• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltForskning og uddannelse13. 01. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Danske og kinesiske tunger smager forskelligt

AktueltForskning og uddannelse13. 01. 2021 By Helle Friemann Nielsen

Det har blandt forskere været kendt i flere år, at kvinder generelt er bedre end mænd til at smage bitterstoffer. Nu tyder forskning fra Københavns Universitet på, at etnicitet også kan spille en rolle for, hvor god man er til at smage de bitre smage, som man fx finder i broccoli, rosenkål og mørk chokolade. To studier viser nemlig, at danskere og kinesere ikke oplever denne grundsmag ens. Og det ser ud til at hænge sammen med en anatomisk forskel på tungerne hos de to grupper.

-Vores studier viser, at langt de fleste kinesiske testpersoner er mere følsomme over for bitre smage end de danske. Samtidig kan vi se en sammenhæng mellem hvor kraftigt, man smager bitterstoffer, og hvor mange af de små knopper kaldet papiller, man har på tungen, siger professor Wender Bredie fra Institut fra Fødevarevidenskab på Københavns Universitet.

Tungepapiller talt med kunstig intelligens
Via en ny metode baseret på kunstig intelligens har fødevareforskerne sammen med Chenhao Wang og Jon Sporring fra Datalogisk Institut analyseret antallet af såkaldte fungiformede papiller på tungerne hos 152 testpersoner, hvoraf halvdelen var danske og den anden halvdel kinesiske.
Man ved, at de fungiformede papiller, der sidder forrest på tungen og indeholder en stor del af vores smagsløg, spiller en central rolle for vores oplevelse af smag og mad. Men for at forstå hvilken betydning papillerne har for forskelle i madpræferencer på tværs af kulturer og etniciteter, er det vigtigt at blive klogere på fordelingen og mængden af papiller.
Analysen viste, at de kinesiske forsøgspersoner generelt havde flere af denne type papiller end den danske gruppe, og forskerne antager, at det er grunden til, at de bedre kan smage bitterstoffer.
Wender Bredie understreger dog, at der skal undersøges et større antal tunger for at kunne konkludere med sikkerhed, om der er tale om en helt generel forskel mellem danskere og kinesere.
Mere viden om forskelle i smagsindtryk kan blandt andet være vigtig, når man udvikler fødevarer, pointerer Wender Bredie:
-Hvis man som dansk fødevareproducent eksporterer til asiatiske lande, er det relevant at vide, at asiatiske og danske kunder formentlig har en forskellig smagsoplevelse af det samme produkt. Det skal man tage højde for, når man udvikler sine produkter.

Danskere foretrækker mad, der skal tygges
Wender Bredie påpeger, at genetikken kun er én ud af flere faktorer, der har betydning for, hvordan vi oplever mad. En anden væsentlig faktor er præferencer – for eksempel for hvilken tekstur, man foretrækker, at maden har.
Tænk for eksempel på forskellen i oplevelsen af at spise sprøde franske kartofler fra en nyåbnet pose i forhold til daggamle, bløde fra dagen før. Her vil mange danskere nok foretrække de sprøde frem for de bløde, selvom smagen er nogenlunde ens. Og på det punkt er der tilsyneladende også en forskel mellem danskere og kinesere, viser samme studier fra KU.
Hvor langt de fleste af de kinesiske testpersoner (77 procent) foretrækker mad, som skal tygges meget lidt, forholder det sig stik modsat for de danske testpersoner. Her foretrækker 73 procent at spise fødevarer med hårdere tekstur, som kræver at man bider og tygger mere – det kan fx være rugbrød og gulerødder.
Årsagen til denne forskel kender forskerne endnu ikke, men deres formodning er, at det bunder i forskelle i madkultur og dermed i den måde, vi lærer at spise mad på. Studierne peger ikke på, at det er forbundet med tungens udformning.

Om den nye metode
At tælle tungepapiller foregår normalt manuelt, og da en tunge har flere hundrede af de bittesmå fungiformede papiller, er det et krævende arbejde, hvor man let kan lave fejl.
Den nye metode, som er baseret på kunstig intelligens og udviklet af billedanalyseeksperterne Chenhao Wang og Jon Sporring fra Datalogisk Institut, automatiserer og præciserer tællearbejdet. Ved hjælp af en algoritme har de konstrueret et tunge-koordinatsystem, som gennem billedgenkendelse kan kortlægge papillerne på hver enkelt tunge.

Om studierne
• De 152 deltagere i studierne var alle raske, ikke-rygere mellem 18 og 55 år, hvoraf 75 kom fra Danmark og 77 fra Kina. 71 procent var kvinder og 29 procent mænd.
• Testpersonernes følsomhed over for bitre smage blev undersøgt ved at lade testpersonerne smage på bitterstoffet 6-n-propylthiouracil (PROP), der betragtes som en genetisk markør for forskelle i smagsperception.
• Forskningen er udført af: Jing Liu og Wender Bredie fra Institut for Fødevarevidenskab; Chenhao Wang og Jon Sporring fra Datalogisk Institut, Camilla Cataneo og Ella Pagliarini fra Milan Universitet samt Anne C. Bech fra Arla Innovation Centre. Forskningen har modtaget støtte fra Arla Foods amba og Region Hovedstaden.

Skrevet i: Aktuelt, Forskning og uddannelse

Seneste nyt fra redaktionen

Lokale bælgfrugter skaber stærke forbindelser på Book en mark

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed05. 03. 2026

Når lokale producenter og aftagere af økologiske fødevarer mødes til Book en mark torsdag d. 10. marts på Ubberup Konferencegaard, er det ikke kun visitkort, der bliver udvekslet – det kan også være starten på langvarige samarbejder. Det ved familievirksomheden Bælgkompagniet fra Midtsjælland alt

Regnbueørred lagrer mere omega-3 end laks

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhed05. 03. 2026

Ny forskning fra Nofima viser markante forskelle mellem opdrætsarter. Regnbueørred kan lagre mere af de sunde omega-3-fedtsyrer i fileten end atlantisk laks. Det viser et nyt studie fra det norske forskningsinstitut Nofima. Resultaterne understreger, at der er væsentlige biologiske forskelle

Ny analyse: Supermarkederne kan afgøre, om Kostrådene bliver til virkelighed

AktueltDetailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed05. 03. 2026

Danskernes kost halter fortsat langt bagefter De officielle Kostråd. Vi spiser for lidt frugt, grønt og bælgfrugter – og for meget kød og søde sager. Samtidig købes 80 procent af vores mad i supermarkedet. Det er udgangspunktet for Tænketanken Frejs nye publikation Kostråd i Kurven, der

Ny pris hylder hverdagsheltene i restaurationsbranchen

AktueltFoodservice05. 03. 2026

I 2026 ser en ny pris dagens lys og giver for første gang medarbejderne en stemme, når gode arbejdsdage skal fejres. Jatak-prisen er en uformel pris, der sætter fokus på de mennesker og arbejdspladser i restaurationsbranchen, der hver dag gør en forskel for trivsel, samarbejde og

Just Eat lukker i Danmark

FoodserviceTop05. 03. 2026

I går meldte madudbringningstjenesten Just Eat ud, at de lukker deres aktiviteter i Danmark. Det var ellers i Danmark, at Just Eat oprindelig blev udviklet og lanceret, men siden har en Hollandsk ejer overtaget virksomheden. Det er snart slut med orange tasker fyldt med mad på cykler, i biler

Tuborg har lanceret særlig øl til folketingsvalget

DrikkevarerPolitik og eksport03. 03. 2026

En idé fra fem studerende får nu Danmarks mest solgte flaskeøl til at ændre udseende. Formålet er at inspirere unge i begyndelsen af 20’erne til at tale med hinanden om politik, da undersøgelser viser, at mange unge har lav demokratisk selvtillid. Skal de store byer have små huslejer, hvorfor

Danmarks ældste kro sat til salg: Tid til generationsskifte

Foodservice03. 03. 2026

Lige nu er der en enestående mulighed for at overtage Bromølle Kro, Danmarks ældste kro og skrive sig ind i kroens lange historie. Udover en glorværdig fortid, byder kroen på en veldrevet forretning med mulighed for at udvide de nuværende 30 hotelværelser. 'Stop, mens legen er god.' Det er

Forum sætter alle sejl for mere dansk frugt og grønt

AktueltFrugt og grøntLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed03. 03. 2026

35 centrale fødevareaktører vil vende krisen for dansk frugt og grønt og bane vejen for en tredobling af produktionen i de kommende årtier. I et nyt forum for dansk frugt grønt koordineres indsatser på tværs af hele værdikæden. I 2025 har medlemmerne af tænketanken Madtanken sat krisen for

Ny måling overrasker: Stort vælgerflertal kræver opgør med svineindustrien

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugPolitik og eksport03. 03. 2026

Et massivt flertal af danskere forlanger langt bedre dyrevelfærd for Danmarks 40 millioner industri-grise, viser ny måling fra YouGov. “Det er ganske overvældende, at mistilliden overfor svineindustrien er så udtalt,” siger World Animal Protection Danmark. En måling fra analyseinstituttet

Prestigefulde diplomer til grønne ildsjæle 

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed03. 03. 2026

28. februar uddelte Det Danske Gastronomiske Akademi hædersdiplomer til en række personer, der har gjort en særlig indsats for gastronomi og smagsoplevelser i Danmark. I år blev diplomerne blandt andet uddelt til Viola Capriola fra Grønt Marked for fødevaresalg, Trine Krebs for gastronomisk

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Energiomkostninger reduceret med 50% via et centraliseret vakuumsystem

  • Sponsoreret indhold

    INTERNORGA, 13.–17. marts 2026

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Invitation til kulinarisk masterclass: Desserter på 30 sekunder

  • DENIOS ApS

    Olien flød ud i vandet – men én ting inddæmmede den

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer vakuumløsninger til skalerbare brug af brint og kulstof

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Lokale bælgfrugter skaber stærke forbindelser på Book en mark

    05.03.2026

  • Regnbueørred lagrer mere omega-3 end laks

    05.03.2026

  • Ny analyse: Supermarkederne kan afgøre, om Kostrådene bliver til virkelighed

    05.03.2026

  • Ny pris hylder hverdagsheltene i restaurationsbranchen

    05.03.2026

  • Just Eat lukker i Danmark

    05.03.2026

  • Tuborg har lanceret særlig øl til folketingsvalget

    03.03.2026

  • Danmarks ældste kro sat til salg: Tid til generationsskifte

    03.03.2026

  • Forum sætter alle sejl for mere dansk frugt og grønt

    03.03.2026

  • Ny måling overrasker: Stort vælgerflertal kræver opgør med svineindustrien

    03.03.2026

  • Prestigefulde diplomer til grønne ildsjæle 

    03.03.2026

  • Ny brancheanalyse fra DRC: Grøn omstilling på restaurantmenuerne drives af faglighed – ikke af pres

    26.02.2026

  • innocent lancerer grøntsagssmoothies med minimum 25% grøntsager

    26.02.2026

  • BKI foods offentliggør bæredygtighedsprogram frem mod 2040

    26.02.2026

  • Ny kostundersøgelse: Kød, mejeri og korn bidrager væsentligt til danskernes ernæring

    26.02.2026

  • Ny undersøgelse: Kantiner og middag med venner giver flere bælgfrugter på tallerkenen

    26.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik