• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltForskning og uddannelseMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed07. 12. 2023 | Mikkel Bækgaard

Flere vender ryggen til klimavenlig mad

AktueltForskning og uddannelseMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed07. 12. 2023 By Mikkel Bækgaard

Mens kriserne står i kø, opgiver mange at spise med klimaet in mente, viser ny, stor undersøgelse. Sundhed og pris er i stedet øverst på dagsordenen, når vi skal købe ind til de daglige måltider.

Hænder masserer kål

Jeg vil gerne spise klimavenligt! Sådan lød det næsten samstemmigt fra unge i hele Danmark efter klimavalget i 2019. Nu har Madkulturen stillet det samme spørgsmål igen som led i årets store undersøgelse af den danske hverdagsmad, og denne gang er svaret mindre entydigt.

Nu er det ikke længere otte ud af ti, men kun lidt over halvdelen af unge, der er indstillet på selv at spise klimavenligt. Samtidig er bekymringen for madens klimabelastning faldet, så den nu kun optager halvdelen af de unge, viser Madkultur23. Også i resten af befolkningen er flere begyndt at melde pas på klimavenlig mad.

”Desværre er det ikke fordi, maden nu er blevet klimavenlig, og problemet er løst. Kun hver syvende oplever, at vi får et klimavenligt måltid til aften, og andelen af aftensmåltider med kød er helt uændret over årene”, fortæller direktør i Madkulturen, Judith Kyst.

Kødkultur og klimatræthed

Netop kødet er en akilleshæl, når det kommer til at spise mere klimavenligt. Kun en tredjedel mener, at vi skal skrue ned for kødforbruget for klimaets skyld – selv om langt de fleste godt ved, at kød, og især oksekød, belaster klimaet i langt højere grad end grøntsager og fisk.

”Spændet mellem viden og handling er et symptom på en fast forankret madkultur med kød i centrum. Vi hænger fast i et repertoire af retter baseret på princippet om, at god mad er kødmad. I stedet for at tage et svært opgør med kødkulturen, ender mange af os med at skyde klimahensynet hen”, siger Judith Kyst.

Hun peger desuden på, at klimakrisen i løbet af de seneste år har fået selskab af bl.a. en coronakrise, internationale konflikter og stigende fødevarepriser, der er med til at trænge klimadagsordnen i baggrunden.

”Efter en tid med store prisstigninger, er vi nu blevet endnu mere opmærksomme på pris, så mere end halvdelen af os næsten altid går efter de billigste varer. Samtidig spiller sundhed nu en rigtig stor rolle for vores madvalg. Det tror jeg hænger sammen med, at vi lever i en usikker tid, hvor vi finder tryghed i at tage os godt af os selv og familien gennem maden,” forklarer Judith Kyst.

Sundhed får os til at ændre vaner

Sunde madvaner er vigtige for otte ud af ti danskere, og mens hensynet til klima tit er svært at handle på, ændrer mange af os gerne vaner for sundhedens skyld. Det er nu fire ud af ti, der følger et eller flere sundhedsrelaterede kostprincipper, og mange er desuden motiveret af sundhed til at spise mere lyst end rødt kød.

I det gennemsnitlige aftensmåltid er der oftere kylling og sjældnere oksekød end for få år siden, og over halvdelen af os oplever, at vi generelt oftere spiser lyst end rødt kød. Seks ud af ti forklarer den tilgang med et hensyn til sundhed, mens fire ud af ti gør det for klimaets skyld.

”Det er en rigtig fin udvikling, som er i tråd med kostrådet om at spise mindre af især det røde kød for sundhedens og klimaets skyld. De to hensyn kan godt følges ad, og det er altså vigtigt at huske begge aspekter – særligt når vi skal tage lidt større skridt væk fra den kødtunge madkultur. For mange af os opfatter nemlig kød som en sund råvare, især når vi laver mad til børn”, forklarer Judith Kyst.

Hun henviser bl.a. til, at børnefamilier spiser kød til aftensmad seks dage om ugen, mens det kun er fem dage om ugen for resten af befolkningen. Særligt unge voksne skruer op for kødgryderne, når de får børn, og er på den måde med til at give den kødtunge madkultur videre til næste generation.

Nogle unge er stadig frontløbere

Selvom den brede opbakning til klimadagsordenen svinder ind også blandt unge, er der stadig nogle grupper af unge, som i meget høj grad er gearet til at spise klimavenligt.

I 2023 er det hver sjette unge, der bestræber sig på at spise mad uden kød, hvoraf mange begrunder det med et hensyn til klimaet. Tilsvarende er det hver femte af de unge, der bruger bælgfrugter i aftensmaden mindst én gang om ugen, hvilket er langt flere end tidligere og fire gange flere end blandt bedsteforældrene på 65-80 år.

Også kvinder i storbyen skiller sig ud som en gruppe, der spiser færre aftensmåltider med kød og flere med bælgfrugter, end resten af befolkningen.

Fakta

Madkultur23 er den tiende store befolkningsundersøgelse fra Madkulturen af hverdagsmaden i Danmark. Den bygger på svar fra 2.187 repræsentativt udvalgte danskere om deres måltider, madvalg og forhold til råvarer. Undersøgelsen viser bl.a., at:

Flere vender ryggen til klimavenlig mad

  • 56% af danskerne finder det i 2023 vigtigt, at vores madvaner bliver mere klimavenlige. Det gjaldt 70% i 2019.
  • 46% vil gerne selv spise klimavenligt i 2023. Det gjaldt 60% i 2019.
  • 74% af aftensmåltiderne i Danmark indeholder kød. Det er stort set uændret siden 2015.
  • 2% af danskerne gik efter varianter med et lavt CO2-aftryk, sidste gang de købte almindelige madvarer.

Især unge opgiver klimahensynet

  • 57% af unge (18-25-årige) vil gerne selv spise klimavenligt i 2023. I 2019 gjaldt det 79%.
  • 53% af unge (18-25-årige) bekymrer sig i 2023 om, hvordan maden påvirker klimaet. I 2019 gjaldt det 66%.

Sundhed og pris betyder mere

  • 62% af danskerne valgte ud fra prisen, sidste gang de købte almindelige madvarer.
  • 55% går næsten altid efter de billigste madvarer, når de handler ind.
  • 80% af danskerne finder det vigtigt, at deres madvaner er sunde.
  • 39% følger et eller flere sundhedsrelaterede kostprincipper i 2023. Det gjaldt 28% i 2019.
  • 56% spiser oftere lyst kød end rødt kød. Heraf begrunder 57% deres tilgang til kød med et sundhedshensyn, og 37% med et hensyn til klimaet.

Børnefamilier spiser mest kød

  • 83% af forældre i Danmark får kød til aftensmad på en typisk aften. For folk uden børn er det 72%.
  • 88% af forældre mellem 18 og 34 år får kød til aftensmad på en typisk aften. For deres jævnaldrende uden børn gælder det 73%.

Bælgfrugter og kødfri mad i fremgang – særligt blandt unge og kvinder i storbyen

  • 9% af danskerne bestræber sig på at spise vegetarisk, vegansk eller pescetarisk i 2023. I 2019 gjaldt det 4%.
  • 16% af unge (18-25-årige) bestræber sig på at spise vegetarisk, vegansk eller pescetarisk i 2023.
  • 9% af aftensmåltiderne indeholder bælgfrugter i 2023. I 2016 gjaldt det 3%.
  • 20% af 18-34-årige får bælgfrugter mindst en gang om ugen. Det gælder 5% af de 65-80-årige.
  • 64% af kvinderne i storbyerne spiser kød til aftensmad og 14% spiser bælgfrugter til aftensmad.

Skrevet i: Aktuelt, Forskning og uddannelse, Miljø og sundhed, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Claus Meyer bliver forperson for nyt fødevareprogram med Novo Nordisk Fonden i ryggen

FoodserviceFødevareproduktionMiljø og sundhedPolitik og eksport17. 06. 2026

Claus Meyer har brugt 30 år på at forbedre dansk madkultur. Nu bliver initiativtageren til Det Nye Nordiske Køkken forperson for advisory boardet i et nyt karriere- og innovationsprogram for fødevaresektoren, støttet af Novo Nordisk Fonden. - Vi skal løfte de mest talentfulde mennesker i den nye

Dansk kok vinder nordisk paella-semifinale og skal repræsentere Danmark i Valencia

Foodservice17. 06. 2026

Jimmy Holm fra Los Socios i Aarhus har vundet den nordiske og baltiske semifinale i World Paella Day Cup 2026. Den 20. september skal han repræsentere Danmark og Norden i finalen i Valencia, hvor kokke fra hele verden dyster om at lave den bedste paella i rettens fødeby. Paellaens fødeby

Odense har Danmarks bedste smørrebrød: Restaurant Bondestuen vinder landsdækkende kåring blandt 80 udvalgte restauranter i Danmark

AktueltFoodservice17. 06. 2026

Restaurant Bondestuen i Odense er kåret som Danmarks Bedste Smørrebrød 2026 i Opdag Danmarks landsdækkende afstemning. En titel, der ifølge restauranten først og fremmest tilhører gæsterne, byen og det klassiske danske frokosthåndværk. Odense kan nu bryste sig af at have Danmarks Bedste

Køkkenprisen 2026: Her er de nominerede offentlige køkkener

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 06. 2026

Landbrug & Fødevarer og Køkkenprisens jury har nu udvalgt de nominerede til Køkkenprisen 2026. Prisen hylder de offentlige køkkener, der med høj faglighed, stolthed og et stærkt fokus på økologi skaber velsmagende måltider med omtanke for både råvarer og mennesker. For syvende år i træk

Ny FN-rapport: Flere spiser fisk og skaldyr, og presset på havet vokser

Kød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed17. 06. 2026

En ny rapport fra FN’s Fødevare- og Landbrugsorganisation (FAO) viser, at fisk og skaldyr spiller en stadig vigtigere rolle i den globale fødevareforsyning. Samtidig advarer rapporten om, at overfiskeri fortsat er en alvorlig udfordring mange steder i verden. Derfor er ansvarlig fiskeriforvaltning

Ny Scope 3-model giver restauranter og erhvervskunder adgang til estimerede CO₂e-data på tusindvis af produkter

DrikkevarerFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 06. 2026

Restauranter, hoteller og erhvervskunder kan nu se det estimerede klimaaftryk på mere end 5.000 vine, spiritus, øl og vand. Kjær & Sommerfeldt lancerer en Scope 3-model, der gør CO₂e-data tilgængelige direkte i virksomhedens sortiment på et langt mere detaljeret grundlag end tidligere. Modellen

Danske partnerskaber øger økologiudvalget

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 06. 2026

Fagfolk fra svenske detailbutikker får inspiration til en partnerskabsmodel, som har været med til at gøre Danmarks marked for økologi tre gange større end i Sverige. Ifølge Økologisk Landsforening er modellen en vigtig inspirationsvej for andre økologimarkeder i Europa. Ti forskellige typer af

Børn og unge har ikke tid nok til at spise frokost

AktueltBrød og kagerForskning og uddannelseMiljø og sundhed16. 06. 2026

Mange børn og unge har så kort tid til at spise frokost, at det kan gå ud over både måltidet og de sunde valg. Fuldkorn og rugbrød er under pres blandt unge danskere. Ændrede måltidsvaner udfordrer både måltidets rolle og traditionelle fødevarer som rugbrød. Samtidig mangler mange børn og unge

Bryggeri- og mejeribranchen samles om øl- og osteparringer på FoodTech

DrikkevarerMejeriMesser og konferencer16. 06. 2026

Med konceptet World of Beer samler FoodTech bryggerier, teknologileverandører, eksperter og andre aktører fra fødevareindustrien. De besøgende blandt andet se frem til at blive klogere på, hvordan de rette sammensætninger kan løfte både øl og oste til nye niveauer. FoodTech finder sted i MCH

’Verdens bedste kok’ Rasmus Munk udnævnt til den første nordiske ambassadør for FN’s Fødevareprogram

FoodserviceFødevareproduktionPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed16. 06. 2026

FN’s Fødevareprogram (World Food Programme/WFP) har udnævnt kokken Rasmus Munk til organisationens nyeste ‘Goodwill Ambassador’. Munk, der står bag restaurant Alchemist og innovationscenteret Spora i København, bliver samtidig WFP’s første nordiske ambassadør. Som den kreative og kulinariske

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Vind et fodboldbord til din arbejdsplads

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Skal du til spildevandsfestival på KærligHeden?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Claus Meyer bliver forperson for nyt fødevareprogram med Novo Nordisk Fonden i ryggen

    17.06.2026

  • Dansk kok vinder nordisk paella-semifinale og skal repræsentere Danmark i Valencia

    17.06.2026

  • Odense har Danmarks bedste smørrebrød: Restaurant Bondestuen vinder landsdækkende kåring blandt 80 udvalgte restauranter i Danmark

    17.06.2026

  • Køkkenprisen 2026: Her er de nominerede offentlige køkkener

    17.06.2026

  • Ny FN-rapport: Flere spiser fisk og skaldyr, og presset på havet vokser

    17.06.2026

  • Ny Scope 3-model giver restauranter og erhvervskunder adgang til estimerede CO₂e-data på tusindvis af produkter

    16.06.2026

  • Danske partnerskaber øger økologiudvalget

    16.06.2026

  • Børn og unge har ikke tid nok til at spise frokost

    16.06.2026

  • Bryggeri- og mejeribranchen samles om øl- og osteparringer på FoodTech

    16.06.2026

  • ’Verdens bedste kok’ Rasmus Munk udnævnt til den første nordiske ambassadør for FN’s Fødevareprogram

    16.06.2026

  • Dansk Akvakultur Producentorganisation åbner ny medlemskategori for tangproducenter

    11.06.2026

  • Nyt dansk romfirma lancerer rom modnet på dansk eg

    11.06.2026

  • Tetra Pak reducerer klimaaftryk i værdikæden med 34 procent

    11.06.2026

  • Restaurant Flammen når historisk milepæl og åbner restaurant nummer 20 i Danmark

    11.06.2026

  • Noma genåbner som restaurant – ny ledelse tager over efter turbulent forår

    11.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik