• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

LandbrugMejeriMiljø og sundhedPolitik og eksport19. 01. 2021 | Kasper Mundt-Nielsen

Fremtidens landmænd vil have økologi og konventionel drift i parløb

LandbrugMejeriMiljø og sundhedPolitik og eksport19. 01. 2021 By Kasper Mundt-Nielsen

Hvis vi skal have en klimaneutral fødevareproduktion i 2050 er fremtidens producenter, herunder landmændene nødt til allerede nu, at planlægge mod fremtiden. Landbrugseleverne er klar til at nå målet, lyder det, efter et møde arrangeret af Mejeriforeningen, hvor politikere fra både rød og blå blok deltog.

Overskriften til mødet lød: Hvad betyder målet om at skulle være klimaneutral i 2050 for fremtidens landmænd?

Det spørgsmål tog Mejeriforeningen op på et virtuelt møde i fredags. Med Mejeriforeningens direktør Jørgen Hald Christensen som vært diskuterede to studerende fra Dalum Landbrugsskole deres kommende karriere med en af deres undervisere, en ekspert fra SEGES og to ordførere fra henholdsvis Venstre og SF.

Jens Elbæk, afdelingschef, planteinnovation, SEGES, lagde ud med at give nogle bud på, hvordan landbruget kan blive klimaneutralt ved hjælp af grønne løsninger og teknologi.

– I dag står landbruget for 25 pct. af klimabelastningen. En tredjedel af den kommer fra udledning af CO2 fra lavbundsjorde. Dem skal vi opgive at dyrke. Gør vi det, kan teknologi godt bidrage til, at landbruget bliver klimaneutralt i 2050. Vel at mærke, hvis vi – ikke landmændene, men samfundet – vil betale for omstillingen, sagde Jens Elbæk.

For at undgå konstant at halte bagefter og blive pålagt påbud og forbud opfordrede han den nye generation af landmænd til ikke bare at ”sætte proppen i hullet for udledningerne”. De skal også gå i offensiven og tage klimatilpassede løsninger i brug.

Som eksempler nævnte han et skift til maskiner, der drives af el frem for diesel og dyrkning af nye og flere afgrøder. Dertil kommer brug af digitale værktøjer såsom droner, satellitter og sensorer samt kunstig intelligens og robotter.

– Og så er det vigtigt at kunne se muligheder, være omstillingsparat og undgå at havne i en situation, hvor man ikke kan flytte sig, understregede Jens Elbæk.

Økologi og konventionel drift i parløb

Efter Jens Elbæks indlæg kom de studerende til orde. De erklærede sig som løsningsorienterede og klar til den grønne omstilling. Det kræver, at landbruget tænker bredt og er åbent for åbent for parløb mellem konventionel og økologisk drift, sagde Martin Johannsen. Han er agrarøkonomstuderende og overtager ved årsskiftet til 2022 sin fars bedrift med 120 økologiske malkekøer.  

– Ser vi på forbrugertrends, går de i retning af, at alle skal være økologer. Men for mig at se kan de konventionelle mælkeproducenter godt få fordele ved at have køer i stalde, fordi man der har teknologi, som kan binde dyrenes udledning af metan, lød det fra Martin Johannsen.

Han efterlyste politisk vilje til at opstille fair rammer at arbejde under, modsat nuværende regler, ”der ikke altid ser ud til at komme fra virkelighedens verden.” Som eksempel nævnte han opførelsen af en vindmølle, der kan levere grøn energi til bedriften og opveje for udledningen af metan fra kvæget.

– Den miljømæssige investering vil jeg gerne kompenseres for. Det bliver jeg ikke i dag, hvor energiselskabet godskrives for klimagevinsten for, at jeg producerer grøn strøm. Det er forkert, sagde Martin Johannsen.

Finde løsninger i fællesskab

Synspunktet om manglende kompensation blev imødekommet af Venstres ordfører for landbrug og fødevarer, Erling Bonnesen:

– Man skal honoreres for at gøre en indsats, der hvor man foretager den. Desværre er der sket nogle forbistringer på området for grøn energi. Det er en sag, jeg er klar til at tage med i energi- og klimaudvalget. Og kom gerne med andre indspark, så ser vi også på dem.

Carl Valentin, dyrevelfærdsordfører for SF, erklærede sig enig og roste landbrugets vilje til at gennemgå de forandringer, der skal til for at løse klima- og biodiversitetskrisen.

– I dialogen om landbruget trækkes der af og til hårde fronter op. Men det vigtigste er at mødes – og jeg besøger gerne landmænd ude på gårdene – og tale om udfordringerne. Klimaløsninger skal afgøres i fællesskab, så de politiske beslutninger ikke træffes hen over hovedet på dem, der skal arbejde med de grønne omstillinger til hverdag, påpegede Carl Valentin.

Skrevet i: Landbrug, Mejeri, Miljø og sundhed, Politik og eksport

Seneste nyt fra redaktionen

Italiensk kaffe rykker ind på danske tankstationer

Detailhandel og en grosDrikkevarer19. 03. 2026

To-go-kaffe fylder mere og mere, og i takt med at segmentet vokser, stiger også forventningerne til kvalitet. Det gælder også på tankstationerne. Når OK inden længe slår dørene op til seks nye motorvejsbutikker, får kaffe fra Lavazza en central rolle i konkurrencen om kunderne. Kaffe er ikke et

Dansk Vegetarisk Forening: Danmark har brug for en national kostrådsstrategi

Frugt og grøntKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhed19. 03. 2026

Vi er for langt væk fra anbefalingerne i de nationale kostråd. Situationen er efterhånden så alvorlig, at der må øjeblikkelig politisk handling til. Ét greb kan benyttes som et naturligt første skridt, Dansk Vegetarisk Forening. DTU’s store undersøgelse af danskernes kostvaner, der blev

Bryggeriforeningen: EU-krav bliver dyrt for forbrugerne og lukker bryggerier – uden miljøgevinst

AktueltDrikkevarerEmballage19. 03. 2026

Et krav fra EU om genpåfyldelige flasker koster flere milliarder kroner at opfylde, viser beregninger fra Bryggeriforeningen og detailhandlen. Det er penge, som de danske forbrugere kommer til at betale, og ifølge en analyse fra Teknologisk Institut uden at opnå nogen som helst miljø- og

Mød Food&Drink på Foodexpo – læs seneste nummer med fokus på messen og vind fede præmier

AktueltFoodserviceMesser og konferencer19. 03. 2026

Når Foodexpo fra på søndag slår dørene op i Herning er Techmedia og Food&Drink på pletten. Her er vi klar både på vores stand og rundt om på messen. Med på messen har vi også det spritnye eksemplar af magasinet, som relevant nok har fokus på netop Foodexpo. I magasinet kommer vi godt omkring

Foodexpo klar til at favne fødevarebranchen med nyt messekoncept

Messer og konferencerTop19. 03. 2026

Stærke, faglige oplevelser og unikke netværksmuligheder er i vente for de besøgende på årets udgave af Foodexpo, der samtidig byder på et nyt messekoncept. Fødevarebranchens centrale mødested samler branchen i MCH Messecenter Herning fra på søndag og frem til tirsdag i næste uge. Besøgende på

Rynkeby vinder Mærkevareleverandørernes pris for socialt engagement med Team Rynkeby

Detailhandel og en grosDrikkevarer17. 03. 2026

Mærkevareleverandørerne hylder socialt engagement. I en tid præget af store forandringer og usikkerhed er virksomhedernes sociale engagement vigtigere end nogensinde. Derfor uddelte Mærkevareleverandørerne MLDK-prisen Årets Mærkevareleverandør til en virksomhed, der har gjort en særlig indsats

Kjær & Sommerfeldt bliver første vinhandler i Danmark til at udbyde international vinuddannelse

Detailhandel og en grosDrikkevarer17. 03. 2026

Som den første vinhandler i Danmark er Kjær & Sommerfeldt nu godkendt af WSET i London til at uddanne og eksaminere både private og professionelle i en af verdens mest anerkendte vinuddannelser – de første hold starter i maj. Kjær & Sommerfeldt kan som den første vinhandler i Danmark nu

12 organisationer: Nulmoms på frugt og grønt er det eneste, der giver mening

AktueltMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed17. 03. 2026

Det er klogere at satse på billigere frugt og grønt, økologi, skolefrugt og styrket dansk produktion frem for en generel momssænkning, lyder budskabet fra 12 organisationer og virksomheder. Budskabet er led i en landsdækkende aviskampagne. Regeringen har afsat 6 mia. kr. årligt til at sænke

Kender du Danmarks bedste kantine? Indstillingen til Kantineprisen 2026 er åben

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 03. 2026

Der er fokus på bæredygtighed, økologi og brugen af sæsonens råvarer, når vinderen af årets Kantinepris skal findes. Nu er der åbent for indstillinger. Kantiner spiller en stadig større rolle i udviklingen af dansk måltidskultur. Hver dag serveres tusindvis af måltider, og bag dem står

Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or Europe 2026

FoodserviceTop17. 03. 2026

For tredje gang i træk har Danmark vundet guld ved Bocuse d'Or Europe. Christian Wellendorf og commis Gustav Spurre leverede en historisk præstation i Marseille og tog førstepladsen foran Norge og Italien i en konkurrence med 20 af Europas dygtigste hold. Det er kulminationen på måneder af

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo præsenterer nye grønne

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

  • DENIOS ApS

    Oversvømmelser og forurenet brandvand – er din virksomhed klar?

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Italiensk kaffe rykker ind på danske tankstationer

    19.03.2026

  • Dansk Vegetarisk Forening: Danmark har brug for en national kostrådsstrategi

    19.03.2026

  • Bryggeriforeningen: EU-krav bliver dyrt for forbrugerne og lukker bryggerier – uden miljøgevinst

    19.03.2026

  • Mød Food&Drink på Foodexpo – læs seneste nummer med fokus på messen og vind fede præmier

    19.03.2026

  • Foodexpo klar til at favne fødevarebranchen med nyt messekoncept

    19.03.2026

  • Rynkeby vinder Mærkevareleverandørernes pris for socialt engagement med Team Rynkeby

    17.03.2026

  • Kjær & Sommerfeldt bliver første vinhandler i Danmark til at udbyde international vinuddannelse

    17.03.2026

  • 12 organisationer: Nulmoms på frugt og grønt er det eneste, der giver mening

    17.03.2026

  • Kender du Danmarks bedste kantine? Indstillingen til Kantineprisen 2026 er åben

    17.03.2026

  • Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or Europe 2026

    17.03.2026

  • Epokegørende pakkemaskine for første gang i Danmark

    12.03.2026

  • Restaurant Flammen fortsætter sin vækstrejse

    12.03.2026

  • Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori

    12.03.2026

  • FERM FOOD overtager Orklas fabrik og skalerer: op til 20.000 tons fermenterede ingredienser om året

    12.03.2026

  • Her er de nominerede til Årets grønne kantinemenu 2026

    12.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik