• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

AktueltCertificeringFoodserviceMarkedsføring13. 05. 2020 | Peter Friis

Gourmetrestaurant på Ærø kommer i fornemt selskab

AktueltCertificeringFoodserviceMarkedsføring13. 05. 2020 By Peter Friis

Katrine og Morten Arnfeldt glæder sig over optagelsen i Gastro Fyn samarbejdet.

Gastro Fyn har fået et nyt medlem på Ærø
Der er glæde og stolthed at spore hos parret Katrine & Morten Arnfeldt, der driver Arnfeldt Hotel & Restaurant i Ærøskøbing på Ærø. Restauranten er nemlig blevet optaget i fint selskab i form af Gastro Fyn-samarbejdet, der tæller en lille og nøje udvalgt skare af fynske toprestauranter. Gastro Fyn blev lanceret i starten af 2019, hvor ni fynske restauranter alle forpligtede sig til at efterleve Det Fynske Madmanifest.
Udover at kunne leve op til punkterne i Det Fynske Madmanifest kræver optagelse i Gastro Fyn-samarbejdet også besøg af stjernekokken Per Hallundbæk, der skal vurdere Arnfeldt Restaurants gastronomiske kunnen og værtskab.
– Restaurant Arnfeldt er optaget som det 10. medlem i samarbejdet, og det er ikke et medlemskab, man kommer sovende til, påpeger han. Efter sit besøg var Per dog ikke et sekund i tvivl om, at Arnfeldt Restaurant så absolut hører til blandt den fynske elite:
– Under et besøg på Ærø sidste efterår måtte jeg have en overnatning, og fik af en lokal anbefalet at overnatte på Arnfeldt Hotel & Restaurant. De havde et ledigt værelse, og det fortrød jeg ikke; et smukt, lille hotel med dejlige værelser – intime og hyggelige som få. Men ikke nok med det; måltidet i restauranten og servicen jeg fik var så fantastisk personlig, og maden var med lokale råvarer tillavet efter klassiske principper, hvor alt gik op i en højere enhed. Arnfeldt Hotel & Restaurant er et besøg værd for alle, der bryder sig om god mad og service. Jeg håber snart at vende tilbage, udtaler Per Hallundbæk.

Morten udvælger selv sine råvarer direkte på marken hos de enkelte ærøske leverandører.

Fokus på bæredygtighed og det gode værtskab
Siden han og hustruen Katrine slog dørene op til deres boutique hotel og gourmetrestaurant på Ærø, har det været en kæphest for Morten Arnfeldt at bruge lokale råvarer af god kvalitet. Derfor udvælger Morten selv sine råvarer direkte på marken hos de enkelte ærøske leverandører, og menuen sammensættes ud fra hvad der er optimalt at høste netop nu.
Derudover har det fra første dag været et stort ønske for både Katrine og Morten at være nærværende og til stede i mødet med alle deres gæster.
Restauranten er derfor indrettet med få borde, selvom der er plads til flere, og de kører kun en seating per aften. Selv når det danske vejr arter sig og terrassen med udsigt over Ærøskøbing Havn kan tages i brug, fastholder de det lave antal borde. For Katrine og Morten handler det om at sikre alle gæster den mest optimale service. Morten tilstræber desuden selv at præsentere de enkelte retter og tilhørende vine ved hvert bord, og som gæst møder man en samlet fortælling om det, der bliver serveret.
Trods et tårnhøjt gastronomisk niveau er stemningen i restauranten uhøjtidelig og afslappet.

Styrkelse af Fyn som gastronomisk destination
Arnfeldt Restaurants optagelse i Gastro Fyn, som også tæller bl.a. Falsled Kro, The Balcony, Sortebro Kro og Restaurant Pasfall, er et kvalitetsstempel af Katrine og Mortens arbejde og et samarbejde, som parret ser frem til at få glæde af. Både i forhold til den fælles markedsføring og til sparring med de andre restauratører.
Arnfeldt Restaurants indtræden i samarbejdet er også en styrkelse af Gastro Fyn-brandet, hvis mission er at sætte Fyn og øerne på det gastronomiske verdenskort. Hos Destination Fyn er man derfor begejstret over, at endnu en restaurant er trådt ind i Gastro Fyn-samarbejdet.
– Det er stærkt, at vi nu har en ærøsk restaurant med i Gastro Fyn-folden. Den videndeling og læring på tværs, som vi kan mærke finder sted mellem restauranterne, er ret unik. Det styrker Fyn som gastronomisk destination samlet set, at vi har et samarbejde på tværs af vores absolut bedste restauranter, og vi er glade for at kunne byde Arnfeldt velkommen i det selskab, udtaler Mads Asbild, chef for marked og udvikling i Destination Fyn.
Destination Fyn har til opgave at udvikle og markedsføre Fyn og øerne som samlet turismedestination, både nationalt og internationalt. Gastro Fyn-brandet er et vigtigt element i den samlede fortælling, mener Mads Asbild.

Skrevet i: Aktuelt, Certificering, Foodservice, Markedsføring

Seneste nyt fra redaktionen

Spiser du, som var det sommer året rundt? Det kan forvirre dit indre ur

Forskning og uddannelseMiljø og sundhed27. 10. 2025

Det er ikke kun sollys, men også kosten, der styrer vores indre biologiske ur og dets evne til at tilpasse sig årstiderne, viser ny forskning i mus. Derfor kan det have betydning for vores sundhed, at vi spiser sæsonens lokalt producerede fødevarer, vurderer forsker. Vores blodtryk stiger fra

Fremtidens mad risikerer at blive ensformig

Frugt og grøntFødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed27. 10. 2025

Mangfoldigheden af planter bliver begrænset, hvis EU vedtager ny lov om bytte og handel med frø, mener Frie Bønder – Levende Land og Landsforeningen Praktisk Økologi. En menu med høj biodiversitet er den sundeste - det er efterhånden almen viden, mener Levende Land og Landsforeningen Praktisk

Madens Folkemøde skal samle Danmark om unges sundhed

AktueltForskning og uddannelseMiljø og sundhedPolitik og eksport27. 10. 2025

Årets finanslov er blevet offentliggjort, og her modtager Madens Folkemøde 1 mio. kroner til at afholde et Nationalt Forum for Ung Sundhed i 2026. Indsatsen skal samle en breds kreds af aktører for at forebygge overvægt og styrke sundhed og madvaner blandt børn og unge både lokalt og

Fødevaregigant gearer op i Danmark – en stigning på 25,6 %

AktueltFødevareproduktionMiljø og sundhed27. 10. 2025

Greenfood fortsætter med at vokse hurtigt på det danske marked. I år forventes koncernen at opnå en volumen på næsten 3.500 ton – en stigning på 25,6 % sammenlignet med sidste år. Bag succesen ligger en stærk efterspørgsel efter ultrafriske råvarer, strategiske partnerskaber inden for restaurant- og

Køkkenprisen 2025 går til Skolerne i Oure

FoodserviceForskning og uddannelseMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed27. 10. 2025

Landbrug & Fødevarer har kåret Skolerne i Oure på Fyn som vinder af Køkkenprisen 2025 ved Økologisektionens årsmøde på Kalø Økologisk Landbrugsskole. Køkkenprisen 2025 uddeles til det offentlige køkken, der bedst formår at kombinere sundhed, smag og økologi. I år har Skolerne i Oure

Rekordhøj returprocent: Genanvendelige krus satte ny standard på Smukfest 2025

DrikkevarerEmballageMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed23. 10. 2025

Ét år efter introduktionen af Danmarks første genanvendelige festivalkrus har Smukfest, Royal Unibrew og Faerch bevist, at cirkularitet ikke bare er en ambition – det er noget, der virker i praksis. På Smukfest 2025 nåede returprocenten for de genanvendelige krus hele 97 procent – et resultat,

Plant Food Festival: Øksnehallen bliver til plantemekka

Messer og konferencerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed23. 10. 2025

Øksnehallen i København bliver fyldt med smagsoplevelser, inspiration og grønne løsninger, når Plant Food Festival åbner dørene for tusindvis af besøgende. Den første weekend i november forvandles hallen til et mødested for alle, der er nysgerrige på fremtidens mad. Plant Food Festival

Hørkram-stifter er død

AktueltDetailhandel og en grosFoodservice23. 10. 2025

Stifteren af en af Danmarks største fødevaregrossister er død, 84 år gammel. Alex Buchardt Pedersen, der døde d. 18. oktober, betragtes som en pioner indenfor den danske fødevarebranche. Han stod nemlig bag Hørkram, som stiftede tilbage i 1978. Det skete i første omgang som en lokal

Arla vil kåre Årets Madsjæl 2025 – se de nominerede

AktueltFoodservice23. 10. 2025

Hvert år hylder Arla dem, der gør noget særligt for at skabe sundere og mere bæredygtige madvaner blandt børn og unge. Det gør de med prisen Årets Madsjæl, hvor årets tre nominerede nu er klar. Årets Madsjæl er en pris, der gives til personer, som inspirerer, engagerer og gør en forskel i

Linse-bolo på menuen i hele Danmark: Ny kampagne skal få flere til at spise bælgfrugter

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserTopØkologi og bæredygtighed23. 10. 2025

Fra kantiner til køkkenborde: Ny landsdækkende kampagne sætter fokus på, hvor nemt bælgfrugter kan blive en del af hverdagsmaden. Aviser og kantiner landet over vil i dag være krydret med lækre linser, når Bælgfrugtspartnerskabet lancerer en landsdækkende kampagne, der skal inspirere danskerne

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Spirax Sarco Danmark

    Blog: Damp er naturlig teknologi

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilmeld dig Masterclass om dyrevelfærd og regenerativt landbrug

  • DENIOS ApS

    Hvad gør du med dine gasflasker, når kulden kommer?

  • Spirax Sarco Danmark

    Reducer dine levetidsomkostninger på reguleringsventiler

  • DENIOS ApS

    Alt hvad du skal vide, før du håndterer farlige stoffer

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget produktivitet på mejeriet takket være vakuum fra Busch

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Stor fødevaremesse med juletema kommer igen i år til Brande

  • Spirax Sarco Danmark

    Skal vi hjælpe jer med at nå jeres mål for bæredygtighed?

  • DENIOS ApS

    Spar 432 kr* hver gang, du tømmer din IBC

  • DENIOS ApS

    Sådan tjekker du, om dit lithiumbatteri er defekt – og udgør en brandfare

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Spiser du, som var det sommer året rundt? Det kan forvirre dit indre ur

    27.10.2025

  • Fremtidens mad risikerer at blive ensformig

    27.10.2025

  • Madens Folkemøde skal samle Danmark om unges sundhed

    27.10.2025

  • Fødevaregigant gearer op i Danmark – en stigning på 25,6 %

    27.10.2025

  • Køkkenprisen 2025 går til Skolerne i Oure

    27.10.2025

  • Rekordhøj returprocent: Genanvendelige krus satte ny standard på Smukfest 2025

    23.10.2025

  • Plant Food Festival: Øksnehallen bliver til plantemekka

    23.10.2025

  • Hørkram-stifter er død

    23.10.2025

  • Arla vil kåre Årets Madsjæl 2025 – se de nominerede

    23.10.2025

  • Linse-bolo på menuen i hele Danmark: Ny kampagne skal få flere til at spise bælgfrugter

    23.10.2025

  • Vin kan også komme nordfra

    21.10.2025

  • Økologer diskuterer trepart og grøn omstilling med minister og borgmester

    21.10.2025

  • Dansk Akvakultur: Lystfiskeri, spildevand og turisme presser havmiljøet langt mere end havbrug

    21.10.2025

  • Køkkenchef og restaurantchef bliver medejere, når Domestic fejrer 10 år

    21.10.2025

  • Danmarks madspild er dobbelt så stort som det europæiske gennemsnit

    21.10.2025

Alle nyheder ›

Læs også TechMedias 2 fødevaremagasiner online

Annoncering i TechMedias 2 fødevaremagasiner

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik