• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

DrikkevarerForskning og uddannelseFødevareproduktionRåvarer og ingredienser18. 04. 2024 | Mikkel Bækgaard

Svingende kaffepriser presser vietnamesiske bønder mentalt

DrikkevarerForskning og uddannelseFødevareproduktionRåvarer og ingredienser18. 04. 2024 By Mikkel Bækgaard

Vietnamesiske kaffebønder oplever markant større stress og psykiske vanskeligheder. Det skyldes meget omskiftelige kaffepriser på de internationale markeder, viser en ny undersøgelse, som udviklingsøkonomer står bag.

Foto: Umma Roman Rim - Vecteezy.com

Mens din opkvikkende morgenkaffe kan blive billigere, når der er store udsving i verdensmarkedsprisen, er konjunkturerne en stor ekstra psykisk belastning for de bønder, der dyrker kaffen.

Det dokumenteres i et nyt internationalt studie om effekten af indkomstusikkerhed på vietnamesiske kaffebønders mentale sundhed.

“Vores resultater tyder på, at ikke alene fattigdommen, men også den risiko for fattigdom, som svigende priser forårsager, har en betydelig ekstra negativ effekt på det mentale velbefindende hos bønderne i lavindkomstlande,” siger Finn Tarp, professor ved Københavns Universitet og leder af den udviklingsøkonomiske forskergruppe DERG.

Fattigdom og psykisk sygdom hænger sammen

Dårligt mentalt helbred er ifølge WHO en af de tungeste komponenter i den globale sygdomsbyrde. Denne byrde bæres i høj grad af mennesker i lavindkomstlandene, for psykisk sygdom og fattigdom hænger nøje sammen. Det anslås, at ikke mindre end 80% af verdens depressive lidelser forekommer i lav- og mellemindkomstlande, men de overses ofte, selvom de burde stå centralt i bekæmpelsen af fattigdommens mange dimensioner.

”De kraftigt voksende socioøkonomiske omkostninger ved psykiske sygdomme vækker med rette stigende bekymring internationalt. Derfor er det bydende nødvendigt at undersøge de underliggende kilder til psykisk sygdom og formulere effektive økonomisk-politiske modsvar og sociale indsatser,” påpeger Finn Tarp.

I Vietnam bidrager de ustadige kaffepriser til den mentale sundhedsbyrde ved at forringe bøndernes forventninger til fremtidig økonomi, øge deres kognitive belastning og alkoholforbrug – og ved at reducere bøndernes sociale kapital. De sover også dårligere, føler sig mere ensomme, er deprimerede, kan slet ikke koncentrere sig, som de plejer, og føler markant større diffus angst i en allerede ekstremt presset dagligdag.

Behov for et sikkerhedsnet

Den nye undersøgelse fortæller ikke alene noget om folkesundheden i Vietnam. Resultaterne kan med stor sandsynlighed overføres til andre lav- og mellemindkomstlande, hvis befolkninger er stærkt afhængige af landbrugseksport, vurderer forskerne.

Undersøgelsen peger på behovet for effektive sociale sikkerhedsnet, der kan beskytte småbønder mod prisudsving på verdensmarkedet.

“Regeringerne bør overveje at indføre politikker, der stabiliserer landbobefolkningens indkomster, f.eks. ved at tilbyde prisforsikring eller øge adgangen til markedsbaseret risikostyring,” foreslår Finn Tarp og uddyber:

“Det er samtidig vigtigt at øge bevidstheden om det særlige problem med psykiske lidelser hos bønderne og tilbyde støtte til dem, der er ramt. Bedre materiel velstand er nødvendig for at bekæmpe fattigdommen, men der skal mere til for at øge den enkeltes livskvalitet.”

Studiet ”Commodity price volatility and the psychological well-being of farmers” har Finn Tarp gennemført sammen med Saurabh Singhal fra Lancaster University. Det er publiceret i American Journal of Agricultural Economics og kan læses her.

Kaffe – en risikofyldt afgrøde

  • Vietnam er en af de største kaffeproducenter i verden. Kaffe er en flerårig afgrøde, og produktionen finder primært sted i det centrale højland på små familiedrevne gårde.
  • Kaffetræer har en levetid på mere end 50 år, og det er en dyr og arbejdskrævende opgave at fælde træerne for at gøre jorden egnet til andre former for landbrugsproduktion. Det koster at omlægge. Det betyder, at når kaffepriserne er lave, er bønderne ikke i stand til at opgive kaffeproduktionen for at satse på andre afgrøder.
  • Når man ikke hurtigt kan justere arealet med kaffetræer, er bønderne udsatte, når der er store udsving i de internationale råvarepriser. Det giver økonomisk usikkerhed, som fører til øget mental mistrivsel blandt kaffebønderne.

Skrevet i: Drikkevarer, Forskning og uddannelse, Fødevareproduktion, Råvarer og ingredienser

Seneste nyt fra redaktionen

Tetra Pak lancerer ny emballage til tun – et alternativ til konservesdåser

EmballageKød, fisk og fjerkræ25. 06. 2026

Tetra Pak præsenterer en ny kartonemballage til tun, der kan opbevares ved stuetemperatur. Løsningen, Tetra Recart® i miniformat på 200 ml, lanceres i Sverige i samarbejde med Axfood og bliver nu gjort tilgængelig for fødevareproducenter og brands verden over. Ifølge Tetra Pak forventes det

FødevareBanken etablerer nyt logistisk kriseberedskab for de mest udsatte borgere i Danmark

Miljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed25. 06. 2026

Danmark mangler fortsat et logistisk kriseberedskab til samfundets udsatte borgere. Med støtte fra den almennyttige forening Østifterne tager FødevareBanken nu ansvaret for at opbygge et nationalt logistikberedskab, der skal sikre mad og basale fornødenheder til udsatte borgere gennem sociale

Dansk model for spisemærke er på vej i Holland

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed25. 06. 2026

Det er ironisk, at udlandet rækker ud efter en ordning som Det Økologiske Spisemærke, mens den er truet i Danmark. Det siger Økologisk Landsforenings direktør, Rasmus Prehn, om ordningens og mærkets succes i Holland. Når Rasmus Prehn taler for embedsmænd fra hollandske ministerier og

Nyt partnerskab med Dagrofa Foodservice og NaCl om innovation og talentudvikling i dansk gastronomi

AktueltDetailhandel og en grosFoodservice25. 06. 2026

Dagrofa Foodservice indgår et strategisk partnerskab med NaCl – Nordic Academy of Culinary Leisure – og bliver råvareleverandør til akademiets arrangementer. Partnerskabet skal styrke faglighed, innovation og talentudvikling i dansk gastronomi. Når nogle af landets dygtigste kokke i 2026 mødes

Madland står i spidsen for nyt nordisk samarbejde om fremtidens lokale madsystemer

Frugt og grøntFødevareproduktionMiljø og sundhedPolitik og eksportRåvarer og ingredienserTop25. 06. 2026

Et nyt samarbejde mellem Danmark, Sverige og Norge skal gøre lokale fødevaresystemer stærkere og mindre afhængige af lange, globale forsyningskæder. Projektet hedder "Korte og cirkulære værdikæder for lokal mad" og samler Madland, Göteborgs Stad, Kristiansand Kommune og den norske virksomhed

Dagrofa Foodservice udvider sortimentet med over 450 økologiske varer fra Aarstiderne

Detailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed23. 06. 2026

Aarstiderne Engros er netop flyttet hos Dagrofa Foodservice. Det betyder, at der er blevet tilføjet over 450 økologiske varer på hylderne hos fødevaregrossisten, som nu er tilgængelige for landets professionelle køkkener. Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros er nu officielt begyndt på det

Forskere har designet ler, der kan forhindre frugt og grønt i at rådne for hurtigt

Forskning og uddannelseFrugt og grønt23. 06. 2026

Gassen ethylen får frugt og grønt til at modne hurtigere og er medskyldig i, at millioner af ton årligt går tabt under transport og opbevaring. Nu er forskere fra bl.a. Københavns Universitet lykkedes med at få ler til opsamle gassen og håber at materialet på længere sigt kan afhjælpe

Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

AktueltFoodserviceFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræMejeri23. 06. 2026

Kender du en restaurant, der for alvor mestrer smag, håndværk og råvareforståelse? Så er det nu, du kan indstille den til de prestigefyldte kokkekonkurrencer: Årets ret med grønt, Årets ret med gris, Årets ret med ost og Årets ret med fisk & skaldyr 2026. Konkurrencerne, der afvikles af

Julian Elkjær vinder Sol over Gudhjem 2026

AktueltFoodservice23. 06. 2026

Den 28-årige kok Julian Elkjær løb lørdag med sejren i årets Sol over Gudhjem-kokkekonkurrence på Bornholm. Dermed kunne konkurrencens yngste deltager løfte trofæet efter en finale, hvor fire af landets profilerede kokke dystede foran tusindvis af tilskuere på havnen i Gudhjem. Julian Elkjær

60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

Brød og kagerMiljø og sundhedTop23. 06. 2026

Sociale medier er blevet de 15-18-åriges foretrukne kostrådgiver. Det viser tredje udgave af Schulstads publikation ’Kernetal’, der undersøger unges syn på sundhed og kost. Adfærdspsykolog peger på, at manglende objektiv viden om sundhed er problematisk. Da Den Nationale Sundhedsprofil

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Sommervarmen stiller krav: 6 anbefalinger til din vakuumpumpe

  • DENIOS ApS

    Hvordan håndterer din virksomhed et kemikaliespild?

  • DENIOS ApS

    Vind et fodboldbord til din arbejdsplads

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Skal du til spildevandsfestival på KærligHeden?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Tetra Pak lancerer ny emballage til tun – et alternativ til konservesdåser

    25.06.2026

  • FødevareBanken etablerer nyt logistisk kriseberedskab for de mest udsatte borgere i Danmark

    25.06.2026

  • Dansk model for spisemærke er på vej i Holland

    25.06.2026

  • Nyt partnerskab med Dagrofa Foodservice og NaCl om innovation og talentudvikling i dansk gastronomi

    25.06.2026

  • Madland står i spidsen for nyt nordisk samarbejde om fremtidens lokale madsystemer

    25.06.2026

  • Dagrofa Foodservice udvider sortimentet med over 450 økologiske varer fra Aarstiderne

    23.06.2026

  • Forskere har designet ler, der kan forhindre frugt og grønt i at rådne for hurtigt

    23.06.2026

  • Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

    23.06.2026

  • Julian Elkjær vinder Sol over Gudhjem 2026

    23.06.2026

  • 60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

    23.06.2026

  • Claus Meyer bliver forperson for nyt fødevareprogram med Novo Nordisk Fonden i ryggen

    17.06.2026

  • Dansk kok vinder nordisk paella-semifinale og skal repræsentere Danmark i Valencia

    17.06.2026

  • Odense har Danmarks bedste smørrebrød: Restaurant Bondestuen vinder landsdækkende kåring blandt 80 udvalgte restauranter i Danmark

    17.06.2026

  • Køkkenprisen 2026: Her er de nominerede offentlige køkkener

    17.06.2026

  • Ny FN-rapport: Flere spiser fisk og skaldyr, og presset på havet vokser

    17.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}