• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Brød og kagerFoodservice16. 09. 2020 | Kasper Mundt-Nielsen

Usikre maskeudmeldinger giver bødefrygt for københavnske bagerier

Brød og kagerFoodservice16. 09. 2020 By Kasper Mundt-Nielsen

Hvis en bager har tre caféborde i hjørnet af butikken, skal de ansatte så have mundbind på – skal kunderne? Det venter branchen stadig svar på efter gårsdagens udmelding om nye regler i hovedstadsområdet.

– Det er usikkerheden, der er værst. For risikerer vores kunder at få en bøde, hvis de går til bageren efter morgenbrød uden at have maske på?
Sådan spørger administrerende direktør hos Bager- og Konditormestre i Danmark (BKD), Michael Kjær Pedersen, efter udmeldingen fra regeringen om nye stramme tiltag mod covid-19 i 17 kommuner i hovedstadsområdet.
Det er udelukkende kravet om at befolkningen skal bære mundbind på restauranter, barer og cafeer, der får bagermestre til at undre sig og frygte enten bøder eller at man indkøber masker til ingen verdens nytte.
For hvor går grænsen for hvilke virksomheder der er omfattet? På sundhedsministeriets hjemmeside fremgår det, at tiltaget er rettet mod nattelivet og restaurationsbranchen i København. Men samtidig skriver Ministeriet videre ”Der indføres krav om brug af mundbind eller visir på restauranter, barer, caféer og lignende serveringssteder – dog ikke, når man sidder ned. Kravet gælder både gæster og ansatte, der har kontakt med gæster…” 
Og det er netop formuleringen ”lignende serveringssteder” som skaber usikkerheden både i forhold til retstillingen for den enkelte virksomhed, og i forhold til at kunne skabe et trygt og sikkert rum for kunder og gæster.
– Vores medlemmer lever af at have tilfredse kunder, som får en god oplevelse, når de kommer ind for at handle brød, kager og kaffe eller når de lige får et velfortjent break i den daglige trummerum i vores cafeområder. Derfor er vi også meget optaget af at gøre det rigtige og kunne fortælle vores kunder hvad vi gør og hvorfor vi gør det, siger Michael Kjær Pedersen.

Og det er netop i denne forventningsafstemning at en del af de københavnske bagerier og konditorier bliver udfordret. For en stor del af dem har ud over salget af brød og kager over disk også en cafe eller enkelte borde og stole i eller uden for butikken.
– Her kommer vores medlemmer på usikker grund både overfor myndighederne, men så sandligt også over for kunderne. For er de omfattet er påbuddet? Bager- og konditorvirksomheder har traditionelt set altid været anset som værende detailhandel uagtet, at en del af deres forretning er cafevirksomhed. Så svaret må vel være, at de ikke er omfattet af kravet om mundbind. Men er det rigtigt? Spørger BKD-direktøren og fortsætter.
– Vi venter stadig på svar fra myndighederne og vi har brug for en hurtig afklaring. Hvis der skal købes værnemidler hjem, så skal det ske i dag – for mange af vores virksomheder åbner kl. 6 i morgen tidligt og forlanger myndighederne mundbind, så skal kunderne også vide, at der er mundbindskrav hos bageren fordi det er muligt at sidde i hjørnet og drikke en kop kaffe og spise en spandauer, siger Michael Kjær Pedersen.

Han ser frem til at politikerne på Christiansborg får taget en hurtig beslutning, og håber at intensionen i den oprindelige beslutning bliver fastholdt således, at mundbindet alene skal på i nattelivet og ved besøg på restauranter.

Skrevet i: Brød og kager, Foodservice

Seneste nyt fra redaktionen

Håbløst bureaukrati, mener Danske Ølentusiaster: Hobbybryggere sidestilles med kommercielle bryggerier

DrikkevarerPolitik og eksport24. 02. 2026

Danske Ølentusiaster advarer: Myndighedernes kontrol af håndbryggere truer kreativiteten og fødekæden til fremtidens danske bryggerier. Privatpersoner, der brygger øl som hobby – kaldet håndbryggere – risikerer i stigende grad at blive mødt med samme krav og kontrol som professionelle

Danskerne spiser markant mindre frugt og grønt – organisationer opfordrer til at fjerne momsen

AktueltFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed24. 02. 2026

Ny kostundersøgelse viser, at danskerne bevæger sig længere væk fra kostråd om frugt og grønt. Det får nu en bred alliance til at kræve politisk handling: Fjern momsen på frugt og grønt! Den nationale kostundersøgelse har for første gang i et årti kortlagt danskernes kostvaner, og resultaterne

Køkkenprisen 2026: Nu er der åbent for indstillinger

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed24. 02. 2026

Køkkenprisen 2026 gives til offentlige køkkener, der med høj faglighed og stolthed skaber velsmagende måltider med omtanke. Nu er der åbent for indstillinger. For syvende år i træk sætter Landbrug & Fødevarer fokus på de offentlige køkkener, hvor faglighed, engagement og økologi går hånd i

nemlig forpligter sig: Halverer madspild og udfaser turbokyllinger

Detailhandel og en grosØkologi og bæredygtighed24. 02. 2026

nemlig skærper nu sine egne forpligtelser på dyrevelfærd og madspild markant som en del af virksomhedens nye treårige strategi ”Transformér”. Med konkrete, tidsfastsatte mål om blandt andet at udfase hurtigvoksende kyllinger i 2026 og halvere madspildet frem mod 2030, lægger online-supermarkedet sig

Landbrug og Fødevarer: Totalberedskab bør omfatte fødevareforsyning

Politik og eksportTop24. 02. 2026

Landbrug & Fødevarer ser positivt på det nye totalberedskab og understreger, at fødevareforsyning bør tænkes tydeligt ind som del af Danmarks samlede sikkerhed. Regeringen etablerede i sidste uge et nyt totalberedskab for Danmark. Landbrug & Fødevarer hilser initiativet velkomment og

Tre produkter fra Lidls populære Madværket serie nomineret til europæisk pris

Detailhandel og en gros19. 02. 2026

Tre danskproducerede hverdagsfavoritter fra Lidls Madværket er i år i finalen ved European Private Label Awards 2026. Denne gang er det havregryn, skyr neutral og økologisk piskefløde, der markerer endnu en international anerkendelse af danske leverandører i europæisk topklasse. Tre

Go Nordic Cruiseline og leverandør holder skruen i vandet de næste 4 år

Detailhandel og en grosFoodservice19. 02. 2026

Go Nordic Cruiseline har indgået en 4-årig aftale med Dagrofa Foodservice, der fortsætter som fødevareleverandør til skibene Nordic Crown og Nordic Pearl på den populære rute mellem København og Oslo. Hvert år sejler mere end 700.000 gæster med Go Nordic Cruiseline på den ikoniske rute mellem

REMA 1000 indfrier målsætning for dyrevelfærd i køledisken

AktueltDetailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed19. 02. 2026

Discountkæden REMA 1000 har indfriet sin målsætning for dyrevelfærdsmærket grisekød anbefalet af Dyrenes Beskyttelse. I 2025 udgjorde det mere end en fjerdedel af det samlede salg, mens REMA 1000 tog vigtige skridt i salget af fjerkræ med høj dyrevelfærd. Kalenderåret 2025 er et afsluttet

Nye optagelser fra grise-toppen: Dyreorganisation politianmelder

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed19. 02. 2026

Optagelser afslører ifølge dyreværnsorganisationen Anima grumme forhold for dyrene hos endnu en række magtfulde griseproducenter, der nu er meldt til politiet. Anmeldelserne kommer i kølvandet på et borgerforslag om manglende dyrevelfærd hos danske grise. Kun to måneder efter TV 2s dokumentar

Nyt studie: Selskabelige mennesker spiser mere kød

Forskning og uddannelseKød, fisk og fjerkræTop19. 02. 2026

Det er ikke dine værdier, som afgør, om du har kød på tallerkenen, lyder den overraskende konklusion. Hvad får os til at spise kød? Og har vi gris på gaflen i bestemte situationer – men ikke i andre? Det spørgsmål satte et forskerhold, som involverer gæsteprofessor Wencke Gwozdz fra CBS, sig

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Energiomkostninger reduceret med 50% via et centraliseret vakuumsystem

  • Sponsoreret indhold

    INTERNORGA, 13.–17. marts 2026

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Invitation til kulinarisk masterclass: Desserter på 30 sekunder

  • DENIOS ApS

    Olien flød ud i vandet – men én ting inddæmmede den

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer vakuumløsninger til skalerbare brug af brint og kulstof

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

  • DENIOS ApS

    Hvad er forskellen på et brandsikkert skab og et batteriskab?

  • DENIOS ApS

    Skal dit truckværn være af stål eller plast?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Håbløst bureaukrati, mener Danske Ølentusiaster: Hobbybryggere sidestilles med kommercielle bryggerier

    24.02.2026

  • Danskerne spiser markant mindre frugt og grønt – organisationer opfordrer til at fjerne momsen

    24.02.2026

  • Køkkenprisen 2026: Nu er der åbent for indstillinger

    24.02.2026

  • nemlig forpligter sig: Halverer madspild og udfaser turbokyllinger

    24.02.2026

  • Landbrug og Fødevarer: Totalberedskab bør omfatte fødevareforsyning

    24.02.2026

  • Tre produkter fra Lidls populære Madværket serie nomineret til europæisk pris

    19.02.2026

  • Go Nordic Cruiseline og leverandør holder skruen i vandet de næste 4 år

    19.02.2026

  • REMA 1000 indfrier målsætning for dyrevelfærd i køledisken

    19.02.2026

  • Nye optagelser fra grise-toppen: Dyreorganisation politianmelder

    19.02.2026

  • Nyt studie: Selskabelige mennesker spiser mere kød

    19.02.2026

  • Ny rapport: Hjemmearbejde ændrer danskernes madvaner

    17.02.2026

  • Fors stiller skarpt på madspild

    17.02.2026

  • To danske klassikere lancerer rugbrød og øl skabt til det uformelle måltid

    17.02.2026

  • Efter 115 år: Krogs Fiskerestaurant lukker – og vender tilbage med store ambitioner

    17.02.2026

  • Ny undersøgelse afslører: Dyrevelfærd i danske fastfoodkæder under al kritik

    17.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik