
Food & Water Divisionen hos Alfa Laval Nordic A/S har udvidet samarbejdet med Iversen Trading ApS, som er autoriseret forhandler af sanitære pumper til føde- og drikkevareindustrien. Virksomheden er nu også autoriseret servicepartner for Alfa Laval pumper i Danmark.
Udover at udføre service og levere reservedele til Alfa Laval produkter vil Iversen Trading fortsat sælge og rådgive omkring pumper. Systembyggere og entreprenører vil dog fortsat have den direkte kontakt og handel med Alfa Laval Nordic A/S.
– Med Iversen Trading som Authorized Pump Service Partner kan Alfa Laval nu tilbyde en hurtig og kompetent service på pumper i Danmark, direkte på kundens adresse, siger Finn Kjeldgaard, Distributor Manager hos Alfa Laval Nordic A/S, Food & Water Division. Han påpeger, at eventuelle reparationer og serviceopgaver udføres i henhold til Alfa Laval standarder.
Direktør Jens Iversen er tilfreds med udvidelsen af samarbejdet, det supplerer forhandlingen af Alfa Lavals produkter, med en fulde servicepakke.
– Jeg synes samtidig, at det er vigtigt, når vi promoverer vigtigheden af at købe originale reservedele, at vi gør det qua vores servicepartnerrolle, fortæller direktøren for Iversen Trading, der har mere end 40 års erfaring inden for flowbehandling og flowregulering. Virksomheden er totalleverandør indenfor flowkomponenter med hjemsted i Brabrand.
Alfa Laval er en førende global leverandør af specialiserede produkter og procestekniske løsninger baseret på virksomhedens kerneteknologier inden for varmeoverførsel, separation og væskebehandling. Løsningerne er udbredte i industrier der fremstiller bl.a. føde- og drikkevarer, kemikalier, medicinalvarer, stivelser, sukker og ætanol. Selskabet har ca. 17.200 ansatte verden over og omkring 1.700 ansatte i Danmark.