• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMejeri29. 08. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Klumme: AI er svaret, hvis fødevareindustrien vil være et skridt foran

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMejeri29. 08. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Kunstig intelligens (AI) har for alvor ramt avisoverskrifterne de senere år, ikke mindst med lanceringen af ChatGPT. AI er dog ikke en ny teknologi. Siden 1950’erne har man forsket i AI. Men teknologien er nu så raffineret, at den kan gøre en reel forskel for måden, vi driver vores virksomheder på. Ifølge Infor høster især fødevareindustrien fordelene ved AI-teknologien.

Klummen er skrevet af Ole Rasmussen, der er Global Vice President, Product Management, Infor.

Fødevareindustriens markedsværdi forventes at nå svimlende 30 mia. dollars inden 2028, dvs. knap 205 mia. danske kroner, og der vil være store gevinster at hente med AI – hele vejen fra jord til bord.
Men hvad er AI konkret, og hvordan kan AI styrke fødevarevirksomheder? AI er en computers eller maskines evne til at efterligne menneskelig intelligent adfærd og udføre opgaver, som kræver menneskelig intelligens, såsom evnen til at tænke, ræsonnere, lære af erfaring og vigtigst af alt at træffe egne beslutninger.
Machine learning er en del af AI og består af computersystemer, der kan lære og tilpasse sig uden at blive programmeret eller hjulpet. Machine learning bruger algoritmer og statistiske modeller til intelligent analyse af data og drager konklusioner ud fra datamønstre, som man kan handle ud fra.
Overordnet set har AI (især machine learning) potentialet til at optimere alle områder af fødevareproduktionen. Med sin evne til at udregne på utallige dataværdier og parametre, samt udarbejde forskellige hvad-nu-hvis-scenarier kan machine learning både effektivisere og give nøjagtige og rettidige anbefalinger til alle mulige aspekter i forsyningskæden.

Fra virkelighedens verden
Her følger et par eksempler på anvendelsen af AI:

• Bedre optimering af vanding, gødning, foder og produktion: Machine learning kan give endnu mere indsigt og analyse. Det kan være en analyse af, hvilke marker skal vandes og hvornår, eller hvornår man skal bruge gødning i forhold til vejrudsigter baseret på data fra tidligere års høst, kvantitet og kvalitet af afgrøder samt vind og vejr.
Inden for aquakultur har virksomheden Nutreco opnået mere effektiv produktion med sundere rejer, samtidig med at der bruges 30 pct. mindre foder. Specifikt bruger virksomheden lydsensorer til at lytte til rejerne og forstå, hvornår de er sultne. Maskinlæring bestemmer derefter, hvornår og hvor meget rejerne skal fodres.

• Hurtigere produktanbefalinger til kunder: Den globale virksomhed Zeelandia Group, der udvikler og producerer ingredienser til bagerier, har implementeret en model baseret på machine learning, som anbefaler produkter til kunderne. Modellen adresserer udfordringerne med højere omkostninger og mangel på tilgængelige ingredienser og kan anbefale alternative produkter til bagerkunderne. Produktanbefalinger er blevet 83 pct. hurtigere at udarbejde, hvilket reducerer tiden fra 30 minutter til fem minutter. Det giver en bedre kundeoplevelse og øget omsætning pr. transaktion.

• Bedre kvalitet og mindre spild i produktionen: Den førende globale leverandør af gede- og økologisk koost, Amalthea, bruger machine learning til at gøre ostekvaliteten mere forudsigelig og maksimere udbyttet, opbygge kundeloyalitet og øge bæredygtigheden. Tidligere kunne Amalthea kun manuelt analysere mælkeydelsen på ugentlig basis, men machine learning giver indsigt i produktionsudbytte og årsager til udbytteændring med det samme. Ved at identificere smertepunkter og forbedre processer samtidigt har det reduceret Amaltheas samlede spild fra produktionen. For hver én pct. stigning i udbyttet forventer Amalthea at spare ca. 500.000 EUR.

Ovenstående eksempler bygger i høj grad på historiske data og realtidsdata. Men hvordan håndterer AI meget uforudsigelige forhold, som fx vejr og vind? Alle, der er involveret i fødevareindustriens forsyningskæde, skal ifølge FN’s Fødevare- og Landbrugsorganisation (FAO) være mere modstandsdygtige og minimere deres brug af vand, energi og andre ressourcer. Også her kan AI bidrage positivt. Vejret er den mest uforudsigelige faktor for landbruget pt. Tørke i det kolde nord og oversvømmelser i syden er en realitet. Selvom datamønstrene er uforudsigelige, hjælper machine learning med bedre at forstå forretningsrisiciene ved vejrændringer, og hvilke forholdsregler man bør tage for at sikre høsten.
AI kan indfri uendeligt mange forretningsfordele i fødevareindustrien og – vigtigst af alt – sikre, at man er et skridt foran. Det kræver blot tilpasning til virksomhedens specifikke behov, tilstrækkelig dataindsamling og -behandling samt passende træning af AI-modeller.

Skrevet i: Aktuelt, Fødevareproduktion, Kød, fisk og fjerkræ, Mejeri

Seneste nyt fra redaktionen

Banzo runder syv restauranter og vil hæve barren for det hurtige måltid

Foodservice10. 09. 2026

Den 11. september åbner pitakæden i Fisketorvets food hall, og primo december følger Carlsberg Byen. På få år er Banzo vokset fra fem til syv restauranter, og bag åbningerne ligger en ambition om, at et hurtigt måltid ikke behøver være et kompromis. For Banzo har ambitionen fra start været at

12 restauranter nomineret i Landbrug og Fødevarers fire kokkekonkurrencer

FoodserviceFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræMejeri10. 09. 2026

Restauranter fra hele landet er blandt de nominerede i konkurrencerne Årets ret med grønt, Årets ret med fisk & skaldyr, Årets ret med gris og Årets ret med ost. Vinderne findes i løbet af efteråret og kåres den 9. november. Landbrug & Fødevarer har offentliggjort de 12 restauranter,

Skolemad på skemaet: Elever inviterede forældre med til bords

AktueltForskning og uddannelse10. 09. 2026

På Nordals Skolen blev skolemaden startskuddet til et syv uger langt undervisningsforløb om mad, råvarer og madmod. Sammen med Fru Hansens Kælder arbejdede indskolingseleverne med maden, før dagen sluttede med forældrearrangement og fællesspisning. I forrige uge var det ikke kun bøger,

Rekordbesøg på Dagrofas Madscenen – For Professionelle

AktueltDetailhandel og en grosMesser og konferencer10. 09. 2026

1.800 branchefolk lagde vejen forbi TAP1 i København, da Dagrofa Foodservice onsdag afholdt Madscenen – for professionelle. Dermed satte inspirationsmessen besøgsrekord for tredje år i træk. Der var rekordstor opbakning, da Dagrofa Foodservice onsdag den 9. september samlede foodservicebranchen

Danskerne forbinder madspild med ‘spild af penge’ frem for klimaet

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed10. 09. 2026

Ny landsdækkende undersøgelse fra Too Good To Go og Netto viser, at danskerne først og fremmest forbinder madspild med tabte penge, foran andre faktorer som klima, ressourcer eller at andre kunne have haft glæde af maden. Alligevel ender en gennemsnitlig dansk husstand ifølge tidligere beregninger

Nu skal tyskerne bage sønderjysk

Brød og kagerPolitik og eksport08. 09. 2026

Skærtoft Mølle vil gøre økologisk mel fra Als attraktivt for tyskerne. Men selv gode danske fødevarer risikerer at ramme ved siden af, hvis virksomhederne ikke forstår markedet syd for grænsen. Økologisk mel fra Als skal over den tyske grænse. Skærtoft Mølle ser muligheder i Europas største

Nikolaj Kirk træder ind i juryen for Årets Wiuff

Frugt og grøntFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed08. 09. 2026

Kogemand Nikolaj Kirk bliver nyt medlem af juryen for Årets Wiuff. Prisen uddeles igen i år til en dansk råvareproducent, som har gjort en særlig indsats for lokale råvarer og dansk gastronomi. Årets Wiuff sætter fokus på de mennesker, der dyrker, udvikler og leverer de råvarer, som Danmarks

27.000 besøgte Danmarks største madfestival

AktueltMesser og konferencer08. 09. 2026

Denne weekend blev Food Festival afholdt i Aarhus, og 27.000 gæster besøgte Tangkrogen over festivalens tre dage. I år satte festivalen rekord med 10 festivalområder og 9 scener, der blandt andet havde fokus på krisen for dansk frugt og grønt og børns maddannelse. Festivalen kårede desuden Danmarks

Nyt Food&Drink er på gaden: Bliv klar til Cateringmesse Øst

AktueltFoodserviceMesser og konferencer08. 09. 2026

Food&Drink nr. 5 er udkommet, og denne gang er der særligt fokus på Cateringmesse Øst. I magasinet kan du møde en lang række af messens udstillere og blive klædt på til årets store branchedag i Brøndby Hallen. Det nye nummer af Food&Drink er på gaden. I denne udgave retter vi blandt andet

Økologibranchen går sammen om ny kampagne: Skal få flere til at vælge det røde Ø

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed08. 09. 2026

Salget af økologiske fødevarer er under pres, og nu går organisationer, producenter og detailhandel sammen i en landsdækkende kampagne. Især yngre forbrugere og danskere, der kun lejlighedsvis køber økologisk, skal overbevises om at lægge flere økologiske varer i kurven. Foto: Foto: Uffe

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    De 10 mest almindelige fejl ved brug af turbomolekylære vakuumpumper, og hvordan man undgår dem.

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på LabDays CPH 2026

  • Goderåvarer

    Landets skarpeste grøntkokke samledes i Aarhus

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød hele Busch Group på AUTOMATIK 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Over 1.000 har allerede tilmeldt sig ’Madscenen – for professionelle’ 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vakuumteknik debuterer på DALO Industry Days 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Banzo runder syv restauranter og vil hæve barren for det hurtige måltid

    10.09.2026

  • 12 restauranter nomineret i Landbrug og Fødevarers fire kokkekonkurrencer

    10.09.2026

  • Skolemad på skemaet: Elever inviterede forældre med til bords

    10.09.2026

  • Rekordbesøg på Dagrofas Madscenen – For Professionelle

    10.09.2026

  • Danskerne forbinder madspild med ‘spild af penge’ frem for klimaet

    10.09.2026

  • Nu skal tyskerne bage sønderjysk

    08.09.2026

  • Nikolaj Kirk træder ind i juryen for Årets Wiuff

    08.09.2026

  • 27.000 besøgte Danmarks største madfestival

    08.09.2026

  • Nyt Food&Drink er på gaden: Bliv klar til Cateringmesse Øst

    08.09.2026

  • Økologibranchen går sammen om ny kampagne: Skal få flere til at vælge det røde Ø

    08.09.2026

  • Danmarks Bedste Sommelier er kåret

    03.09.2026

  • Økologien er på tallerkenen – men mærket mangler på væggen

    03.09.2026

  • Europæiske aktører samles i København om madspild

    03.09.2026

  • Nyåbnet madlaboratorium skal holde Compass Group forrest i gastronomien

    03.09.2026

  • Landets skarpeste grøntkokke samledes i Aarhus

    03.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}