• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræTop17. 08. 2023 | Mikkel Bækgaard

Slagterkniven skarpslibes: Danish Crown skal effektivisere og spare for 1,5 mia. kroner

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræTop17. 08. 2023 By Mikkel Bækgaard

Danish Crowns andelsejere har bekræftet, at de vil levere cirka 11 millioner grise det kommende år. Med udgangspunkt i det tal skal forretningen nu skarpslibes, og konkurrencekraften genskabes. Det skal ske ved at effektivisere, så indtjeningen øges.

Group CEO Jais Valeur
Jais Valeur er Group CEO i Danish Crown, der nu skal effektivisere og spare

Danish Crowns konkurrencekraft har siden foråret 2022 været under stigende pres. Afregningen for grise i Danmark ligger lige nu langt efter det øvrige Europa. Så selvom den øjeblikkelige notering for grise er tæt på rekordhøj, så ligger Danish Crowns afregning alt for langt efter både det europæiske gennemsnit og afregningen i Tyskland.

Derfor har det ikke været tilstrækkeligt attraktivt for danske landmænd at fede grise op til slagtning i Danmark, så hen over sommeren har ledelsen arbejdet målrettet på en plan for forenkling og fornyelse af Danish Crowns kerneforretning. Den er klar nu. Forretningen skal effektiviseres, så indtjeningen løftes med minimum 1,5 mia. kr. inden for to år – og helst hurtigere. Samtidig skal salgsindsatsen segmenteres og i højere grad fokuseres på de kunder, der enten prioriterer dansk grisekød og produkter fra Danish Crown eller ønsker en samarbejdspartner, der arbejder målrettet med bæredygtighed.

“Jeg vil gerne rose vores ejere for at bakke op om den danske værdikæde fra jord til bord, for det gør det muligt at styre produktionen langt mere stramt og samtidig gennemføre en tvingende nødvendig forenkling og fornyelse af vores forretningsmodel. Trods modvind det seneste år er vi faktisk lykkedes med at fastholde vores markedsandele på produkter til detailhandlen og foodservice. Nu skal vi vinde volumen, og ad den vej flytte hele vores forretning over tid,” siger Group CEO Jais Valeur.

Højteknologi og besparelser på administration

Planen har fået navnet Horizon og målet er at flytte Danish Crown fra slagteri med stordrift som omdrejningspunkt til at være en moderne fødevarevirksomhed. Hovedtrækkene i planen er:
Administrationen og supportfunktionerne skal effektiviseres, så omkostningerne på årsbasis reduceres med minimum 250 mio. kroner.

En forbedret udnyttelse af kapaciteten på slagterier og fabrikker samt et mere strømlinet og højteknologisk setup skal nedbringe produktionsomkostningerne med mindst 500 mio. kroner.
Salgsindsatsen skal fokuseres på kernekunder inden for retail, foodservice og industri, så der opbygges partnerskaber med kunder, der stiller krav til datadrevet sporbarhed og bæredygtighed, så indtjeningen øges med 500 mio. kroner.

Rentabiliteten i de tyske slagteriaktiviteter og på vores forædlingsfabrik i Kina skal sammen med færdiggørelsen af investeringen i den nye baconfabrik i Storbritannien bidrage med 250 mio. kroner.
Der er identificeret yderligere muligheder for besparelser på indkøb og potentiale for øget indtjening i koncernens datterselskaber, som potentielt kan bidrage med op til 500 mio. kroner.

Kerneforretning er udfordret

Effektiviseringsplanen kommer på et tidspunkt, hvor størstedelen af Danish Crown-koncernen faktisk har udviklet sig positivt gennem en årrække, men kerneforretningen, der er organiseret i det, der hedder BU Danish Crown, og som står for slagtningen af grise i Danmark og Tyskland samt forædlingen af først og fremmest grisekød, er udfordret.

Presset på den del af forretningen er først og fremmest udløst af et usædvanligt langvarigt og dybt dyk i eksporten til nøglemarkeder som Kina, Japan, USA, Australien og Sydkorea. Tidligere har Danish Crown altid været i stand til at finde alternative salgskanaler uden for Europa, hvis et eller flere af de attraktive eksportmarkeder svigtede i en periode. Men når priserne på frossent grisekød på verdensmarkedet ligger markant under priserne på fersk grisekød i Europa, så kan Danish Crown ikke opretholde konkurrencekraften, fordi omkostningerne på grund af det høje danske lønniveau til at slagte, opskære og udbene grise i Danmark er over 1 krone højere pr. kilo end i lande som Tyskland, Polen og Spanien.

Danish Crown skal derfor sælge mere i et i forvejen konkurrencepræget europæisk marked med bred præference for lokale produkter. Løsningen er at redefinere forretningsmodellen og fokusere alle kræfter på at producere og sælge produkter, der kan sælges til en tilstrækkelig høj pris til at kompensere for de højere produktionsomkostninger i Danmark, ellers vil dansk grisekød altid blot være andet valg i forhold til lokale produkter med en lavere salgspris og vores højere produktionsomkostninger.

Skylder at skære helt ind til benet

“Vi kan ikke løse vores udfordringer med besparelser og effektiviseringer alene, da det her også er et spørgsmål om forretningsmodel, men vi skylder vores andelsejere at skære helt ind til benet i den nuværende situation. Det vil i første omgang bidrage til at lukke en del af gabet til de andre europæiske lande. Samtidig er det et faktum, at effektivitet og maksimal udnyttelse af produktionsanlæggene er vejen til at tjene penge i fødevarebranchen. Det er ikke nyt for os, men efter vi samlede vores griseslagterier og forædlingsaktiviteter i én forretningsenhed for to år siden, har vi ikke været skarpe nok, så det retter vi op på nu,” siger Jais Valeur.

Som en konsekvens af effektiviseringsplanen sker der med øjeblikkelig virkning en række markante ændringer i ledelsen og organiseringen af BU Danish Crown.

“Vi har en række talenter, som allerede kender vores virksomhed i detaljen. Nu får de – flankeret af en række bundrutinerede kolleger – mere ansvar, og jeg er ikke i tvivl om, at det hold kommer til at skrive sig ind i Danish Crowns historie, som dem, der flyttede Danish Crown fra at være et slagteri til at være en værdiskabende, moderne fødevarevirksomhed for både kunder og forbrugere,” slutter Jais Valeur.

Skrevet i: Fødevareproduktion, Kød, fisk og fjerkræ, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Ny Scope 3-model giver restauranter og erhvervskunder adgang til estimerede CO₂e-data på tusindvis af produkter

DrikkevarerFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 06. 2026

Restauranter, hoteller og erhvervskunder kan nu se det estimerede klimaaftryk på mere end 5.000 vine, spiritus, øl og vand. Kjær & Sommerfeldt lancerer en Scope 3-model, der gør CO₂e-data tilgængelige direkte i virksomhedens sortiment på et langt mere detaljeret grundlag end tidligere. Modellen

Danske partnerskaber øger økologiudvalget

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 06. 2026

Fagfolk fra svenske detailbutikker får inspiration til en partnerskabsmodel, som har været med til at gøre Danmarks marked for økologi tre gange større end i Sverige. Ifølge Økologisk Landsforening er modellen en vigtig inspirationsvej for andre økologimarkeder i Europa. Ti forskellige typer af

Børn og unge har ikke tid nok til at spise frokost

AktueltBrød og kagerForskning og uddannelseMiljø og sundhed16. 06. 2026

Mange børn og unge har så kort tid til at spise frokost, at det kan gå ud over både måltidet og de sunde valg. Fuldkorn og rugbrød er under pres blandt unge danskere. Ændrede måltidsvaner udfordrer både måltidets rolle og traditionelle fødevarer som rugbrød. Samtidig mangler mange børn og unge

Bryggeri- og mejeribranchen samles om øl- og osteparringer på FoodTech

DrikkevarerMejeriMesser og konferencer16. 06. 2026

Med konceptet World of Beer samler FoodTech bryggerier, teknologileverandører, eksperter og andre aktører fra fødevareindustrien. De besøgende blandt andet se frem til at blive klogere på, hvordan de rette sammensætninger kan løfte både øl og oste til nye niveauer. FoodTech finder sted i MCH

’Verdens bedste kok’ Rasmus Munk udnævnt til den første nordiske ambassadør for FN’s Fødevareprogram

FoodserviceFødevareproduktionPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed16. 06. 2026

FN’s Fødevareprogram (World Food Programme/WFP) har udnævnt kokken Rasmus Munk til organisationens nyeste ‘Goodwill Ambassador’. Munk, der står bag restaurant Alchemist og innovationscenteret Spora i København, bliver samtidig WFP’s første nordiske ambassadør. Som den kreative og kulinariske

Dansk Akvakultur Producentorganisation åbner ny medlemskategori for tangproducenter

Fødevareproduktion11. 06. 2026

Ny medlemskategori skal give tangproducenter større adgang til DAPO og styrke organisationens repræsentation af et akvakulturerhverv i udvikling. Dansk Akvakultur Producentorganisation (DAPO) udvider nu organisationens medlemsstruktur med en ny medlemskategori målrettet tangproducenter. Den nye

Nyt dansk romfirma lancerer rom modnet på dansk eg

AktueltDrikkevarer11. 06. 2026

RosenHill Spirits i Stenløse lancerer en serie rom, udviklet med afsæt i traditionel caribisk rom og modning på dansk eg. Efter mere end ti års arbejde med at undersøge, hvordan hvid rom udvikler sig ved modning på dansk eg, lancerer RosenHill Spirits nu sine første produkter. Når caribisk

Tetra Pak reducerer klimaaftryk i værdikæden med 34 procent

Emballage11. 06. 2026

Tetra Pak har reduceret sine drivhusgasudledninger på tværs af værdikæden med 34 procent siden 2019 og er dermed godt på vej mod selskabets klimamål for 2030. Det fremgår af emballage- og fødevareteknologivirksomhedens nye bæredygtighedsrapport for 2025. Ifølge rapporten har virksomheden i

Restaurant Flammen når historisk milepæl og åbner restaurant nummer 20 i Danmark

AktueltFoodservice11. 06. 2026

Familievirksomheden Restaurant Flammen markerer en historisk milepæl, når kædens restaurant nummer 20 i Danmark åbner den 18. juni. En rejse, der er blevet mulig takket være millioner af gæster, 1.000 medarbejdere og en stærk tro på at skabe gode gæsteoplevelser. Da familien Rosenfeldt Sunddal

Noma genåbner som restaurant – ny ledelse tager over efter turbulent forår

FoodserviceTop11. 06. 2026

Noma genåbner den 5. august, selvom planen ellers har været, at restauranten skulle bevæge sig væk fra den klassiske restaurantdrift og i højere grad fokusere på forskning, produktudvikling og internationale pop-up-projekter. Det oplyser Noma i en meddelelse onsdag. Genåbningen markerer

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Vind et fodboldbord til din arbejdsplads

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Skal du til spildevandsfestival på KærligHeden?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny Scope 3-model giver restauranter og erhvervskunder adgang til estimerede CO₂e-data på tusindvis af produkter

    16.06.2026

  • Danske partnerskaber øger økologiudvalget

    16.06.2026

  • Børn og unge har ikke tid nok til at spise frokost

    16.06.2026

  • Bryggeri- og mejeribranchen samles om øl- og osteparringer på FoodTech

    16.06.2026

  • ’Verdens bedste kok’ Rasmus Munk udnævnt til den første nordiske ambassadør for FN’s Fødevareprogram

    16.06.2026

  • Dansk Akvakultur Producentorganisation åbner ny medlemskategori for tangproducenter

    11.06.2026

  • Nyt dansk romfirma lancerer rom modnet på dansk eg

    11.06.2026

  • Tetra Pak reducerer klimaaftryk i værdikæden med 34 procent

    11.06.2026

  • Restaurant Flammen når historisk milepæl og åbner restaurant nummer 20 i Danmark

    11.06.2026

  • Noma genåbner som restaurant – ny ledelse tager over efter turbulent forår

    11.06.2026

  • Bred folkelig opbakning i kampen mod madspild: Danskerne elsker “grimme” grøntsager og frugt

    09.06.2026

  • Mutti stormer frem med 33 procent vækst i salget

    09.06.2026

  • Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

    09.06.2026

  • Topforsker bag verdens største studier om plantebaseret kost gæster Danmark

    09.06.2026

  • Mellem havvindmøllerne vokser en ny fødevareindustri frem

    09.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik