• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

LandbrugMejeri30. 05. 2023 | Mikkel Bækgaard

Arla åbner gård i Nigeria

LandbrugMejeri30. 05. 2023 By Mikkel Bækgaard

Åbningen af Arlas første gård uden for Europa understreger andelsselskabets langvarige engagement i Nigeria. Undervisning af lokale mælkebønder og videndeling på tværs hele sektoren skal give mejeriproduktion et løft i landet, der står til at blive et af de mest befolkede i verden.

Åbning af Arla-gård i Nigeria

Embedsfolk fra regeringen, lokale bønder, samarbejdspartnere og Arla-repræsentanter var alle på plads til den officielle indvielse af Arlas første gård uden for Europa.

Nigeria har en af de hurtigst voksende befolkninger i verden og står til at fordoble fra de nuværende ca. 220 millioner mennesker til 400 millioner i 2050. Det lægger et enormt pres på fødevareproduktionen for at kunne levere næringsrig og pristilgængelig kost, og da kun 40 procent af den nuværende mejeriefterspørgsel på 1,45 milliarder liter mælk per år bliver dækket af lokal produktion, er behovet for at udvikle den lokale mejerisektor tydelig.

”Med udsigten til at blive det næstmest folkerige land, og Lagos den folkerigeste by, i 2100, er alles øjne rettet mod Nigeria. Der er naturligvis et element af en god forretningsmulighed, men vores aktiviteter i Nigeria fokuserer i høj grad på at dele vores ekspertise inden for landbrug og mejeriproduktion med lokale samarbejdspartnere for at sikre adgang til næringsrige fødevarer for den voksende befolkning. Og med indvielsen af gården understreger vi endnu engang vores forpligtigelse om netop det,” siger Simon Stevens, øverste chef for Arlas internationale forretning.

Led i en tredelt strategi

Gården er tredje ben i Arlas engagement for at udvikle den lokale mejerisektor i Nigeria, og den både står ovenpå og kigger ind i de andre to ben.

Første del var det såkaldte Milky Way Partnership. Et offentligt-privat samarbejde, som Arla etablerede i 2016. Sammen med Care Danmark, Landbrug og Fødevarer, Seges Innovation samt de nigerianske organisationer Coret og Milk Value Chain Foundation var målet at øge effektiviteten og dermed indkomsten for lokale mælkebønder via undervisning og adgang til basalt materiel. Partnerskabet nåede ud til mere end 4200 lokale bønder, som har oplevet og en øget indkomst på 200 procent.

I 2019 udvidede Arla sit engagement ved at indgå i et partnerskab med regeringen i Kaduna State om at etablere Damau Household Milk Farm. Formålet er at give 1000 nomadiske bønder et permanent landbrugsområde på de 8200 hektar, løfte deres produktionsevner og tilbyde en aftagningsmodel for deres mælk, som indgår i produktionen af lokale mejeriprodukter.

”Det giver simpelthen ikke mening at snakke om øget effektivitet eller indkomst, hvis der ikke er marked parat til at aftage den ekstra mælk. Derfor arbejder vi inden for begge områder samtidigt, og gården bliver en katalysator på begge dagsordner, hvorfor jeg er utrolig glad for at deltage i åbningen,” siger Simon Stevens.

Mælken fra de lokale mælkebønder, Damau Household Milk Farm og Arla-gården puljes og omdannes til mejeriprodukter på et af de to mejerier, Arla har i Nigeria. Tilsammen udgør de tre mælkestrømme et tilpas levedygtigt økonomisk grundlag, som er essentielt for det videre udviklingsarbejde.

Undervisning i bedre husdyrhold

Udover at huse 216 malkekøer, med muligheden for at udvide til 750, er gårdens fremmeste formål at facilitere undervisning til lokale mælkebønder, landbrugsuddannelser, dyrlæger og andre relevante grupper.

Det primære fokus bliver på gårddrift og husdyrhold, og undervisningen bliver centreret omkring Arlas Big5; fem essentielle og effektive tiltag til at reducere klimapåvirkning på gården bekræftet af Arlas klimatjekdata, der er et af verdens største eksternt valideret datasæt om mælkelandbrug. De fem tiltag er fodereffektivitet, proteineffektivitet, dyrevelfærd, gødningsforbrug og arealanvendelse.

”Ved at dele den ekspertviden, vores andelshavere har tilegnet sig igennem årtier, og kombinere den med videnskabelig data kan vi gøre en stor forskel for de lokale mælkebønder. Forbedret husdyrhold har en direkte indflydelse på mælkekvalitet og mængde, som resulterer i et øget indkomst, hvis der vel at mærke er et marked klar til at aftage mælken, som vi netop arbejder på i vores andre udviklingsprojekter i Nigeria,” siger Anna Månsson, Arlas chef i Vestafrika.

Og ekspertisen, Arlas ejere kan bidrage med, bliver taget godt imod blandt de nigerianske samarbejdspartnere, der er klar til at udvikle landets mejeriindustri.

”Implementering af den bedste landbrugspraksis er nøglen til at opnå de ambitioner, vi har for den nigerianske mejerisektor. Den viden, som Arla bidrager med, og som nu er forankret i denne imponerende gård, gør, at vi kan tage endnu et stort skridt mod at skabe et mere effektivt og finansielt bæredygtigt fundament for mejeri i Nigeria,” siger Winnie Lai-Solarin, direktør for husdyrbrug ved det nigerianske ministerium for landbrug og landdistriktsudvikling.

Skrevet i: Landbrug, Mejeri

Seneste nyt fra redaktionen

Historisk løft til forskning i planteforædling

Forskning og uddannelseFrugt og grøntLandbrugPolitik og eksport20. 01. 2026

Danmark investerer massivt i udviklingen af fremtidens afgrøder. Med en samlet bevilling på 200 mio. kr. får forskningen i planteforædling det største løft nogensinde. Det sker i forlængelse af den netop vedtagne aftale om nye genomteknikker i EU. Hvordan får vi mest muligt ud af vores

Opkøb i vin- og spiritusbranchen: Vinhuset overtager Bevco

Detailhandel og en grosDrikkevarer20. 01. 2026

Med opkøbet af Bevco.dk overtager Vinhuset.dk en veletableret platform i Danmark og Sverige samt attraktive indkøbsaftaler på spiritus rundt om i Europa. Handlen sker i forlængelse af Vinhusets kraftige vækst og markerer endnu et skridt i konsolideringen af markedet for online-handel med vin og

De Samvirkende Købmænd: Massiv opbakning til lavere moms på frugt og grønt

AktueltDetailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed20. 01. 2026

En ny undersøgelse, gennemført af Forbrugerrådet Tænk og De Samvirkende Købmænd blandt mere end 3.000 danskere, viser massiv opbakning til lavere moms på frugt og grønt. Hele 84 procent af danskerne støtter forslaget om at fjerne momsen på frugt og grønt på tværs af befolkningen – uanset

Hver fjerde vil spise mindre ultraforarbejdet, men har opgivet at finde ud af, hvordan de gør

AktueltFoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedRåvarer og ingredienser20. 01. 2026

Det viser en ny undersøgelse om ultraforarbejdede fødevarer. Flere er blevet opmærksomme på, at et højt indtag af ultraforarbejdet mad kan skade sundheden, men alligevel fylder disse fødevarer mere og mere i vores kost. Mange oplever, at det er svært at gennemskue, hvilke fødevarer de egentlig

Ny undersøgelse: Økonomi er danskernes stærkeste motivation til at undgå madspild i 2026

Miljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed20. 01. 2026

Verians nyeste undersøgelse for Stop Spild Af Mad viser at op mod halvdelen af danskere angiver økonomien som den stærkeste motivationsfaktor for at undgå madspild i 2026 - og knap 9 ud af 10 danskere er motiveret for at reducere deres madspild i 2026. Der er bred folkelig opbakning for at tackle

Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

FødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhed15. 01. 2026

Tænketanken Frej udgiver i dag Ungeindex 2026, der er en ny repræsentativ undersøgelse af unges viden og holdninger til mad og landbrug. Ungeindex 2026 giver et sjældent klart indblik i, hvad unge forventer af fremtidens fødevaresystem – og hvor kløfterne er størst mellem ambitioner, viden og

Fødevareminister Jacob Jensen

Grønland og Danmark drøfter et styrket samarbejde på fødevareområdet

Politik og eksport15. 01. 2026

Fødevareminister Jacob Jensen (V) og Naalakkersuisoq for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning Peter Borg har holdt møde i København for at drøfte et styrket samarbejde. Fødevareminister Jacob Jensen (V) har onsdag i København haft besøg af Naalakkersuisoq Peter Borg for Fiskeri, Fangst,

Millioner til grønnere erhvervsuddannelser

AktueltForskning og uddannelseMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed15. 01. 2026

Villum Fonden støtter erhvervsskolerne med 50 millioner kroner, så fremtidens faglærte kan blive klædt på til bæredygtighed og grøn omstilling. Erhvervsuddannelserne spiller en central rolle i den grønne omstilling af dansk erhvervsliv. Nu får en række erhvervsskoler landet over tilsammen knap

Skruer op for indsatsen for at få talenter til at overtage butikker

AktueltDetailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræ15. 01. 2026

FødevareDanmark vil fjerne nogle af de barrierer, der i dag afholder unge slagtertalenter fra at videreføre sunde og veldrevne slagterforretninger, når mester går på pension. Blandt andet stiller brancheorganisationen nu en kaution på op til 500.000 kr. De senere år er flere veldrevne

Stjerneregn over København: Nu begynder gastro-året 2026

FoodserviceMesser og konferencerTop15. 01. 2026

2026 bliver et år med særlig fokus på gastronomii København, og nu lanceres ”En bid af stjernerne”:  En serie af events, der fejrer danske kokke, restauranter og producenter hele året. Her kan gæster blandt andet glæde sig til Årets Ret,DiningWeekmed Michelin-restauranter og Danmarks længste

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Ardo NV Denmark Office

    Fuldkorn som funktionel base i det professionelle køkken

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-butikkerne sænker priserne på spiritus

  • DENIOS ApS

    Nu falder sneen – og det kan blive dyrt for dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group fejrer stor åbning af næsten 60.000 kvadratmeter stort servicecenter i Tempe Arizona

  • Nemco Machinery A/S

    Kendt leverandør til bagerier fusionerer med Nemco

  • Ardo NV Denmark Office

    En klassiker med rødder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Et tilbageblik på året der gik

  • DENIOS ApS

    Gemmer dit løfteudstyr på skjulte farer?

  • Ardo NV Denmark Office

    Sødme møder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Fra vindtunneller til rumfart: Vakuum til rumfarts undersøgelser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Historisk løft til forskning i planteforædling

    20.01.2026

  • Opkøb i vin- og spiritusbranchen: Vinhuset overtager Bevco

    20.01.2026

  • De Samvirkende Købmænd: Massiv opbakning til lavere moms på frugt og grønt

    20.01.2026

  • Hver fjerde vil spise mindre ultraforarbejdet, men har opgivet at finde ud af, hvordan de gør

    20.01.2026

  • Ny undersøgelse: Økonomi er danskernes stærkeste motivation til at undgå madspild i 2026

    20.01.2026

  • Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

    15.01.2026

  • Grønland og Danmark drøfter et styrket samarbejde på fødevareområdet

    15.01.2026

  • Millioner til grønnere erhvervsuddannelser

    15.01.2026

  • Skruer op for indsatsen for at få talenter til at overtage butikker

    15.01.2026

  • Stjerneregn over København: Nu begynder gastro-året 2026

    15.01.2026

  • Frisk fisk er ikke altid det bedste

    13.01.2026

  • Dansk kaffeteknologi får international blåstempling

    13.01.2026

  • L&F: Mercosur-aftalen rummer både muligheder og udfordringer for den danske fødevareklynge

    13.01.2026

  • Danmarks første: National iværksætter- og vækstkonference for lokale fødevarer

    13.01.2026

  • Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

    13.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik