• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Forskning og uddannelseFødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed01. 02. 2024 | Mikkel Bækgaard

Er det fremtidens superfood?: ”Søl kan noget helt andet rent smagsmæssigt”

Forskning og uddannelseFødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed01. 02. 2024 By Mikkel Bækgaard

Dansk tangproduktion styrkes endnu engang, efter GUDP i fjor gav tilsagn om 4 mio. kr. til udvikling og opskalering af kommerciel sølproduktion. Det vil gøre en dyr delikatesse til allemandseje og samtidig bidrage til at fjerne næringsstoffer fra danske kyster.

Tegning af tang
Tegning: Freepik.com

Et af tidens helt store dagsordener på miljøområdet er det omfattende iltsvind, der har ramt de danske fjorde og kyster.

Den danske havbund har været sammenlignet med Saharas ørken. Blottet for liv.

Årsagen til iltsvindet er især udledningen af kvælstof og fosfor, der udvaskes i vandet, når store nedbørsmængder rammer landet. Næringsstofferne giver liv til alger, der fortrænger alt andet liv, når de senere nedbrydes og fortager ilten i vandet.

Mens tiltag såsom reduktion i brug af næringsstoffer på markerne og spildevandsrensning fra byerne gradvist reducerer udledningen af kvælstof og fosfor fra land, kigger innovative virksomheder ind i et forretningspotentiale, der kan angribe iltsvindet fra søsiden.

Der findes nemlig en 100-meter mester i bekæmpelse af uønskede næringsstoffer i vandet, nemlig tang.

Effektiv støvsuger for næringsstoffer

Mens tang, fra et fødevaremæssigt perspektiv, kan være et bud på fremtidens superfood – det vender vi tilbage til – så er tang et effektivt middel til at støvsuge vandet for næringsstoffer såsom kvælstof og fosfor.

Problemet er bare, at det er forholdsvis dyrt og besværligt at dyrke tang.

Mens flere tiltag, herunder en række GUDP-projekter, allerede nu kigger ind i kommerciel opskalering og produktion af populære arter såsom sukkertang, har et nyt GUDP-projekt kastet sig over en mere nichepræget art, som måske i fremtiden kan blive en tilbagevendende gæst på danskernes spiseborde.  

Projektet SøStem har, med 4 mio. kr. i ryggen fra GUDP, kastet et hold marineeksperter ind i kampen for kommerciel produktion af tangarten Søl. En bekostelig art, der i dag primært indsamles ved sankning, og derfor typisk kun er at finde på restauranter, hvor tjeneren løbende fejer bordet for brødkrummer og skubber stolen ind for dig.

”Søl kan noget helt andet rent smagsmæssigt. Det har mange smagsnuancer, og er dermed en velegnet smagsgiver til vegetariske retter, eller retter hvor det kan bidrage med umami som man traditionelt får fra kød” fortæller Daniel Nørgaard, productmanager hos Aurelis Aps og projektleder for Søstem, og fortsætter:

”Søl er bare meget mere besværligt at dyrke end andre tangarter. Du kan finde det alle mulige steder, og det indsamles i dag primært ved sankning. Det er ikke svært at få fat i, men så snart vi vil have meget af det, bliver det for svært og omkostningstungt at indsamle”

Tangdyrkning til lands

Kommerciel produktion af søl i storskala er et punkt, hvor SøStem kan betegnes som noget af en first-mover. Stort set alle aspekter i produktionen skal tænkes fra bunden, og det stiller særlige krav til den kreative hjernehalvdel:

”Vores testproduktionsanlæg er sammensat af forskellige dele fra et byggemarked. Man kan ikke bare bestille et tangdyrkningssystem på nettet, og så gå i gang. Alt skal tænkes fra bunden” som Daniel Nørgaard fortæller.

SøStems tangdyrkningssytem er overordnet baseret på to processer: En proces der foregår til lands, og en proces der foregår til vands.

På land dyrkes de små tangskud under kontrollerede forhold i plastiktanke, indtil de er store nok til at blive sat ud i åbent havmiljø. Om den del fortæller Daniel Nørgaard:

”I tankene nurser vi de bittesmå søl-blade, så de har den bedste forudsætning for at formere sig. Vi trækker vand ind fra havnebassinet på Frederikshavn Havn, som tilfører næring til tanken samtidig med at det holder temperaturen nede. Inden vandet går ind i tanken, passerer det igennem et filtersystem, der fanger mikroalger og små dyr, men som tillader næringsstofferne at passere. Dermed har tangen ikke nogen konkurrenter i tanken”

Når et søl-blad opnår en tilpas størrelse, tages den ud af tanken, og placeres i en specialdesignet strømpe, der sættes ud i åbent hav. I den efterfølgende sæson vil det give et stort søl-blad, klar til høst.

Fremtidens superfood?

Nok rummer tang en kavalkade af gode egenskaber – både fra et ernæringsmæssigt- såvel som klima og miljømæssigt perspektiv. Men for at tang for alvor kan blive fremtidens superfood, kræver det først og fremmest, at Hr og Fru Danmark begynder at spise det.

Og på dette punkt erkender Daniel Nørgaard da også, at der venter en lige så udfordrende opgave som at få søl til at vokse på kommando.

Heldigvis har virksomheden bag, Aurelis ApS, allerede god erfaring med introduktion af tangprodukter på supermarkedshylderne, ligesom man har allieret sig med samarbejdspartnere, der skal hjælpe med at få søl-produkterne ind i de danske hjem.

”Et væsentligt aspekt ved projektet er, at vi ikke forestiller os, at vi eksempelvis kan bygge en forretning på at sælge søl-pulver. Det køber folk måske med hjem, drysser lidt på salaten af og til, men glemmer den nok bare i skabet. Vi skal lave produkter – færdige produkter – produkter med en høj grad af convenience” fortæller Daniel Nørgaard og fortsætter:

”Vi har eksempelvis positiv salgserfaring fra et knækbrød med tang. Den tilgang tager vi med videre. Vi skal lave noget genkendeligt – en ”gateway”. Hvis vi kan sælge et knækbrød med tang, har vi måske allerede fat i forbrugeren. Så bliver det næste skridt, at forbrugeren skal prøve produkter, der ikke nødvendigvis passer ind i deres billede af fødevarer”

Til at hjælpe med det arbejde, har projektpartneren KOST tre medarbejdere ansat til at udvikle nye fødevareprodukter baseret på søl, mens fire forskere på Københavns Universitet undersøger, hvordan fermentering af søl kan bidrage til produktudviklingen.

Søstem er igangsat med indgangen til 2023 og løber frem til 2026.

Skrevet i: Forskning og uddannelse, Fødevareproduktion, Landbrug, Miljø og sundhed, Top, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Royal Classic tilpasses tidens smag

Drikkevarer21. 05. 2026

Den velkendte klassiker fra Royal Unibrew får et mere moderne udtryk og en smagsprofil, der er tilpasset dagens forbrugere. Royal Unibrew har opfrisket både design og opskrift for Royal Classic. Med en mere balanceret og friskere smagsprofil, matcher klassikeren perfekt de ændrede

Arla vinder Green Power Prisen 2026

FødevareproduktionMejeriMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed21. 05. 2026

Mejerivirksomheden Arla vinder årets Green Power Pris for at vise, hvordan nogle af de mest energitunge industriprocesser kan elektrificeres i stor skala. Med massive investeringer i varmepumper, elkedler og grøn strøm har Arla reduceret afhængigheden af naturgas og vist vejen for en mere elektrisk

Tivoli Food Festival: Stjernekokke, burgerfest og DM i alkoholfri øl

AktueltMesser og konferencer21. 05. 2026

Mad og drikke indtager igen hovedrollen i Tivoli, når Tivoli Food Festival vender tilbage efter sidste års store publikumssucces. I år sætter festivalen fokus på gastronomi fra øverste hylde med det nordiske køkken i centrum – et køkken, der gennem de seneste årtier har markeret sig som et af

Højt skum, flamske toner og otte friskkårede vindere: Ølfestival 2026 åbner næste uge

AktueltDrikkevarerMesser og konferencer21. 05. 2026

Ølfestival 2026 fejrer otte friske Grand Prix-vindere, sætter Flandern i centrum, byder velkommen til en stribe nye bryggerier og, når Danske Ølentusiaster åbner portene til Lokomotivværkstedet i København d. 29. og 30. maj. Når de tunge porte til Lokomotivværkstedet i København glider til side

Elevgruppe overrasker i nationalt skolemadsforsøg

FoodserviceForskning og uddannelseMiljø og sundhedTop21. 05. 2026

Mens effekten af skolemaden stadig undersøges, peger erfaringer fra den nationale forsøgsordning allerede på en overset gevinst: skolemad fungerer bedre end ventet i specialklasser. Skolemad bliver ofte koblet til bedre trivsel, sundere vaner og mere ro i klasselokalet. Nu peger erfaringer på

Food&Drink med fokus på fastfood og hurtige løsninger

AktueltFoodservice19. 05. 2026

Årets fjerde udgave af branchemagasinet Food&Drink er på gaden - denne gang med tema om fastfood og køkkenets hurtige løsninger. Vi har blandt andet talt med Rasmus Oubæk bag Jagger-burgerkæden og ser nærmere på den sandwich-trend, der har ramt København. Fastfood er kommet for at blive, og

Dagrofa og Lokale Fødevarer Danmark: Flere danske varer på hylderne

Detailhandel og en gros19. 05. 2026

Dagrofa indgår partnerskab med Lokale Fødevarer Danmark for at styrke dansk fødevareproduktion og gøre det markant nemmere for forbrugerne at vælge dansk. Danske forbrugere vil gerne købe dansk, men viljen rækker ikke langt, når hylderne mangler varerne. Særligt inden for frugt og grønt er

Madens Folkemøde: Rekordstor aktivitet og uddeling af stipendier

Detailhandel og en grosMesser og konferencer19. 05. 2026

Omtrent 180 aktiviteter foregår på scenerne og omkring Nykøbing Falster, når Madens Folkemøde afvikles i denne uge. Samtidig vil tre mindre danske fødevareproducenter gå hjem med hver en check på 100.000 kroner uddelt af folkemødets hovedpartner MENY. Madens Folkemøde sætter rekord med omtrent

Nyt emballagegreb hos Stryhns Gruppen gør over 500 tons plast genanvendeligt

AktueltEmballageMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed19. 05. 2026

En ændring i emballagen på Graasten-produkter betyder, at op mod 524 tons plast fremover kan genanvendes årligt. Bag ændringen ligger et skifte fra papir- til plastetiketter, som gør det muligt at sortere og genanvende den samlede emballage. Grillsæsonen nærmer sig, og selvom det ikke er noget,

Dansk æblevin skriver verdenshistorie: Første nordiske vin med topkarakter i international konkurrence

DrikkevarerTop19. 05. 2026

Andersen Winerys æbleisvin "Krystal" får 100 ud af 100 point ved prestigefyldte Vinalies Internationales i Cannes, Frankrig — en bedrift, der placerer Danmark på verdens vinkort. For første gang nogensinde har en dansk vin opnået den maksimale score på 100 point ved en af verdens førende

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Royal Classic tilpasses tidens smag

    21.05.2026

  • Arla vinder Green Power Prisen 2026

    21.05.2026

  • Tivoli Food Festival: Stjernekokke, burgerfest og DM i alkoholfri øl

    21.05.2026

  • Højt skum, flamske toner og otte friskkårede vindere: Ølfestival 2026 åbner næste uge

    21.05.2026

  • Elevgruppe overrasker i nationalt skolemadsforsøg

    21.05.2026

  • Food&Drink med fokus på fastfood og hurtige løsninger

    19.05.2026

  • Dagrofa og Lokale Fødevarer Danmark: Flere danske varer på hylderne

    19.05.2026

  • Madens Folkemøde: Rekordstor aktivitet og uddeling af stipendier

    19.05.2026

  • Nyt emballagegreb hos Stryhns Gruppen gør over 500 tons plast genanvendeligt

    19.05.2026

  • Dansk æblevin skriver verdenshistorie: Første nordiske vin med topkarakter i international konkurrence

    19.05.2026

  • REMA 1000 og Danish Crown indgår stort klimapartnerskab

    12.05.2026

  • Ny Madland Guide: Handl lokalt hos de 500 bedste producenter og madhandlere i hele Danmark

    12.05.2026

  • Stine Bruun Overgaard ny marketingdirektør i Orkla Danmark

    12.05.2026

  • Lavazza-mærke anerkendes med særligt certifikat: En kaffe til professionelle med afsæt i regenerativt landbrug

    12.05.2026

  • Danskerne kræver bedre dyrevelfærd, men vil stadig ikke betale mere for fødevarer

    12.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik