• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

Miljø og sundhedØkologi og bæredygtighed08. 08. 2022 | Kasper Mundt-Nielsen

Er du klar til at skifte bøffen ud med portobelloburger?

Miljø og sundhedØkologi og bæredygtighed08. 08. 2022 By Kasper Mundt-Nielsen

Investering og udvikling af plantebaserede fødevarer er buldret frem de seneste år. Drevet af teknologiske fremskridt og forandrede forbrugsvaner hos især yngre forbrugere kan det potentielt betyde en stor reduktion i CO2 på globalt plan. Det viser en ny rapport fra Boston Consulting Group (BCG).

Politiske rammeaftaler, den grønne omstilling og virksomheders CO2-aftryk fylder meget, når vi taler om at adressere klimaproblemerne. Men der kan også opnås en overraskende stor effekt, hvis vi får skabt en ændring af det globale fødevareforbrug.

Alternative proteiner (dvs. proteiner udvundet fra planter, mikroorganismer eller dyreceller groet i et laboratorium) estimeres til at udgøre 11 pct. af al indtaget kød, skaldyr, æg og mælkeprodukter globalt i 2035. Med teknologiske fremskridt og forbedrede politiske rammevilkår kan andelen stige til 22 pct.

– Opnår vi bare de 11 pct. andel i 2035, vil reduktionen i drivhusgasser svare til 95 pct. af luftfartsindustriens udledninger på globalt plan, siger Malte Clausen, som er Partner & Associate Director i BCG og hovedforfatter af rapporten. Han leder samtidig konsulenthusets globale forretningsområde for alternative proteiner og er en af verdens førende eksperter på området.

De alternative proteiner er desuden et muligt eksporteventyr, der lurer i horisonten.

Uudnyttet potentiale i de alternative proteiner

I BCGs rapport fremgår det, at investeringer i alternative proteiner er steget med 124 pct. fra 2019 til 2021, hvilket bl.a. er drevet af prisstigninger i animalske proteiner samt en voksende fødevarekrise.

Samtidig ser vi en stigende interesse for planteproteiner i Danmark. For nylig lancerede kødproducenten Danish Crown nye plantebaserede produkter og meldte samtidig ud, at de forventer, at plantebaserede fødevarer udgør 20 pct. af deres salg allerede om fem år. Mens supermarkederne øger deres plantebaserede sortiment, hvor Coop fortæller, at deres salg pt. vokser med 20 pct. om året.

Der er dog overraskende få investeringer i alternative proteiner sammenlignet med andre bæredygtighedcases i Danmark. Det til trods for, at markedet ifølge Bloomberg er estimeret til at være 10-30 mia. DKK værd og har potentiale til at skabe op mod 60.000 jobs i 2030.

– Mens vi i Danmark er godt i gang med den grønne omstilling af energisektoren, står vi noget længere tilbage i landbrugssektoren. Derfor kan vi opnå store reduktioner i udledning med relativt beskedne indsatser, hvor alternative proteiner har et kæmpe potentiale. Det er nemlig et bæredygtighedsområde med modne teknologier og lave investeringsomkostninger, uddyber Malte Clausen.

Men er forbrugerne klar?

På globalt plan melder 30 pct. af forbrugere sig klar på et skifte til alternative proteiner.

BCGs undersøgelse viser, at tre ud af fire melder en sundere kost som hovedmotivation til at skifte til alternative proteiner. De største barrierer for forbrugerne er dog netop sundheds- og ernæringsspørgsmål samt tvivl om smag og forarbejdningsgraden ved de alternative proteiner.

I efteråret 2021 lavede Coop og DVF en undersøgelse, der viste, at rekordmange danskere har et ønske om at spise mindre kød, hele 63 pct. Og der vil bestemt være noget at ændre på, for ifølge Klimarådet har Danmark verdens højeste kødforbrug målt per indbygger.

Desuden blev det med den nye landbrugsaftale i slut 2021 besluttet, at der skal laves en handlingsplan, som skal fremme plantebaserede fødevarer samt oprettes en fond, der med 75 mio. kr. årligt skal være med til at understøtte den grønne omstilling af maden.

– Det vil kræve en stor vaneændring hos forbrugerne at tage de plantebaserede produkter til sig. Der skal tænkes i helt nye baner, hvad angår indkøb og madlavning. Der er langt stærkere traditioner og kulturelle faktorer involveret sammenlignet med for eksempel den grønne omstilling af energisektoren. Men udviklingen er ikke desto mindre i gang, og tendensen kan meget vel tage til i omfang de kommende år. Hvis man betragter sig selv som investor med et bæredygtighedsfokus, så er man nødt til at sætte sig ind i dette område, forklarer Malte Clausen.

Skrevet i: Miljø og sundhed, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Vareelevator: Der kommer 800 kilo varer hver uge – alligevel går kokken tomhændet

Foodservice27. 11. 2025

En kok må ikke gå tomhændet, siges det – men på Green Mango på Frederiksberg er det præcis, hvad de gør, selvom der hver uge kommer 800 kilo varer ind ad døren. God mad kræver gode råvarer, og de vejer tungt. På Godthåbsvej på Frederiksberg kommer der hver uge omtrent 800 kilo kokosmælk, ris og

Sådan bruger planter ingeniørprincipper til at trænge gennem hård jord

Forskning og uddannelseLandbrug27. 11. 2025

Et internationalt forskerhold med Københavns Universitet, Shanghai Jiao Tong University og University of Nottingham i spidsen har opdaget, hvordan planterødder er i stand til at trænge igennem hård og tæt jord ved hjælp af et velkendt ingeniørprincip. Opdagelsen kan få stor betydning for fremtidens

aye aye på Admiral Hotel hædres for Danmarks bedste nye vinkort

AktueltDrikkevarerFoodservice27. 11. 2025

Admiral Hotels restaurant aye aye har vundet prisen for Best Newcomer List ved Star Wine List of the Year Denmark 2025, en international anerkendelse, der hylder verdens bedste vinkort og de mennesker, der står bag. Med kun 48 finalister på tværs af Danmark var aye aye allerede blandt en

Madplansunivers er et kæmpe hit: Tusindvis af danskere henter inspiration hver uge

AktueltDetailhandel og en grosMarkedsføring27. 11. 2025

Mange kløer sig nok frustreret i håret over at skulle finde idéer til aftensmaden, men et madplansunivers med madblogger og influencer Julie Bruun er en stor succes. ‘Hvad skal vi have til aftensmad?’ Det spørgsmål stiller mange danskere sikkert sig selv flere gange om ugen, men hjælpen er lige

Ny rapport fra Madland: Grøn madhandel i København er nøglen til en sundere og mere resilient madby

Miljø og sundhedRåvarer og ingredienserTopØkologi og bæredygtighed27. 11. 2025

Madland udgiver nu rapporten ‘Grøn madhandel i København – alternative, sunde og grønne madkanaler’, der er udarbejdet for Københavns Kommune som et dialogredskab til politikere, embedsfolk og andre beslutningstagere. Rapporten giver det første samlede overblik over de mange typer aktører og

Danish Crown: Konkurrencekraften forbedret i oprydningsår

Kød, fisk og fjerkræ25. 11. 2025

Med afsæt i en række nødvendige og konsekvente beslutninger er det lykkedes Danish Crown at styrke afregningen til andelsejerne og få stoppet en kritisk tilbagegang i tilførslerne af grise. De kommende to år vil der være fokus på at gennemføre en omfattende transformation af koncernen, så der skabes

Ny skæremaskine til plantebaserede fødevarer kommer til Danmark

FoodserviceFrugt og grøntFødevareproduktion25. 11. 2025

Nemco, der er leverandør af udstyr til fødevareindustrien, lancerer nu en skæremaskine til plantebaserede fødevarer på det danske marked. Der er tale om Maxx 200 HMT-maskinen fra den anerkendte tyske producent holac Maschinenbau. Maxx 200 HMT indgår i en serie af innovative skæremaskiner, som

Madkulturen: Danskernes vegetarisle aftensmad består mest af rugbrød, toast og pasta

AktueltFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed25. 11. 2025

Det er sjældent de grønne retter, der finder vej til middagsbordet, når kødet udelades. De mest spiste vegetariske aftensmåltider er nemlig rugbrød, toast, pasta, yoghurt og pizza – retter, der i gennemsnit indeholder færre grøntsager end måltider med kød. Det viser den årlige undersøgelse

Finalisterne til Årets Kok og Årets Tjener 2026 er fundet

AktueltFoodservice25. 11. 2025

Søndag dystede landets dygtigste kokke og tjenere ved semifinalerne til Årets Kok og Årets Tjener 2026. Nu er finalisterne fundet til finalerne i marts. Seks tjenere og seks kokke er videre til finalerne i Årets Kok og Årets Tjener 2026. Det står klart efter søndagens semifinaler på Kold

Verdens bedste oksemørbrad kommer fra Slagelse-virksomhed

Kød, fisk og fjerkræTop25. 11. 2025

JN Meat International har igen vundet en VM-titel i World Steak Challenge, som er blevet afgjort ved en storstilet prisuddeling i London. Det er fjerde gang, at Slagelse-virksomheden med grundlægger og kødsommelier John Sashi i spidsen sikrer en anerkendelse i det prestigefyldte

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Ardo NV Denmark Office

    Nyt år, nye favoritter – Ardo lancerer 9 nyheder på frost i 2026

  • DENIOS ApS

    Har du den rigtige pumpe?

  • Spirax Sarco Danmark

    Guide: Find den korrekte dampkvalitet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Centraliseret vakuumsystem reducerer omkostninger for vakuumpakning

  • Nemco Machinery A/S

    Ny serie termoformere vil blive en gamechanger inden for pakkemaskiner

  • DENIOS ApS

    Den ultimative tjekliste: Få mest ud af dit opsamlingskar

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch og Pfeiffer bringer den nyeste vakuumteknologi til Ajour 2025

  • Spirax Sarco Danmark

    Lavere energiforbrug og bedre produktkvalitet med Steam Infusion – en unik teknik til fødevarefremstilling

  • DENIOS ApS

    Sådan håndterer du en lækage med 10 trin

  • Busch Vakuumteknik A/S

    50 års trofast tjeneste i produktionen

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Vareelevator: Der kommer 800 kilo varer hver uge – alligevel går kokken tomhændet

    27.11.2025

  • Sådan bruger planter ingeniørprincipper til at trænge gennem hård jord

    27.11.2025

  • aye aye på Admiral Hotel hædres for Danmarks bedste nye vinkort

    27.11.2025

  • Madplansunivers er et kæmpe hit: Tusindvis af danskere henter inspiration hver uge

    27.11.2025

  • Ny rapport fra Madland: Grøn madhandel i København er nøglen til en sundere og mere resilient madby

    27.11.2025

  • Danish Crown: Konkurrencekraften forbedret i oprydningsår

    25.11.2025

  • Ny skæremaskine til plantebaserede fødevarer kommer til Danmark

    25.11.2025

  • Madkulturen: Danskernes vegetarisle aftensmad består mest af rugbrød, toast og pasta

    25.11.2025

  • Finalisterne til Årets Kok og Årets Tjener 2026 er fundet

    25.11.2025

  • Verdens bedste oksemørbrad kommer fra Slagelse-virksomhed

    25.11.2025

  • Geia Group køber bake & take

    20.11.2025

  • Bornholm tager næste skridt mod Danmarks første lokale rejeproduktion

    20.11.2025

  • Sticks’n’Sushi åbner i Københavns Lufthavn

    20.11.2025

  • 30 kroner, 6 måltider og en vigtig støtte til mennesker som denne jul spiser på herberger, krisecentre og varmestuer

    20.11.2025

  • Millioninvestering skal skabe grøn mad-revolution

    20.11.2025

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik