• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Frugt og grøntFødevareproduktionTop14. 05. 2020 | Kasper Mundt-Nielsen

Gartneri vil sælge 80.000 ægaktier inden ugen er omme

Frugt og grøntFødevareproduktionTop14. 05. 2020 By Kasper Mundt-Nielsen

Når forretningen ikke har mulighed for at forsætte som planlagt, er man nødt til at tænke kreativt og det gør man i den grad hos det økologiske Amager-gartneri Seerupgaard, der kaster sig ud i et nyt og anderledes Corona-projekt. De vil nemlig sælge 80.000 æg i deres nye mobile hønsehus på forhånd – som ægaktier.

(foto: PR)

Køb en ægaktie og få 10 friske græsæg om ugen i 75 uger. Det er et tilbud, som det økologiske gartneri på Amager, Seerupgaard, netop nu tilbyder. Tilbuddet kommer som en konsekvens af Corona. Seerupgaard havde nemlig gennem halvandet år arbejdet med at blive klar til at sætte gang i et mobilt hønsehus, så de kunne lave økologiske græsæg til blandt andre en lang række danske restauranter.

Bæredygtig ægproduktion

En stor del af æggene skulle sælges på faste afsætningsaftaler til restauranter i København. 150.000 æg var allerede afsat via forhåndsaftaler, men så kom Corona. Huset var næsten bestilt hos den danske producent af mobile hønsehuse Flemming Haugaard i Jylland.

– Vi vil stadigvæk gerne have høns i et mobilt hus. De vil både kunne hjælpe os i vores grøntssagssædskifte, de kan flyttes rundt i marken, kan hjælpe os med at dyrke bedre grøntsager, samtidig med at hønsene har et fantastisk frit liv, fortæller Marc Seerup Hansen. Hans kone Neel Seerup Hansen følger op:

– Når vi dyrker vores grøntsager, er der altid rester tilbage på marken. Det er guf for hønsene, der samtidig rydder op i kållarver og andre hønselækkerier. Og så giver det gode æg, når hønsene altid har adgang til grønt lige uden for døren.

Lukkede restauranter fremtvinger kreative løsninger

Da restauranterne er lukkede og dermed ikke kan gennemføre deres afsætningsaftaler, har Seerupgaard besluttet sig for at lave deres egen crowdfunding, hvor de sælger ægaktier. De vil sælge 80.000 æg i løbet af denne uge.

– Hvis vi kommer over 80.000 solgte æg, tør vi helt sikkert sætte i gang, for så har vi vished for, at en pæn del af de æg, der vil blive lagt i rederne i det mobile hønsehus over de næste par år, allerede har destination på et spisebord og ikke i en skraldespand, fortæller Marc Seerup Hansen.

Projekt græsæg

En ægaktie er en aktie, der løber i op til to år, hvor udbyttet bliver udbetalt i æg.

– Når restauranterne igen vil købe æg, så er vi i gang med produktionen takket være hjælp fra dem, der vælger at støtte projekt græsæg nu ved at købe en ægaktie, siger Marc Seerup Hansen og fortsætter:

– Det drejer sig om 8.000 bakker æg fordelt på afhentning over perioden. Folk spiser jo alligevel æg, og her kan man samtidig hjælpe Seerupgaard, Producenten Flemming Haugaard, samt de københavnske restauranter med at holde gang i hjulene. Det er jo egentlig kun lige over 100 husholdninger der skal have en bakke med æg om ugen, og så er vi i gang. Eller 8.000, der køber én enkelt bakke.

Man kan støtte gartneriet med køb af enkelte bakker æg, en æggebakke om ugen i 37 uger eller en æggebakke om ugen i 75 uger.

Se mere på seerupgaard.dk

Crowdfundingen kører indtil søndag den 17. maj.

 

Skrevet i: Frugt og grønt, Fødevareproduktion, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk Akvakultur Producentorganisation åbner ny medlemskategori for tangproducenter

Fødevareproduktion11. 06. 2026

Ny medlemskategori skal give tangproducenter større adgang til DAPO og styrke organisationens repræsentation af et akvakulturerhverv i udvikling. Dansk Akvakultur Producentorganisation (DAPO) udvider nu organisationens medlemsstruktur med en ny medlemskategori målrettet tangproducenter. Den nye

Nyt dansk romfirma lancerer rom modnet på dansk eg

AktueltDrikkevarer11. 06. 2026

RosenHill Spirits i Stenløse lancerer en serie rom, udviklet med afsæt i traditionel caribisk rom og modning på dansk eg. Efter mere end ti års arbejde med at undersøge, hvordan hvid rom udvikler sig ved modning på dansk eg, lancerer RosenHill Spirits nu sine første produkter. Når caribisk

Tetra Pak reducerer klimaaftryk i værdikæden med 34 procent

Emballage11. 06. 2026

Tetra Pak har reduceret sine drivhusgasudledninger på tværs af værdikæden med 34 procent siden 2019 og er dermed godt på vej mod selskabets klimamål for 2030. Det fremgår af emballage- og fødevareteknologivirksomhedens nye bæredygtighedsrapport for 2025. Ifølge rapporten har virksomheden i

Restaurant Flammen når historisk milepæl og åbner restaurant nummer 20 i Danmark

AktueltFoodservice11. 06. 2026

Familievirksomheden Restaurant Flammen markerer en historisk milepæl, når kædens restaurant nummer 20 i Danmark åbner den 18. juni. En rejse, der er blevet mulig takket være millioner af gæster, 1.000 medarbejdere og en stærk tro på at skabe gode gæsteoplevelser. Da familien Rosenfeldt Sunddal

Noma genåbner som restaurant – ny ledelse tager over efter turbulent forår

FoodserviceTop11. 06. 2026

Noma genåbner den 5. august, selvom planen ellers har været, at restauranten skulle bevæge sig væk fra den klassiske restaurantdrift og i højere grad fokusere på forskning, produktudvikling og internationale pop-up-projekter. Det oplyser Noma i en meddelelse onsdag. Genåbningen markerer

Selina Juul, stifter af Stop Spild af Mad

Bred folkelig opbakning i kampen mod madspild: Danskerne elsker “grimme” grøntsager og frugt

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed09. 06. 2026

Selvom agurketiden så småt melder sin ankomst i de danske medier, er der intet kedeligt over danskernes appetit på at bekæmpe madspild. En ny undersøgelse foretaget af Verian for Stop Spild Af Mad viser en massiv folkelig opbakning til de skæve, ukurante og uperfekte grøntsager og frugt - mere end 3

Mutti stormer frem med 33 procent vækst i salget

Frugt og grøntRåvarer og ingredienser09. 06. 2026

Mutti, den italienske tomatproducent, har etableret sig som det førende tomatbrand i Danmark ved at kombinere hurtige markedsandelsgevinster med tocifret vækst i omsætningen, hvilket gør Danmark til det stærkest præsterende marked globalt for virksomheden i 2025. Mutti opnåede i 2025 en

Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

AktueltFoodserviceFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræ09. 06. 2026

Kender du en restaurant, der for alvor mestrer smag, håndværk og råvareforståelse? Så er det nu, du kan indstille den til de prestigefyldte kokkekonkurrencer: Årets ret med grønt, Årets ret med gris, Årets ret med ost og Årets ret med fisk & skaldyr 2026. Konkurrencerne, der afvikles af

Topforsker bag verdens største studier om plantebaseret kost gæster Danmark

AktueltForskning og uddannelseFrugt og grøntMesser og konferencerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed09. 06. 2026

Dr. Gary E. Fraser har i årtier undersøgt sammenhængen mellem plantebaseret kost, sygdomsrisiko og levealder. I juni gæster han Aalborg, Aarhus, Odense, Næstved og København med foredrag om, hvad forskningen viser, samtidig med at den nye regering lægger op til at fjerne momsen på frugt og

Mellem havvindmøllerne vokser en ny fødevareindustri frem

Forskning og uddannelseFrugt og grøntFødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed09. 06. 2026

Forskere har dokumenteret, at tang kan dyrkes effektivt i havvindmølleparker ude på havet. Teknologien er klar til opskalering. Nu handler udfordringen i højere grad om at få tangen videre fra havet og ud på danskernes tallerkener. Når vi taler om havvindmøller, handler det som regel om strøm.

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Vind et fodboldbord til din arbejdsplads

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Skal du til spildevandsfestival på KærligHeden?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Dansk Akvakultur Producentorganisation åbner ny medlemskategori for tangproducenter

    11.06.2026

  • Nyt dansk romfirma lancerer rom modnet på dansk eg

    11.06.2026

  • Tetra Pak reducerer klimaaftryk i værdikæden med 34 procent

    11.06.2026

  • Restaurant Flammen når historisk milepæl og åbner restaurant nummer 20 i Danmark

    11.06.2026

  • Noma genåbner som restaurant – ny ledelse tager over efter turbulent forår

    11.06.2026

  • Bred folkelig opbakning i kampen mod madspild: Danskerne elsker “grimme” grøntsager og frugt

    09.06.2026

  • Mutti stormer frem med 33 procent vækst i salget

    09.06.2026

  • Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

    09.06.2026

  • Topforsker bag verdens største studier om plantebaseret kost gæster Danmark

    09.06.2026

  • Mellem havvindmøllerne vokser en ny fødevareindustri frem

    09.06.2026

  • 60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

    04.06.2026

  • Smørrebrød vækker blandede følelelser hos unge

    04.06.2026

  • Valencia bringer World Paella Day Cup til København

    04.06.2026

  • Fødevarebranchen jubler over lavere moms: “En sejr for forbrugerne”

    04.06.2026

  • Ny regering splitter fødevareerhvervet: Ros fra dyreværnsorganisationer – bekymring i landbruget

    04.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik