• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Messer og konferencerØkologi og bæredygtighed20. 09. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Danmarks første plantebaserede, økologiske messe

Messer og konferencerØkologi og bæredygtighed20. 09. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Succesfuld messe vender tilbage efter tre års fravær – denne gang er den også økologisk. Danmarks første plantebaserede, økologiske messe, Organic Plant Based Expo, kommer til at foregå i Øksnehallen i København den 5.-6. november 2022.

Foto: Dansk Vegetarisk Forening.

Nogle af Danmarks største plantebaserede aktører står bag, når Øksnehallen den 5. og 6. november 2022 slår dørene op for virksomheder – store såvel som små – og anslået 5.000 gæster.
Det er tre år siden, at Dansk Vegetarisk Forening senest var vært for en messe. Siden har coronapandemien sat en stopper for de storre arrangementer, og Organic Plant Based Expo er derfor ventet med ekstra spænding.
-Messen i 2019 var en kæmpe succes, hvor flere stadeholdere undervurderede efterspørgslen og måtte skaffe ekstra forsyninger og i nogle tilfælde var nødt til at melde tidligt udsolgt. Coronaen var derfor en streg i regningen. Men nu er vi tilbage, siger Dansk Vegetarisk Forenings erhvervschef Mie Nordly.
Messen er denne gang økologisk og er blevet til med støtte fra Fonden for økologisk landbrug. Værdierne bag økologien og det plantebaserede er nært beslægtede med hensyn til både miljø, dyr og sundhed.
Samtidig er det hvad angår plantebaserede fødevarer især inden for økologien, at Danmark har en styrkeposition. Man behøver dog ikke være en helt økologisk virksomhed for at blive budt velkommen på Organic Plant Based Expo, så længe de udstillede produkter er økologiske.

Fremtidens mad er plantebaseret
Organic Plant Protein A/S er messens hovedsponsor, og iværksætterparret Fie Graugaard og Ulrich Kern-Hansen ser messen som en gylden lejlighed til at eksponere dansk økologi og plantebaseret mad.
-Økologien og det plantebaserede skal gå hånd i hånd, hvis vi skal løse de store globale udfordringer med klima, biodiversitet og rent grundvand. Det er derfor en vigtig beslutning, at Plant Based Expo er forbeholdt økologiske produkter. Messen giver også en fantastisk mulighed for at vise både forbrugerne og de professionelle køkkener, at dansk økologi er helt i front med udvikling af lokalt producerede, velsmagende og nemme løsninger på plantebaseret mad, som kan bidrage til at reducere det alt for store forbrug af kød, siger Fie Graugaard og Ulrich Kern-Hansen fra Organic Plant Protein A/S.
Dansk Vegetarisk Forening og samarbejdspartnere håber, at messen kan give alle gæster et indblik i den sunde og klimabaserede plantebaserede mad. På globalt plan er det plantebaserede marked i hastig vækst. I Danmark har vi rigtig mange virksomheder, der er parate til at tage del i dette marked, og dem vil DVF’s erhvervschef Mie Nordly gerne vise de besøgende.
-Der er utrolig mange muligheder på det økologiske, plantebaserede område med fødevarer af høj kvalitet. Vi skal alle spise mindre animalsk i fremtiden, hvis vi skal nå klimamålene. Messen er en gylden mulighed for at se og prøvesmage fremtidens mange sunde og lækre produkter, og vi regner med et stort fremmøde hele weekenden, siger Mie Nordly afslutningsvis.

Foto: Dansk Vegetarisk Forening.


Messen arrangeres af Dansk Vegetarisk Forening og er blevet til med støtte fra Fonden for økologisk landbrug og Organic Plant Protein i samarbejde med Øksnehallen/DGI-Byen, Plantebranchen, Plantebaseret Videnscenter, PlanteVærket, VeggieWorld m.fl.
Billetter kan købes her.

Skrevet i: Messer og konferencer, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Danmarks bedste romkugle udbredes nu til hele landet

Konfekture28. 05. 2026

Tidligere på året løb KonditorBager i Bjerringbro med guldet i Danmarks Bedste Romkugle. Efter at have gået sin sejrsgang i det midtjyske kommer den prisvindende kugle nu til at kunne fås over hele landet. Ved Nordens største fødevaremesse, Foodexpo i Herning, løb KonditorBager i Bjerringbro

Trods rekordhøje priser, prioriterer danskerne kaffen i stigende grad

Drikkevarer28. 05. 2026

Kaffepriserne brager i vejret igen i 2026, men det afholder ikke danskerne fra det sorte guld. Derimod stiger salget af espressomaskiner, som nu overgår filterkaffemaskinerne hos en af landets største forhandlerkæder. Kaffen er blevet betydeligt dyrere de seneste to år, men danskerne

Dagrofa Foodservice får topplacering ved E-handelsprisen for ny webshop

AktueltDetailhandel og en gros28. 05. 2026

Dagrofa Foodservice blev tirsdag aften hædret ved årets E-Handelsprisen, der uddeles af Dansk Erhverv. Virksomheden var for første gang nomineret til finalen med sin nye webshop målrettet professionelle køkkener – og endte med en tredjeplads i kategorien ”Bedste B2B-virksomhed med online omsætning

Her er vinderne af Danmarks Bedste Ost

AktueltMejeri28. 05. 2026

Til årets Madens Folkemøde blev en ny pris stiftet for at hylde håndværket og fagligheden blandt Danmarks bedste ostemagere. 10 oste dystede om priser i kategorierne Fast ost og Blåskimmel, og jury og publikum præmierede oste fra Arla Unika, Jernved Mejeri og Thise Mejeri som kongerigets

Hverdagens restauranthelte blev hyldet med ny pris

FoodserviceMesser og konferencerTop28. 05. 2026

På årets Madens Folkemøde blev JaTak-prisen uddelt for første gang til en række af de mennesker, der hver dag skaber arbejdsglæde på restauranter i hele Danmark. Blandt vinderne er Sten Hansen fra Christianshavns Færgecafé, der blev hyldet som Årets Leder, Mathias Bergdahl fra Kurhotel Skodsborg,

Halvårsregnskab fra Danish Crown: Trods øget konkurrencekraft taber danske landmænd penge

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrug26. 05. 2026

Danish Crown holder de forventede planer i sin transformation og leverer et tilfredsstillende nettoresultat på 552 mio. kr. i første halvår mod et korrigeret resultat på 351 mio. kr. sidste år. Renset for en tilbageførelse af hensættelsen af Essen-fabrikken lander resultatet dog på niveau med sidste

Jagten er gået ind: Er du Danmarks bedste til mad over bål?

Foodservice26. 05. 2026

Eftersøgningen efter Danmarks bedste kok til mad over bål er skudt i gang. For tredje år i træk afholdes DM i Bålmad — en krævende kokkekonkurrence, hvor kun en lille udvalgt skare får lov at stille til start. Kan du kreere gastronomiske oplevelser i særklasse — også selv om røgen svider i

Danmarks bedste alkoholfri øl er fundet

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed26. 05. 2026

Danmarks bedste alkoholfri øl 2026 hedder igen i år Y og kommer fra bryggeriet Åben. Det blev resultatet da, otte finalist-øl dystede til finalen i DM i Alkoholfri Øl i Tivoli lørdag eftermiddag – en konkurrence, som er skabt i samarbejde med Danske Ølentusiaster. Vinderen, som også løb med titlen

Madens Folkemøde trak mere end 40.000 mennesker til Nykøbing F

AktueltMesser og konferencer26. 05. 2026

21.-23. maj blev Madens Folkemøde afholdt Nykøbing Falster, og i år besøgte mere end 40.000 mennesker folkemødet. Blandt årets nyheder var et nyt nationalt forum for ung sundhed, en festival for regenerativt landbrug og priser til Danmarks bedste oste.  Efter stor succes i 2025 blev Madens

Søstrene Grenes kantine i Taghaven vinder Kantineprisens cook off 2026

FoodserviceTop26. 05. 2026

I forbindelse med Kantineprisen 2026 er vinderen af årets cook off nu fundet! I et stærkt felt af dygtige kantineteams var det køkkenchef Lars Jensen og teamet fra Søstrene Grenes kantine i Taghaven, der torsdag d. 21. maj løb med sejren på Madens Folkemøde i Nykøbing Falster. Kantineprisens

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danmarks bedste romkugle udbredes nu til hele landet

    28.05.2026

  • Trods rekordhøje priser, prioriterer danskerne kaffen i stigende grad

    28.05.2026

  • Dagrofa Foodservice får topplacering ved E-handelsprisen for ny webshop

    28.05.2026

  • Her er vinderne af Danmarks Bedste Ost

    28.05.2026

  • Hverdagens restauranthelte blev hyldet med ny pris

    28.05.2026

  • Halvårsregnskab fra Danish Crown: Trods øget konkurrencekraft taber danske landmænd penge

    26.05.2026

  • Jagten er gået ind: Er du Danmarks bedste til mad over bål?

    26.05.2026

  • Danmarks bedste alkoholfri øl er fundet

    26.05.2026

  • Madens Folkemøde trak mere end 40.000 mennesker til Nykøbing F

    26.05.2026

  • Søstrene Grenes kantine i Taghaven vinder Kantineprisens cook off 2026

    26.05.2026

  • Royal Classic tilpasses tidens smag

    21.05.2026

  • Arla vinder Green Power Prisen 2026

    21.05.2026

  • Tivoli Food Festival: Stjernekokke, burgerfest og DM i alkoholfri øl

    21.05.2026

  • Højt skum, flamske toner og otte friskkårede vindere: Ølfestival 2026 åbner næste uge

    21.05.2026

  • Elevgruppe overrasker i nationalt skolemadsforsøg

    21.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik