• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Detailhandel og en grosFrugt og grøntØkologi og bæredygtighed12. 12. 2021 | Kasper Mundt-Nielsen

Vertikal farm udvider

Detailhandel og en grosFrugt og grøntØkologi og bæredygtighed12. 12. 2021 By Kasper Mundt-Nielsen

Siden nytår har Nordic Harvest bevist, at man kan producere bæredygtigt grønt fra en vertikal farm i stor skala til danske forbrugere. Nu udvider Nordic Harvest sortimentet med to af danskernes salatfavoritter i helt nye udgaver. 

Med vertikal farming teknologi, kan man optimere til størst muligt udbytte, på mindst mulig plads. (Foto: PR)

Bæredygtige og lokalt producerede salater og krydderurter med masser af smag er et hit hos danskerne. Status hos Nordic Harvest de seneste otte måneder har været “alt udsolgt”; efter aftalen med Salling, hvor produkterne kom på hylderne i føtex og Bilka i hele landet. Nu lancerer Nordic Harvest to helt nye varianter.

Baby Iceberg & Baby Romaine

Der er tale om de to typiske “fyld-salater” i salatskålen, der i Nordic Harvest udgaven opgraderes til for alvor også at bidrage til smagen. Samtidig er romaine- og icebergsalat også salater, der er besværlige at skylle rene og med en stor spild-procent, når vi har pillet de yderste og dårlige blade af. Og sidst men ikke mindst importeres disse to salattyper en stor del af året.

Nordic Harvests udgaver af de to salater er afskårne “babyblade”, der er klar til brug fra æsken. Da planterne vokser i et helt rent miljø og er fri for jordbakterier, skal de ikke skylles. Samtidig er der virkelig skruet op for både smag og sprødhed, så baby-salaterne ikke kun fylder, men bidrager til salaten. De er begge bæredygtigt og lokalt produceret i Danmark – helt uden sprøjtemidler.  

– Baby Iceberg er et godt eksempel på, hvad vi kan. For det første er smagen lidt af en wow-oplevelse i forhold til den typiske intetsigende iceberg vi oftest importerer fra sydeuropa. For det andet, er bladene klar til at komme i salaten direkte fra pakken. I stedet for et lukket salathoved, der er svært at gøre rent og som skal skæres ud, er vores sprøde enkeltblade, der ikke behøver at blive vasket eller skyllet inden de spises, siger Anders Riemann, direktør og stifter af Nordic Harvest.

De danske forbrugere har taget godt imod Nordic Harvest, hvor over 75 procent, af de som har prøvet produkterne, fortæller, at de både vil købe produkterne igen og anbefale dem videre til andre. 

– Hvis vi skal vinde forbrugerne gunst, er det ikke nok, at vores produktion er bæredygtigt. Smagen og kvaliteten skal også være uovertruffen. Vores bedste målestok på det, er jo at folk genkøber og anbefaler vores produkter, når de først har smagt dem, slutter Anders Riemann.

Samtidig med udvidelsen af produktsortimentet fornyer Nordic Harvest også designet på emballagen, så det bliver lettere at genkende fordelene ved produkterne i butikkerne. Det sker samtidig med, at Salling Group sætter yderligere fokus på varerne i butikkerne med tydeligere skiltning. 

Læs mere om Nordic Harvest i Food&Drink: Romantikken må vige for bæredygtighed og velsmag

Vertikal produktion, bæredygtighed og god smag

Nordic Harvest er en af verdens største vertikale farme. Planterne dyrkes indendørs under LED-lys i vand, der tilsættes Nordic Harvests egen bio-gødning. Fra frø til høst vokser planterne i et lukket og beskyttet miljø – fri for skadedyr, forureningspartikler, jordbakterier og svampesporer. Derfor behøves ingen sprøjtemidler, og planterne skal ikke vaskes eller skylles inden brug. 

Planterne får dermed optimale vækstbetingelser, og Nordic Harvest kan høste 15 gange om året, hvilket er 250 gange mere effektivt end tilsvarende produktion på en mark. Samtidig udleder Nordic Harvest ingen kvælstoffer, bruger 250 gange mindre vand og er drevet af 100 procent certificeret vindenergi.

Fordi planterne hele tiden får tilpasset og justeret næring, lys, temperatur og luftfugtighed, udvikler de også mere smag og har større næringsindhold. Alt sammen til priser, der ligger på linje med tilsvarende økologiske produkter.

Skrevet i: Detailhandel og en gros, Frugt og grønt, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Tetra Pak lancerer ny emballage til tun – et alternativ til konservesdåser

EmballageKød, fisk og fjerkræ25. 06. 2026

Tetra Pak præsenterer en ny kartonemballage til tun, der kan opbevares ved stuetemperatur. Løsningen, Tetra Recart® i miniformat på 200 ml, lanceres i Sverige i samarbejde med Axfood og bliver nu gjort tilgængelig for fødevareproducenter og brands verden over. Ifølge Tetra Pak forventes det

FødevareBanken etablerer nyt logistisk kriseberedskab for de mest udsatte borgere i Danmark

Miljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed25. 06. 2026

Danmark mangler fortsat et logistisk kriseberedskab til samfundets udsatte borgere. Med støtte fra den almennyttige forening Østifterne tager FødevareBanken nu ansvaret for at opbygge et nationalt logistikberedskab, der skal sikre mad og basale fornødenheder til udsatte borgere gennem sociale

Dansk model for spisemærke er på vej i Holland

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed25. 06. 2026

Det er ironisk, at udlandet rækker ud efter en ordning som Det Økologiske Spisemærke, mens den er truet i Danmark. Det siger Økologisk Landsforenings direktør, Rasmus Prehn, om ordningens og mærkets succes i Holland. Når Rasmus Prehn taler for embedsmænd fra hollandske ministerier og

Nyt partnerskab med Dagrofa Foodservice og NaCl om innovation og talentudvikling i dansk gastronomi

AktueltDetailhandel og en grosFoodservice25. 06. 2026

Dagrofa Foodservice indgår et strategisk partnerskab med NaCl – Nordic Academy of Culinary Leisure – og bliver råvareleverandør til akademiets arrangementer. Partnerskabet skal styrke faglighed, innovation og talentudvikling i dansk gastronomi. Når nogle af landets dygtigste kokke i 2026 mødes

Madland står i spidsen for nyt nordisk samarbejde om fremtidens lokale madsystemer

Frugt og grøntFødevareproduktionMiljø og sundhedPolitik og eksportRåvarer og ingredienserTop25. 06. 2026

Et nyt samarbejde mellem Danmark, Sverige og Norge skal gøre lokale fødevaresystemer stærkere og mindre afhængige af lange, globale forsyningskæder. Projektet hedder "Korte og cirkulære værdikæder for lokal mad" og samler Madland, Göteborgs Stad, Kristiansand Kommune og den norske virksomhed

Dagrofa Foodservice udvider sortimentet med over 450 økologiske varer fra Aarstiderne

Detailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed23. 06. 2026

Aarstiderne Engros er netop flyttet hos Dagrofa Foodservice. Det betyder, at der er blevet tilføjet over 450 økologiske varer på hylderne hos fødevaregrossisten, som nu er tilgængelige for landets professionelle køkkener. Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros er nu officielt begyndt på det

Forskere har designet ler, der kan forhindre frugt og grønt i at rådne for hurtigt

Forskning og uddannelseFrugt og grønt23. 06. 2026

Gassen ethylen får frugt og grønt til at modne hurtigere og er medskyldig i, at millioner af ton årligt går tabt under transport og opbevaring. Nu er forskere fra bl.a. Københavns Universitet lykkedes med at få ler til opsamle gassen og håber at materialet på længere sigt kan afhjælpe

Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

AktueltFoodserviceFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræMejeri23. 06. 2026

Kender du en restaurant, der for alvor mestrer smag, håndværk og råvareforståelse? Så er det nu, du kan indstille den til de prestigefyldte kokkekonkurrencer: Årets ret med grønt, Årets ret med gris, Årets ret med ost og Årets ret med fisk & skaldyr 2026. Konkurrencerne, der afvikles af

Julian Elkjær vinder Sol over Gudhjem 2026

AktueltFoodservice23. 06. 2026

Den 28-årige kok Julian Elkjær løb lørdag med sejren i årets Sol over Gudhjem-kokkekonkurrence på Bornholm. Dermed kunne konkurrencens yngste deltager løfte trofæet efter en finale, hvor fire af landets profilerede kokke dystede foran tusindvis af tilskuere på havnen i Gudhjem. Julian Elkjær

60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

Brød og kagerMiljø og sundhedTop23. 06. 2026

Sociale medier er blevet de 15-18-åriges foretrukne kostrådgiver. Det viser tredje udgave af Schulstads publikation ’Kernetal’, der undersøger unges syn på sundhed og kost. Adfærdspsykolog peger på, at manglende objektiv viden om sundhed er problematisk. Da Den Nationale Sundhedsprofil

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Sommervarmen stiller krav: 6 anbefalinger til din vakuumpumpe

  • DENIOS ApS

    Hvordan håndterer din virksomhed et kemikaliespild?

  • DENIOS ApS

    Vind et fodboldbord til din arbejdsplads

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Skal du til spildevandsfestival på KærligHeden?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Tetra Pak lancerer ny emballage til tun – et alternativ til konservesdåser

    25.06.2026

  • FødevareBanken etablerer nyt logistisk kriseberedskab for de mest udsatte borgere i Danmark

    25.06.2026

  • Dansk model for spisemærke er på vej i Holland

    25.06.2026

  • Nyt partnerskab med Dagrofa Foodservice og NaCl om innovation og talentudvikling i dansk gastronomi

    25.06.2026

  • Madland står i spidsen for nyt nordisk samarbejde om fremtidens lokale madsystemer

    25.06.2026

  • Dagrofa Foodservice udvider sortimentet med over 450 økologiske varer fra Aarstiderne

    23.06.2026

  • Forskere har designet ler, der kan forhindre frugt og grønt i at rådne for hurtigt

    23.06.2026

  • Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

    23.06.2026

  • Julian Elkjær vinder Sol over Gudhjem 2026

    23.06.2026

  • 60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

    23.06.2026

  • Claus Meyer bliver forperson for nyt fødevareprogram med Novo Nordisk Fonden i ryggen

    17.06.2026

  • Dansk kok vinder nordisk paella-semifinale og skal repræsentere Danmark i Valencia

    17.06.2026

  • Odense har Danmarks bedste smørrebrød: Restaurant Bondestuen vinder landsdækkende kåring blandt 80 udvalgte restauranter i Danmark

    17.06.2026

  • Køkkenprisen 2026: Her er de nominerede offentlige køkkener

    17.06.2026

  • Ny FN-rapport: Flere spiser fisk og skaldyr, og presset på havet vokser

    17.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}