Der er godt nyt for elskere af chokolade i absolut verdensklasse. Hansen Is har nemlig meddelt, at de har købt Friis Holm Chokolade, der ellers var blevet erklæret konkurs. Dermed kan Mikkel Friis-Holm kan blive ved med at lave sin chokolade, som mange gange har vundet prisen som verdens bedste.

Knap to uger efter, det blev offentlig kendt, at Friis-Holm Chokolade, der 9 år i træk har vundet minimum et verdensmesterskab i chokolade årligt, var gået konkurs, er der nu fundet en løsning. Hansens har nemlig købt Friis-Holm Chokolade, der nu kan fortsætte driften.
Mikkel Friis-Holm, der beskriver virksomheden som sit livsværk, har med egne ord “sovet vildt godt for første gang i lang tid”, efter han fik at vide, at aftalen med Hansens faldt på plads.
“Det var Hansens-brødrene, jeg allerhelst ville arbejde med, fordi de er produktionsmennesker ligesom mig. Og ligesom mig går de op i den subjektivt høje kvalitet, som alt for ofte bliver ofret. Derfor er jeg trods omstændighederne lykkelig for løsningen,” siger Mikkel Friis-Holm og fortsætter:
“Jeg er ærligt ked af, at det endte med en konkurs på de tidligere investorers vegne, og jeg har forsøgt at finde andre løsninger i et halvt år. Men jeg er lykkelig for, at mine ansatte kan beholde deres job, og vi fortsat kan lave dansk chokolade i verdensklasse sammen med Hansens-familien,” siger Mikkel Friis-Holm.
Der skal nørdes kvalitet
De to parter kender hinanden særdeles godt, eftersom Friis-Holm Chokolade i en årrække har leveret chokolade til Hansens, og de to virksomheder ligger 20 minutter fra hinanden.
“Friis-Holm er en af de få i Norden, der fremstiller chokolade fra kakaobønne til færdig chokolade. Det er præcis samme måde, vi arbejder på med vores råmælk fra gårdene. Det er det, der gør den store forskel for os og isoplevelsen. Derfor glæder det mig uendeligt meget, at vi kan fortsætte den udvikling sammen,” siger Rasmus Eibye Hansen, administrerende direktør i Hansens.
Ud over at have lige høje standarder for produktionen af is og chokolade er Hansens og Friis-Holm Chokolade også på bølgelængde, når det gælder råvarer. En stor del af verdens kakao og vanilje produceres under problematiske menneskelige forhold, og de to virksomheder arbejder derfor direkte med bønderne for at sikre en ansvarlig værdikæde.
“Vi og Mikkel Friis-Holm deler en forståelse af, at man skal gøre sig umage, når det gælder kvalitet, håndværk og ordentlighed. Vi har allerede udviklet nogle fantastiske ting sammen med Mikkel, og nu kommer vi endnu tættere på hinanden og kan virkelig nørde kvalitet,” siger kommunikationsdirektør Anders Eibye Hansen.
Om Friis Holm Chokolade
Friis-Holm Chokolade blev grundlagt i 2008 og producerede sin første chokolade i samme år i Frankrig, og i 2015 blev den første chokolade produceret i Danmark. Friis-Holm Chokolade har vundet et eller flere verdensmesterskaber årligt i forskellige kategorier af chokolade de sidste 9 år i træk og har leveret chokolade til bl.a. restauranterne Henne Kirkeby Kro, Relæ og Alchemist.
Om Hansen Is
Hansens blev etableret i 1922 af Hans Hansen i Hillerød. Dengang under navnet Hillerød ismejeri. I dag er det Hans Hansens oldebørn Anders og Rasmus Hansen, der driver ismejeriet. Hansens producerer omkring 1 million liter is om året.