• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltFødevareproduktionRåvarer og ingredienserØkologi og bæredygtighed23. 09. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Spis klimavenligt og sundt med nordisk tempeh

AktueltFødevareproduktionRåvarer og ingredienserØkologi og bæredygtighed23. 09. 2021 By Helle Friemann Nielsen

Nye plantebaserede produkter med lokale råvarer vil blive udviklet i et nyt projekt, der får støtte fra Grønt Udviklings- og Demonstrationsprogram (GUDP) under Landbrugsstyrelsen. Flere vil kunne få glæde af de nye produkter, da en del af projektet er at optimere produktionsprocessen.

Foto: Contempehrary.

Forbrugerne efterspørger i stigende grad velsmagende proteinrige alternativer til kød. Tempeh er et plantebaseret produkt med et højt indhold af protein, som kan bruges i madlavning i stedet for kød.
-Tempeh er et produkt med kæmpe potentiale. Det smager lækkert og kan anvendes på et hav af måder i madlavning. Og det vinder hurtigt popularitet nu, så med tiden kan det meget vel blive et af danskernes foretrukne kilder til planteprotein, ligesom det er i Indonesien, hvor tempeh stammer fra. Vi regner med at producere 200 tons nordisk tempeh pr. år, hvilket vil spare 2.477 tons CO2-ækvivalenter om året i forhold til klimabelastningen ved kød, forklarer projektleder Tobias Noe Harboe fra fødevarevirksomheden Contempehrary.
Contempehrary producerer nordisk tempeh af lokale råvarer og uden tilsætningsstoffer. Det kan for eksempel være tempeh med ærter, hestebønner, korn og hamp.
-Med støtten fra GUDP vil vi udvikle og teste mindst tre nye innovative typer af tempeh med tang sammen med leverandøren Dansk Tang. Tang giver god smag, er sundt og klimavenligt. For eksempel optager tang mere CO2 end landplanter og indeholder mellem 10 og 100 gange så mange vitaminer og mineraler som frugt og grønt, fortæller Tobias Noe videre.
Tempeh har mange gode ernæringsmæssige egenskaber som for eksempel et højt indhold af både kostfibre og protein. Københavns Universitet deltager i projektet for at undersøge proteinfordøjeligheden, og det ser ud til, at fermenteringen gør det nemmere for mennesker at optage den vigtige aminosyre lysine.

Online opskriftsunivers
Projektet har også fokus på at introducere de danske forbrugere til tempeh, som har været brugt i Indonesien i hundredvis af år. Professionshøjskolen Absalon vil gennemføre en forbrugerundersøgelse af, hvordan tempeh kan blive en del af dansk madkultur.
For at inspirere forbrugerne til at bruge tempeh i deres hverdag arbejder Contempehrary sammen med Plant Jammer og kokken Mikkel Karstad om et online opskriftsunivers. Inspirationen kan også komme fra en måltidsleverandør, og håbet er at få nordisk tempeh ud i både måltidskasser og detailhandlen.

Optimering af produktionsprocessen
I dag foregår produktionen af nordisk tempeh i høj grad manuelt ud fra en traditionel indonesisk fermenteringsmetode. Fermenteringsprocessen giver tempeh en mere fast tekstur og mere smag end tofu. I projektet vil processen blive fintunet for at skalere produktionen op i et automatiseret procesanlæg.
-For at indfri potentialet for nordisk tempeh er det afgørende at skalere produktionen op ved at automatisere nogle ting. Det gør, at vi kan tilbyde et prisvenligt produkt, som flere kan få glæde af. Og det hele starter med smagen for os, både når vi udvikler nye produkter og fintuner vores processer, siger han afslutningsvis.

Projekttitel: Tempeh – en løsning til at spise sundt og klimavenligt.
Projektdeltagere: Contempehrary, Dansk Tang, Plant Jammer, Københavns Universitet og Professionshøjskolen Absalon.
Projektperiode: 01-07-2021 til 31-08-2024.
Bevilget beløb: 5.244.792 kroner.

Skrevet i: Aktuelt, Fødevareproduktion, Råvarer og ingredienser, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Ny Scope 3-model giver restauranter og erhvervskunder adgang til estimerede CO₂e-data på tusindvis af produkter

DrikkevarerFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 06. 2026

Restauranter, hoteller og erhvervskunder kan nu se det estimerede klimaaftryk på mere end 5.000 vine, spiritus, øl og vand. Kjær & Sommerfeldt lancerer en Scope 3-model, der gør CO₂e-data tilgængelige direkte i virksomhedens sortiment på et langt mere detaljeret grundlag end tidligere. Modellen

Danske partnerskaber øger økologiudvalget

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 06. 2026

Fagfolk fra svenske detailbutikker får inspiration til en partnerskabsmodel, som har været med til at gøre Danmarks marked for økologi tre gange større end i Sverige. Ifølge Økologisk Landsforening er modellen en vigtig inspirationsvej for andre økologimarkeder i Europa. Ti forskellige typer af

Børn og unge har ikke tid nok til at spise frokost

AktueltBrød og kagerForskning og uddannelseMiljø og sundhed16. 06. 2026

Mange børn og unge har så kort tid til at spise frokost, at det kan gå ud over både måltidet og de sunde valg. Fuldkorn og rugbrød er under pres blandt unge danskere. Ændrede måltidsvaner udfordrer både måltidets rolle og traditionelle fødevarer som rugbrød. Samtidig mangler mange børn og unge

Bryggeri- og mejeribranchen samles om øl- og osteparringer på FoodTech

DrikkevarerMejeriMesser og konferencer16. 06. 2026

Med konceptet World of Beer samler FoodTech bryggerier, teknologileverandører, eksperter og andre aktører fra fødevareindustrien. De besøgende blandt andet se frem til at blive klogere på, hvordan de rette sammensætninger kan løfte både øl og oste til nye niveauer. FoodTech finder sted i MCH

’Verdens bedste kok’ Rasmus Munk udnævnt til den første nordiske ambassadør for FN’s Fødevareprogram

FoodserviceFødevareproduktionPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed16. 06. 2026

FN’s Fødevareprogram (World Food Programme/WFP) har udnævnt kokken Rasmus Munk til organisationens nyeste ‘Goodwill Ambassador’. Munk, der står bag restaurant Alchemist og innovationscenteret Spora i København, bliver samtidig WFP’s første nordiske ambassadør. Som den kreative og kulinariske

Dansk Akvakultur Producentorganisation åbner ny medlemskategori for tangproducenter

Fødevareproduktion11. 06. 2026

Ny medlemskategori skal give tangproducenter større adgang til DAPO og styrke organisationens repræsentation af et akvakulturerhverv i udvikling. Dansk Akvakultur Producentorganisation (DAPO) udvider nu organisationens medlemsstruktur med en ny medlemskategori målrettet tangproducenter. Den nye

Nyt dansk romfirma lancerer rom modnet på dansk eg

AktueltDrikkevarer11. 06. 2026

RosenHill Spirits i Stenløse lancerer en serie rom, udviklet med afsæt i traditionel caribisk rom og modning på dansk eg. Efter mere end ti års arbejde med at undersøge, hvordan hvid rom udvikler sig ved modning på dansk eg, lancerer RosenHill Spirits nu sine første produkter. Når caribisk

Tetra Pak reducerer klimaaftryk i værdikæden med 34 procent

Emballage11. 06. 2026

Tetra Pak har reduceret sine drivhusgasudledninger på tværs af værdikæden med 34 procent siden 2019 og er dermed godt på vej mod selskabets klimamål for 2030. Det fremgår af emballage- og fødevareteknologivirksomhedens nye bæredygtighedsrapport for 2025. Ifølge rapporten har virksomheden i

Restaurant Flammen når historisk milepæl og åbner restaurant nummer 20 i Danmark

AktueltFoodservice11. 06. 2026

Familievirksomheden Restaurant Flammen markerer en historisk milepæl, når kædens restaurant nummer 20 i Danmark åbner den 18. juni. En rejse, der er blevet mulig takket være millioner af gæster, 1.000 medarbejdere og en stærk tro på at skabe gode gæsteoplevelser. Da familien Rosenfeldt Sunddal

Noma genåbner som restaurant – ny ledelse tager over efter turbulent forår

FoodserviceTop11. 06. 2026

Noma genåbner den 5. august, selvom planen ellers har været, at restauranten skulle bevæge sig væk fra den klassiske restaurantdrift og i højere grad fokusere på forskning, produktudvikling og internationale pop-up-projekter. Det oplyser Noma i en meddelelse onsdag. Genåbningen markerer

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Vind et fodboldbord til din arbejdsplads

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Skal du til spildevandsfestival på KærligHeden?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny Scope 3-model giver restauranter og erhvervskunder adgang til estimerede CO₂e-data på tusindvis af produkter

    16.06.2026

  • Danske partnerskaber øger økologiudvalget

    16.06.2026

  • Børn og unge har ikke tid nok til at spise frokost

    16.06.2026

  • Bryggeri- og mejeribranchen samles om øl- og osteparringer på FoodTech

    16.06.2026

  • ’Verdens bedste kok’ Rasmus Munk udnævnt til den første nordiske ambassadør for FN’s Fødevareprogram

    16.06.2026

  • Dansk Akvakultur Producentorganisation åbner ny medlemskategori for tangproducenter

    11.06.2026

  • Nyt dansk romfirma lancerer rom modnet på dansk eg

    11.06.2026

  • Tetra Pak reducerer klimaaftryk i værdikæden med 34 procent

    11.06.2026

  • Restaurant Flammen når historisk milepæl og åbner restaurant nummer 20 i Danmark

    11.06.2026

  • Noma genåbner som restaurant – ny ledelse tager over efter turbulent forår

    11.06.2026

  • Bred folkelig opbakning i kampen mod madspild: Danskerne elsker “grimme” grøntsager og frugt

    09.06.2026

  • Mutti stormer frem med 33 procent vækst i salget

    09.06.2026

  • Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

    09.06.2026

  • Topforsker bag verdens største studier om plantebaseret kost gæster Danmark

    09.06.2026

  • Mellem havvindmøllerne vokser en ny fødevareindustri frem

    09.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik