidig betyder de mange nye elbiler, at flere opholder sig længere tid på landets servicestationer, når bilen skal lades op. Den udvikling vil Circle K nu omsætte til vækst på madområdet. Med lanceringen af et helt nyt madunivers går

Fagligt fællesskab og fornyelse hittede på Foodexpo 2026

Messer og konferencer26. 03. 2026

Både udstillere og besøgende udtrykker stor tilfredshed med Foodexpos nye messekoncept, der på den netop gennemførte udgave af messen bød på 15 tematisk gennemførte faglige zoner. Fødevarebranchens centrale mødested samlede 20.547 fagfolk i MCH Messecenter Herning 22.-24. marts 2026. Med

Midtjysk pølsemager vinder europamesterskab

AktueltKød, fisk og fjerkræMesser og konferencer26. 03. 2026

Brian Flink Pedersen fra Pølsemageriet i Silkeborg vandt i weekenden det uofficielle europamesterskab i pølsemageri og satte sent søndag aften trumf på ved at vinde prisen for Danmarks bedste leverpostej. Den silkeborgensiske pølsemager Brian Flink Pedersen fra Pølsemageriet har skrevet sig ind

Se vinderne af fede præmier på Foodexpo

AktueltMesser og konferencer26. 03. 2026

Over 1000 messegæster var forbi Food&Drinks stand og deltog i konkurrencen om præmier fra Oluf Brønnum & co A/S. Se her, hvem der vandt. Clay stentøj: Jette Rasmussen fra Horsens Riedel Karaffel: Rasmus Warming, Kolding KENWOOD Røremaskine: Chenette Thomsen, Give. Alle præmier er

Alchemist og Rasmus Munk kåret som ’Restaurant of the Year’ og ’Chef of the Year’ ved Falstaff Awards 2026

FoodserviceTop26. 03. 2026

Mandag 23. marts 2026 afholdte det internationale gastromedie Falstaff sin årlige prisuddeling for de nordiske lande, Falstaff Nordics Restaurant Awards 2026, i Malmö. Ved samme lejlighed lancerede Falstaff sin nye, store restaurantguide til de nordiske og baltiske lande. I prisuddelingens

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo præsenterer nye grønne

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Dagrofa fordobler ambitionen for dansk frugt og grønt

    31.03.2026

  • 5,3 mio. kr. baner vej for nye oplevelser og fri entré i Kornets Hus

    31.03.2026

  • Lille ændring på 5.800.000 æggebakker giver stor miljøgevinst

    31.03.2026

  • Hotel- og Restaurantskolen leverer rekordresultat trods bremsede byggeplaner

    31.03.2026

  • Halvdelen dropper påskemiddagen i år, men påskebordet består

    31.03.2026

  • Circle K vil give danskere på farten en ny madoplevelse

    26.03.2026

  • Fagligt fællesskab og fornyelse hittede på Foodexpo 2026

    26.03.2026

  • Midtjysk pølsemager vinder europamesterskab

    26.03.2026

  • Se vinderne af fede præmier på Foodexpo

    26.03.2026

  • Alchemist og Rasmus Munk kåret som ’Restaurant of the Year’ og ’Chef of the Year’ ved Falstaff Awards 2026

    26.03.2026

  • Danskerne flår ‘valgflæsk’ ned fra hylderne

    24.03.2026

  • Jyder løb med sejren ved Årets Kok og Årets Tjener 2026

    24.03.2026

  • Tidligere VM-guldvinder er Rising Star of the Year

    24.03.2026

  • Tusinder har været forbi Foodexpo

    24.03.2026

  • Restaurant Flammen åbner sin første restaurant i Sverige

    23.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik