• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Detailhandel og en grosFoodserviceMesser og konferencerTop11. 09. 2019 | Kasper Mundt-Nielsen

Smag fremtiden på Anuga

Detailhandel og en grosFoodserviceMesser og konferencerTop11. 09. 2019 By Kasper Mundt-Nielsen

Anuga i Køln fejrer sit 100-års jubilæum i dagene 5. oktober til 9. oktober ved at invitere mere end 165.000 gæster til at smage på fremtiden.

Anuga er blandt verdens største føde- og drikkevaremesser og kan i år fejre 100-års jubilæum. Til den begivenhed har de inviteret mere end 7.400 udstillere fra 100 forskellige lande og forventer i omegnen af 165.000 gæster til en fem dage lang fødevarefest fra d. 5. til d. 9. oktober i Køln. De mange gæster kan se frem til at gå på opdagelse blandt ti forskellige føde- og drikkevaremesser under et tag. Messen afholdes i et tæt samarbejde med BVLH (tysk købmandsforening), foreningen for den tyske fødevareindustri og det tyske hotel- og restaurantforbund. Vice president, Food and Food Technology hos Koelnmesse, Anne Schumacher, fortæller, at samarbejdet mellem de forskellige organisationer har resulteret i, at Anuga nu kan kalde sig for den førende globale føde- og drikkevaremesse:

– Anuga startede som en eksklusiv tysk fødevaremesse i 1919 med omkring 200 udstillere. I 1951 var mere end 1.200 udstillere fra 34 lande med til at etablere messen som en international forretningsplatform, og i dag ser vi frem til at byde mere end 7.400 udstillere og 165.000 gæster velkommen til den største industrielle sammenkomst – en sand succes for alle involverede parter.

Fødevarer i horisonten

I år vil der være et særligt fokus på fremtiden for ernæring og fødevarer, og hvad der skal til, hvis vi skal opfylde 2050-visionen, der forudsiger, at der i 2050 er hele 9,7 milliarder munde at mætte. Som en del af jubilæumsfesten kigger Anuga tilbage i tiden på tidligere ernæringstendenser, men der vil også være et Anuga Horizon 2050-tiltag, hvor man blandt andet ved paneldiskussioner vil diskutere, hvordan man ikke bare kan brødføde kloden frem til 2050, men også 100 år ind i fremtiden – og ikke blot i kvantitative mængder, men i lige så høj grad kvalitative. Fødevarer bliver i stigende grad et politisk emne. Fra at fødevarer blot var noget, der skulle fylde vores maver, skal fødevarer nu holde os sunde og hjælpe med at realisere livsstilsønsker. I stigende grad ønsker vi også, at produktionen, forarbejdningen, transporten og sågar markedsføringen skal være socialt ansvarlig og klimavenlig. Derfor vil man på Anuga Horizon 2050 blandt andet kunne opleve flere virksomheder tale om, hvordan man kan reducere sukker, salt og fedt i convenience-food, som vurderes at have en negativ påvirkning på befolkningssundheden. Men også dyrevelfærd og reducering af madspild står højt på listen over emner med stor betydning for både forbrugere og producenter.

Food from Denmark står bag to store danske fællesstande på dette års udgave af Anuga. (Foto: Food from Denmark)

Marked i konstant bevægelse

Det er ikke bare på ernæring, at markedet flytter sig. Vi ændrer konstant på måden, hvorpå vi spiser, laver mad og køber ind. CEO hos trendforskningsvirksomheden The Future Laboratory, Christopher Sanders, forklarer:

– Teknologien er drivkraften bag udviklingen i, hvordan forbrugeren spiser, laver mad og køber ind. Det er blevet mere fragmenteret at handle ind. På grund af den større e-handel har vi skiftet de store indkøbsture ud med små spontane indkøbsture, der skal supplere de større indkøb, som flere nu foretager online.

Han forklarer også, at der er flere og flere, der køber madvarer online enten ved pc eller på mobiltelefon. Men procentvis er det stadig en lille del af det samlede marked. Vi vil kigge forhandleren af råvarerne i øjnene eller kokken, der har lavet maden til os.

– Den uddannede og informerede forbruger fylder mere og mere i billedet. Vi vil ikke nødvendigvis have mad med geografisk beskyttet oprindelsesmærkater, men vi vil vide, hvor maden kommer fra, hvordan den produceres, den skal være bæredygtig, dyrene skal være behandlet ordentligt. Kort sagt, vi vil vide, hvad maden indeholder, forklarer Christopher Sanders.

Derfor vil der være en naturlig rød tråd med teknologiske løsninger og bæredygtighed igennem et stopfyldt messecenter i Køln, hvor samtlige 11 haller er taget i brug. Det svarer til 284.000 kvadratmeter fuldt besat med alt inden for føde- og drikkevarer.

Kom med til Paraguay i Køln

Årets samarbejdspartner er Paraguay, og Anne Schumacher er begejstret over udsigten til at sætte fokus på det sydamerikanske kontinent:

– Vi er begejstrede over, at det lykkedes os at få Paraguay som årets partnerland. Det bliver første gang nogen sinde, at vi på Anuga for alvor kan sætte fokus på det sydamerikanske kontinent. Paraguay har været repræsenteret på messen flere gange. I 2017 var 20 virksomheder samlet under den statsejede eksportvirksomhed Rediex’ tag, og i år byder vi så velkommen til både Rediex-delegationen og yderligere en delegation under Camara Paraguaya de Carnes, som vil være at finde på Anuga Meat.

Anuga Meat er en af ti messer, i messen, som gør, at Anuga kan tilbyde specialiserede oplevelser og trendtemaer for alle relevante føde- og drikkevaremarkeder.

– Det er det, der er med til at gøre Anuga til den vigtigste købs- og netværksplatform for både nationale og internationale grossister, detailhandlere såvel for storkøbsforbrugere og foodservicebranchen, siger Anne Schumacher.

Smag på fremtiden

Nye produkter og industrielle trends præsenteres i ”Anuga Trend Zone”. I trendzonen vil et hold af eksperter fra Innova Market Insights og Euromonitor præsentere og belyse de nyeste tendenser inden for føde- og drikkevareindustrien. Det er et anbefalelsesværdigt show, og den store scene er et godt sted at søge information om markedets tendenser. De produkter, som en ekspertjury af journalister og markedsresearchers vurderer til at være de mest interessante og vigtige nyheder, vil blive præsenteret ved et særligt Anuga Taste Innovation Show, som kan findes på ”North Boulevard” foran hal 7. Her vil det også være muligt at finde en top-10 over de største innovationer.

Danske virksomheder på Anuga

Anuga-messen er populær for både danske gæster og udstillere. Flere virksomheder mødes under fælles fane på en af de fire danske fællesstande. Fællesstandene er primært af økologisk karakter, men Food from Denmark står bag en stor messestand, hvor der både er plads til økologi og konventionelle produkter. Flere danske udstillere vil være at finde på egne stande rundt om i de 11 haller. En oversigt over samtlige udstillere kan findes på http://www.anuga.com.

Danske fællesstande

  • Stor dansk fællesstand i hal 11.1, arrangeret af Food from Denmark i samarbejde med Danmarks Eksportråd. Her udstilles både økologiske og konventionelle varer.
  • Økologisk stand i hal 11.1 ved siden af den anden store danske fællesstand. Arrangeret af Food from Denmark i samarbejde med fonden for økologisk landbrug.
  • Bio aus Dänemark. Ren økologisk stand i økologihallen. Arrangeret i samarbejde med fonden for økologisk landbrug.
  • Landbrug og Fødevarer. Ren økologisk stand i økologihallen. Arrangeret i samarbejde med fonden for økologisk landbrug.

 

Anuga 2019 afholdes fra lørdag d. 5. oktober til onsdag d. 9. oktober i Køln Messecenter. Der er åbent alle dage fra kl. 10 til 19. Anuga er forbeholdt de professionelle inden for fødevare- og drikkevarebranchen.

 

Skrevet i: Detailhandel og en gros, Foodservice, Messer og konferencer, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Modernisering af mejeriprocesser kan reducere udledninger med op til 49 procent

MejeriMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed23. 04. 2026

En ny analyse fra Tetra Pak viser, at mejeriproducenter kan opnå betydelige klima- og effektivitetsgevinster ved at opgradere eksisterende produktionslinjer – uden at skulle investere i helt nye anlæg. Studiet, Dairy Processing Impact Assessment, uafhængigt gennemgået af Carbon Trust, viser at

25 år med marcipan, mennesker og meninger

Konfekture23. 04. 2026

Den 8. maj markerer Odense Marcipans direktør, Niels Søgaard, sit 25-års jubilæum. En markant leder, der gennem et kvart århundrede har sat retningen for virksomheden. For Niels Søgaard har det altid været let at være stolt af Odense Marcipan, som i hans tid på posten er vokset med tre

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed23. 04. 2026

Når supermarkeder vælger den rigtige strategi for overskudsmad, kan de både reducere madspild og forbedre bundlinjen. En analyse fra Københavns Universitet peger på, at det oftest er mere rentabelt at donere madvarer bort frem for at smide dem ud. I mange tilfælde er det direkte en økonomisk

Finalisterne er fundet til DM i alkoholfri øl

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed23. 04. 2026

Når Danmarks bedste alkoholfri øl skal kåres for tredje år i træk i Tivoli den 23. maj, er det med otte bryggerier fra det meste af landet blandt finalisterne. Forleden blindsmagte et panel af professionelle øldommere de i alt 40 indsendte øl, hvorfra de udvalgte de otte finalister, der skal dyste

Mere økologi til de professionelle køkkener: Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros forener kræfterne

Detailhandel og en grosFoodserviceMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed23. 04. 2026

Aarstiderne Engros flytter til juni ind hos Dagrofa Foodservice. Fordelene for kunderne er, at Aarstiderne Engros fastholder den nære relation til de økologiske producenter, mens Dagrofa Foodservice byder ind med et effektivt logistisk setup og en nyudviklet webshop. Partnerskabet skal sikre, at

Ny undersøgelse: Hver tredje dansker får dårlig samvittighed, når aftensmaden ender som take away

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed21. 04. 2026

Danskerne vil gerne spise sundt og hjemmelavet, men i praksis er det ikke altid det, der sker. En ny undersøgelse fra HelloFresh viser, at hver tredje dansker ofte vælger take away eller færdigretter på trods af, de hellere vil have hjemmelavet aftensmad.  Vi kender det nok alle sammen.

Dansk kaffekomet runder 50 mio. kr. efter fusion og varsler nye opkøb

AktueltDrikkevarer21. 04. 2026

Københavnske ØNSK har efter opkøbet af Damn Good Coffee Company øget omsætningen med over 45 pct. i et år præget af tunge investeringer. Det succesfulde opkøb har givet ledelsen mod på flere opkøb.  Efter et år præget af markant vækst og strategisk konsolidering kan kaffevirksomheden ØNSK

Gårdmejerier imponerer til årets Gourmetprisen

AktueltMejeri21. 04. 2026

Gårdmejerierne Søtofte og Tothaven vandt hver sin kategori ved Mejeriforeningens Gourmetprisen 2026. Søtofte med en cremefraiche 42 pct. og Tothaven med en gedemælksispind med cajeta og kaffe. Øvrige vindere i den årlige dyst på originalitet og gastronomisk kvalitet blev: Gammeldags kærnet smør fra

Scandic omlægger til frilandsgris med tre dyrevelfærdshjerter på alle danske hoteller

FoodserviceKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed21. 04. 2026

Scandic sætter øget fokus på dyrevelfærd og omlægger til frilandsgris med tre dyrevelfærdshjerter på alle danske hoteller. Ved årets slutning vil alt gris, der serveres på kædens 27 hoteller i Danmark være frilandsgris med det statslige trehjertede dyrevelfærdsmærke – en væsentlig øgning fra de

Danske kokkeelever vinder nordisk guld

FoodserviceMesser og konferencer21. 04. 2026

Danmark kan kalde sig Nordens bedste, når det gælder kokkeelever. Ved de nordiske mesterskaber for elever sikrede de danske deltagere sig guld i kokkedisciplinen og sølv blandt tjenereleverne Danmark satte et markant aftryk ved årets Nordiske Mesterskaber for Kokke- og Tjenerelever, der blev

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Modernisering af mejeriprocesser kan reducere udledninger med op til 49 procent

    23.04.2026

  • 25 år med marcipan, mennesker og meninger

    23.04.2026

  • Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

    23.04.2026

  • Finalisterne er fundet til DM i alkoholfri øl

    23.04.2026

  • Mere økologi til de professionelle køkkener: Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros forener kræfterne

    23.04.2026

  • Ny undersøgelse: Hver tredje dansker får dårlig samvittighed, når aftensmaden ender som take away

    21.04.2026

  • Dansk kaffekomet runder 50 mio. kr. efter fusion og varsler nye opkøb

    21.04.2026

  • Gårdmejerier imponerer til årets Gourmetprisen

    21.04.2026

  • Scandic omlægger til frilandsgris med tre dyrevelfærdshjerter på alle danske hoteller

    21.04.2026

  • Danske kokkeelever vinder nordisk guld

    21.04.2026

  • Danskerne blandt dem, der spiser mest laks i EU – og stiller større krav til oprindelse og kvalitet

    16.04.2026

  • Dagrofa træder ind i Bælgfrugtspartnerskabet

    16.04.2026

  • Farvel til 1,5 millioner stykker affald: Københavnske skoler får genbrugelige madbokse

    16.04.2026

  • Dessert på menuen i nyt Food&Drink

    16.04.2026

  • 140 jobs skal flyttes: Danish Crown planlægger at flytte fødevareproduktionen fra Aalborg, Østerbro

    16.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik