• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Miljø og sundhedØkologi og bæredygtighed08. 08. 2022 | Kasper Mundt-Nielsen

Er du klar til at skifte bøffen ud med portobelloburger?

Miljø og sundhedØkologi og bæredygtighed08. 08. 2022 By Kasper Mundt-Nielsen

Investering og udvikling af plantebaserede fødevarer er buldret frem de seneste år. Drevet af teknologiske fremskridt og forandrede forbrugsvaner hos især yngre forbrugere kan det potentielt betyde en stor reduktion i CO2 på globalt plan. Det viser en ny rapport fra Boston Consulting Group (BCG).

Politiske rammeaftaler, den grønne omstilling og virksomheders CO2-aftryk fylder meget, når vi taler om at adressere klimaproblemerne. Men der kan også opnås en overraskende stor effekt, hvis vi får skabt en ændring af det globale fødevareforbrug.

Alternative proteiner (dvs. proteiner udvundet fra planter, mikroorganismer eller dyreceller groet i et laboratorium) estimeres til at udgøre 11 pct. af al indtaget kød, skaldyr, æg og mælkeprodukter globalt i 2035. Med teknologiske fremskridt og forbedrede politiske rammevilkår kan andelen stige til 22 pct.

– Opnår vi bare de 11 pct. andel i 2035, vil reduktionen i drivhusgasser svare til 95 pct. af luftfartsindustriens udledninger på globalt plan, siger Malte Clausen, som er Partner & Associate Director i BCG og hovedforfatter af rapporten. Han leder samtidig konsulenthusets globale forretningsområde for alternative proteiner og er en af verdens førende eksperter på området.

De alternative proteiner er desuden et muligt eksporteventyr, der lurer i horisonten.

Uudnyttet potentiale i de alternative proteiner

I BCGs rapport fremgår det, at investeringer i alternative proteiner er steget med 124 pct. fra 2019 til 2021, hvilket bl.a. er drevet af prisstigninger i animalske proteiner samt en voksende fødevarekrise.

Samtidig ser vi en stigende interesse for planteproteiner i Danmark. For nylig lancerede kødproducenten Danish Crown nye plantebaserede produkter og meldte samtidig ud, at de forventer, at plantebaserede fødevarer udgør 20 pct. af deres salg allerede om fem år. Mens supermarkederne øger deres plantebaserede sortiment, hvor Coop fortæller, at deres salg pt. vokser med 20 pct. om året.

Der er dog overraskende få investeringer i alternative proteiner sammenlignet med andre bæredygtighedcases i Danmark. Det til trods for, at markedet ifølge Bloomberg er estimeret til at være 10-30 mia. DKK værd og har potentiale til at skabe op mod 60.000 jobs i 2030.

– Mens vi i Danmark er godt i gang med den grønne omstilling af energisektoren, står vi noget længere tilbage i landbrugssektoren. Derfor kan vi opnå store reduktioner i udledning med relativt beskedne indsatser, hvor alternative proteiner har et kæmpe potentiale. Det er nemlig et bæredygtighedsområde med modne teknologier og lave investeringsomkostninger, uddyber Malte Clausen.

Men er forbrugerne klar?

På globalt plan melder 30 pct. af forbrugere sig klar på et skifte til alternative proteiner.

BCGs undersøgelse viser, at tre ud af fire melder en sundere kost som hovedmotivation til at skifte til alternative proteiner. De største barrierer for forbrugerne er dog netop sundheds- og ernæringsspørgsmål samt tvivl om smag og forarbejdningsgraden ved de alternative proteiner.

I efteråret 2021 lavede Coop og DVF en undersøgelse, der viste, at rekordmange danskere har et ønske om at spise mindre kød, hele 63 pct. Og der vil bestemt være noget at ændre på, for ifølge Klimarådet har Danmark verdens højeste kødforbrug målt per indbygger.

Desuden blev det med den nye landbrugsaftale i slut 2021 besluttet, at der skal laves en handlingsplan, som skal fremme plantebaserede fødevarer samt oprettes en fond, der med 75 mio. kr. årligt skal være med til at understøtte den grønne omstilling af maden.

– Det vil kræve en stor vaneændring hos forbrugerne at tage de plantebaserede produkter til sig. Der skal tænkes i helt nye baner, hvad angår indkøb og madlavning. Der er langt stærkere traditioner og kulturelle faktorer involveret sammenlignet med for eksempel den grønne omstilling af energisektoren. Men udviklingen er ikke desto mindre i gang, og tendensen kan meget vel tage til i omfang de kommende år. Hvis man betragter sig selv som investor med et bæredygtighedsfokus, så er man nødt til at sætte sig ind i dette område, forklarer Malte Clausen.

Skrevet i: Miljø og sundhed, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Lokale bælgfrugter skaber stærke forbindelser på Book en mark

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed05. 03. 2026

Når lokale producenter og aftagere af økologiske fødevarer mødes til Book en mark torsdag d. 10. marts på Ubberup Konferencegaard, er det ikke kun visitkort, der bliver udvekslet – det kan også være starten på langvarige samarbejder. Det ved familievirksomheden Bælgkompagniet fra Midtsjælland alt

Regnbueørred lagrer mere omega-3 end laks

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhed05. 03. 2026

Ny forskning fra Nofima viser markante forskelle mellem opdrætsarter. Regnbueørred kan lagre mere af de sunde omega-3-fedtsyrer i fileten end atlantisk laks. Det viser et nyt studie fra det norske forskningsinstitut Nofima. Resultaterne understreger, at der er væsentlige biologiske forskelle

Ny analyse: Supermarkederne kan afgøre, om Kostrådene bliver til virkelighed

AktueltDetailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed05. 03. 2026

Danskernes kost halter fortsat langt bagefter De officielle Kostråd. Vi spiser for lidt frugt, grønt og bælgfrugter – og for meget kød og søde sager. Samtidig købes 80 procent af vores mad i supermarkedet. Det er udgangspunktet for Tænketanken Frejs nye publikation Kostråd i Kurven, der

Ny pris hylder hverdagsheltene i restaurationsbranchen

AktueltFoodservice05. 03. 2026

I 2026 ser en ny pris dagens lys og giver for første gang medarbejderne en stemme, når gode arbejdsdage skal fejres. Jatak-prisen er en uformel pris, der sætter fokus på de mennesker og arbejdspladser i restaurationsbranchen, der hver dag gør en forskel for trivsel, samarbejde og

Just Eat lukker i Danmark

FoodserviceTop05. 03. 2026

I går meldte madudbringningstjenesten Just Eat ud, at de lukker deres aktiviteter i Danmark. Det var ellers i Danmark, at Just Eat oprindelig blev udviklet og lanceret, men siden har en Hollandsk ejer overtaget virksomheden. Det er snart slut med orange tasker fyldt med mad på cykler, i biler

Tuborg har lanceret særlig øl til folketingsvalget

DrikkevarerPolitik og eksport03. 03. 2026

En idé fra fem studerende får nu Danmarks mest solgte flaskeøl til at ændre udseende. Formålet er at inspirere unge i begyndelsen af 20’erne til at tale med hinanden om politik, da undersøgelser viser, at mange unge har lav demokratisk selvtillid. Skal de store byer have små huslejer, hvorfor

Danmarks ældste kro sat til salg: Tid til generationsskifte

Foodservice03. 03. 2026

Lige nu er der en enestående mulighed for at overtage Bromølle Kro, Danmarks ældste kro og skrive sig ind i kroens lange historie. Udover en glorværdig fortid, byder kroen på en veldrevet forretning med mulighed for at udvide de nuværende 30 hotelværelser. 'Stop, mens legen er god.' Det er

Forum sætter alle sejl for mere dansk frugt og grønt

AktueltFrugt og grøntLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed03. 03. 2026

35 centrale fødevareaktører vil vende krisen for dansk frugt og grønt og bane vejen for en tredobling af produktionen i de kommende årtier. I et nyt forum for dansk frugt grønt koordineres indsatser på tværs af hele værdikæden. I 2025 har medlemmerne af tænketanken Madtanken sat krisen for

Ny måling overrasker: Stort vælgerflertal kræver opgør med svineindustrien

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugPolitik og eksport03. 03. 2026

Et massivt flertal af danskere forlanger langt bedre dyrevelfærd for Danmarks 40 millioner industri-grise, viser ny måling fra YouGov. “Det er ganske overvældende, at mistilliden overfor svineindustrien er så udtalt,” siger World Animal Protection Danmark. En måling fra analyseinstituttet

Prestigefulde diplomer til grønne ildsjæle 

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed03. 03. 2026

28. februar uddelte Det Danske Gastronomiske Akademi hædersdiplomer til en række personer, der har gjort en særlig indsats for gastronomi og smagsoplevelser i Danmark. I år blev diplomerne blandt andet uddelt til Viola Capriola fra Grønt Marked for fødevaresalg, Trine Krebs for gastronomisk

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Energiomkostninger reduceret med 50% via et centraliseret vakuumsystem

  • Sponsoreret indhold

    INTERNORGA, 13.–17. marts 2026

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Invitation til kulinarisk masterclass: Desserter på 30 sekunder

  • DENIOS ApS

    Olien flød ud i vandet – men én ting inddæmmede den

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer vakuumløsninger til skalerbare brug af brint og kulstof

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Lokale bælgfrugter skaber stærke forbindelser på Book en mark

    05.03.2026

  • Regnbueørred lagrer mere omega-3 end laks

    05.03.2026

  • Ny analyse: Supermarkederne kan afgøre, om Kostrådene bliver til virkelighed

    05.03.2026

  • Ny pris hylder hverdagsheltene i restaurationsbranchen

    05.03.2026

  • Just Eat lukker i Danmark

    05.03.2026

  • Tuborg har lanceret særlig øl til folketingsvalget

    03.03.2026

  • Danmarks ældste kro sat til salg: Tid til generationsskifte

    03.03.2026

  • Forum sætter alle sejl for mere dansk frugt og grønt

    03.03.2026

  • Ny måling overrasker: Stort vælgerflertal kræver opgør med svineindustrien

    03.03.2026

  • Prestigefulde diplomer til grønne ildsjæle 

    03.03.2026

  • Ny brancheanalyse fra DRC: Grøn omstilling på restaurantmenuerne drives af faglighed – ikke af pres

    26.02.2026

  • innocent lancerer grøntsagssmoothies med minimum 25% grøntsager

    26.02.2026

  • BKI foods offentliggør bæredygtighedsprogram frem mod 2040

    26.02.2026

  • Ny kostundersøgelse: Kød, mejeri og korn bidrager væsentligt til danskernes ernæring

    26.02.2026

  • Ny undersøgelse: Kantiner og middag med venner giver flere bælgfrugter på tallerkenen

    26.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik