Hvordan får man verden til at elske lakrids? Hos Lakrids by Bülow mener de, at verden bare skal smage deres, derfor de tilbyder nu hvem som helst en gratis smagsprøve, hvis bare folk lover at dele med én, der ikke kan lide lakrids. Ifølge kampagnen ”Share It With A Hater” er mindst 84 pct. af verden overbevist om gourmetlakridsens egenskaber om … 412 år og 292 dage.

På muren indenfor på lakridsfabrikken står med store bogstaver ’WE MAKE THE WORLD LOVE LIQUORICE’. Det lyder som en nærmest umulig mission. Det lille salte eller søde stykke slik er omdiskuteret, og udgangspunktet er, at størstedelen af verdens befolkning ikke kan lide lakrids, men det har lakridsproducenten, Lakrids by Bülow, besluttet sig for at gøre op med. Nu skal alle lakrids-haters omvendes til lovers.
Derfor lancerer Lakrids by Bülow deres nye, globale kampagne, der skal få verden til at elske lakrids – én lakrids ad gangen. Vejen dertil går ifølge Sarah Maria Carl, der er marketingdirektør hos Lakrids by Bülow, igennem forbrugerne med budskabet ”Share it with a hater”.
– Siden begyndelsen har vi i tæt samarbejde med forbrugerne udviklet den lakrids, der udgør hele fundamentet for Lakrids by Bülow. Vi tror faktisk på, at vores danske gourmetlakrids kan omvende selv nogle af de største haters – selv hvis de ikke tror, at de kan lide lakrids. Vi er stolte af vores danske produkt og tør derfor forsøge os ved at tilbyde gratis lakrids til alle i verden for at udbrede kærligheden til lakridsen – også hos dem der ikke kan lide det, siger Sarah Maria Carl.
Vil sample til hele verden
Hos lakridsvirksomheden har sampling altid været en hjørnesten i virksomhedens strategi. Den strategi bliver nu integreret på globalt plan.
– Lakrids by Bülow er bygget på sampling lige siden den allerførste lakrids kom til verden i 2007, og de tæller i dag knap 2000 forhandlere i 25 lande. Med vores nye globale initiativ giver vi os i kast med verdens største sampling. Vi vil lære verden at elske lakrids – én lakrids ad gangen, fortæller Johan Bülow, kreativ direktør og grundlægger af Lakrids by Bülow.
Samplingen af lakridserne kickstartes d. 12. oktober med en helt ny kampagnefilm af instruktør, Peter Harton, der blandt andet er kendt fra TV-succesen Rytteriet. Bag kampagnens kreative strategi står reklamebureauet &Co. ”Share it with a hater” lanceres med et tilhørende sampling-site, hvor man kan skrive sig op og få tilsendt lakrids, der kan deles med en hater.
Om ”Share it with a hater”
“Share it with a hater” er titlen på Lakrids by Bülow nye globale kampagne, der skal realisere deres mission på globalt plan – her beder virksomheden lakrids-lovers overalt om at hjælpe til med at sprede kærligheden. Centralt for kampagnen er den ærlige fortælling om, at alle ansatte i konfekturevirksomheden er ambassadører, som tror på missionen – også selvom den kan fremstå absurd.
I kampagnefilmen møder man derfor ikke skuespillere, men Lakrids by Bülows egne ansatte, der er hovedrollerne i filmens fortælling om at få hele verden til at elske lakrids. Her møder vi både Tommy fra produktionen og ligeledes støder Ronnie fra økonomiafdelingen og Ying fra e-commerce til, da de står bag beregningerne for, hvornår 84 pct. af verdens befolkning vil elske lakrids – og kigger man godt efter, fanger man grundlægger, Johan Bülow, i en mindre rolle.