• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FødevareproduktionLandbrugMejeriMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed08. 08. 2024 | Mikkel Bækgaard

Arla indsamler vigtige data om biodiversitet gennem kortlægning og Naturtjek på 156 økogårde

FødevareproduktionLandbrugMejeriMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed08. 08. 2024 By Mikkel Bækgaard

Alle Arlas økologiske gårde vil have udført et Naturtjek ved udgangen af 2026. En tredjepartsvalideret kortlægning skal sammen med udførslen af Naturtjek vise, hvor og hvordan andelshaverne bedst sætter ind for at forbedre biodiversiteten.

Sammen med SEGES Innovation og Dansk Landbrugsrådgivning er Arla gået i gang med at udføre Naturtjek på samtlige af andelsselskabets 156 økologiske gårde i Danmark.

”Arla er verdens største økologiske mejeriselskab, og efter en periode med faldende efterspørgsel på økologiske produkter, ser vi nu atter en fremgang. Forbrugerne interesserer sig for økologi og biodiversitet,” siger Henrik Lilballe, direktør for Arla Danmark og fortsætter: 

”Arla har store ambitioner for at udvikle økologien de kommende år. Naturtjekket er et led heri, fordi vi får mulighed for at identificere den natur, der allerede er på de økologiske gårde og for at udvikle den endnu mere. På den måde kan økologi virkelig blive en spydspids for biodiversitet i dansk landbrug.”

Tiltag skal hæve vidensniveau

Kort opsummeret omfatter Naturtjekket, at en særligt uddannet naturrådgiver kommer ud på gården og sammen med landmanden gennemgår hele ejendommens areal. Det hele munder ud i en konkret handlingsplan for, hvor og hvordan biodiversiteten kan forbedres på gårdens arealer.

”Det lyder måske noget simpelt og manuelt, men faktum er, at teknologi i form af fx satellitfotos på nuværende tidspunkt bare ikke kan levere samme detaljegrad af data som at trække i et par gummistøvler og gennemgå naturområderne sammen med en uddannet rådgiver fra en velrespekteret tredjepart,” siger Ejnar Schultz, bæredygtighedschef i Arla, og fortsætter:

”Vi ønsker at hæve vidensniveauet og give vores andelshavere den bedste og mest konkrete rådgivning om, hvordan de kan forbedre biodiversiteten, og her spiller Naturtjekket en nøglerolle. Alt vores bæredygtighedsarbejde er datadrevet og videnskabeligt funderet, og det skal selvfølgelig også gælde for vores tilgang til at forbedre biodiversiteten.”

Tredjepartsvalideret kortlægning

SEGES Innovation har udviklet konceptet bag Naturtjekket samt kortlægningen. Her er man ikke i tvivl om, at den data, der nu indsamles og den rådgivning der gives, kommer til at gøre en forskel:

”Registreringen af naturværdier, som opgøres i kortlægningen og som også er udgangspunktet for naturtjekkene, er offentligt tilgængelige og valideret af de relevante myndigheder. En opgørelse af registrerede naturværdier samt et Naturtjek på alle Arlas økologiske mælkebedrifter er første skridt i en langsigtet målsætning om at forbedre vilkårene for biodiversiteten,” siger Emil Skole Læsøe, naturkonsulent i SEGES Innovation.

Naturtjek har allerede inspireret til samarbejde om mose

I Grønbjerg i Vestjylland har Torben Sønderby allerede fået udført sit Naturtjek som en af de første. Udover at være økologisk mælkeproducent er Torben også indehaver af Arlas innovationsgård i Danmark, hvor der testes og afprøves nye initiativer, og derfor var det oplagt at starte her.

”Naturtjekket har både været en øjenåbner og en stor hjælp. Selvom jeg går her i naturen hver dag, har jeg ikke samme ekspertise som den rådgiver, jeg har haft besøg af. At kunne gå rundt sammen og kortlægge hver enkelt del af min ejendom har bestemt hævet det faglige niveau, som jeg nu kan handle ud fra,” siger han.

Og Torben Sønderby har faktisk allerede handlet. Via Naturtjekket blev Torben gjort opmærksom på, at han ejede et værdifuldt moseområde, og Naturtjekket indeholdt forslag til ikke kun at forbedre Torbens egen del, men også til at forbedre forholdene i hele moseområdet. Torben tog derfor kontakt til sine naboer med en plan, som allerede nu er ved at blive ført ud i livet. Det vil sikre, at området fremover græsses til fordel for biodiversiteten.

”Jeg og mine kollegaer i landbruget vil gerne naturen, og med en konkret handlingsplan ved hånden, som udpensler de specifikke fordele ved at gøre det ene eller det andet, er det meget nemmere at gå til. Jeg har allerede udset mig de næste par initiativer på min grund for at forbedre biodiversiteten,” siger Torben Sønderby.

Økologerne som frontløbere

Naturtjekket udføres i første omgang hos Arlas økologiske mælkeproducenter, da de er udset som frontløbere.

”Økologerne bliver i denne sammenhæng involveret som frontløbere, men det er vigtigt at slå fast, at beskyttelse af biodiversitet ikke kun er et fokuspunkt i den økologiske mælkeproduktion. Nu indsamler vi data, udvikler og handler på den, og så vurderer vi, hvordan vi bedst kan brede det ud i fremtiden,” siger Ejnar Schultz.

Opgørelser af biodiversitet er inkluderet i Arlas FarmAhead™ Check med henblik på at samle data ind, og der arbejdes med, hvordan biodiversitet i højere grad kan inkluderes fremover.

Skrevet i: Fødevareproduktion, Landbrug, Mejeri, Miljø og sundhed, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

REMA 1000 og Danish Crown indgår stort klimapartnerskab

Detailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed12. 05. 2026

Et nyt partnerskab mellem REMA 1000 og Danish Crown bliver et vigtigt skridt mod en fælles indsats for at nedbringe CO2-udledningen i husdyrproduktionen. Som den første detailkæde går REMA 1000 med i Danish Crowns klimaprogram, der giver transparens og dataindsigt i CO₂-aftrykket gennem hele

Ny Madland Guide: Handl lokalt hos de 500 bedste producenter og madhandlere i hele Danmark

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed12. 05. 2026

Hvordan finder man frem til råvarer og produkter dyrket og produceret lokalt og ansvarligt? Mange danskere vil gerne handle lokalt, og det kræver nye indkøbsvaner og hjælp til at finde frem til butikker, markeder og madhandlere, der sælger varer med omtanke. Madland udsender nu for syvende år i træk

Stine Bruun Overgaard ny marketingdirektør i Orkla Danmark

Markedsføring12. 05. 2026

Orkla Danmark har udnævnt Stine Bruun Overgaard til marketingdirektør med ansvar for Foods, Snacks, kundeindsigt og produktudvikling. Hun tiltræder rollen med ansvar for fortsat at samle og løfte virksomhedens marketingindsats og er samtidig indtrådt i ledelsen i Orkla Danmark. Stine Bruun

Lavazza-mærke anerkendes med særligt certifikat: En kaffe til professionelle med afsæt i regenerativt landbrug

DrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed12. 05. 2026

Lavazzas La Reserva de ¡Tierra! Selection er blevet blåstemplet med en certificeringen Rainforest Alliances standard for regenerativt landbrug. Selection-varianten er udviklet til caféer, restauranter, hoteller og andre professionelle kaffeaktører. Certificeringen er et resultat af Lavazzas fokus på

Danskerne kræver bedre dyrevelfærd, men vil stadig ikke betale mere for fødevarer

AktueltMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed12. 05. 2026

Valgkampen har ikke ændret danskernes lyst til at betale mere for bedre dyrevelfærd, viser ny meningsmåling. Ifølge FødevareDanmark understreger det risikoen for, at vidtgående indgreb mod landbruget vil koste arbejdspladser i hele fødevareklyngen. Valgkampens massive fokus på dyrevelfærd og

Danskerne spiser 160 mio. bananer med god samvittighed

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed07. 05. 2026

Salget af økologiske Fairtrade-bananer steg med næsten 8 pct. i 2025 og fortsætter dermed en tydelig fremgang gennem flere år. Det viser det nye 2025-regnskab fra Fairtrade-mærket Danmark. Fra 2024 til 2025 steg salget fra 17.749 ton til 19.265 ton – eller godt 160 millioner bananer i 2025. Det

Ny gourmetrestaurant på Lolland dropper alkoholen helt

DrikkevarerFoodservice07. 05. 2026

Når den nye restaurant Lev åbner i Horslunde på Lolland, bliver det ifølge restauratør og kok Thorbjørn Kristensen Danmarks første 100 procent alkoholfrie gourmetrestaurant. Det skriver TV 2 ØST. Restauranten åbner i et stråtækt bindingsværkshus i Horslunde og skal ifølge kokken kombinere

“Enestående bidrag”: Lærer og udviklingskonsulent på Hotel- og Restaurantskolen vinder Erhvervsuddannelsesprisen

AktueltForskning og uddannelse07. 05. 2026

Sarah Rom Gjerø modtager den ærefulde pris for sit ”enestående bidrag til udviklingen af praksisnær og engagerende undervisning", bl.a. gennem sit arbejde i skolens store udviklingsprojekt Gejst. Ved Danske Erhvervsskoler og -Gymnasiers årsmøde modtog faglærer og udviklingskonsulent Sarah Rom

Ny fuglevenlig kaffe er den første af sin slags i Danmark

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed07. 05. 2026

Tre fjerdedele af verdens kaffe produceres uden at tage højde for fuglelivet. Det vil dansk kaffebrand afhjælpe med en ny fuglevenlig kaffe, der dyrkes af ni kvinder i Nicaragua. Snart kan danskerne hælde fuglevenlig kaffe i deres kopper og krus. Og nej, det er ikke kaffe brygget til

Danmarks første frie kokkeskole åbner i Lønstrup

Forskning og uddannelseTop07. 05. 2026

Ny fri kokkeskole i Nordjylland vil gøre op med Michelin-kulturen:  “Vi har glemt, hvad faget handler om,” mener stifterne. I årevis har dansk gastronomi været en international succeshistorie. Men under overfladen er en anden fortælling vokset frem: et fag præget af hårdt arbejdsmiljø, faldende

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny Madland Guide: Handl lokalt hos de 500 bedste producenter og madhandlere i hele Danmark

    12.05.2026

  • REMA 1000 og Danish Crown indgår stort klimapartnerskab

    12.05.2026

  • Stine Bruun Overgaard ny marketingdirektør i Orkla Danmark

    12.05.2026

  • Lavazza-mærke anerkendes med særligt certifikat: En kaffe til professionelle med afsæt i regenerativt landbrug

    12.05.2026

  • Danskerne kræver bedre dyrevelfærd, men vil stadig ikke betale mere for fødevarer

    12.05.2026

  • Danskerne spiser 160 mio. bananer med god samvittighed

    07.05.2026

  • Ny gourmetrestaurant på Lolland dropper alkoholen helt

    07.05.2026

  • “Enestående bidrag”: Lærer og udviklingskonsulent på Hotel- og Restaurantskolen vinder Erhvervsuddannelsesprisen

    07.05.2026

  • Ny fuglevenlig kaffe er den første af sin slags i Danmark

    07.05.2026

  • Danmarks første frie kokkeskole åbner i Lønstrup

    07.05.2026

  • Sial Paris 2026 – fødevarebranchens globale mødested

    05.05.2026

  • Nye produkter og vækst i friskpres løfter Eckes-Granini Danmarks resultat i svært år

    05.05.2026

  • FødevareDanmark-direktør: “Danskerne er ved at miste forbindelsen til deres egen mad”

    05.05.2026

  • Dansk Cater A/S vinder Den dybe Tallerken 2026

    05.05.2026

  • Isproducenten Hansens skifter ud i toppen og sætter fart på strategien

    05.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik