• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltForskning og uddannelseMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed07. 12. 2023 | Mikkel Bækgaard

Flere vender ryggen til klimavenlig mad

AktueltForskning og uddannelseMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed07. 12. 2023 | Mikkel Bækgaard

Mens kriserne står i kø, opgiver mange at spise med klimaet in mente, viser ny, stor undersøgelse. Sundhed og pris er i stedet øverst på dagsordenen, når vi skal købe ind til de daglige måltider.

Hænder masserer kål

Jeg vil gerne spise klimavenligt! Sådan lød det næsten samstemmigt fra unge i hele Danmark efter klimavalget i 2019. Nu har Madkulturen stillet det samme spørgsmål igen som led i årets store undersøgelse af den danske hverdagsmad, og denne gang er svaret mindre entydigt.

Nu er det ikke længere otte ud af ti, men kun lidt over halvdelen af unge, der er indstillet på selv at spise klimavenligt. Samtidig er bekymringen for madens klimabelastning faldet, så den nu kun optager halvdelen af de unge, viser Madkultur23. Også i resten af befolkningen er flere begyndt at melde pas på klimavenlig mad.

”Desværre er det ikke fordi, maden nu er blevet klimavenlig, og problemet er løst. Kun hver syvende oplever, at vi får et klimavenligt måltid til aften, og andelen af aftensmåltider med kød er helt uændret over årene”, fortæller direktør i Madkulturen, Judith Kyst.

Kødkultur og klimatræthed

Netop kødet er en akilleshæl, når det kommer til at spise mere klimavenligt. Kun en tredjedel mener, at vi skal skrue ned for kødforbruget for klimaets skyld – selv om langt de fleste godt ved, at kød, og især oksekød, belaster klimaet i langt højere grad end grøntsager og fisk.

”Spændet mellem viden og handling er et symptom på en fast forankret madkultur med kød i centrum. Vi hænger fast i et repertoire af retter baseret på princippet om, at god mad er kødmad. I stedet for at tage et svært opgør med kødkulturen, ender mange af os med at skyde klimahensynet hen”, siger Judith Kyst.

Hun peger desuden på, at klimakrisen i løbet af de seneste år har fået selskab af bl.a. en coronakrise, internationale konflikter og stigende fødevarepriser, der er med til at trænge klimadagsordnen i baggrunden.

”Efter en tid med store prisstigninger, er vi nu blevet endnu mere opmærksomme på pris, så mere end halvdelen af os næsten altid går efter de billigste varer. Samtidig spiller sundhed nu en rigtig stor rolle for vores madvalg. Det tror jeg hænger sammen med, at vi lever i en usikker tid, hvor vi finder tryghed i at tage os godt af os selv og familien gennem maden,” forklarer Judith Kyst.

Sundhed får os til at ændre vaner

Sunde madvaner er vigtige for otte ud af ti danskere, og mens hensynet til klima tit er svært at handle på, ændrer mange af os gerne vaner for sundhedens skyld. Det er nu fire ud af ti, der følger et eller flere sundhedsrelaterede kostprincipper, og mange er desuden motiveret af sundhed til at spise mere lyst end rødt kød.

I det gennemsnitlige aftensmåltid er der oftere kylling og sjældnere oksekød end for få år siden, og over halvdelen af os oplever, at vi generelt oftere spiser lyst end rødt kød. Seks ud af ti forklarer den tilgang med et hensyn til sundhed, mens fire ud af ti gør det for klimaets skyld.

”Det er en rigtig fin udvikling, som er i tråd med kostrådet om at spise mindre af især det røde kød for sundhedens og klimaets skyld. De to hensyn kan godt følges ad, og det er altså vigtigt at huske begge aspekter – særligt når vi skal tage lidt større skridt væk fra den kødtunge madkultur. For mange af os opfatter nemlig kød som en sund råvare, især når vi laver mad til børn”, forklarer Judith Kyst.

Hun henviser bl.a. til, at børnefamilier spiser kød til aftensmad seks dage om ugen, mens det kun er fem dage om ugen for resten af befolkningen. Særligt unge voksne skruer op for kødgryderne, når de får børn, og er på den måde med til at give den kødtunge madkultur videre til næste generation.

Nogle unge er stadig frontløbere

Selvom den brede opbakning til klimadagsordenen svinder ind også blandt unge, er der stadig nogle grupper af unge, som i meget høj grad er gearet til at spise klimavenligt.

I 2023 er det hver sjette unge, der bestræber sig på at spise mad uden kød, hvoraf mange begrunder det med et hensyn til klimaet. Tilsvarende er det hver femte af de unge, der bruger bælgfrugter i aftensmaden mindst én gang om ugen, hvilket er langt flere end tidligere og fire gange flere end blandt bedsteforældrene på 65-80 år.

Også kvinder i storbyen skiller sig ud som en gruppe, der spiser færre aftensmåltider med kød og flere med bælgfrugter, end resten af befolkningen.

Fakta

Madkultur23 er den tiende store befolkningsundersøgelse fra Madkulturen af hverdagsmaden i Danmark. Den bygger på svar fra 2.187 repræsentativt udvalgte danskere om deres måltider, madvalg og forhold til råvarer. Undersøgelsen viser bl.a., at:

Flere vender ryggen til klimavenlig mad

  • 56% af danskerne finder det i 2023 vigtigt, at vores madvaner bliver mere klimavenlige. Det gjaldt 70% i 2019.
  • 46% vil gerne selv spise klimavenligt i 2023. Det gjaldt 60% i 2019.
  • 74% af aftensmåltiderne i Danmark indeholder kød. Det er stort set uændret siden 2015.
  • 2% af danskerne gik efter varianter med et lavt CO2-aftryk, sidste gang de købte almindelige madvarer.

Især unge opgiver klimahensynet

  • 57% af unge (18-25-årige) vil gerne selv spise klimavenligt i 2023. I 2019 gjaldt det 79%.
  • 53% af unge (18-25-årige) bekymrer sig i 2023 om, hvordan maden påvirker klimaet. I 2019 gjaldt det 66%.

Sundhed og pris betyder mere

  • 62% af danskerne valgte ud fra prisen, sidste gang de købte almindelige madvarer.
  • 55% går næsten altid efter de billigste madvarer, når de handler ind.
  • 80% af danskerne finder det vigtigt, at deres madvaner er sunde.
  • 39% følger et eller flere sundhedsrelaterede kostprincipper i 2023. Det gjaldt 28% i 2019.
  • 56% spiser oftere lyst kød end rødt kød. Heraf begrunder 57% deres tilgang til kød med et sundhedshensyn, og 37% med et hensyn til klimaet.

Børnefamilier spiser mest kød

  • 83% af forældre i Danmark får kød til aftensmad på en typisk aften. For folk uden børn er det 72%.
  • 88% af forældre mellem 18 og 34 år får kød til aftensmad på en typisk aften. For deres jævnaldrende uden børn gælder det 73%.

Bælgfrugter og kødfri mad i fremgang – særligt blandt unge og kvinder i storbyen

  • 9% af danskerne bestræber sig på at spise vegetarisk, vegansk eller pescetarisk i 2023. I 2019 gjaldt det 4%.
  • 16% af unge (18-25-årige) bestræber sig på at spise vegetarisk, vegansk eller pescetarisk i 2023.
  • 9% af aftensmåltiderne indeholder bælgfrugter i 2023. I 2016 gjaldt det 3%.
  • 20% af 18-34-årige får bælgfrugter mindst en gang om ugen. Det gælder 5% af de 65-80-årige.
  • 64% af kvinderne i storbyerne spiser kød til aftensmad og 14% spiser bælgfrugter til aftensmad.

Skrevet i: Aktuelt, Forskning og uddannelse, Miljø og sundhed, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk skimmelost vinder international mejeripris

MejeriMesser og konferencer29. 10. 2026

En blå- og hvidskimmelost fra Gjesing Mejeri har vundet prisen som bedste ost ved International Food Contest 2026. De to øvrige hovedpriser gik til svenske mejerier. En dansk skimmelost, en svensk kirsebæryoghurt og et svensk økologisk smør løb med hovedpriserne, da vinderne af International

Global bælgfrugtindustri roser Danmarks planteindsats og ser muligheder for dansk fødevareteknologi

Frugt og grøntFødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed29. 10. 2026

Den globale brancheorganisation Global Pulse Confederation roser Danmarks evne til at samle landbruget, virksomheder og myndigheder om udviklingen af plantebaserede fødevarer. Samtidig ønsker organisationen at styrke samarbejdet med Danmark. Danmarks indsats for plantebaserede fødevarer får

Turbokylling

Anima jubler over ministers udmelding: Vil forbyde turbokyllinger

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed29. 10. 2026

Minister for Dyrevelfærd, Christian Rabjerg Madsen (S), vil arbejde for et nationalt forbud mod turbokyllinger. Dermed har den samlede regering samt Det Konservative Folkeparti, Liberal Alliance, Enhedslisten og Alternativet meldt ud, at turbokyllinger skal være fortid. Dyreværnsorganisationen Anima

Manden bag Reffen kåret som Årets Ejerleder

AktueltFoodservice29. 10. 2026

Jesper Julian Møller, der står bag blandt andet Reffen, Broens Street Food og Seaside Toldboden, har vundet prisen som Årets Ejerleder 2026 i Hovedstaden. Med mere end en million besøgende om året har Jesper Julian Møller været med til at gøre streetfood til en væsentlig del af den københavnske

Esse er Årets Restaurant i Den danske Spiseguide

AktueltFoodserviceTop29. 10. 2026

Esse i København er Årets Restaurant 2026 ifølge Den danske Spiseguide. Titlen blev uddelt søndag aften på Scandic Strandpark i Kastrup, hvor Brasserie Carl også blev hyldet som Årets Bistro/Brasserie/Trattoria, mens Allan Jørgensen fra Resumé vandt i kategorien Årets

Nyt magasin sætter fokus på saltets betydning i fødevareproduktionen

FødevareproduktionMarkedsføring27. 10. 2026

Salt er meget mere end en smagsgiver. I et nyt magasin sætter Salt Specialties fokus på den ofte oversete råvares betydning for fødevareproduktion, kvalitet og fødevaresikkerhed. Salt er en af de mest almindelige ingredienser i fødevareindustrien, men også en råvare, som de færreste tænker

Burger King lancerer ny hot burger med Tabasco

Foodservice27. 10. 2026

Burger King har indgået et samarbejde med Tabasco om en ny burger, hvor gæsterne selv kan bestemme, hvor stærk den skal være. Der kommer mere chili på menuen hos Burger King, der netop har lanceret en ny burger i samarbejde med det amerikanske chilisaucemærke Tabasco. Den nye burger har fået

Smørrebrødsiværksætter køber historisk restaurantskib i Nyhavn

AktueltFoodservice27. 10. 2026

Mikkel Irminger Sarbo, der blandt andet står bag Hallernes Smørrebrød og restauranten Fleisch, har købt det 127 år gamle skib Oranje i Nyhavn. Restauranten om bord fortsætter med en tidligere Michelin-kok i køkkenet. Fra smørrebrød i Torvehallerne til restaurant på vandet. Gastroiværksætteren

Royal Unibrew og Tivoli forlænger partnerskab

AktueltDrikkevarerFoodservice27. 10. 2026

Med en ny aftale fortsætter Royal Unibrew og Tivoli udviklingen af gæsteoplevelsen i Tivoli med særligt fokus på musik- og smagsoplevelser. Siden 2010 har Royal Unibrew og Tivoli samarbejdet om at skabe oplevelser for de millioner af gæster, der hvert år besøger Tivoli. Samarbejdet har

Prisen blev delt i to: Kommunale kantiner og hospitalskøkken løber med Køkkenprisen

FoodserviceTop27. 10. 2026

Rudersdal Kommunes kantiner og Ernæringsenheden ved Herlev og Gentofte Hospital er årets vindere af Køkkenprisen, der for første gang blev uddelt i to kategorier. Der var både hæder til kommunale kantiner og hospitalsmad, da Landbrug & Fødevarer torsdag den 22. oktober uddelte

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Færre vakuumpumper, større processikkerhed: central vakuumforsyning hos Migros Luzern

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Hurtigere indkøb, mere tid til maden: Dagrofa Foodservice vinder to Rambuk-priser

  • Ardo NV Denmark Office

    Roger Karlsson bliver ny Account Manager for Ardo i Sverige

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesarbejdet og energiforbruget i osteproduktion

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden har fået mobile fadølsanlæg i sortimentet

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Sidste chance for at komme med til Julens Madscene i Brande

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på FoodTech 2026

  • Sponsoreret indhold

    Den danske fødevaresektor er internationalt anerkendt for sin høje standard inden for kvalitet, hygiejne og fødevaresikkerhed

  • DENIOS ApS

    Vil du opvarme dine materialer effektivt?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Reduktion af energiomkostninger og forlængelse af vakuumpumpens levetid i fødevarepakning

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Dansk skimmelost vinder international mejeripris

    29.10.2026

  • Global bælgfrugtindustri roser Danmarks planteindsats og ser muligheder for dansk fødevareteknologi

    29.10.2026

  • Anima jubler over ministers udmelding: Vil forbyde turbokyllinger

    29.10.2026

  • Manden bag Reffen kåret som Årets Ejerleder

    29.10.2026

  • Esse er Årets Restaurant i Den danske Spiseguide

    29.10.2026

  • Nyt magasin sætter fokus på saltets betydning i fødevareproduktionen

    27.10.2026

  • Burger King lancerer ny hot burger med Tabasco

    27.10.2026

  • Smørrebrødsiværksætter køber historisk restaurantskib i Nyhavn

    27.10.2026

  • Royal Unibrew og Tivoli forlænger partnerskab

    27.10.2026

  • Prisen blev delt i to: Kommunale kantiner og hospitalskøkken løber med Køkkenprisen

    27.10.2026

  • Dansk burgerrestaurant blev nummer 13 ved VM i USA

    22.10.2026

  • Specialdesignede storkøkkenløsninger til nyt kontorhotel i historisk bygning

    22.10.2026

  • Dansk Akvakultur: Danmark skal følge EU’s ambitioner om øget fiskeproduktion

    22.10.2026

  • Jespers Torvekøkken overtager cafédriften på Dokk1 i Aarhus

    22.10.2026

  • Musik kan forstærke smagen af din mad

    22.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}