• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

Kød, fisk og fjerkræLandbrug06. 03. 2025 | Mikkel Bækgaard

Fem nye tiltag skal sikre Danish Crown flere grise

Kød, fisk og fjerkræLandbrug06. 03. 2025 By Mikkel Bækgaard

Danish Crown lancerer nu fem konkrete tiltag, der skal motivere de danske landmænd til at levere flere grise til koncernens danske slagterier.

En høj udnyttelse af kapaciteten på slagterierne er en afgørende del af at vende udviklingen i Danish Crown. Derfor har bestyrelsen vedtaget en række nye tiltag, som skal gøre det mere attraktivt at sende grise til virksomhedens slagterier.

“De nye initiativer har som mål at løfte tilførslen af grise på både den korte og den lange bane. På kort sigt vil flere grise fastholde vores effektivitet, og dermed vores løbende indtjening. På lang sigt er det helt afgørende for Danish Crown at have en stabil mængde råvarer, der er grundlaget for en sund drift af vores slagterier til gavn for vores ejere og kunder,” siger Niels Duedahl, Group CEO i Danish Crown og fortsætter:

“Vi har ikke lagt skjul på, at vi har brug for opbakning fra landmændene, hvis vi skal sikre dansk svineproduktion på den lange bane. Med de fem initiativer forsøger vi at gøre det mere attraktivt for både nye og eksisterende leverandører at støtte op om Danish Crown.”

De nye tiltag er først og fremmest økonomiske incitamenter til landmænd, der enten etablerer sig eller udvider deres produktion. Derudover bliver det nemmere for ikke-andelsejere at levere en del af deres grise til Danish Crown i en aftalt periode.

De fem nye tiltag:

Tunggriskontrakt

Danish Crown tilbyder både nye og nuværende andelsejere muligheden for at tegne en tunggris-kontrakt (levering af grise med en slagtevægt på 95,0 kg. – 114,9 kg.). Tunggriskontrakterne skal bidrage med flere kilo. Forudsætning for indgåelse af kontrakten er, at man øger antallet af stipladser til slagtegrise, så A-mængden som minimum er uændret.

Væksttillæg

Danish Crown tilbyder et væksttillæg på 40 øre/kg. gældende for regnskabsåret 2025/26. Det afløser det nuværende væksttillæg 2 fra regnskabsåret 2024/25. Væksttillægget gives til nuværende andelsejere, der efter 1. marts 2025 øger deres A-mængde, og til nye andelsejere.

Kontraktgrise

Danish Crown giver ikke-andelsejere muligheden for at levere en del af deres grise som kontraktgrise (prøvelæsordning) til Danish Crown i en periode på op til 12 måneder. Leveringsaftalen medfører ikke ejerrettigheder.

Tilskud til leje af stalde

Danish Crown lancerer et nyt tilskud, der kan gives til både nye og eksisterende andelsejere, hvis de lejer en tom stald. Tilskuddet udgør 35 kr. pr. leveret gris og ydes i perioden fra 1. marts 2025 til 30. september 2027 til en lejeaftale for hele eller en del af perioden.

Dækningsbidragsgaranti til nye yngre andelsejere.

Danish Crown introducerer tilskud til leje af slagtegrisestald gennem en dækningsbidragsgaranti til nye andelsejere under 40 år. Dækningsbidragsgarantien gælder op til et dækningsbidrag på 140 kr./gris, dog højest med en udbetaling på 100 kr./gris.

Udover de nye tiltag arbejdes der sideløbende på yderligere tiltag, der kan bidrage til at sikre stabile tilførsler på lang sigt.

“Vi er i gang med en transformation af virksomheden, og det allervigtigste målepunkt for os er, at vi får genskabt vores konkurrencekraft på noteringen. Vi skal igen være det slagteri der sætter prisen på grisen i Danmark, for det er det vores andelsejere med rette kan forvente af os. Vi har allerede trukket i flere store håndtag internt i virksomheden, men for at fortsætte udviklingen er det essentielt, at vi står på et stabilt råvaregrundlag,” siger Niels Duedahl.

Der kan laves aftaler på de nye initiativer fra i dag, og Danish Crown Ejerservice sidder klar til at hjælpe både eksisterende andelsejere og andre interesserede med mere information om tiltagene.

Skrevet i: Kød, fisk og fjerkræ, Landbrug

Seneste nyt fra redaktionen

Lagkagehuset henter international marketingchef hos Starbucks London

Brød og kagerMarkedsføring05. 06. 2025

Sarah Harris tiltræder som ny Chief Marketing Officer hos Lagkagehuset. Hun kommer fra en stilling som Marketing Director hos Starbucks UK, og med indgående kendskab til digital marketing og ESG-strategi skal hun styrke bagerkædens kommercielle profil i ind- og udland. Sarah Harris har de

Dansk Vegetarisk Forening: Generalsekretær skal stå i spidsen for international organisation

Frugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed05. 06. 2025

Generalsekretæren i Dansk Vegetarisk Forening (DVF), Rune-Christoffer Dragsdahl, er blevet valgt til forperson for den internationale organsation IVU. Rune-Christoffer Dragsdahl, der er generalsekretær i Dansk Vegetarisk Forening (DVF), er blevet valgt til forperson for den internationale

Sundhedsparadoks: Danske teenagere vil det sunde, men fristelser og fællesskab vinder

AktueltBrød og kager05. 06. 2025

I en ny digital publikation, Kernetal 2025, går Schulstad tæt på de 14-18-åriges madvaner og spørger: hvad spiser de unge egentlig – og hvad styrer deres valg? Tre omfattende undersøgelser tegner et billede af en generation, der gerne vil spise sundere, blive mætte og hygge sig over maden, men som

Arla Foods investerer stort i Linköping for at imødekomme skyr-boom

AktueltFødevareproduktionMejeri05. 06. 2025

Andelsejede Arla Foods investerer 34,5 mio. euro i en ny produktionslinje til skyr på mejeriet i Linköping, Sverige. Investeringen er en del af kooperativets langsigtede strategi og skal imødekomme den stigende efterspørgsel på skyr. Den nye produktionslinje vil primært producere skyr til det

Nye økologiske gourmet-sodavand til de danske café- og restaurantgæster

DrikkevarerFoodserviceTopØkologi og bæredygtighed05. 06. 2025

Når danskerne træder ind på en café eller sætter sig til rette på en restaurant, forventer de mere end blot mad og drikke – Rynkeby Foods lancering af Dagmar-serien tapper direkte ned i den tendens. Produkterne er skabt til den moderne forbruger, der træffer bevidste valg og efterspørger naturlige,

Producentansvar: Uklare regler skaber frustration i fødevarevirksomheder

Emballage03. 06. 2025

Nemco opfordrer virksomhederne til at søge rådgivning og medlemskab af en kollektiv ordning. Den 31. maj var der deadline for indberetning af emballagemængder til Dansk Producentansvar. Både fødevarevirksomheder og andre virksomheder med producentansvar for emballage skulle sikre, at deres

Arla slår alarm om manglende madfærdigheder

FoodserviceForskning og uddannelseMiljø og sundhed03. 06. 2025

Danskernes madfærdigheder bliver dårligere og dårligere, og det får nu Danmarks største fødevarevirksomhed Arla til at slå alarm. Madfærdigheder er nemlig afgørende, når det kommer til danskernes sundhed, klimaet og det sociale samvær. 42 pct. af danske børn og unge siger, at de ikke kan koge

Køkkenprisen 2025: Kender du et køkken, der går forrest?

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed03. 06. 2025

For sjette år i træk sætter Landbrug & Fødevarer fokus på de offentlige køkkener, der gør en forskel. Med Køkkenprisen 2025 hyldes de madhåndværkere, der kombinerer faglighed, smag og bæredygtighed i hverdagen - og viser vejen for fremtidens offentlige måltider. Hver dag serveres mere end

Programmet klar for Copenhagen Cooking 2025

AktueltMesser og konferencer03. 06. 2025

15.-24. august bliver Københavns gader igen fyldt med langborde og leben, når årets Copenhagen Cooking løber af stablen. I år kan gæsterne glæde sig til 100 oplevelser på tværs af hele byen: Fra petanqueturneringer til pizzakonkurrence, en ny version af Smørrebrødets Dag og middag midt på Kongens

Danskerne skærer ned på chokoladen, men smør og kaffe skal der ikke røres ved

Detailhandel og en grosKonfektureMejeriTop03. 06. 2025

De seneste år har danskerne oplevet prisstigninger på mange varer. Nye tal viser, at danskerne ændrer forbrug på nogle varer, mens andre må koste, hvad de koster. Prisen på chokolade har gennem de seneste år været på himmelflugt. Ifølge nye tal fra analysevirksomheden YouGov er kiloprisen for

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Spirax Sarco Danmark

    Vi sætter fokus på damp som en naturlig energikilde

  • DENIOS ApS

    Lær at håndtere lækager på 90 min.

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød Busch på Spildevand Teknisk Forenings Årsmøde 2025

  • Nemco Machinery A/S

    Producentansvar: Uklare regler skaber frustration i fødevarevirksomheder

  • DENIOS ApS

    Sådan vælger du det rigtige opbevaringsskab til farlige stoffer

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer innovative vakuumløsninger på Battery Show Europe 2025 i Stuttgart

  • DENIOS ApS

    Sådan transporterer du lithiumbatterier sikkert

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Deltag i masterclass: ’Ansvarlig fisk på tallerkenen’

  • DENIOS ApS

    Her er den oversete vej til et sundere arbejdsmiljø

  • Busch Vakuumteknik A/S

    centrotherm clean solutions bliver til Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Lagkagehuset henter international marketingchef hos Starbucks London

    05.06.2025

  • Dansk Vegetarisk Forening: Generalsekretær skal stå i spidsen for international organisation

    05.06.2025

  • Sundhedsparadoks: Danske teenagere vil det sunde, men fristelser og fællesskab vinder

    05.06.2025

  • Arla Foods investerer stort i Linköping for at imødekomme skyr-boom

    05.06.2025

  • Nye økologiske gourmet-sodavand til de danske café- og restaurantgæster

    05.06.2025

  • Producentansvar: Uklare regler skaber frustration i fødevarevirksomheder

    03.06.2025

  • Arla slår alarm om manglende madfærdigheder

    03.06.2025

  • Køkkenprisen 2025: Kender du et køkken, der går forrest?

    03.06.2025

  • Programmet klar for Copenhagen Cooking 2025

    03.06.2025

  • Danskerne skærer ned på chokoladen, men smør og kaffe skal der ikke røres ved

    03.06.2025

  • Online dagligvarehandel løfter sløret for omkostningerne ved friskhedsgaranti

    27.05.2025

  • 150-årig familievirksomhed rykker til Aarhus: Oluf Brønnum & Co A/S åbner nyt domicil på Runetoften

    27.05.2025

  • Dansk vinproduktion træder ind i SMVdanmark

    27.05.2025

  • Food&Drink på gaden med fokus på kød

    27.05.2025

  • Premiere på Roskilde Festical: Ny øl brygget på juicerester og øko-boller

    27.05.2025

Alle nyheder ›

Læs også TechMedias 2 fødevaremagasiner online

Annoncering i TechMedias 2 fødevaremagasiner

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik