• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

LandbrugMejeri14. 09. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Danskerne mangler viden om malkekøer

LandbrugMejeri14. 09. 2023 By Helle Friemann Nielsen

En ny undersøgelse viser, at mange danskeres forestilling om malkekøer på flere områder ikke er helt i overensstemmelse virkeligheden. For eksempel tror en hel del danskere, at de fleste køer står i bindestald, på trods af at det kun gælder for tre procent af køerne. Derfor glæder formanden for Mejeriforeningen sig over, at danskerne ved den kommende søndags Åbent Landbrug-arrangement har mulighed for at besøge en gård med mælkeproduktion.

Foto: freepik.com.

Danskernes billede af dansk mælkeproduktion svarer ikke altid helt til virkeligheden. Det viser en undersøgelse foretaget af Norstat for Mejeriforeningen.
I undersøgelsen tror 35 procent af de adspurgte, at de fleste køer i Danmark står i en bindestald, men det gælder i virkeligheden kun få procent af køerne.
Undersøgelsen viser også, at næsten halvdelen af alle danskere tror, at der er flere malkekøer i dag end for 30 år siden. Men også her er det omvendte faktisk tilfældet. Antallet af malkekøer er over de seneste tre årtier faldet fra ca 712.000 malkekøer til i dag ca 553.000 malkekøer. Samtidig giver køerne mere mælk i dag, end dengang.
Mejeriforeningens formand, Steen Nørgaard Madsen, er selv mælkeproducent, og det glæder ham, at der over hele landet er mulighed for, at forbrugerne søndag 17. september kan komme på besøg på landet. I alt 37 gårde, der leverer mælk til et af mejerierne Arla, Them, Øllingegaard og Mammen, byder velkommen til Åbent Landbrug.
-Jeg håber, at rigtigt mange vil tage imod invitationen, og jeg er meget glad for, at så mange gårde over hele landet er med. Vi har i landbruget en opgave i at vise vores gårde frem og forklare, hvordan vi arbejder i en moderne mælkeproduktion, som er et stor cirkulært kredsløb med koen i centrum. Det vidste vi nok godt, men undersøgelsen understreger bare behovet, siger Steen Nørgaard Madsen.

Meget mere end mælk
Undersøgelsen viser også, at mange danskere ikke er klar over, at malkekoen bidrager med meget mere end mælk. Godt og vel hver tredje dansker tror således, at malkekøer kun benyttes til produktion af mælk, men når koen slagtes, bliver den til oksekød. Cirka 80 pct. af det danske kalve- og oksekød er udledt af mælkeproduktionen.
Malkekoens skind bruges til en række formål fra sko til møbler, og øvrige dele fra koen bruges blandt andet i kredsløbet omkring biogasproduktion, som bliver til el og varme. Mens koen lever, bruges dens gødning som næringsstoffer på markerne, i stedet for kunstgødning.
Undersøgelsen giver således stof til eftertanke:
-Den siger mig, at vi skal blive ved med at fortælle og vise, hvordan vi arbejder på gårdene i Danmark, og hvordan malkekoen indgår i et cirkulært kredsløb, hvor mælken ganske vist er den primære produktion, men hvor nærmest intet går til spilde, siger Steen Nørgaard Madsen.
Ved Åbent Landbrug er der i øvrigt også er mulighed for at besøge Naturmælks mejeri i Tinglev og Øllingegaard mejeri i Nordsjælland.

Undersøgelsen er foretaget på vegne af Mejeriforeningen. Undersøgelsen baserer sig på cirka 2.000 webinterviews af 18-75-årige danskere indsamlet via Norstats panel i foråret 2023.

Skrevet i: Landbrug, Mejeri

Seneste nyt fra redaktionen

Dagrofa Foodservice udvider sortimentet med over 450 økologiske varer fra Aarstiderne

Detailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed23. 06. 2026

Aarstiderne Engros er netop flyttet hos Dagrofa Foodservice. Det betyder, at der er blevet tilføjet over 450 økologiske varer på hylderne hos fødevaregrossisten, som nu er tilgængelige for landets professionelle køkkener. Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros er nu officielt begyndt på det

Forskere har designet ler, der kan forhindre frugt og grønt i at rådne for hurtigt

Forskning og uddannelseFrugt og grønt23. 06. 2026

Gassen ethylen får frugt og grønt til at modne hurtigere og er medskyldig i, at millioner af ton årligt går tabt under transport og opbevaring. Nu er forskere fra bl.a. Københavns Universitet lykkedes med at få ler til opsamle gassen og håber at materialet på længere sigt kan afhjælpe

Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

AktueltFoodserviceFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræMejeri23. 06. 2026

Kender du en restaurant, der for alvor mestrer smag, håndværk og råvareforståelse? Så er det nu, du kan indstille den til de prestigefyldte kokkekonkurrencer: Årets ret med grønt, Årets ret med gris, Årets ret med ost og Årets ret med fisk & skaldyr 2026. Konkurrencerne, der afvikles af

Julian Elkjær vinder Sol over Gudhjem 2026

AktueltFoodservice23. 06. 2026

Den 28-årige kok Julian Elkjær løb lørdag med sejren i årets Sol over Gudhjem-kokkekonkurrence på Bornholm. Dermed kunne konkurrencens yngste deltager løfte trofæet efter en finale, hvor fire af landets profilerede kokke dystede foran tusindvis af tilskuere på havnen i Gudhjem. Julian Elkjær

60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

Brød og kagerMiljø og sundhedTop23. 06. 2026

Sociale medier er blevet de 15-18-åriges foretrukne kostrådgiver. Det viser tredje udgave af Schulstads publikation ’Kernetal’, der undersøger unges syn på sundhed og kost. Adfærdspsykolog peger på, at manglende objektiv viden om sundhed er problematisk. Da Den Nationale Sundhedsprofil

Claus Meyer bliver forperson for nyt fødevareprogram med Novo Nordisk Fonden i ryggen

FoodserviceFødevareproduktionMiljø og sundhedPolitik og eksport17. 06. 2026

Claus Meyer har brugt 30 år på at forbedre dansk madkultur. Nu bliver initiativtageren til Det Nye Nordiske Køkken forperson for advisory boardet i et nyt karriere- og innovationsprogram for fødevaresektoren, støttet af Novo Nordisk Fonden. - Vi skal løfte de mest talentfulde mennesker i den nye

Dansk kok vinder nordisk paella-semifinale og skal repræsentere Danmark i Valencia

Foodservice17. 06. 2026

Jimmy Holm fra Los Socios i Aarhus har vundet den nordiske og baltiske semifinale i World Paella Day Cup 2026. Den 20. september skal han repræsentere Danmark og Norden i finalen i Valencia, hvor kokke fra hele verden dyster om at lave den bedste paella i rettens fødeby. Paellaens fødeby

Odense har Danmarks bedste smørrebrød: Restaurant Bondestuen vinder landsdækkende kåring blandt 80 udvalgte restauranter i Danmark

AktueltFoodservice17. 06. 2026

Restaurant Bondestuen i Odense er kåret som Danmarks Bedste Smørrebrød 2026 i Opdag Danmarks landsdækkende afstemning. En titel, der ifølge restauranten først og fremmest tilhører gæsterne, byen og det klassiske danske frokosthåndværk. Odense kan nu bryste sig af at have Danmarks Bedste

Køkkenprisen 2026: Her er de nominerede offentlige køkkener

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 06. 2026

Landbrug & Fødevarer og Køkkenprisens jury har nu udvalgt de nominerede til Køkkenprisen 2026. Prisen hylder de offentlige køkkener, der med høj faglighed, stolthed og et stærkt fokus på økologi skaber velsmagende måltider med omtanke for både råvarer og mennesker. For syvende år i træk

Ny FN-rapport: Flere spiser fisk og skaldyr, og presset på havet vokser

Kød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed17. 06. 2026

En ny rapport fra FN’s Fødevare- og Landbrugsorganisation (FAO) viser, at fisk og skaldyr spiller en stadig vigtigere rolle i den globale fødevareforsyning. Samtidig advarer rapporten om, at overfiskeri fortsat er en alvorlig udfordring mange steder i verden. Derfor er ansvarlig fiskeriforvaltning

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Hvordan håndterer din virksomhed et kemikaliespild?

  • DENIOS ApS

    Vind et fodboldbord til din arbejdsplads

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Skal du til spildevandsfestival på KærligHeden?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Dagrofa Foodservice udvider sortimentet med over 450 økologiske varer fra Aarstiderne

    23.06.2026

  • Forskere har designet ler, der kan forhindre frugt og grønt i at rådne for hurtigt

    23.06.2026

  • Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

    23.06.2026

  • Julian Elkjær vinder Sol over Gudhjem 2026

    23.06.2026

  • 60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

    23.06.2026

  • Claus Meyer bliver forperson for nyt fødevareprogram med Novo Nordisk Fonden i ryggen

    17.06.2026

  • Dansk kok vinder nordisk paella-semifinale og skal repræsentere Danmark i Valencia

    17.06.2026

  • Odense har Danmarks bedste smørrebrød: Restaurant Bondestuen vinder landsdækkende kåring blandt 80 udvalgte restauranter i Danmark

    17.06.2026

  • Køkkenprisen 2026: Her er de nominerede offentlige køkkener

    17.06.2026

  • Ny FN-rapport: Flere spiser fisk og skaldyr, og presset på havet vokser

    17.06.2026

  • Ny Scope 3-model giver restauranter og erhvervskunder adgang til estimerede CO₂e-data på tusindvis af produkter

    16.06.2026

  • Danske partnerskaber øger økologiudvalget

    16.06.2026

  • Børn og unge har ikke tid nok til at spise frokost

    16.06.2026

  • Bryggeri- og mejeribranchen samles om øl- og osteparringer på FoodTech

    16.06.2026

  • ’Verdens bedste kok’ Rasmus Munk udnævnt til den første nordiske ambassadør for FN’s Fødevareprogram

    16.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik