• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Forskning og uddannelseMiljø og sundhedTop05. 10. 2020 | Kasper Mundt-Nielsen

Skidtfisk, bløddyr og alger: Sådan kan fremtidens kost se ud

Forskning og uddannelseMiljø og sundhedTop05. 10. 2020 By Kasper Mundt-Nielsen

Vi skal tænke nyt, hvis vi vil spise mere bæredygtigt og redde klimaet. En af mulighederne er at søge efter alternativ fødekilder i havet. Helt nede på bunden, hvor alger, sprutter og skidtfisk lever, lyder det fra KU-forskere bag et nyt studie.

Et af de bløddyr, vi kan komme til at spise i fremtiden. (Getty Images).

I en tid, hvor produktionen af fødevarer er en af de største klimasyndere, er det helt essentielt, at vi leder efter nye fødekilder, der kan nære os og samtidig ikke belaste jordkloden for meget.

Flere vælger at blive vegetarer eller endnu mere radikalt, veganere. Dog er der et stort flertal, der har svært ved helt at lægge kødet på hylden i klimaets navn, lyder det fra Ole G. Mouritsen, professor på Institut for Fødevarevidenskab på Københavns Universitet.

– Mange mangler simpelthen den der umamismag, der eksempelvis er i kød. Derfor er det måske mere realistisk at tænke i at blive fleksitar, hvor man får animalske produkter som kød, æg og mælk i små mængder ved siden af grøntsagerne. Man må dog godt begynde at tænke i nyt i forhold til den gode gamle røde oksebøf- der findes nemlig mange alternativer, siger han. I et nyt metastudie samler han og kollegaen fra samme institut, ph.d.-studerende Charlotte Vinther, op på tidens trends indenfor fødevarer. De præsenterer alternative kilder til protein og sunde fedtsyrer, og giver deres bud på, hvordan fremtidens bæredygtige kost kan se ud.

Vi skal spise tobis, kutling og brisling

Forskerne anbefaler blandt andet, at vi kigger i havet efter nye fremtidens fødevarer. Nærmere bestemt skal vi ned til bunden, hvor skidtfiskene lever. De udleder nemlig meget mindre CO2, end oksekød, svinekød og kylling.

– De klimavenlige skidtfisk, der lige nu bliver brugt til svinefoder eller til at lave fiskeolie, er fisk, der lever nær havets bund. For eksempel fiskearten tobis, der graver sig ned i sandbunden og lægger æg, brislinger, der er i familie med silden og er udbredt i danske farvande eller sortmundet kutling, der også er en lille velsmagende, men overset fisk, forklarer Ole G. Mouritsen.

En sortmundet kutling, der lever nær havbunden. (Getty Images).

Brislinger alene kan faktisk bruges til at dække 20 procent af vores proteinbehov i Danmark, og på den måde undgår vi at drive rovdrift på de mere kendte fiskearter som torsk, rødspætter og laks, uddyber professoren.

Alger, sprutter og tang på tallerkenen

Tang og alger er også en overset og ekstrem klimavenlig kilde til føde. Men kun 500 af 10.000 arter er udnyttet og anerkendt som fødevarer – og det på trods af, at tang er fyldt med gode næringsstoffer og vitaminer.

På samme måde er blæksprutter kun udnyttet i lille grad, hvor 30 ud af cirka 800 arter bliver anvendt i mad på globalt plan.

– Det handler blandt andet om vores kultur og tradition. Det tager tid at ændre madvaner. Vi har spist og tilberedt kød i over en million år. Så selvom tang, blæksprutter og bløddyr indeholder vigtige fedtsyrer og vitaminer og kan smage fantastisk, er vi stadig tilbageholdne med at inkludere de her arter i vores mad, siger Ole G. Mouritsen.

Ny teknologi kan give grøntsager kødets umamismag

En mulig forklaring på, at vi har svært ved at ændre vores kost til at være mere grøn er, at vi har medfødte præferencer for det søde og mad med umamismag, forklarer professoren videre.

– Det, der smager sødt, giver signal om kalorier og overlevelse til hjernen, og umamismag signalerer, at vi spiser noget, der er godt for vores muskler. Men mange af havets dyr, tang og grøntsager har potentiale for at smage skønt, og det er noget, vi kan fremme med teknologier.

Eksempelvis kan man fermentere eller tilsætte enzymer til grøntsager, der får sødmen og umamismagen frem, fortæller Ole G. Mouritsen.

– Flere asiatiske forretninger har noget, der hedder ‘shio-koji’. Det er en saltholdig opløsning af døde mikroskopiske svampe med aktive enzymer. Hvis du putter dem ned til udskåren broccoli og sætter den i køleskabet, vil du efter få timer kunne smage mere sødme og mere umami i grøntsagsstykkerne, siger han og afslutter:

– Det er vigtigt, at vi bliver ved med at formidle de her nye muligheder for at spise bæredygtigt, så vi langsomt kan ændre vores vaner og traditioner. Det håber vi, at det her studie kan være med til.

Skrevet i: Forskning og uddannelse, Miljø og sundhed, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Sial Paris 2026 – fødevarebranchens globale mødested

Messer og konferencer05. 05. 2026

SIAL Paris vender tilbage til Paris Nord Villepinte med det mest ambitiøse program i messens historie fra den 17. til 18. oktober i år. Arrangementet vil overgå rekordåret 2024 og cementere SIAL’s position som verdens førende mødested for fødevareindustrien. Paris bliver dermed det centrale

Nye produkter og vækst i friskpres løfter Eckes-Granini Danmarks resultat i svært år

Drikkevarer05. 05. 2026

Eckes-Granini Danmark (tidl. Rynkeby Foods) kommer ud af 2025 med en mindre fremgang i resultatet før skat på trods af, at kerneforretningen har været under voldsomt pres. Med forventningen om, at de seneste års appelsinkrise nu har toppet, kigger juicevirksomheden samtidig ind i et bedre resultat i

FødevareDanmark-direktør: “Danskerne er ved at miste forbindelsen til deres egen mad”

AktueltFødevareproduktionLandbrug05. 05. 2026

Den voldsomme kritik af landbruget i valgkampen, andelen af ultraforarbejdede fødevarer i supermarkederne og færre unge i fødevarefagene er alt sammen symptomer på den samme udvikling, lyder det nu fra FødevareDanmark. Det handler ikke om pladderromantik eller Morten Korch-nostalgi, når Leif

Dansk Cater A/S vinder Den dybe Tallerken 2026

AktueltDetailhandel og en grosFoodservice05. 05. 2026

Dansk Fødevare Forums kvalitets- og innovationspris ’Den Dybe Tallerken’ går i år til Dansk Cater A/S. De vinder prisen foran et felt af mange andre dygtige aktører og fødevarevirksomheder og hædres særligt for deres engagement i forhold til at støtte lokale initiativer, gode råvarer og

Isproducenten Hansens skifter ud i toppen og sætter fart på strategien

KonfektureTop05. 05. 2026

Den erfarne brancheprofil Annemette V. Thomsen tiltræder som CEO i Hansens og skal bruge sin erfaring til at realisere isproducentens strategi. Den økologiske isproducent Hansens får ny direktør og ansætter for første gang en CEO, der ikke er en del af Hansen-familien. Den erfarne brancheprofil

Danskernes fødevarekrav stiger: Oscar gør lokale varer til strategisk parameter

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræRåvarer og ingredienser30. 04. 2026

Forsyningskriser og voksende fokus på råvarekvalitet og transparens presser fødevareindustrien til at gentænke værdikæden. Nordiske råvarer er, for Oscar, som producerer bouilloner og saucer, blevet et strategisk greb til at styrke bæredygtighed og kvalitet samt til at møde danskernes stigende

Dansk alkoholfri cocktail vinder guld ved World Alcohol-Free Awards

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed30. 04. 2026

Danskproduceret alkoholfri cocktail har opnået international anerkendelse ved at vinde guld ved de prestigefyldte World Alcohol-Free Awards. Prisen cementerer produktets høje kvalitet og innovative tilgang – samtidig med at det er økologisk og produceret i Danmark. Guldmedaljen understreger

Dyrlægeforening: Kontrollen med dyrevelfærd skal styrkes – der mangler klare regler og flere sanktionsmuligheder

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed30. 04. 2026

Rigsrevisionens kritik af kontrollen med dyrevelfærd i griseproduktionen er alvorlig, men desværre ikke overraskende og bekræfter et problem, mener Den Danske Dyrlægeforening. Det har de længe påpeget: Rammerne for kontrollen er ikke gode nok. Rigsrevisorerne kritiserer skarpt kontrollen med

Otte af landets bedste frokostkøkkener kæmper om titlen som Danmarksmester

Foodservice30. 04. 2026

Onsdag den 6. maj 2026 går DM i Frokostordning 2026 i luften i DGI Byen i København. Otte finalister er udvalgt af danskerne, og et ekspertpanel skal kåre vinderen foran branchen, gæster og presse. Den danske frokostbranche samles onsdag den 6. maj 2026, når DM i Frokostordning 2026 afholdes i

Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark

DrikkevarerTop30. 04. 2026

Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark for at signalere virksomhedens styrkeposition som en del af Europas stærkeste juice- og drikkevarefamilie. Brands, medarbejdere og daglige aktiviteter fortsætter uændret i Ringe. Den fynske producent af juice og frugtbaserede drikke, Rynkeby

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Sial Paris 2026 – fødevarebranchens globale mødested

    05.05.2026

  • Nye produkter og vækst i friskpres løfter Eckes-Granini Danmarks resultat i svært år

    05.05.2026

  • FødevareDanmark-direktør: “Danskerne er ved at miste forbindelsen til deres egen mad”

    05.05.2026

  • Dansk Cater A/S vinder Den dybe Tallerken 2026

    05.05.2026

  • Isproducenten Hansens skifter ud i toppen og sætter fart på strategien

    05.05.2026

  • Danskernes fødevarekrav stiger: Oscar gør lokale varer til strategisk parameter

    30.04.2026

  • Dansk alkoholfri cocktail vinder guld ved World Alcohol-Free Awards

    30.04.2026

  • Dyrlægeforening: Kontrollen med dyrevelfærd skal styrkes – der mangler klare regler og flere sanktionsmuligheder

    30.04.2026

  • Otte af landets bedste frokostkøkkener kæmper om titlen som Danmarksmester

    30.04.2026

  • Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark

    30.04.2026

  • Verdensbanken: Akvakultur har det laveste klimaaftryk blandt animalske proteiner

    28.04.2026

  • Britisk podcast zoomer ind på danske planterige succeser

    28.04.2026

  • Fra brand til fans: Stryhn’s lader de største fans definere etiketten

    28.04.2026

  • Her er de nominerede kantiner der skal dyste om Kantineprisen 2026

    28.04.2026

  • Organisation om manglende svinekontrol: Det er skandaløst

    28.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik