• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

AktueltMesser og konferencer06. 12. 2022 | Kasper Mundt-Nielsen

Enhver krise rummer muligheder

AktueltMesser og konferencer06. 12. 2022 By Kasper Mundt-Nielsen

Fødevarebranchen blev taget under kærlig behandling på Landbrug og Fødevarers Fødevaredagen 2022 på Hindsgavl Slot.

Sociolog og forbrugerekspert Eva Steensig gav et indblik i den fremtidige forbruger. Foto: Landbrug & Fødevarer, Fødevaredagen 2022/Fotograf: Carsten Andersen.

– I i fødevarebranchen fortjener ros for jeres evne til at holde fødevarekæden stram under de seneste års udfordringer.

Således åbnede direktør for Landbrug & Fødevarer, Flemming Nør-Pedersen, Fødevaredagen 2022 på Hindsgavl Slot i september måned. En fortjent ros til en branche, der er hårdt spændt for, og udfordringerne er ikke overstået, lød det videre:

– Usikkerheden om elforsyningen er bekymrende og skal tænkes ind i, hvordan vi agerer i butikker, restauranter, fabrikker samt håndterer fødevaresikkerheden i den animalske produktion, hvis der slukkes for strømmen. Samtidig er vi udfordret af en kraftig inflation i omegnen af 10 procent, og som følge deraf handler vi sjældnere og mindre, og nogle handler produkter af ringere kvalitet, da pengene ikke rækker, og så er der varmeudgifter, der gør det problematisk overhovedet at komme igennem vinteren. Vi er nødt til at tale omstilling og tænke nyt, sagde han.

Fra fortjent ros til dommedagsstemning, og dagens konferencier, erhvervs- og finansjournalist Pernille Enggaard stemte i:

– Vi står i den største krise, jeg har oplevet i de 30 år, jeg har fulgt markedet og fremtiden er usikker. I de mange år, hvor Danmarks Statistik har indsamlet statistik, har de danske forbrugere aldrig set mere sort på fremtiden.

Men enhver krise rummer muligheder, hvis man kender sig selv, sit marked og sine kunder, og det var det, vi dykkede ned i på Fødevaredagen.

Hvor er forbrugeren på vej hen?

For at detail og foodservice kan agere på markedets tendenser og fastlægge strategien for både en tid med kriser, men også til tiden efter, er det essentielt at dykke ned i den adfærdsændring, som forbrugerne undergår – det fortæller Eva Steensig, der er sociolog og forbrugerekspert. Med udgangspunkt i den nye rapport fra Steensig Partners, Nybrud, fortæller hun, hvordan forbrugerne går fra at skulle fortælle om det perfekte liv på alle platforme, til at vi nu i stigende grad insisterer på at være det uperfekte menneske. Vi har set på diverse online-møder, at selv chefen har rod på køkkenbordet, og vi har indset, at vi ikke bliver lykkelige af at lade som om, at alt er perfekt. Samtidig er der en tendens til, at vi i endnu større grad end tidligere har behov for at vise, hvem vi er, og at vi har ret til at have de holdninger, vi har. Vi kalder det ofte at være woke. Ifølge Eva Steensig er det en tendens, der er blevet boostet af Metoo-æraen, og det er især en tendens, der kan spottes blandt kvinder. En slags kvindeopgør 2.0: vi er, hvem vi er, og det vi tror på, er det rigtige. Det giver os nogle nye eksempler på, hvad der opfattes som værende det gode liv, og når vi alle har ret til alting, er det svært at blive enige. Derfor ser vi nu, og i den nærmeste fremtid, flere regler dukke op på både arbejdspladser, i skoler og lignende, og det kan eksempelvis være alt fra sukkerpolitikker på skolen eller obligatoriske drug-tests.

Kamp og kritik

Vi har gennem de seneste år været tvunget til at tænke på store emner. Først corona og siden krigen i Ukraine. Vi taler om, hvad der foregår her i landet og i det store udland, og især de sociale medier giver os konstant input om de seneste udviklinger. Det starter en bølge af sagsaktivisme, som ikke stopper ved corona og krig, men også manifesterer sig som voldsomme udbrud mod restauranten, der ikke lever op til vores forventninger; når der bygges nye butikker i nærområdet eller det lokale værtshus lukker ned. Så bliver vi sure og vi laver larm på de sociale medier, eller det der er værre. Og den præstationskultur og wokeisme har fødevarebranchen også en fod med i. Vi serverer de perfekte kager, der er som lavet til Instagram, har 40 forskellige slags syltetøj på butikshylden, spæder produkter op med havtorn og frysetørrede hindbær og kalder lagkagemanden for en lagkageperson. Det skaber ifølge Eva Steensig en modreaktion. Det er snart ved at være Kajkagens tid igen. Vi skal ”back to basic”.

Fødevaredagen er en årligt tilbagevendende begivenhed, hvor fødevarebranchen samles til fælles drøftelse om branchens fremtid. Foto: Landbrug & Fødevarer, Fødevaredagen 2022/Fotograf: Carsten Andersen.

Branchens ansvar

En anden tendens vejen til det nye, uperfekte menneske viser, er et ønske om bedre dyrevelfærd og et øget fokus på klimakrisen. Forbrugerne spiser mindre kød, for det er moderne, men det rykker ikke helt nok. Virksomhederne giver i øget grad mulighed for at handle klimavenligt, og der bliver hele tiden udviklet nye produkter. Men det er heller ikke helt nok. Lige nu oplever vi enorme prisstigninger på energi, og forbrugerne viser, at de godt kan vaske tøj om natten, tage toget, købe genbrugstøj og så videre. Vi ændrer altså ikke vores vaner for klimaets skyld, men for pengepungen, og derfor mener Eva Steensig, at en regulering i form af afgifter eller belønning er vejen frem, for fælles lidelser fordrer også ændringer. Det er i hvert fald lidelser, der har flyttet vores holdninger til dyrevelfærden. Grimme billeder af dyr, der ikke har det godt, har flyttet vores holdninger og hvis tendenserne med sagsaktivisme tager til, kan vi forvente en endnu større modreaktion mod dårlige dyrehold end tidligere. Alt sammen er det noget, som kommer til at have stor betydning for fødevarebranchen og Eva Steensig advarer branchen om at sidde på hænderne.

Der skal tænkes produkter og løsninger, der spiller en rolle i fortællingen om det uperfekte menneske. Men der skal også tages højde for, at distributionen af fødevarer, både i detail og foodservice har ændret sig gevaldigt siden coronaens komme. Beliggenhed er ikke længere nødvendigvis et konkurrenceparameter, når ghost kitchens og dark stores såsom nemlig.com gør afstanden fra fødevarer til forbrugernes tallerken kort og bekvem. Samtidig kan kundernes gunst ikke vindes på pris alene. Den vindes på, at man som virksomhed gør og vil noget – og modigt går sin egen vej.

Artiklen er fra den seneste udgave af Food&Drink, der kan læses online her: Food&Drink nr. 9 2022

Skrevet i: Aktuelt, Messer og konferencer

Seneste nyt fra redaktionen

Ny teknologi: Kan vi leve af luftsteg og vindfrikadeller?

Forskning og uddannelseFødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed04. 12. 2025

På AU Viborg er forskere nu klar til at teste en teknologi, der kan forvandle CO₂ og brint til protein. Perspektiverne er at kunne hjælpe med at brødføde en voksende global befolkning helt uden ny landbrugsjord. For nylig åbnede pilotanlægget, der skal bringe teknologien tættere på dit

Dansk forskning kan bane vej for udfasning af antibiotika i akvakultur

Forskning og uddannelseFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhed04. 12. 2025

Dansk akvakultur kan stå over for et markant gennembrud i indsatsen for at reducere brugen af antibiotika. Forskere fra Københavns Universitet leder projektet AQUAPHAGE, der udvikler en virusbaseret teknologi, som kan anvendes som et bæredygtigt og målrettet alternativ til antibiotika i produktionen

Bad Seed Brewing kåret som Årets Danske Bryggeri 2025

AktueltDrikkevarer04. 12. 2025

Det nordjyske bryggeri hædres af Danske Ølentusiaster for konsekvent høj kvalitet, markant udvikling og et år, hvor både øl, samarbejder og festivalaktiviteter har sat tydelige aftryk på den danske ølscene. Bad Seed Brewing løb med hver femte stemme, da medlemmerne af forbrugerorganisationen

Nyt nummer på gaden: Food&Drink går i fisk

AktueltFoodserviceKød, fisk og fjerkræ04. 12. 2025

Der er fisk og skaldyr på menuen i årets sidste udgave af branchemagasinet Food&Drink, der nu er på gaden. Vi besøger blandt andet Krogs Fiskerestaurant og hører mere om forædling af fisk, der ikke altid behøves at være pivfrisk. Samme budskab får vi også fra en fiskeopdrætter i

Danske økologiske virksomheder på eksportfremstød i Berlin

Miljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed04. 12. 2025

I forrige uge samledes 12 danske økologiske og plantebaserede fødevarevirksomheder i Berlin for at deltage i et målrettet eksportfremstød arrangeret af Landbrug & Fødevarer i samarbejde med den danske ambassade i Berlin. Initiativet, der var støttet af Fonden for økologisk landbrug, skulle

Lavazza vinder europæisk hæder for tredje år i træk

Drikkevarer02. 12. 2025

Ved årets European Coffee & Hospitality Awards blev det endnu engang understreget, at godt håndværk betaler sig. Italienske Lavazza blev i denne uge kåret til Best European Commercial Coffee Roaster for tredje år i træk. Det er en hæder, der baserer sig på mere end 10.000 nomineringer og

Kan man bage en kage uden æg? Det undersøger forskere og virksomheder nu i et projektsamarbejde

Forskning og uddannelseFødevareproduktionRåvarer og ingredienser02. 12. 2025

Et nyt projekt støttet af Innovationsfonden undersøger, hvordan planteproteiner kan erstatte æg i visse af vores fødevarer – uden at gå på kompromis med hverken smag, konsistens eller bæredygtighed. Af Kimie Kongsøre Æg er lidt af en superingrediens i madlavning. De skummer, giver struktur

Black Friday gav omsætningsrekord i Dagrofa Foodservice-butikker

AktueltDetailhandel og en grosFoodservice02. 12. 2025

Black Friday har længe været et hit hos de private forbrugere, men konceptet tiltaler også de professionelle kunder. Det er meldingen fra Dagrofa Foodservice, som i fredags opnåede en markant samlet omsætningsrekord for de 30 lokale Cash & Carry-butikker. Særligt gouda, burgerbøffer og pommes

Falstaff: Et af Europas førende mad- og livsstilsmedier er udkommet i Danmark

AktueltFoodservice02. 12. 2025

Torsdag i sidste uge afholdt østrigske Falstaff en stor lanceringsevent for 350 mennesker i anledning af udgivelsen af deres nye magasin dedikeret til de nordiske og baltiske lande. Ved samme event lancerede Europas førende mad- og livsstilsmedie deres nye guide til Nordens bedste barer, mens en

FødevareDanmark anker gebyrsag til Højesteret: Dommen strider mod EU-retten, mener de

FødevareproduktionFødevaresikkerhedKød, fisk og fjerkræPolitik og eksportTop02. 12. 2025

Østre Landsret frifandt i november Fødevarestyrelsen for at have taget for høje priser for sin kødkontrol. Nu anker brancheorganisationen FødevareDanmark imidlertid afgørelsen til Højesteret, da man mener, at dommen er i strid med EU-retten. FødevareDanmark mener, at Fødevarestyrelsens

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice juleindsamler til fordel for JunkFood

  • Spirax Sarco Danmark

    Undgå kontaminering med rendamp i fødevareproduktion

  • Ardo NV Denmark Office

    Slank, sprød og …

  • Ardo NV Denmark Office

    Ready to eat or not?

  • Ardo NV Denmark Office

    Nyt år, nye favoritter – Ardo lancerer 9 nyheder på frost i 2026

  • DENIOS ApS

    Har du den rigtige pumpe?

  • Spirax Sarco Danmark

    Guide: Find den korrekte dampkvalitet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Centraliseret vakuumsystem reducerer omkostninger for vakuumpakning

  • Nemco Machinery A/S

    Ny serie termoformere vil blive en gamechanger inden for pakkemaskiner

  • DENIOS ApS

    Den ultimative tjekliste: Få mest ud af dit opsamlingskar

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny teknologi: Kan vi leve af luftsteg og vindfrikadeller?

    04.12.2025

  • Dansk forskning kan bane vej for udfasning af antibiotika i akvakultur

    04.12.2025

  • Bad Seed Brewing kåret som Årets Danske Bryggeri 2025

    04.12.2025

  • Nyt nummer på gaden: Food&Drink går i fisk

    04.12.2025

  • Danske økologiske virksomheder på eksportfremstød i Berlin

    04.12.2025

  • Lavazza vinder europæisk hæder for tredje år i træk

    02.12.2025

  • Kan man bage en kage uden æg? Det undersøger forskere og virksomheder nu i et projektsamarbejde

    02.12.2025

  • Black Friday gav omsætningsrekord i Dagrofa Foodservice-butikker

    02.12.2025

  • Falstaff: Et af Europas førende mad- og livsstilsmedier er udkommet i Danmark

    02.12.2025

  • FødevareDanmark anker gebyrsag til Højesteret: Dommen strider mod EU-retten, mener de

    02.12.2025

  • Vareelevator: Der kommer 800 kilo varer hver uge – alligevel går kokken tomhændet

    27.11.2025

  • Sådan bruger planter ingeniørprincipper til at trænge gennem hård jord

    27.11.2025

  • aye aye på Admiral Hotel hædres for Danmarks bedste nye vinkort

    27.11.2025

  • Madplansunivers er et kæmpe hit: Tusindvis af danskere henter inspiration hver uge

    27.11.2025

  • Ny rapport fra Madland: Grøn madhandel i København er nøglen til en sundere og mere resilient madby

    27.11.2025

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik