• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Detailhandel og en grosFoodserviceMesser og konferencerTop11. 09. 2019 | Kasper Mundt-Nielsen

Smag fremtiden på Anuga

Detailhandel og en grosFoodserviceMesser og konferencerTop11. 09. 2019 By Kasper Mundt-Nielsen

Anuga i Køln fejrer sit 100-års jubilæum i dagene 5. oktober til 9. oktober ved at invitere mere end 165.000 gæster til at smage på fremtiden.

Anuga er blandt verdens største føde- og drikkevaremesser og kan i år fejre 100-års jubilæum. Til den begivenhed har de inviteret mere end 7.400 udstillere fra 100 forskellige lande og forventer i omegnen af 165.000 gæster til en fem dage lang fødevarefest fra d. 5. til d. 9. oktober i Køln. De mange gæster kan se frem til at gå på opdagelse blandt ti forskellige føde- og drikkevaremesser under et tag. Messen afholdes i et tæt samarbejde med BVLH (tysk købmandsforening), foreningen for den tyske fødevareindustri og det tyske hotel- og restaurantforbund. Vice president, Food and Food Technology hos Koelnmesse, Anne Schumacher, fortæller, at samarbejdet mellem de forskellige organisationer har resulteret i, at Anuga nu kan kalde sig for den førende globale føde- og drikkevaremesse:

– Anuga startede som en eksklusiv tysk fødevaremesse i 1919 med omkring 200 udstillere. I 1951 var mere end 1.200 udstillere fra 34 lande med til at etablere messen som en international forretningsplatform, og i dag ser vi frem til at byde mere end 7.400 udstillere og 165.000 gæster velkommen til den største industrielle sammenkomst – en sand succes for alle involverede parter.

Fødevarer i horisonten

I år vil der være et særligt fokus på fremtiden for ernæring og fødevarer, og hvad der skal til, hvis vi skal opfylde 2050-visionen, der forudsiger, at der i 2050 er hele 9,7 milliarder munde at mætte. Som en del af jubilæumsfesten kigger Anuga tilbage i tiden på tidligere ernæringstendenser, men der vil også være et Anuga Horizon 2050-tiltag, hvor man blandt andet ved paneldiskussioner vil diskutere, hvordan man ikke bare kan brødføde kloden frem til 2050, men også 100 år ind i fremtiden – og ikke blot i kvantitative mængder, men i lige så høj grad kvalitative. Fødevarer bliver i stigende grad et politisk emne. Fra at fødevarer blot var noget, der skulle fylde vores maver, skal fødevarer nu holde os sunde og hjælpe med at realisere livsstilsønsker. I stigende grad ønsker vi også, at produktionen, forarbejdningen, transporten og sågar markedsføringen skal være socialt ansvarlig og klimavenlig. Derfor vil man på Anuga Horizon 2050 blandt andet kunne opleve flere virksomheder tale om, hvordan man kan reducere sukker, salt og fedt i convenience-food, som vurderes at have en negativ påvirkning på befolkningssundheden. Men også dyrevelfærd og reducering af madspild står højt på listen over emner med stor betydning for både forbrugere og producenter.

Food from Denmark står bag to store danske fællesstande på dette års udgave af Anuga. (Foto: Food from Denmark)

Marked i konstant bevægelse

Det er ikke bare på ernæring, at markedet flytter sig. Vi ændrer konstant på måden, hvorpå vi spiser, laver mad og køber ind. CEO hos trendforskningsvirksomheden The Future Laboratory, Christopher Sanders, forklarer:

– Teknologien er drivkraften bag udviklingen i, hvordan forbrugeren spiser, laver mad og køber ind. Det er blevet mere fragmenteret at handle ind. På grund af den større e-handel har vi skiftet de store indkøbsture ud med små spontane indkøbsture, der skal supplere de større indkøb, som flere nu foretager online.

Han forklarer også, at der er flere og flere, der køber madvarer online enten ved pc eller på mobiltelefon. Men procentvis er det stadig en lille del af det samlede marked. Vi vil kigge forhandleren af råvarerne i øjnene eller kokken, der har lavet maden til os.

– Den uddannede og informerede forbruger fylder mere og mere i billedet. Vi vil ikke nødvendigvis have mad med geografisk beskyttet oprindelsesmærkater, men vi vil vide, hvor maden kommer fra, hvordan den produceres, den skal være bæredygtig, dyrene skal være behandlet ordentligt. Kort sagt, vi vil vide, hvad maden indeholder, forklarer Christopher Sanders.

Derfor vil der være en naturlig rød tråd med teknologiske løsninger og bæredygtighed igennem et stopfyldt messecenter i Køln, hvor samtlige 11 haller er taget i brug. Det svarer til 284.000 kvadratmeter fuldt besat med alt inden for føde- og drikkevarer.

Kom med til Paraguay i Køln

Årets samarbejdspartner er Paraguay, og Anne Schumacher er begejstret over udsigten til at sætte fokus på det sydamerikanske kontinent:

– Vi er begejstrede over, at det lykkedes os at få Paraguay som årets partnerland. Det bliver første gang nogen sinde, at vi på Anuga for alvor kan sætte fokus på det sydamerikanske kontinent. Paraguay har været repræsenteret på messen flere gange. I 2017 var 20 virksomheder samlet under den statsejede eksportvirksomhed Rediex’ tag, og i år byder vi så velkommen til både Rediex-delegationen og yderligere en delegation under Camara Paraguaya de Carnes, som vil være at finde på Anuga Meat.

Anuga Meat er en af ti messer, i messen, som gør, at Anuga kan tilbyde specialiserede oplevelser og trendtemaer for alle relevante føde- og drikkevaremarkeder.

– Det er det, der er med til at gøre Anuga til den vigtigste købs- og netværksplatform for både nationale og internationale grossister, detailhandlere såvel for storkøbsforbrugere og foodservicebranchen, siger Anne Schumacher.

Smag på fremtiden

Nye produkter og industrielle trends præsenteres i ”Anuga Trend Zone”. I trendzonen vil et hold af eksperter fra Innova Market Insights og Euromonitor præsentere og belyse de nyeste tendenser inden for føde- og drikkevareindustrien. Det er et anbefalelsesværdigt show, og den store scene er et godt sted at søge information om markedets tendenser. De produkter, som en ekspertjury af journalister og markedsresearchers vurderer til at være de mest interessante og vigtige nyheder, vil blive præsenteret ved et særligt Anuga Taste Innovation Show, som kan findes på ”North Boulevard” foran hal 7. Her vil det også være muligt at finde en top-10 over de største innovationer.

Danske virksomheder på Anuga

Anuga-messen er populær for både danske gæster og udstillere. Flere virksomheder mødes under fælles fane på en af de fire danske fællesstande. Fællesstandene er primært af økologisk karakter, men Food from Denmark står bag en stor messestand, hvor der både er plads til økologi og konventionelle produkter. Flere danske udstillere vil være at finde på egne stande rundt om i de 11 haller. En oversigt over samtlige udstillere kan findes på http://www.anuga.com.

Danske fællesstande

  • Stor dansk fællesstand i hal 11.1, arrangeret af Food from Denmark i samarbejde med Danmarks Eksportråd. Her udstilles både økologiske og konventionelle varer.
  • Økologisk stand i hal 11.1 ved siden af den anden store danske fællesstand. Arrangeret af Food from Denmark i samarbejde med fonden for økologisk landbrug.
  • Bio aus Dänemark. Ren økologisk stand i økologihallen. Arrangeret i samarbejde med fonden for økologisk landbrug.
  • Landbrug og Fødevarer. Ren økologisk stand i økologihallen. Arrangeret i samarbejde med fonden for økologisk landbrug.

 

Anuga 2019 afholdes fra lørdag d. 5. oktober til onsdag d. 9. oktober i Køln Messecenter. Der er åbent alle dage fra kl. 10 til 19. Anuga er forbeholdt de professionelle inden for fødevare- og drikkevarebranchen.

 

Skrevet i: Detailhandel og en gros, Foodservice, Messer og konferencer, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Nemlig styrker øko-andelen trods pres i markedet

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed12. 02. 2026

Mens salget af økologiske varer generelt er faldet i den danske dagligvarebranche, går online-supermarkedet nemlig mod strømmen og øger sin økologiprocent fra 22,8 procent i 2024 til 23,8 procent i 2025. Dermed fastholder nemlig positionen som den dagligvareaktør i Danmark med den højeste andel af

Lavazza opruster med Coffee Trainer på det danske marked

Drikkevarer12. 02. 2026

Lavazza Danmark styrker nu sin position i et marked, hvor forventningerne til kaffe er stigende uanset om den nydes hjemme, på café, restaurant, hotel eller arbejdspladsen. For at imødekomme udviklingen har virksomheden taget et vigtigt strategisk skridt og oprettet stillingen som Coffee Trainer.

Emballageafgift: Administrationen koster langt mere end selve afgiften

AktueltEmballageFoodserviceFødevareproduktionPolitik og eksport12. 02. 2026

Små og mellemstore fødevarevirksomheder bruger seks til syv gange flere ressourcer på at administrere den nye emballageafgift end på selve afgiften. Det vidner om et klart behov for forenkling, lyder det fra FødevareDanmark. I december nedsatte miljøminister Magnus Heunicke et virksomhedsforum,

Kendte københavnske restauranter laver auktion til fordel for børn med livstruende sygdomme

AktueltFoodserviceMiljø og sundhed12. 02. 2026

Make-A-Wish Danmark er gået sammen med en række af Københavns mest populære restauranter om at lave en online velgørenhedsauktion, hvor danskerne kan byde på særlige auktionsgenstande. Blandt andet kan man byde på en privat koncert med artisten Aura Dione og beløbet går direkte til at opfylde

Danmark må afgive førstepladsen i økolog

Miljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed12. 02. 2026

Danmark har hidtidig indtaget førstepladsen som verdens bedste i økologisk forbrug siden årtusindeskiftet. Men nu må danskerne se sig slået af Schweiz. Der skal politisk opbakning til, hvis målet om flere økologiske arealer skal nås, mener Landbrug&Fødevarer. Gennem de seneste mange år har

Foodexpo baner vejen for iværksættere

Messer og konferencer10. 02. 2026

Med Iværksætterstien giver Foodexpo startups de bedste betingelser for at kickstarte deres vækstrejse. Her venter således både uvurderlig eksponering og stærke muligheder for networking med relevante folk fra branchen. Nordens største fødevaremesse finder sted i MCH Messecenter Herning 22.-24. marts

Islandsk succes flytter ind hos Strandgaarden

Drikkevarer10. 02. 2026

Strandgaarden har indgået en eksklusivaftale med det islandske drikkevarebrand Collab, som betyder, at Strandgaarden fremover overtager salg, markedsføring og distribution af Collab i Danmark. Aftalen sender endnu et Nordisk brand i kraftig vækst ind i Strandgaardens portefølje, og understøtter

Dansk startup omvandler den glemte halvdel af morgenkaffen til den næste milliard-dollars ingrediens

AktueltDrikkevarerFrugt og grøntFødevareproduktionMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserØkologi og bæredygtighed10. 02. 2026

Et nyt spinout fra Kost Studio og Kost Capital, der målretter fødevaretab på gårdniveau ved at stabilisere fordærvelige afgrøder og omdanne dem til funktionelle ingredienser. Hvert år går 15,3 pct. af al fødevareproduktion globalt tabt på gårdniveau, før den når forbrugere,

Brugerne hos Too Good To Go redder rekordmange fastelavnsboller i år

AktueltBrød og kagerØkologi og bæredygtighed10. 02. 2026

Over hele landet står folk i kø, bagerierne melder udsolgt, og Instagram flyder over med flødeskum, anmeldelser og billeder af landets mest hypede bagværk. Men midt i trenden sker der noget, som få opdager: Der bliver produceret så mange fastelavnsboller, at mange af dem ikke når at blive

Dagrofa sætter tal og ambitioner på bæredygtighed

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed10. 02. 2026

Dagrofa sætter nye mål for sit arbejde med bæredygtighed og bekræfter ambitionen om at drive en mere bæredygtig fødevarevirksomhed. Programmet ”Grobund for mere” fokuserer på en række samlende punkter for koncernen. Dagrofa er trådt ind i 2026 med blikket rettet mod målsætninger for sin indsats

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Invitation til kulinarisk masterclass: Desserter på 30 sekunder

  • DENIOS ApS

    Olien flød ud i vandet – men én ting inddæmmede den

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer vakuumløsninger til skalerbare brug af brint og kulstof

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

  • DENIOS ApS

    Hvad er forskellen på et brandsikkert skab og et batteriskab?

  • DENIOS ApS

    Skal dit truckværn være af stål eller plast?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions bliver officiel global leverandør af ITER-flanger

  • Ardo NV Denmark Office

    Fuldkorn som funktionel base i det professionelle køkken

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-butikkerne sænker priserne på spiritus

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nemlig styrker øko-andelen trods pres i markedet

    12.02.2026

  • Lavazza opruster med Coffee Trainer på det danske marked

    12.02.2026

  • Emballageafgift: Administrationen koster langt mere end selve afgiften

    12.02.2026

  • Kendte københavnske restauranter laver auktion til fordel for børn med livstruende sygdomme

    12.02.2026

  • Danmark må afgive førstepladsen i økolog

    12.02.2026

  • Foodexpo baner vejen for iværksættere

    10.02.2026

  • Islandsk succes flytter ind hos Strandgaarden

    10.02.2026

  • Dansk startup omvandler den glemte halvdel af morgenkaffen til den næste milliard-dollars ingrediens

    10.02.2026

  • Brugerne hos Too Good To Go redder rekordmange fastelavnsboller i år

    10.02.2026

  • Dagrofa sætter tal og ambitioner på bæredygtighed

    10.02.2026

  • Norrlyst Koncernen indgår strategisk partnerskab og køber 20 pct. af Vinimondo A/S

    05.02.2026

  • Drømme om økologisk eksporteventyr lever på BioFach

    05.02.2026

  • Bartenderne indtager scenen på Foodexpo

    05.02.2026

  • Til morgenbords med Food&Drinks

    05.02.2026

  • Grønt gennembrud: Aurion og Nordic Clarity gør det nemt at bruge bælgfrugter i de professionelle køkkener

    05.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik