• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FødevareproduktionMarkedsføringMiljø og sundhed21. 02. 2020 | Peter Friis

Coop vil fremme den grønne omstilling

FødevareproduktionMarkedsføringMiljø og sundhed21. 02. 2020 By Peter Friis

De fødevareproducenter, der bliver godkendt til at indgå i Coop Klimafunding, får tilbudt tre workshops med sparring, rådgivning og indsigt i grøn omstilling og crowdfunding. (Foto: Coop).

Torsdag lancerede Coop et nyt initiativ, der skal understøtte den grønne omstilling blandt danske fødevareproducenter og skabe nye muligheder for finansiering af grønne tiltag i samarbejde med forbrugerne.

Danske fødevareproducenter, som har en konkret idé til et klimaforbedrende tiltag, kan nu ansøge om at blive en del af Coop Klimafunding og få rådgivning og mulighed for finansiering af et klimatiltag. Målet med Coops nye initiativ er at støtte op om de fødevareproducenter, der er nysgerrige på eller allerede er i gang med at klimaoptimere deres virksomhed, men mangler sparring, viden eller økonomi for at komme helt i mål.
I dag kommer mere end 90 procent af Coops klimaaftryk fra produktion af de varer, som sælges i butikkerne, og målsætningen i Coops Klimaplan er at nedbringe klimabelastningen fra fødevaresalget med 1.000.000 tons i 2030. Derfor er det afgørende at kunne bidrage til en grøn omstilling blandt fødevareproducenterne, så udledningen fra fødevareproduktionen nedbringes.
– Med Coop Klimafunding ønsker vi at understøtte den grønne omstilling blandt danske fødevareproducenter. Vi oplever, at der allerede er rigtigt mange producenter, der er i gang og som ønsker at reducere deres klimaaftryk, men som måske er i tvivl om effekten af deres tiltag. Det håber vi at kunne imødekomme og sammen med virksomhederne blive meget klogere på, hvad der er den rigtige løsning for lige netop dem, siger Nicolai Jæpelt og fortsætter:
– For danske fødevareproducenter kommer der ikke til at være en one-size-fits-all klimaløsning, hvorfor den grønne omstilling skal understøttes af mange tiltag, der undervejs også skal give økonomisk mening for virksomhederne. Og netop derfor håber vi, at crowdfunding og finansiering af mindre tiltag sammen med Coops medlemmer kan være med til at accelerere den grønne omstilling.
Som en del af Coop Klimafunding vil eksperter fra den grønne tænketank CONCITO rådgive om udvikling og formidling af de enkelte virksomheders klimatiltag.

Forbrugerne kan støtte grøn omstilling

Coop Klimafunding bygger på idéen bag crowdfunding, som handler om at inddrage forbrugerne og i dette tilfælde give dem mulighed for at handle og investere i producenters konkrete klimatiltag. For producenterne betyder det samtidig, at de kan få testet deres idéer af på forbrugerne og finde ud af, om der er et marked for deres produkt eller tiltag. En af dem, der kan se fordelen ved den model, er Bertel Hestbjerg, der sammen med sin kone, Marianne, ejer Hestbjerg Økologi.
– Hos os på Hestbjerg har vi i udviklingen af Poppelgrisen altid haft fokus på, hvordan vi skaber et bæredygtig landbrug. Det er en dynamisk proces. Hver dag forsøger vi at gøre det lidt bedre, end vi gjorde i går. Vi er kommet rigtigt langt, men vi har stadig områder, hvor vi kan – og skal – forbedre os. Vi er fulde af tro på, at et tæt samarbejde med Coop, CONCITO samt indspil og involvering fra forbrugerne, kan være med til at vi prioriterer kræfterne rigtigt. Vores ambition er skabe et stadigt mere grønt og bæredygtigt landbrug, siger Bertel Hestbjerg
De næste måneder vil han sammen med alle andre producenter, der tilmelder sig Coop Klimafunding, gennemgå et skræddersyet forløb med Coop og CONCITO, hvor konkrete klimatiltag bliver vurderet, udviklet eller optimeret, inden forbrugere fra d. 14. maj kan støtte dem via Coop Crowdfundings hjemmeside.
Coop vil hvert år gentage Coop Klimafunding og bruge erfaringer fra hvert år til at forbedre og tilpasse de kommende forløb og på den måde bidrage til en mere bæredygtig fødevaresektor i fremtiden.

Sådan tilmelder man sig
For at blive en del af Coop Klimafunding skal man sende en ansøgning med informationer om, hvordan man ønsker at klimaoptimere sin virksomhed eller sit produkt, og hvad man ønsker sparring fra Coop og CONCITO omkring. Ansøgningen skal sendes senest d. 16. marts.
De fødevareproducenter, der bliver godkendt til at indgå i Coop Klimafunding, får tilbudt tre workshops med sparring, rådgivning og indsigt i grøn omstilling og crowdfunding. Her vil CONCITO rådgive om udvikling og formidling af de enkelte virksomheders klimatiltag, mens Coops eksperter vil hjælpe med viden om fødevaretrends, produktudvikling til detailhandel og forbrugere samt mulighed for finansiering gennem crowdfunding.

Skrevet i: Fødevareproduktion, Markedsføring, Miljø og sundhed

Seneste nyt fra redaktionen

Danmarks bedste romkugle udbredes nu til hele landet

Konfekture28. 05. 2026

Tidligere på året løb KonditorBager i Bjerringbro med guldet i Danmarks Bedste Romkugle. Efter at have gået sin sejrsgang i det midtjyske kommer den prisvindende kugle nu til at kunne fås over hele landet. Ved Nordens største fødevaremesse, Foodexpo i Herning, løb KonditorBager i Bjerringbro

Trods rekordhøje priser, prioriterer danskerne kaffen i stigende grad

Drikkevarer28. 05. 2026

Kaffepriserne brager i vejret igen i 2026, men det afholder ikke danskerne fra det sorte guld. Derimod stiger salget af espressomaskiner, som nu overgår filterkaffemaskinerne hos en af landets største forhandlerkæder. Kaffen er blevet betydeligt dyrere de seneste to år, men danskerne

Dagrofa Foodservice får topplacering ved E-handelsprisen for ny webshop

AktueltDetailhandel og en gros28. 05. 2026

Dagrofa Foodservice blev tirsdag aften hædret ved årets E-Handelsprisen, der uddeles af Dansk Erhverv. Virksomheden var for første gang nomineret til finalen med sin nye webshop målrettet professionelle køkkener – og endte med en tredjeplads i kategorien ”Bedste B2B-virksomhed med online omsætning

Her er vinderne af Danmarks Bedste Ost

AktueltMejeri28. 05. 2026

Til årets Madens Folkemøde blev en ny pris stiftet for at hylde håndværket og fagligheden blandt Danmarks bedste ostemagere. 10 oste dystede om priser i kategorierne Fast ost og Blåskimmel, og jury og publikum præmierede oste fra Arla Unika, Jernved Mejeri og Thise Mejeri som kongerigets

Hverdagens restauranthelte blev hyldet med ny pris

FoodserviceMesser og konferencerTop28. 05. 2026

På årets Madens Folkemøde blev JaTak-prisen uddelt for første gang til en række af de mennesker, der hver dag skaber arbejdsglæde på restauranter i hele Danmark. Blandt vinderne er Sten Hansen fra Christianshavns Færgecafé, der blev hyldet som Årets Leder, Mathias Bergdahl fra Kurhotel Skodsborg,

Halvårsregnskab fra Danish Crown: Trods øget konkurrencekraft taber danske landmænd penge

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrug26. 05. 2026

Danish Crown holder de forventede planer i sin transformation og leverer et tilfredsstillende nettoresultat på 552 mio. kr. i første halvår mod et korrigeret resultat på 351 mio. kr. sidste år. Renset for en tilbageførelse af hensættelsen af Essen-fabrikken lander resultatet dog på niveau med sidste

Jagten er gået ind: Er du Danmarks bedste til mad over bål?

Foodservice26. 05. 2026

Eftersøgningen efter Danmarks bedste kok til mad over bål er skudt i gang. For tredje år i træk afholdes DM i Bålmad — en krævende kokkekonkurrence, hvor kun en lille udvalgt skare får lov at stille til start. Kan du kreere gastronomiske oplevelser i særklasse — også selv om røgen svider i

Danmarks bedste alkoholfri øl er fundet

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed26. 05. 2026

Danmarks bedste alkoholfri øl 2026 hedder igen i år Y og kommer fra bryggeriet Åben. Det blev resultatet da, otte finalist-øl dystede til finalen i DM i Alkoholfri Øl i Tivoli lørdag eftermiddag – en konkurrence, som er skabt i samarbejde med Danske Ølentusiaster. Vinderen, som også løb med titlen

Madens Folkemøde trak mere end 40.000 mennesker til Nykøbing F

AktueltMesser og konferencer26. 05. 2026

21.-23. maj blev Madens Folkemøde afholdt Nykøbing Falster, og i år besøgte mere end 40.000 mennesker folkemødet. Blandt årets nyheder var et nyt nationalt forum for ung sundhed, en festival for regenerativt landbrug og priser til Danmarks bedste oste.  Efter stor succes i 2025 blev Madens

Søstrene Grenes kantine i Taghaven vinder Kantineprisens cook off 2026

FoodserviceTop26. 05. 2026

I forbindelse med Kantineprisen 2026 er vinderen af årets cook off nu fundet! I et stærkt felt af dygtige kantineteams var det køkkenchef Lars Jensen og teamet fra Søstrene Grenes kantine i Taghaven, der torsdag d. 21. maj løb med sejren på Madens Folkemøde i Nykøbing Falster. Kantineprisens

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danmarks bedste romkugle udbredes nu til hele landet

    28.05.2026

  • Trods rekordhøje priser, prioriterer danskerne kaffen i stigende grad

    28.05.2026

  • Dagrofa Foodservice får topplacering ved E-handelsprisen for ny webshop

    28.05.2026

  • Her er vinderne af Danmarks Bedste Ost

    28.05.2026

  • Hverdagens restauranthelte blev hyldet med ny pris

    28.05.2026

  • Halvårsregnskab fra Danish Crown: Trods øget konkurrencekraft taber danske landmænd penge

    26.05.2026

  • Jagten er gået ind: Er du Danmarks bedste til mad over bål?

    26.05.2026

  • Danmarks bedste alkoholfri øl er fundet

    26.05.2026

  • Madens Folkemøde trak mere end 40.000 mennesker til Nykøbing F

    26.05.2026

  • Søstrene Grenes kantine i Taghaven vinder Kantineprisens cook off 2026

    26.05.2026

  • Royal Classic tilpasses tidens smag

    21.05.2026

  • Arla vinder Green Power Prisen 2026

    21.05.2026

  • Tivoli Food Festival: Stjernekokke, burgerfest og DM i alkoholfri øl

    21.05.2026

  • Højt skum, flamske toner og otte friskkårede vindere: Ølfestival 2026 åbner næste uge

    21.05.2026

  • Elevgruppe overrasker i nationalt skolemadsforsøg

    21.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik