• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

AktueltBrød og kager24. 09. 2022 | Kasper Mundt-Nielsen

Tidligere Noma-bager skaber lange køer på Sjællands Odde

AktueltBrød og kager24. 09. 2022 By Kasper Mundt-Nielsen

Sjællands Odde er for de fleste synonym med færgeforbindelsen til Aarhus, hvor lange køer snegler sig afsted gennem sommerhuslandskabet ved hver færgeankomst fra Danmarks næststørste by. Mens københavnerne og aarhusianere i flæng drøner forbi på landevejen, der bliver til motortrafikvejen, som ender ud i en motorvej, der kun får flere baner tættere på København, så kan man med et lille sving til venstre fra færgelejet dreje ned ad en kulinarisk nyanlagt vej, som skaber en bilkø af helt andre årsager.

Den tidligere Noma bager Louise Bannon slår et stort brød op i Sjællands Odde.

Sjællands Odde er i det senere år blevet forvandlet fra et klassisk ferielandskab med store sommerhusområder med langt til den nærmeste bager til en gourmetdestination for både sommerhusgæster og tilrejsende gourmander. Tír Bakery er en af disse nye gastronomiske åbenbaringer placeret midt i et sommerhusområde i en 100 år gammel stald, som ejer og bager Louise Bannon er i gang med at renovere. 

Gennem egen opsparing og et erhvervslån via crowdlending-platformen Flex Funding har tidligere chefbager hos Noma, Louise, ingen problemer med at slå større brød op end hun kan bage i sit nyindrettede bageri Tír Bakery på Sjællands Odde. Louise stammer fra Irland, hvor hun efter endt uddannelse som kok tog til Danmark i 2009 og begyndte at arbejde hos verdensberømte Noma. Her blev Louise chefbager, og frøet til en karriere med fokus på brødet blev sået lige der. Gennem Noma skabte hun forbindelsen til projekter over hele verden, lige fra USA til Frankrig over Sjællands Odde, der arbejder med bagværk fra jord til bord. Det gav hende inspirationen til at starte sit eget bageri med fokus på friskkværnet korn fra lokale producenter. 

– Jeg besluttede mig for at starte projektet fra bunden og arbejde direkte med landmændene. […] Det var ikke rigtig planen at blive herude (Sjællands Odde, red.) i det lange løb. Men så kom Corona og københavnerne begyndte at komme herude om vinteren, og efterspørgslen på brød blev pludselig højere og højere. 

Louise startede med at bage og sælge sit brød fra en biodynamisk gård på Sjællands Odde under corona-nedlukningen, men efterhånden som efterspørgslen steg begyndte Louise at lede efter et større sted, for at imødekomme behovet. 

– Jeg vil gerne skabe et sted, hvor jeg kan bage for fællesskabet. Jeg mener, at brød er nødvendigt i vores daglige diæt. Mange mennesker, især i Danmark, spiser brød, og jeg vil gerne bidrage til at møde behovet i dette område.

Louise har valgt at bygge sin forretning op løbende, hun er startet med bageriet, som siden juli 2022 har hævet standarden for brød på Sjællands Odde. Til første del af projektet, som gik ud på at købe en ejendom og indrette bageriet har Louise investeret sine egne penge. Da ejendommen blev købt, begyndte renoveringen af stalden,og dertil søgte Louise om et erhvervslån gennem Flex Funding, som formidler kontakten mellem private investorer og små til mellemstore virksomheder. Erhvervslånet har betydet, at Louise med en række investorer i lånet, har fået adgang til kapital, som har været med til at bygge bageriet.Om valget af crowdlending som finansieringsform fortæller Louise:

– Jeg tror, at det er bedre for mig. Det er personer, som tror på projektet, der investerer i det.

Og Louise har ikke kun fået stor opbakning fra investorerne i erhvervslånet. Hun har siden åbningen af bageriet oplevet en overvældende mængde kunder, der betød en noget uventet post på budgettet: parkeringsforhold.  

Der er altid uventede udgifter i forbindelse med opbygningen og driften af en ny virksomhed, men Louise blev alligevel overrasket over, hvor stor en udgiftdet er at anlægge en parkeringsplads, der kan håndtere den store allekunderne, som skaber lange køer på sommerhusvejen.  

– Det var noget, jeg slet ikke havde tænkt på, og jeg havde tænkt, at de bare kunne holde på græsset. […] Men over tid vil bilerne begynde at synke ned, da det er sand i undergrunden. Og jeg troede ikke at en parkeringsplads ville koste så meget. Jeg var bare fokuseret på at få åbnet min café.

Selvom udgiften var uventet, og der også er flere planer for udvidelse af parkeringspladsen, er Louise glad for den store interesse i hendes bageri. Hendes strategi for Tír Bakery er at udvikle forretningen løbende og i forhold til efterspørgslen, og hun tager udviklingen af Tír Bakery i etaper. Først etape er overstået: at få bygget bageriet og opnå Fødevarestyrelsens tilladelse til at drive bageriet. Næste etape står på at færdiggøre renoveringen af caféen, og ude i fremtiden ønsker Louise at åbne en restaurant med fokus på kornet i alle retter.  

Hos Louise står idéerne nemlig også i kø.

Skrevet i: Aktuelt, Brød og kager

Seneste nyt fra redaktionen

Norrlyst Koncernen køber de resterende ejerandele i Cadence Group og ejer nu 100%

Foodservice18. 12. 2025

Norrlyst Koncernen tager næste store skridt i sin vækstrejse og opkøber de resterende ejerandele i Cadence Group, hvilket betyder, at koncernen nu ejer 100% af det populære brunch- og bagerikoncept. Cadence Group driver i dag fire restauranter samt en fabrik i Herlev og er kendt for at levere

100 millioner kroner til nye grønne fødevareprojekter

FødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed18. 12. 2025

Grønt Udviklings- og Demonstrationsprogram har åbnet en ny ansøgningsrunde til en pulje med 100 millioner kroner. De 100 millioner kroner skal gå til projekter, der kan styrke den grønne omstilling af den danske fødevaresektor. Puljen kan søges frem til 19. februar 2026. Godt grønt nyt til de

Food Nations Visitor Centre åbnede i nye rammer

AktueltPolitik og eksport18. 12. 2025

Food Nation markerede den 15. december 2025 den officielle åbning af fødevareklyngens Visitor Centre i København i nye fysiske rammer. Det opdaterede og udvidede udstillingsvindue præsenterer det ypperste inden for danske fødevareløsninger, bæredygtig innovation og globalt samarbejde. Ved

Landbrugets Økonomi 2025: Et rekordår med en usikker fremtid

AktueltFødevareproduktionLandbrug18. 12. 2025

For dansk landbrug har 2025 været et fremragende år drevet af husdyrproduktion og en god høst. Men begyndende prisfald og strammere politiske krav kan hurtigt skubbe til balancen. Fremtiden kræver heftige investeringer og tilpasninger, hvis dansk landbrug skal fastholde sin stærke

Skolemad er kommet godt fra start i Guldborgsund Kommune

FoodserviceForskning og uddannelseMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed18. 12. 2025

I juni blev Sundskolen i Nykøbing Falster den eneste folkeskole på Lolland-Falster, som kom med i det nationale skolemadsforsøg, hvor 191 skoler over hele landet afprøver skolemad. Skolemadsforsøget blev sat i gang i november og har indtil nu været en stor succes. Formålet med skolemadsforsøget

Forskere genopliver gamle ærtesorter i enorm frøsamling: ”Et uudnyttet guldkammer til fremtiden”

Forskning og uddannelseMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 12. 2025

Med en ny AI-metode har forskere fra Københavns Universitet genopdaget 51 gamle ærtesorter, som ikke længere bruges i landbruget, men som kan vise sig lovende til produktion af plantebaserede fødevarer. Metoden er en genvej til at finde nye ressourcer i de grønne skatkamre, som genbankers enorme

Ny kvælstofaftale: Fødevareerhvervet frygter konsekvenserne for dansk fødevareproduktion

FødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed16. 12. 2025

Brancheorganisationen FødevareDanmark frygter konsekvenserne af den nye kvælstofaftale. Sammen med seks andre organisationer fra landbrugs- og fødevareerhvervene opfordrer organisationen til, at den grønne trepart sættes på pause, indtil konsekvenserne er fuldt belyst. Det er stort set umuligt

Bryggeriforeningen: Danske EU-politikere kæmper for pantsystemet

AktueltDrikkevarerPolitik og eksport16. 12. 2025

Det danske pant- og retursystem bliver undergravet af EU-krav om genpåfyldelige emballager, der vil lukke størstedelen af Danmarks mikrobryggerier, mener Bryggeriforeningen. Fra 2030 pålægger EU alle supermarkeder og barer at sikre, at mindst 10% af deres emballager til øl, sodavand og

Lidl Danmark sætter kurs mod Net Zero og sundere produkter i indkøbskurven

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 12. 2025

Lidl Danmark har forpligtet sig til Science Based Targets Initiative (SBTi) og har validerede Net Zero-mål for 2050 – foruden validerede FLAG- og E&I-mål for 2034. Som Europas største dagligvarekæde er ambitionen, at Lidl vil være med til at vise vejen mod en verden, hvor der bliver tænkt på

CBP slår stort brød op og åbner innovationscenter

Brød og kagerTop16. 12. 2025

CBP fra Vejle, leverandør af råvarer til produktion af brød og kager, udvider nu sit hovedsæde med et topmoderne innovationscenter og fuldt udstyret bageri. Hvor brød dufter, finder mennesker hinanden – og nye ideer opstår for morgendagens brød og kager. Med det afsæt har CBP lavet et 250

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Nemco Machinery A/S

    Kendt leverandør til bagerier fusionerer med Nemco

  • Ardo NV Denmark Office

    En klassiker med rødder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Et tilbageblik på året der gik

  • DENIOS ApS

    Gemmer dit løfteudstyr på skjulte farer?

  • Ardo NV Denmark Office

    Sødme møder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Fra vindtunneller til rumfart: Vakuum til rumfarts undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice juleindsamler til fordel for JunkFood

  • Spirax Sarco Danmark

    Undgå kontaminering med rendamp i fødevareproduktion

  • Ardo NV Denmark Office

    Slank, sprød og …

  • Ardo NV Denmark Office

    Ready to eat or not?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Norrlyst Koncernen køber de resterende ejerandele i Cadence Group og ejer nu 100%

    18.12.2025

  • 100 millioner kroner til nye grønne fødevareprojekter

    18.12.2025

  • Food Nations Visitor Centre åbnede i nye rammer

    18.12.2025

  • Landbrugets Økonomi 2025: Et rekordår med en usikker fremtid

    18.12.2025

  • Skolemad er kommet godt fra start i Guldborgsund Kommune

    18.12.2025

  • Forskere genopliver gamle ærtesorter i enorm frøsamling: ”Et uudnyttet guldkammer til fremtiden”

    16.12.2025

  • Ny kvælstofaftale: Fødevareerhvervet frygter konsekvenserne for dansk fødevareproduktion

    16.12.2025

  • Bryggeriforeningen: Danske EU-politikere kæmper for pantsystemet

    16.12.2025

  • Lidl Danmark sætter kurs mod Net Zero og sundere produkter i indkøbskurven

    16.12.2025

  • CBP slår stort brød op og åbner innovationscenter

    16.12.2025

  • Foodexpo favner både kød, klima og grøn kost med inspirerende events

    11.12.2025

  • Arla: Erfaren mejerimand tager over i Nr. Vium

    11.12.2025

  • Pincho Nation: Succesfulde franchise-åbninger i 2025

    11.12.2025

  • Rekord i antal julebryg

    11.12.2025

  • NOTCH, et nyt kakaofrit chokoladealternativ lavet på mask

    11.12.2025

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik