• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

FødevareproduktionKonfektureMarkedsføring09. 03. 2023 | Mikkel Bækgaard

Inflationen rammer også madvarer uden tilsat sukker

FødevareproduktionKonfektureMarkedsføring09. 03. 2023 By Mikkel Bækgaard

Først ramte inflation og tilbudsmentalitet økologiske produkter. Nu er tendensen nået til madvarer uden tilsat sukker. Det mærker man hos producenten EASIS, som tog alternative metoder i brug for at vende udviklingen.

Basis chokoladebarer

Internationale kriser, inflation og prisstigninger og ændrede forbrugervaner har ført til stilstand og tab for en presset fødevarebranche. Det mærker man også hos en af markedslederrne for fødevarer uden tilsat sukker, EASIS, som efter rekordvækst i 2020 og 2021 opjusterede deres forventninger og mål for 2022.

Med offentliggørelsen af virksomhedens regnskab for 2022 kan virksomheden dog konkludere, at den udbredte discount- og tilbudsmentalitet hos forbrugerne, nu også går udover markedet for madvarer uden tilsat sukker.

“Gennem hele 2022 kunne vi tydeligt mærke, at der var en stigende tendens blandt forbrugerne til primært at handle tilbudsvarer. Vi så det først i forhold til økologiske varer, og nu ser vi det også i salget af vores produkter. Resultatet viser sig desværre også i et skuffende regnskab, som lander langt under, hvad vi havde forventet,” siger Thomas Møberg, direktør i EASIS.

Valgte innovation i stedet for stilstand

For at dæmme op for udviklingen præsenterede ledelsen i EASIS i august en ambitiøs ændring i deres strategi baseret på udvikling og lancering af et nyt produkt per uge fra projektets start og over årsskiftet.

“Når der er stilstand, og forudsigelserne ikke holder, vil normalen i fødevarebranchen være at slå bremserne i, ikke at producere mere end højst nødvendigt og ikke at løbe risici. Det gjorde vi også oprindeligt, hvor vi droslede ned på forecast og skar til i sortimentet. Det stod dog hurtigt klart, at vi potentielt risikerede at miste vores førerposition på markedet, hvis vi gjorde som alle andre,” fortæller Thomas Møberg og uddyber:

“Vi tror på, at det i krisetider er vigtigt at bevare sit markedsføringstryk og vise initiativ som markedsleder. Derfor valgte vi at gøre noget fundamentalt anderledes end vores konkurrenter ved at fortsætte med at udvikle og tilbyde nye produkter.”

Investeringer lønner sig på den lange bane

I første omgang så innovationsprojektet ud til at virke, da langt størstedelen af de nye produkter blev godt taget imod af de forbrugere, som handler direkte fra EASIS egen online platform. Det ændrede sig dog mod slutningen af 2022.

“På trods af den lovende start måtte vi bare konstatere, at den generelle samfundstendens også ramte omsætningen på webshoppen. I øjeblikket er det ganske enkelt ikke muligt at sælge produkter til andet end tilbudspris, siger Thomas Møberg.

Han fortæller videre, at innovationsprojektet har kostet godt og vel to millioner kroner. En investering, som han regner med, lønner sig på længere sigt:

“Selvom projektet ikke har påvirket bundlinjen positivt endnu, har det vist os, at vi har modet, kapaciteten, kompetencerne og salgsplatformen til at træde speederen i bund, når inflationen og forbrugertendenserne forhåbentligt igen går den anden vej. Derfor ser vi det som en investering, som vil betale sig på sigt.”

Skrevet i: Fødevareproduktion, Konfekture, Markedsføring

Seneste nyt fra redaktionen

Historisk løft til forskning i planteforædling

Forskning og uddannelseFrugt og grøntLandbrugPolitik og eksport20. 01. 2026

Danmark investerer massivt i udviklingen af fremtidens afgrøder. Med en samlet bevilling på 200 mio. kr. får forskningen i planteforædling det største løft nogensinde. Det sker i forlængelse af den netop vedtagne aftale om nye genomteknikker i EU. Hvordan får vi mest muligt ud af vores

Opkøb i vin- og spiritusbranchen: Vinhuset overtager Bevco

Detailhandel og en grosDrikkevarer20. 01. 2026

Med opkøbet af Bevco.dk overtager Vinhuset.dk en veletableret platform i Danmark og Sverige samt attraktive indkøbsaftaler på spiritus rundt om i Europa. Handlen sker i forlængelse af Vinhusets kraftige vækst og markerer endnu et skridt i konsolideringen af markedet for online-handel med vin og

De Samvirkende Købmænd: Massiv opbakning til lavere moms på frugt og grønt

AktueltDetailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed20. 01. 2026

En ny undersøgelse, gennemført af Forbrugerrådet Tænk og De Samvirkende Købmænd blandt mere end 3.000 danskere, viser massiv opbakning til lavere moms på frugt og grønt. Hele 84 procent af danskerne støtter forslaget om at fjerne momsen på frugt og grønt på tværs af befolkningen – uanset

Hver fjerde vil spise mindre ultraforarbejdet, men har opgivet at finde ud af, hvordan de gør

AktueltFoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedRåvarer og ingredienser20. 01. 2026

Det viser en ny undersøgelse om ultraforarbejdede fødevarer. Flere er blevet opmærksomme på, at et højt indtag af ultraforarbejdet mad kan skade sundheden, men alligevel fylder disse fødevarer mere og mere i vores kost. Mange oplever, at det er svært at gennemskue, hvilke fødevarer de egentlig

Ny undersøgelse: Økonomi er danskernes stærkeste motivation til at undgå madspild i 2026

Miljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed20. 01. 2026

Verians nyeste undersøgelse for Stop Spild Af Mad viser at op mod halvdelen af danskere angiver økonomien som den stærkeste motivationsfaktor for at undgå madspild i 2026 - og knap 9 ud af 10 danskere er motiveret for at reducere deres madspild i 2026. Der er bred folkelig opbakning for at tackle

Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

FødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhed15. 01. 2026

Tænketanken Frej udgiver i dag Ungeindex 2026, der er en ny repræsentativ undersøgelse af unges viden og holdninger til mad og landbrug. Ungeindex 2026 giver et sjældent klart indblik i, hvad unge forventer af fremtidens fødevaresystem – og hvor kløfterne er størst mellem ambitioner, viden og

Fødevareminister Jacob Jensen

Grønland og Danmark drøfter et styrket samarbejde på fødevareområdet

Politik og eksport15. 01. 2026

Fødevareminister Jacob Jensen (V) og Naalakkersuisoq for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning Peter Borg har holdt møde i København for at drøfte et styrket samarbejde. Fødevareminister Jacob Jensen (V) har onsdag i København haft besøg af Naalakkersuisoq Peter Borg for Fiskeri, Fangst,

Millioner til grønnere erhvervsuddannelser

AktueltForskning og uddannelseMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed15. 01. 2026

Villum Fonden støtter erhvervsskolerne med 50 millioner kroner, så fremtidens faglærte kan blive klædt på til bæredygtighed og grøn omstilling. Erhvervsuddannelserne spiller en central rolle i den grønne omstilling af dansk erhvervsliv. Nu får en række erhvervsskoler landet over tilsammen knap

Skruer op for indsatsen for at få talenter til at overtage butikker

AktueltDetailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræ15. 01. 2026

FødevareDanmark vil fjerne nogle af de barrierer, der i dag afholder unge slagtertalenter fra at videreføre sunde og veldrevne slagterforretninger, når mester går på pension. Blandt andet stiller brancheorganisationen nu en kaution på op til 500.000 kr. De senere år er flere veldrevne

Stjerneregn over København: Nu begynder gastro-året 2026

FoodserviceMesser og konferencerTop15. 01. 2026

2026 bliver et år med særlig fokus på gastronomii København, og nu lanceres ”En bid af stjernerne”:  En serie af events, der fejrer danske kokke, restauranter og producenter hele året. Her kan gæster blandt andet glæde sig til Årets Ret,DiningWeekmed Michelin-restauranter og Danmarks længste

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Ardo NV Denmark Office

    Fuldkorn som funktionel base i det professionelle køkken

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-butikkerne sænker priserne på spiritus

  • DENIOS ApS

    Nu falder sneen – og det kan blive dyrt for dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group fejrer stor åbning af næsten 60.000 kvadratmeter stort servicecenter i Tempe Arizona

  • Nemco Machinery A/S

    Kendt leverandør til bagerier fusionerer med Nemco

  • Ardo NV Denmark Office

    En klassiker med rødder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Et tilbageblik på året der gik

  • DENIOS ApS

    Gemmer dit løfteudstyr på skjulte farer?

  • Ardo NV Denmark Office

    Sødme møder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Fra vindtunneller til rumfart: Vakuum til rumfarts undersøgelser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Historisk løft til forskning i planteforædling

    20.01.2026

  • Opkøb i vin- og spiritusbranchen: Vinhuset overtager Bevco

    20.01.2026

  • De Samvirkende Købmænd: Massiv opbakning til lavere moms på frugt og grønt

    20.01.2026

  • Hver fjerde vil spise mindre ultraforarbejdet, men har opgivet at finde ud af, hvordan de gør

    20.01.2026

  • Ny undersøgelse: Økonomi er danskernes stærkeste motivation til at undgå madspild i 2026

    20.01.2026

  • Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

    15.01.2026

  • Grønland og Danmark drøfter et styrket samarbejde på fødevareområdet

    15.01.2026

  • Millioner til grønnere erhvervsuddannelser

    15.01.2026

  • Skruer op for indsatsen for at få talenter til at overtage butikker

    15.01.2026

  • Stjerneregn over København: Nu begynder gastro-året 2026

    15.01.2026

  • Frisk fisk er ikke altid det bedste

    13.01.2026

  • Dansk kaffeteknologi får international blåstempling

    13.01.2026

  • L&F: Mercosur-aftalen rummer både muligheder og udfordringer for den danske fødevareklynge

    13.01.2026

  • Danmarks første: National iværksætter- og vækstkonference for lokale fødevarer

    13.01.2026

  • Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

    13.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik