Ugen op til den nationale Dining Week afholder Tivoli for tredje gang deres egen Dining Week, der har vist sig at være en stor succes og en vigtig del af Den gamle haves vintersæson. Tivoli Dining Week byder på gourmet til priser, hvor alle kan være med. Billetkøen er netop åbnet.

Hvis man gerne vil prøve at spise på f.eks Nimb Brasserie på Nimb Hotel, der for nyligt var med på Condé Nasts liste over verdens bedste hoteller, er Tivoli Dining Week en oplagt mulighed. Lig med Dining Week sælges billetterne til blot 215 kr + gebyr for en 3-retters menu. Men det er ikke kun Nimb og deres restauranter, der deltager, det samme gør en stribe af Tivolis andre spisesteder. Følgende restauranter er med i Tivoli Dining Week i år: Mazzoli’s, A Hereford Beefstouw, Brdr. Price i Tivoli, Gemyse, Nimb Bar’n’Grill, Nimb Brasserie, Fru Nimb, Nimb Vinotek, Cakenhagen, wagamama, Grøften og Promenaden.
Rødbedetatar og rødgrød med koldskål
Nimb Vinotek åbner igen i år ekstraordinært under Tivoli Dining Week med en menu, der består af cremet fiskesuppe med torsk til forret, perlehøne i riesling-sauce til hovedret og crème brûlée til dessert. Restauranten har ellers kun åbnet for private arrangementer. Nimb Brasserie byder på terrine af torsk til forret, perlehøne med rødvinssauce og kartoffelpuré til hovedret og rødgrød serveret med nitrogenfrosset koldskål til dessert. På Nimb Bar’n’Grill er det asiatiske køkken i centrum, og her er der en 4-retters menu med kyllinge-satay til forret, grillede ribs med spicy barbecue, sesam og koriander og den traditionelle Pat Ka Paw med grillet okse, æg og thai-basilikum som hovedretter og passionsfrugtsorbet med kokos og saltet karamel til dessert. Gemyse, der ligger omgivet af en lille køkkenhave midt i Tivoli, har grøntsagerne i hovedrollen. Her er der rødbedetatar med gæremulsion til forret, saltbagt selleri med karry og ristede hasselnødder til hovedret og panna cotta med bær og chokolade til dessert.
Cakenhagen med for første gang
Som noget nyt i år er Nimbs konditori Cakenhagen også med i Tivoli Dining Week. De byder på et glas Nimbs mousserende vin samt håndlavede petit fours, croissant med hønsesalat og moussekage med rødbede, citron og æble. Hertil er der kaffe eller te.
Køen er åben fra dags dato
Fra 6. januar er det muligt at stille sig i køen til billetkøb. Tivoli Dining Week-menuen koster 215 kr. plus gebyr (eksklusiv Tivoli-entré). Har man ikke Tivolikort kan entré tilkøbes til nedsat pris. Hvis man skriver sig op i kø, får man adgang før den 13. januar, hvor det officielle billetsalg starter for alle. Her kan du se menuer og skrive dig op i billetkøen: https://www.tivoli.dk/diningweek