• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

CertificeringFødevareproduktionPolitik og eksport27. 06. 2019 | Peter Friis

Søg EU-millioner til smartere fødevareproduktion

CertificeringFødevareproduktionPolitik og eksport27. 06. 2019 By Peter Friis

Smarte sensorer er i fokus. (Arkivfoto: Sick).

Danske fødevare-SMVer kan få hjælp til deres digitale rejse gennem et europæisk projekt med Danish Food Cluster i partnerkredsen, der vil uddele 29 millioner støttekroner.

Danish Food Cluster er sammen med tolv europæiske partnere en del af et nyt europæisk projekt ved navn S3FOOD. Formålet er at forbedre effektivitetsgraden og bæredygtigheden hos den europæiske fødevareindustri ved at gøre det muligt for små og mellemstore virksomheder at implementere digital teknologi.
Med den fjerde industrielle revolution, Industry 4.0, godt i gang har flere virksomheder allerede reageret ved at automatisere deres produktion. For eksempel ved at udnytte virksomhedens data til hurtigere at identificere problemer og løbende forbedre produktionen.
I denne digitale klub er det vigtigt, at de små og mellemstore virksomheder er medlem, hvis vi fortsat skal være førende dansk fødevare nation, lyder det fra CEO ved Danish Food Cluster, Lone Ryg Olsen:
– De små og mellemstore virksomheder er fremtidens vækstlokomotiver i den danske fødevareklynge, og som mindre og ofte mere agile enheder har de gode forudsætninger for at udnytte de nye muligheder i industri 4.0.

Smarte sensorer i fokus

Gennem S3FOOD projektet vil partnerne have et særligt fokus på at udbrede brugen af smarte sensorer til at forbedre kvalitetskontrol, ressourceeffektivitet og sikre højere fødevaresikkerhed. Ved hjælp af smarte sensorer kan SMV’er gemme deres data og viden i automatiserede systemer, som hidbringer bæredygtige fordele til deres forretning.
Men projektet skal ikke bare hjælpe SMV’erne – også det globale samfund. Og her skal Danmark tage en førende rolle, ifølge Lone Ryg Olsen:
– En mere bæredygtig produktion, en højere kvalitet og fødevaresikkerhed, som S3FOOD projektet forudsætter, er alle vigtige skridt i retningen af at løse centrale udfordringer i den globale fødevareforsyning, hvor der er brug for mange nye løsninger.
Projektet har 5 millioner euro, hvor 79 procent, svarende til 3,9 millioner euro, går direkte til SMV-støtte i form af funding, trænings- og læringskurser. Trænings- og læringskurserne vil hjælpe de små og mellemstore virksomheder med at udvikle en digitaliseringsplan. Virksomhederne kan derefter søge op til 60.000 euro i finansiering for at bringe deres plan til livs.

S3FOOD og Danish Food Cluster
S3FOOD er et 3-årigt EU-projekt, der har til formål at stimulere optagelsen af intelligente sensorløsninger hos små og mellemstore produktionsvirksomheder inden for fødevareindustrien med det formål at forbedre effektivitet, bæredygtighed og sikkerhed. I projektet vil det være muligt at ansøge om op til 60.000 euro i finansiering til implementering af smarte sensorer. Projektet består af 13 partnere fra hele Europa og har et budget på 5 millioner euro, hvor de 3,9 millioner euro går direkte til SMV-støtte. Læs mere på http://www.s3food.eu.
Danish Food Cluster samler den danske fødevareklynge om at skabe innovation gennem et netværk af viden, talent, investorer og virksomheder. Medlemmerne repræsenterer over 75% af den danske madindustri og dækker hele værdikæden. Læs mere på http://www.danishfoodcluster.dk.

Skrevet i: Certificering, Fødevareproduktion, Politik og eksport

Seneste nyt fra redaktionen

Håbløst bureaukrati, mener Danske Ølentusiaster: Hobbybryggere sidestilles med kommercielle bryggerier

DrikkevarerPolitik og eksport24. 02. 2026

Danske Ølentusiaster advarer: Myndighedernes kontrol af håndbryggere truer kreativiteten og fødekæden til fremtidens danske bryggerier. Privatpersoner, der brygger øl som hobby – kaldet håndbryggere – risikerer i stigende grad at blive mødt med samme krav og kontrol som professionelle

Danskerne spiser markant mindre frugt og grønt – organisationer opfordrer til at fjerne momsen

AktueltFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed24. 02. 2026

Ny kostundersøgelse viser, at danskerne bevæger sig længere væk fra kostråd om frugt og grønt. Det får nu en bred alliance til at kræve politisk handling: Fjern momsen på frugt og grønt! Den nationale kostundersøgelse har for første gang i et årti kortlagt danskernes kostvaner, og resultaterne

Køkkenprisen 2026: Nu er der åbent for indstillinger

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed24. 02. 2026

Køkkenprisen 2026 gives til offentlige køkkener, der med høj faglighed og stolthed skaber velsmagende måltider med omtanke. Nu er der åbent for indstillinger. For syvende år i træk sætter Landbrug & Fødevarer fokus på de offentlige køkkener, hvor faglighed, engagement og økologi går hånd i

nemlig forpligter sig: Halverer madspild og udfaser turbokyllinger

Detailhandel og en grosØkologi og bæredygtighed24. 02. 2026

nemlig skærper nu sine egne forpligtelser på dyrevelfærd og madspild markant som en del af virksomhedens nye treårige strategi ”Transformér”. Med konkrete, tidsfastsatte mål om blandt andet at udfase hurtigvoksende kyllinger i 2026 og halvere madspildet frem mod 2030, lægger online-supermarkedet sig

Landbrug og Fødevarer: Totalberedskab bør omfatte fødevareforsyning

Politik og eksportTop24. 02. 2026

Landbrug & Fødevarer ser positivt på det nye totalberedskab og understreger, at fødevareforsyning bør tænkes tydeligt ind som del af Danmarks samlede sikkerhed. Regeringen etablerede i sidste uge et nyt totalberedskab for Danmark. Landbrug & Fødevarer hilser initiativet velkomment og

Tre produkter fra Lidls populære Madværket serie nomineret til europæisk pris

Detailhandel og en gros19. 02. 2026

Tre danskproducerede hverdagsfavoritter fra Lidls Madværket er i år i finalen ved European Private Label Awards 2026. Denne gang er det havregryn, skyr neutral og økologisk piskefløde, der markerer endnu en international anerkendelse af danske leverandører i europæisk topklasse. Tre

Go Nordic Cruiseline og leverandør holder skruen i vandet de næste 4 år

Detailhandel og en grosFoodservice19. 02. 2026

Go Nordic Cruiseline har indgået en 4-årig aftale med Dagrofa Foodservice, der fortsætter som fødevareleverandør til skibene Nordic Crown og Nordic Pearl på den populære rute mellem København og Oslo. Hvert år sejler mere end 700.000 gæster med Go Nordic Cruiseline på den ikoniske rute mellem

REMA 1000 indfrier målsætning for dyrevelfærd i køledisken

AktueltDetailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed19. 02. 2026

Discountkæden REMA 1000 har indfriet sin målsætning for dyrevelfærdsmærket grisekød anbefalet af Dyrenes Beskyttelse. I 2025 udgjorde det mere end en fjerdedel af det samlede salg, mens REMA 1000 tog vigtige skridt i salget af fjerkræ med høj dyrevelfærd. Kalenderåret 2025 er et afsluttet

Nye optagelser fra grise-toppen: Dyreorganisation politianmelder

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed19. 02. 2026

Optagelser afslører ifølge dyreværnsorganisationen Anima grumme forhold for dyrene hos endnu en række magtfulde griseproducenter, der nu er meldt til politiet. Anmeldelserne kommer i kølvandet på et borgerforslag om manglende dyrevelfærd hos danske grise. Kun to måneder efter TV 2s dokumentar

Nyt studie: Selskabelige mennesker spiser mere kød

Forskning og uddannelseKød, fisk og fjerkræTop19. 02. 2026

Det er ikke dine værdier, som afgør, om du har kød på tallerkenen, lyder den overraskende konklusion. Hvad får os til at spise kød? Og har vi gris på gaflen i bestemte situationer – men ikke i andre? Det spørgsmål satte et forskerhold, som involverer gæsteprofessor Wencke Gwozdz fra CBS, sig

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Energiomkostninger reduceret med 50% via et centraliseret vakuumsystem

  • Sponsoreret indhold

    INTERNORGA, 13.–17. marts 2026

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Invitation til kulinarisk masterclass: Desserter på 30 sekunder

  • DENIOS ApS

    Olien flød ud i vandet – men én ting inddæmmede den

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer vakuumløsninger til skalerbare brug af brint og kulstof

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

  • DENIOS ApS

    Hvad er forskellen på et brandsikkert skab og et batteriskab?

  • DENIOS ApS

    Skal dit truckværn være af stål eller plast?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Håbløst bureaukrati, mener Danske Ølentusiaster: Hobbybryggere sidestilles med kommercielle bryggerier

    24.02.2026

  • Danskerne spiser markant mindre frugt og grønt – organisationer opfordrer til at fjerne momsen

    24.02.2026

  • Køkkenprisen 2026: Nu er der åbent for indstillinger

    24.02.2026

  • nemlig forpligter sig: Halverer madspild og udfaser turbokyllinger

    24.02.2026

  • Landbrug og Fødevarer: Totalberedskab bør omfatte fødevareforsyning

    24.02.2026

  • Tre produkter fra Lidls populære Madværket serie nomineret til europæisk pris

    19.02.2026

  • Go Nordic Cruiseline og leverandør holder skruen i vandet de næste 4 år

    19.02.2026

  • REMA 1000 indfrier målsætning for dyrevelfærd i køledisken

    19.02.2026

  • Nye optagelser fra grise-toppen: Dyreorganisation politianmelder

    19.02.2026

  • Nyt studie: Selskabelige mennesker spiser mere kød

    19.02.2026

  • Ny rapport: Hjemmearbejde ændrer danskernes madvaner

    17.02.2026

  • Fors stiller skarpt på madspild

    17.02.2026

  • To danske klassikere lancerer rugbrød og øl skabt til det uformelle måltid

    17.02.2026

  • Efter 115 år: Krogs Fiskerestaurant lukker – og vender tilbage med store ambitioner

    17.02.2026

  • Ny undersøgelse afslører: Dyrevelfærd i danske fastfoodkæder under al kritik

    17.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik