• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Detailhandel og en grosDrikkevarerFoodservice10. 10. 2019 | Kasper Mundt-Nielsen

Beier involveret i årets vinterbryg

Detailhandel og en grosDrikkevarerFoodservice10. 10. 2019 By Kasper Mundt-Nielsen

Husbryggeriet Jacobsens nye vinterbryg for 2019 er brygget med  hjælp fra chokoladeguruen Peter Beier og hans kakaonibs fra egne plantager i Caribien.

Jacobsen Vinterbryg 2019 hedder Raw Cacao Ale.

Raw Cacao Ale er en maltfyldig mørk ale med skum som en espressos crema, da Husbryggeriet Jacobsen denne gang har brygget med ristet karamel- og ambermalt. Duften er frugtig og let vinøs. I munden opleves chokoladenoter, og en let chokoladebitterhed fra kakaonibsene, der indeholder olier, som giver en let cremet mundfylde. Øllet er udviklet i tæt samarbejde med en af Danmarks allerbedste chocolatier Peter Beier, der udover sin gode kvalitet, også er kendt for sit årelange fokus på bæredygtig kakaobønnedyrkning på egne plantager i Caribien.

Det er ikke første gang Jacobsen samarbejder med Peter Beier. Tilbage i 2011 fandt man sammen i udviklingen af en serie Jacobsen chokoladetrøfler, hvor der naturligvis var tilsat Jacobsen øl i trøflerne, mere præcist i den ganache som udgjorde fyldet. Det nye partnerskab har vendt op og ned på det tidligere samarbejde. Hvor der i 2011 var øl i chokoladen, er der chokolade i form af kakaonibs i Jacobsen Vinterbryg.

– Vi mødtes i forsommeren med Peter Beier for at drøfte, hvordan vi kunne udnytte hinandens kompetencer og fælles passion for råvarer. Stærkt inspireret af Peters holdning til naturen og bæredygtighed blev vi enige om at fokusere på kakaonibs fra Peter Beiers egne plantager i Caribien. Valget faldt på kakaonibs, som er kakaobønnen sidste samlede form, før den formales til kakaomasse. De rå kakaonibs er tilsat lidt på samme måde, som man normalt foretager tørhumling. Vi har lagt dem ind i gæringstanken efter hovedgæringen, og det giver den smukke aroma og cremet mundfylde, siger Morten Ibsen, brygmester på Husbryggeriet Jacobsen.

Konkret er det tilsat 750 gram kakaonibs pr. hektoliter øl. En del af dette forsvinder ved høstningen af gæren, men meget bliver tilbage som aroma og cremet mundfylde. Navnet Raw Cacao Ale er inspireret af af ølstilen (overgæret) og brugen af rå kakaonibs.

– Partnerskabstanken, som Jacobsen præsenterede for os, var indbydende, og det har været en spændende proces at udvikle årets vinterbryg, siger Peter Beier.

Han fortæller at brygningen er inspireret af, at han normalt bruger alt fra kakaofrugten.

– Hele kakaobønnen bruges, størstedelen til chokolade, og vi betragter det som en ære, at den nye vinterbryg illustrerer, at vores plantager drives i symbiose med naturen. Det er helt i den gamle brygger Jacobsens ånd at være tålmodig og acceptere, at naturen har brug for balance. Det harmonerer med Carlsbergs bæredygtighedsprogram, og det er sådan vi dyrker vores plantager og sikrer, at plantagerne kan forsætte med skabe stabilt udbytte for evigt, siger Peter Beier.

Årets vinterbryg er på 7,5% ABV og kan købes i alle velassorterede supermarkeder. Derudover serveres Jacobsen Vinterbryg 2019 – Raw Cacao Ale på cafeer, restaurationer og barer landet rundt og forventes at være tilgængelig ind i det nye år.

Skrevet i: Detailhandel og en gros, Drikkevarer, Foodservice

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk Akvakultur Producentorganisation åbner ny medlemskategori for tangproducenter

Fødevareproduktion11. 06. 2026

Ny medlemskategori skal give tangproducenter større adgang til DAPO og styrke organisationens repræsentation af et akvakulturerhverv i udvikling. Dansk Akvakultur Producentorganisation (DAPO) udvider nu organisationens medlemsstruktur med en ny medlemskategori målrettet tangproducenter. Den nye

Nyt dansk romfirma lancerer rom modnet på dansk eg

AktueltDrikkevarer11. 06. 2026

RosenHill Spirits i Stenløse lancerer en serie rom, udviklet med afsæt i traditionel caribisk rom og modning på dansk eg. Efter mere end ti års arbejde med at undersøge, hvordan hvid rom udvikler sig ved modning på dansk eg, lancerer RosenHill Spirits nu sine første produkter. Når caribisk

Tetra Pak reducerer klimaaftryk i værdikæden med 34 procent

Emballage11. 06. 2026

Tetra Pak har reduceret sine drivhusgasudledninger på tværs af værdikæden med 34 procent siden 2019 og er dermed godt på vej mod selskabets klimamål for 2030. Det fremgår af emballage- og fødevareteknologivirksomhedens nye bæredygtighedsrapport for 2025. Ifølge rapporten har virksomheden i

Restaurant Flammen når historisk milepæl og åbner restaurant nummer 20 i Danmark

AktueltFoodservice11. 06. 2026

Familievirksomheden Restaurant Flammen markerer en historisk milepæl, når kædens restaurant nummer 20 i Danmark åbner den 18. juni. En rejse, der er blevet mulig takket være millioner af gæster, 1.000 medarbejdere og en stærk tro på at skabe gode gæsteoplevelser. Da familien Rosenfeldt Sunddal

Noma genåbner som restaurant – ny ledelse tager over efter turbulent forår

FoodserviceTop11. 06. 2026

Noma genåbner den 5. august, selvom planen ellers har været, at restauranten skulle bevæge sig væk fra den klassiske restaurantdrift og i højere grad fokusere på forskning, produktudvikling og internationale pop-up-projekter. Det oplyser Noma i en meddelelse onsdag. Genåbningen markerer

Selina Juul, stifter af Stop Spild af Mad

Bred folkelig opbakning i kampen mod madspild: Danskerne elsker “grimme” grøntsager og frugt

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed09. 06. 2026

Selvom agurketiden så småt melder sin ankomst i de danske medier, er der intet kedeligt over danskernes appetit på at bekæmpe madspild. En ny undersøgelse foretaget af Verian for Stop Spild Af Mad viser en massiv folkelig opbakning til de skæve, ukurante og uperfekte grøntsager og frugt - mere end 3

Mutti stormer frem med 33 procent vækst i salget

Frugt og grøntRåvarer og ingredienser09. 06. 2026

Mutti, den italienske tomatproducent, har etableret sig som det førende tomatbrand i Danmark ved at kombinere hurtige markedsandelsgevinster med tocifret vækst i omsætningen, hvilket gør Danmark til det stærkest præsterende marked globalt for virksomheden i 2025. Mutti opnåede i 2025 en

Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

AktueltFoodserviceFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræ09. 06. 2026

Kender du en restaurant, der for alvor mestrer smag, håndværk og råvareforståelse? Så er det nu, du kan indstille den til de prestigefyldte kokkekonkurrencer: Årets ret med grønt, Årets ret med gris, Årets ret med ost og Årets ret med fisk & skaldyr 2026. Konkurrencerne, der afvikles af

Topforsker bag verdens største studier om plantebaseret kost gæster Danmark

AktueltForskning og uddannelseFrugt og grøntMesser og konferencerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed09. 06. 2026

Dr. Gary E. Fraser har i årtier undersøgt sammenhængen mellem plantebaseret kost, sygdomsrisiko og levealder. I juni gæster han Aalborg, Aarhus, Odense, Næstved og København med foredrag om, hvad forskningen viser, samtidig med at den nye regering lægger op til at fjerne momsen på frugt og

Mellem havvindmøllerne vokser en ny fødevareindustri frem

Forskning og uddannelseFrugt og grøntFødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed09. 06. 2026

Forskere har dokumenteret, at tang kan dyrkes effektivt i havvindmølleparker ude på havet. Teknologien er klar til opskalering. Nu handler udfordringen i højere grad om at få tangen videre fra havet og ud på danskernes tallerkener. Når vi taler om havvindmøller, handler det som regel om strøm.

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Vind et fodboldbord til din arbejdsplads

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Skal du til spildevandsfestival på KærligHeden?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Dansk Akvakultur Producentorganisation åbner ny medlemskategori for tangproducenter

    11.06.2026

  • Nyt dansk romfirma lancerer rom modnet på dansk eg

    11.06.2026

  • Tetra Pak reducerer klimaaftryk i værdikæden med 34 procent

    11.06.2026

  • Restaurant Flammen når historisk milepæl og åbner restaurant nummer 20 i Danmark

    11.06.2026

  • Noma genåbner som restaurant – ny ledelse tager over efter turbulent forår

    11.06.2026

  • Bred folkelig opbakning i kampen mod madspild: Danskerne elsker “grimme” grøntsager og frugt

    09.06.2026

  • Mutti stormer frem med 33 procent vækst i salget

    09.06.2026

  • Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

    09.06.2026

  • Topforsker bag verdens største studier om plantebaseret kost gæster Danmark

    09.06.2026

  • Mellem havvindmøllerne vokser en ny fødevareindustri frem

    09.06.2026

  • 60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

    04.06.2026

  • Smørrebrød vækker blandede følelelser hos unge

    04.06.2026

  • Valencia bringer World Paella Day Cup til København

    04.06.2026

  • Fødevarebranchen jubler over lavere moms: “En sejr for forbrugerne”

    04.06.2026

  • Ny regering splitter fødevareerhvervet: Ros fra dyreværnsorganisationer – bekymring i landbruget

    04.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik