• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

LandbrugMejeriMiljø og sundhedPolitik og eksport19. 01. 2021 | Kasper Mundt-Nielsen

Fremtidens landmænd vil have økologi og konventionel drift i parløb

LandbrugMejeriMiljø og sundhedPolitik og eksport19. 01. 2021 By Kasper Mundt-Nielsen

Hvis vi skal have en klimaneutral fødevareproduktion i 2050 er fremtidens producenter, herunder landmændene nødt til allerede nu, at planlægge mod fremtiden. Landbrugseleverne er klar til at nå målet, lyder det, efter et møde arrangeret af Mejeriforeningen, hvor politikere fra både rød og blå blok deltog.

Overskriften til mødet lød: Hvad betyder målet om at skulle være klimaneutral i 2050 for fremtidens landmænd?

Det spørgsmål tog Mejeriforeningen op på et virtuelt møde i fredags. Med Mejeriforeningens direktør Jørgen Hald Christensen som vært diskuterede to studerende fra Dalum Landbrugsskole deres kommende karriere med en af deres undervisere, en ekspert fra SEGES og to ordførere fra henholdsvis Venstre og SF.

Jens Elbæk, afdelingschef, planteinnovation, SEGES, lagde ud med at give nogle bud på, hvordan landbruget kan blive klimaneutralt ved hjælp af grønne løsninger og teknologi.

– I dag står landbruget for 25 pct. af klimabelastningen. En tredjedel af den kommer fra udledning af CO2 fra lavbundsjorde. Dem skal vi opgive at dyrke. Gør vi det, kan teknologi godt bidrage til, at landbruget bliver klimaneutralt i 2050. Vel at mærke, hvis vi – ikke landmændene, men samfundet – vil betale for omstillingen, sagde Jens Elbæk.

For at undgå konstant at halte bagefter og blive pålagt påbud og forbud opfordrede han den nye generation af landmænd til ikke bare at ”sætte proppen i hullet for udledningerne”. De skal også gå i offensiven og tage klimatilpassede løsninger i brug.

Som eksempler nævnte han et skift til maskiner, der drives af el frem for diesel og dyrkning af nye og flere afgrøder. Dertil kommer brug af digitale værktøjer såsom droner, satellitter og sensorer samt kunstig intelligens og robotter.

– Og så er det vigtigt at kunne se muligheder, være omstillingsparat og undgå at havne i en situation, hvor man ikke kan flytte sig, understregede Jens Elbæk.

Økologi og konventionel drift i parløb

Efter Jens Elbæks indlæg kom de studerende til orde. De erklærede sig som løsningsorienterede og klar til den grønne omstilling. Det kræver, at landbruget tænker bredt og er åbent for åbent for parløb mellem konventionel og økologisk drift, sagde Martin Johannsen. Han er agrarøkonomstuderende og overtager ved årsskiftet til 2022 sin fars bedrift med 120 økologiske malkekøer.  

– Ser vi på forbrugertrends, går de i retning af, at alle skal være økologer. Men for mig at se kan de konventionelle mælkeproducenter godt få fordele ved at have køer i stalde, fordi man der har teknologi, som kan binde dyrenes udledning af metan, lød det fra Martin Johannsen.

Han efterlyste politisk vilje til at opstille fair rammer at arbejde under, modsat nuværende regler, ”der ikke altid ser ud til at komme fra virkelighedens verden.” Som eksempel nævnte han opførelsen af en vindmølle, der kan levere grøn energi til bedriften og opveje for udledningen af metan fra kvæget.

– Den miljømæssige investering vil jeg gerne kompenseres for. Det bliver jeg ikke i dag, hvor energiselskabet godskrives for klimagevinsten for, at jeg producerer grøn strøm. Det er forkert, sagde Martin Johannsen.

Finde løsninger i fællesskab

Synspunktet om manglende kompensation blev imødekommet af Venstres ordfører for landbrug og fødevarer, Erling Bonnesen:

– Man skal honoreres for at gøre en indsats, der hvor man foretager den. Desværre er der sket nogle forbistringer på området for grøn energi. Det er en sag, jeg er klar til at tage med i energi- og klimaudvalget. Og kom gerne med andre indspark, så ser vi også på dem.

Carl Valentin, dyrevelfærdsordfører for SF, erklærede sig enig og roste landbrugets vilje til at gennemgå de forandringer, der skal til for at løse klima- og biodiversitetskrisen.

– I dialogen om landbruget trækkes der af og til hårde fronter op. Men det vigtigste er at mødes – og jeg besøger gerne landmænd ude på gårdene – og tale om udfordringerne. Klimaløsninger skal afgøres i fællesskab, så de politiske beslutninger ikke træffes hen over hovedet på dem, der skal arbejde med de grønne omstillinger til hverdag, påpegede Carl Valentin.

Skrevet i: Landbrug, Mejeri, Miljø og sundhed, Politik og eksport

Seneste nyt fra redaktionen

Circle K vil give danskere på farten en ny madoplevelse

Ikke kategoriseret26. 03. 2026

Danskerne spiser i stigende grad måltider uden for hjemmet. Samtidig betyder de mange nye elbiler, at flere opholder sig længere tid på landets servicestationer, når bilen skal lades op. Den udvikling vil Circle K nu omsætte til vækst på madområdet. Med lanceringen af et helt nyt madunivers går

Fagligt fællesskab og fornyelse hittede på Foodexpo 2026

Messer og konferencer26. 03. 2026

Både udstillere og besøgende udtrykker stor tilfredshed med Foodexpos nye messekoncept, der på den netop gennemførte udgave af messen bød på 15 tematisk gennemførte faglige zoner. Fødevarebranchens centrale mødested samlede 20.547 fagfolk i MCH Messecenter Herning 22.-24. marts 2026. Med

Midtjysk pølsemager vinder europamesterskab

AktueltKød, fisk og fjerkræMesser og konferencer26. 03. 2026

Brian Flink Pedersen fra Pølsemageriet i Silkeborg vandt i weekenden det uofficielle europamesterskab i pølsemageri og satte sent søndag aften trumf på ved at vinde prisen for Danmarks bedste leverpostej. Den silkeborgensiske pølsemager Brian Flink Pedersen fra Pølsemageriet har skrevet sig ind

Se vinderne af fede præmier på Foodexpo

AktueltMesser og konferencer26. 03. 2026

Over 1000 messegæster var forbi Food&Drinks stand og deltog i konkurrencen om præmier fra Oluf Brønnum & co A/S. Se her, hvem der vandt. Clay stentøj: Jette Rasmussen fra Horsens Riedel Karaffel: Rasmus Warming, Kolding KENWOOD Røremaskine: Chenette Thomsen, Give. Alle præmier er

Alchemist og Rasmus Munk kåret som ’Restaurant of the Year’ og ’Chef of the Year’ ved Falstaff Awards 2026

FoodserviceTop26. 03. 2026

Mandag 23. marts 2026 afholdte det internationale gastromedie Falstaff sin årlige prisuddeling for de nordiske lande, Falstaff Nordics Restaurant Awards 2026, i Malmö. Ved samme lejlighed lancerede Falstaff sin nye, store restaurantguide til de nordiske og baltiske lande. I prisuddelingens

Danskerne flår ‘valgflæsk’ ned fra hylderne

AktueltKød, fisk og fjerkræPolitik og eksport24. 03. 2026

Efterspørgslen på stegt flæsk op til folketingsvalget i dag har været så stor, at Danish Crowns lager og produktion af brystflæsk er fuldstændig tømt. Når danskerne i dag sætter sig og følger folketingsvalgets afgørelse, bliver det mange steder med stegt flæsk og persillesovs ved

Jyder løb med sejren ved Årets Kok og Årets Tjener 2026

FoodserviceMesser og konferencerTop24. 03. 2026

Efter en intens og spændende finaledag er vinderne af Årets Kok og Tjener 2026 fundet. Lucas Nielsen fra Restaurant Restaurant TreeTop i Vejle er Årets Kok og Oskar Mathiassen fra Restaurant Atelier 33 / Bouchon er Årets Tjener. Der var stor glæde på scenen i Messecenter Herning, da vinderne af

Tidligere VM-guldvinder er Rising Star of the Year

Foodservice24. 03. 2026

Elisabeth Madsen fra Falsled Kro er blevet kåret som Rising Star of the Year ved Falstaff Nordics i Sverige. Elisabeth vinder som mest markante unge navn i nordisk gastronomi og placerer Falsled Kro centralt i en stærk periode med anerkendelser. Elisabeth Madsen, konditorchef på Falsled Kro,

Tusinder har været forbi Foodexpo

AktueltMesser og konferencer24. 03. 2026

I dag tirsdag er det sidste dag for årets Foodexpo i Herning, og der er god mulighed for at opleve messen. Men tusinder har allerede været forbi - fx oplyser Messecenter Herning, at der i går mandag var 8215 gæster på messe, mens der søndag var 7789. Også i dag er Food&Drink og

Restaurant Flammen åbner sin første restaurant i Sverige

Foodservice23. 03. 2026

Restaurant Flammen åbner torsdag d. 26. marts dørene til sin nye restaurant i Storgatan i Halmstad. Det markerer ikke alene kædens første restaurant i Sverige, men startskuddet til en større svensk satsning. Efter mere end et års målrettet arbejde med at etablere sig i Sverige ligger

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo præsenterer nye grønne

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

  • DENIOS ApS

    Oversvømmelser og forurenet brandvand – er din virksomhed klar?

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Circle K vil give danskere på farten en ny madoplevelse

    26.03.2026

  • Fagligt fællesskab og fornyelse hittede på Foodexpo 2026

    26.03.2026

  • Midtjysk pølsemager vinder europamesterskab

    26.03.2026

  • Se vinderne af fede præmier på Foodexpo

    26.03.2026

  • Alchemist og Rasmus Munk kåret som ’Restaurant of the Year’ og ’Chef of the Year’ ved Falstaff Awards 2026

    26.03.2026

  • Danskerne flår ‘valgflæsk’ ned fra hylderne

    24.03.2026

  • Jyder løb med sejren ved Årets Kok og Årets Tjener 2026

    24.03.2026

  • Tidligere VM-guldvinder er Rising Star of the Year

    24.03.2026

  • Tusinder har været forbi Foodexpo

    24.03.2026

  • Restaurant Flammen åbner sin første restaurant i Sverige

    23.03.2026

  • Italiensk kaffe rykker ind på danske tankstationer

    19.03.2026

  • Dansk Vegetarisk Forening: Danmark har brug for en national kostrådsstrategi

    19.03.2026

  • Bryggeriforeningen: EU-krav bliver dyrt for forbrugerne og lukker bryggerier – uden miljøgevinst

    19.03.2026

  • Mød Food&Drink på Foodexpo – læs seneste nummer med fokus på messen og vind fede præmier

    19.03.2026

  • Foodexpo klar til at favne fødevarebranchen med nyt messekoncept

    19.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik