• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FoodserviceTop23. 06. 2022 | Kasper Mundt-Nielsen

Tre tendenser, der ændrer det danske fødevarelandskab

FoodserviceTop23. 06. 2022 By Kasper Mundt-Nielsen

Mens der bliver investeret stort i den grønne omstilling af den danske fødevaresektor, giver Simon-Kucher & Partners tre bud på tendenser, der sætter yderligere skub i samtalen om etisk forbrug på tværs af samme sektor

Af Farah Thalji, direktør, Simon-Kucher & Partners

Bæredygtighedsbevægelsen er ved at tage fart i hele Danmark og resten af verden. I de seneste fem år har 85 procent af de globale forbrugere ændret deres købsadfærd for at træffe mere bæredygtige og etiske valg (analyse foretaget af Simon-Kucher & Partners blandt mere end 10.000 respondenter, herunder 771 i Danmark, red.).

Spisevaner spiller en grundlæggende rolle i transformationen mod en mere bevidst livsstil. Som et resultat er F&B-industrien blevet tvunget til at tilpasse sig på alle niveauer, fra produktion til detailhandel og restauranter.

At ændre forbrugerens attitude til det at spise og drikke

Det, at være bevidst om, hvilke fødevarer vi indtager, forventes at komme yderligere i fokus. Den tendens vil blive drevet af forbrugernes ønske om at reducere indtaget af produkter, der er kommet til verden ved uetiske praksisser og samtidig øge forbruget af sundere, mere miljøvenlige og økologiske produkter. Miljøbelastningen af fødevareproduktionen og -forbrug står generelt højt på de danske forbrugeres dagsorden. Regeringen har tilbudt nye kostråd, der ikke kun giver råd om, hvordan man spiser sundt, men også hvordan man følger en klimavenlig kost. Som en del af planerne om at nå CO2-neutralitet inden 2050, planlægger den også at tilføje klimamærker til fødevarer, der angiver deres CO2-fodaftryk.

Desuden er der stor fokus på økologisk fødevareproduktion i Danmark. Sammen med Schweiz har Danmark det højeste forbrug per indbygger af økologiske fødevarer i verden. Det har også den højeste økologiske markedsandel i verden, hvor 13 procent af fødevaresalget er økologisk certificeret.

Og mens landets køkken typisk er tungt på animalsk protein, stiger antallet af veganere, vegetarer og flexitarer gradvist, hvor 23 procent af de unge danskere nu vurderes at følge en plantebaseret kost, og antallet af danskere med mindst én kødfri dag om ugen er næsten fordoblet i det seneste årti.

Det er klart, at forbrugernes efterspørgsel efter miljøvenlige, sunde produkter er tiltagende i Danmark. For at tilpasse deres tjenester i overensstemmelse hermed, bør F&B-virksomheder overveje at introducere nye produkttilbud samt opdatere nuværende produkter i overensstemmelse med forbrugernes efterspørgsel. Det er også vigtigt at kommunikere disse produkters egenskaber ved “bevidst spisning” klart til forbrugerne.

Udvikling af foodservicekoncepterne

I dag forventer forbrugerne, at fødevarer af høj kvalitet bliver serveret eller leveret hurtigt og til en rimelig pris. Som sådan har foodservicesektoren oplevet store teknologiske fremskridt for at holde trit med efterspørgslen. I Danmark tilskynder begejstringen for sundere, miljøvenlige fødevarer til yderligere innovation. Landet ligger i øjeblikket på tredjepladsen i rapporten om bæredygtig udvikling og er fortsat på forkant med fødevareteknologi gennem samarbejde med akademiske institutter og globale interessenter.

Ud over fødevareproduktion tilpasser foodservicebranchen sig også til forandringer. Tidligere set som noget af en nyhed, bliver ”cloud kitchens” eller skykøkkener – også kendt som ghost- eller dark kitchens (køkkener udelukkende etableret til levering eller takeaway) – mere og mere udbredt. Fra minimal investering til nem ekspansion med mulighed for at huse flere brands under ét tag, tilbyder modellen flere fordele. Den globale cloud-kitchen-industri forventes at overstige 71,4 milliarder USD i 2027.

Curb, der opererer i Sverige og Danmark, er et eksempel på et skykøkken. Virksomheden blev grundlagt i 2020 og har sikret en investering på 20 millioner euro til at ekspandere til andre markeder. Tilsvarende har det dansk-baserede startup Hubb Kitchens for nylig sikret sig en millioninvestering til at opbygge sit brand.

Som svar på hård konkurrence fra disse hurtigt udviklende madleveringstjenester, skal traditionelle restauranter overveje skykøkkener. Dette indebærer afbalancering af lejeomkostninger med de voksende indtægtsmuligheder, som denne fleksible model giver og som kan implementeres enten internt eller outsourcet. F&B-spillere er konstant nødt til at undersøge, hvilke tjenester der er tilgængelige for at øge omsætningen på dette hastigt voksende marked.

Stigende efterspørgsel efter personalisering

Nu, mere end nogensinde før, forventer forbrugerne, at den service, de modtager fra virksomheder, er personlig. Dette omfatter produktanbefalinger, kampagner og direkte beskeder. Denne tendens vil kun blive mere udbredt, efterhånden som B2C-kommunikation finder sted i et stadig mere digitalt miljø.

Personalisering er rangeret som en af de vigtigste søjler for danske forbrugere i forhold til kundeoplevelse, viser en undersøgelse af danske brands, foretaget af KPMG. Men det kan være svært at skabe den rigtige balance – brands skal vise sig at være relevante og engagerende, samtidig med at de bevarer integriteten og ikke misbruger adgangen til kundedata.

Selvom det er vigtigt at udnytte data for bedre at kunne målrette deres kommunikation til eksisterende og potentielle kunder, skal det gøres uden at gå på kompromis med den overordnede kundeoplevelse. For eksempel er det danske brand Irma blevet rangeret højt for at skabe en service, der tilgodeser kundernes værdier. Dagligvarekæden tilbyder eksempelvis en bred vifte af økologiske produkter, har forpligtet sig til kun at sælge fritgående æg, har implementeret en mere sammenhængende kunderejse og har indgået partnerskab med det populære madspildsmærke Too Good To Go. Ved at reagere direkte på markedstendenser og udvikle sig sammen med sin kundebase har virksomheden skabt et dybere niveau af tillid.

For at komme i kontakt med forbrugerne skal F&B-virksomheder investere i muligheder for etisk personalisering. Når det kommer til kundeengagement, er en kundecentreret tilgang nøglen.

Hvad byder fremtiden på?

Disse tendenser vil sandsynligvis vinde endnu mere indpas den kommende tid. De byder på udfordringer, men tilbyder også grænseløse muligheder. Virksomheder, der tilpasser deres kommercielle strategi i overensstemmelse med udviklingen i forbrugernes behov i overensstemmelse hermed, vil komme ud på toppen.

Kucher & Partners er et globalt konsulentfirma med mere end 1.600 fagfolk fordelt på 42 kontorer verden over. Virksomheden blev grundlagt i 1985 og har 35 års erfaring med strategi- og marketingrådgivning. http://www.simon-kucher.com.

Skrevet i: Foodservice, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Verdensbanken: Akvakultur har det laveste klimaaftryk blandt animalske proteiner

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ28. 04. 2026

Akvakultur står allerede for knap 60 pct. af verdens produktion af fisk og skaldyr og kan ifølge Verdensbanken skabe op mod 22 millioner job globalt frem mod 2050. Dansk Akvakultur Producentorganisation (DAPO) opfordrer til, at Danmark omsætter ambitionerne i aftalen 'En ny kurs for dansk fiskeri'

Britisk podcast zoomer ind på danske planterige succeser

Frugt og grøntFødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed28. 04. 2026

Danmarks fødevarerevolution: planterig mad, mindre ultraforarbejdning og grøn umami er emnet i en ny britisk podcast. Gæst er Anders Nicolajsen, Chef for Foodservice & Gastronomi, Landbrug & Fødevarer. Danmark er i front, når det gælder planterigt mad, økologi og mere bæredygtige

Fra brand til fans: Stryhn’s lader de største fans definere etiketten

AktueltKød, fisk og fjerkræ28. 04. 2026

I forbindelse med sit 85-års jubilæum lancerer Stryhn’s en kampagne, der hylder de trofaste fans, som har gjort brandet til en fast del af danskernes hverdag. Stryhn’s er i dag et af de fødevarebrands, der findes i flest danske hjem – og netop den tætte relation er udgangspunktet for

Her er de nominerede kantiner der skal dyste om Kantineprisen 2026

AktueltFoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed28. 04. 2026

De tre nominerede til Kantineprisen 2026 er nu udvalgt, og konkurrencen om Kantineprisen 2026 er dermed i gang. Første store prøve bliver en cook off-konkurrence på Madens Folkemøde den 22. maj, hvor kantinerne skal præstere som en del af den samlede vurdering frem mod prisoverrækkelsen i

Organisation om manglende svinekontrol: Det er skandaløst

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed28. 04. 2026

Kritikken hagler endnu engang ned over landets svineindustri. Denne gang er det fødevarestyrelsen, der står for skud fra Statsrevisorerne, der konkluderer, at dårlig dyrevelfærd ikke bliver opdaget og standset. På baggrund af en ny undersøgelse fra Rigsrevisionen konkluderer Statsrevisorerne,

Modernisering af mejeriprocesser kan reducere udledninger med op til 49 procent

MejeriMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed23. 04. 2026

En ny analyse fra Tetra Pak viser, at mejeriproducenter kan opnå betydelige klima- og effektivitetsgevinster ved at opgradere eksisterende produktionslinjer – uden at skulle investere i helt nye anlæg. Studiet, Dairy Processing Impact Assessment, uafhængigt gennemgået af Carbon Trust, viser at

25 år med marcipan, mennesker og meninger

Konfekture23. 04. 2026

Den 8. maj markerer Odense Marcipans direktør, Niels Søgaard, sit 25-års jubilæum. En markant leder, der gennem et kvart århundrede har sat retningen for virksomheden. For Niels Søgaard har det altid været let at være stolt af Odense Marcipan, som i hans tid på posten er vokset med tre

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed23. 04. 2026

Når supermarkeder vælger den rigtige strategi for overskudsmad, kan de både reducere madspild og forbedre bundlinjen. En analyse fra Københavns Universitet peger på, at det oftest er mere rentabelt at donere madvarer bort frem for at smide dem ud. I mange tilfælde er det direkte en økonomisk

Finalisterne er fundet til DM i alkoholfri øl

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed23. 04. 2026

Når Danmarks bedste alkoholfri øl skal kåres for tredje år i træk i Tivoli den 23. maj, er det med otte bryggerier fra det meste af landet blandt finalisterne. Forleden blindsmagte et panel af professionelle øldommere de i alt 40 indsendte øl, hvorfra de udvalgte de otte finalister, der skal dyste

Mere økologi til de professionelle køkkener: Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros forener kræfterne

Detailhandel og en grosFoodserviceMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed23. 04. 2026

Aarstiderne Engros flytter til juni ind hos Dagrofa Foodservice. Fordelene for kunderne er, at Aarstiderne Engros fastholder den nære relation til de økologiske producenter, mens Dagrofa Foodservice byder ind med et effektivt logistisk setup og en nyudviklet webshop. Partnerskabet skal sikre, at

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Verdensbanken: Akvakultur har det laveste klimaaftryk blandt animalske proteiner

    28.04.2026

  • Britisk podcast zoomer ind på danske planterige succeser

    28.04.2026

  • Fra brand til fans: Stryhn’s lader de største fans definere etiketten

    28.04.2026

  • Her er de nominerede kantiner der skal dyste om Kantineprisen 2026

    28.04.2026

  • Organisation om manglende svinekontrol: Det er skandaløst

    28.04.2026

  • Modernisering af mejeriprocesser kan reducere udledninger med op til 49 procent

    23.04.2026

  • 25 år med marcipan, mennesker og meninger

    23.04.2026

  • Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

    23.04.2026

  • Finalisterne er fundet til DM i alkoholfri øl

    23.04.2026

  • Mere økologi til de professionelle køkkener: Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros forener kræfterne

    23.04.2026

  • Ny undersøgelse: Hver tredje dansker får dårlig samvittighed, når aftensmaden ender som take away

    21.04.2026

  • Dansk kaffekomet runder 50 mio. kr. efter fusion og varsler nye opkøb

    21.04.2026

  • Gårdmejerier imponerer til årets Gourmetprisen

    21.04.2026

  • Scandic omlægger til frilandsgris med tre dyrevelfærdshjerter på alle danske hoteller

    21.04.2026

  • Danske kokkeelever vinder nordisk guld

    21.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik