• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

AktueltMesser og konferencer15. 09. 2022 | Kasper Mundt-Nielsen

SIAL: En verden i forandring

AktueltMesser og konferencer15. 09. 2022 By Kasper Mundt-Nielsen

Fødevaremessen SIAL i Paris, der kalder sig selv for verdens største supermarked og restaurant, er en mulighed for branchefolk fra hele verden, til at komme helt tæt på tidens trends og tendenser. Med 7.200 udstillere vil der være noget for enhver smag. Messen finder sted den 15.-19. oktober.

SIAL giver et vigtigt indblik i fremtidens fødevarer. Foto: SIAL

SIAL er et verdensomspændende netværk af ni store fødevaremesser med en bredt appeal samt fire specialiserede events, og tilsammen tiltrækker de 13 events op mod 700.000 deltagere fra 200 lande. SIAL-messerne, og i særdeleshed den i Paris kalder sig for verdens største supermarked og restaurant, og her er det muligt at opleve alt, hvad der rører sig i fødevarebranchen, hvad enten man arbejder i detail, engros eller i køkkenet.

Messen i Paris afholdes fra lørdag den 15. oktober til onsdag den 19. oktober, og her kan de op mod 310.000 besøgende opleve produkter og løsninger fra 7.200 udstillere fra 120 forskellige lande. Også branchefolk fra de nordiske lande ynder at tage turen til Paris under messen, og ligeledes udstillere, som i år kommer til at tælle mere end 50 – heriblandt er cirka halvdelen nye på messen, som dækker 250.000 kvadratmeter, og bliver spækket til renden med tidens trends og tendenser.

#Ownthechange

SIAL vender tilbage efter et par coronarelaterede aflysninger, og er klar til at takle de ændringer, fødevarebranchen har været udsat for under pandemien. Temaet i år har titlen #Ownthechange, og messen ligger både op til, at tidens ressource- og forsyningskædeudfordringer bliver italesat, samt at tidens forbrugertendenser bliver til at smage på.

– Hele verden mødes i Paris og med #Ownthechange vil vi have en række sessioner, som sætter fokus på, hvordan verden forandrer sig og de udfordringer, vi møder. Samtidig vil vi sikre os, at de besøgende kan opleve alle de nye og innovative produkter. Paris er stedet at dele sine ideer, fortæller Audrey Ashworth, direktør for SIAL.

Pleasure

Audrey Ashworth fortæller, at en af de vigtigste trends på forbrugersiden er det at gøre måltidet, både små og store, til en fornøjelse. En tendens, der bygger på en række tendenser. For at opnå den største tilfredsstillelse, skal fødevaresikkerhed og etik i produktionen være i orden, samtidig med at måltidet, om det er de små lækkerier eller aftensmaden, også gerne skal være convenient. For at opnå dette, skal produkterne gerne enten være lokale, egnsbestemte eller i hvert fald produceret med fødevaresikkerhed og miljøet for øje. Desuden skal emballagen være appetitlig, men signalere bæredygtighed og uden tilsætninger, og sporbarheden være garanteret.

Danmark og danske trends er repræsenteret

Food From Denmark og Landbrug & Fødevarer arrangerer hver især fællesstande for danske udstillere, og Mette Jasper Gammicchia, chef for marked og ernæring i Landbrug & Fødevarer, fortæller, at SIAL er messen, man skal være på, hvis man har nye og innovative produkter, da messen og Paris er hjertet af fødevareindustrien. Blandt udstillerne på Landbrug & Fødevarers fællesstand vil man finde økologiske og konventionelle producenter samt flere planteproteinproducenter, og Mette Jasper Gammicchia melder om et marked for plantealternativer i stor vækst:

– Salget af økologiske produkter er generelt steget meget i Danmark, og også i landene omkring os, men udenfor Europa, som for eksempel i USA, er salget af økologisk mælk faldet som følge af øget salg af plantebaserede alternativer til mælken og andre drikkevarer. Vi ser flere og flere producenter komme ind på markedet for alternative produkter og oplever en stor vækst, men det er vigtigt, at vi husker at se på ingredienserne på de plantebaserede produkter, så produkterne også kan betegnes ”som sunde”. Vi har undersøgt de produkter, der for eksempel er i handelen på det danske marked og kun ganske få vil for eksempel kunne få nøglehulsmærket.

Bæredygtigt af en årsag

I år er innovation mere vigtigt end nogensinde før. Med klimaet for øje og også den nuværende forsyningskrise, som er direkte følger af en verdensomspændende pandemi og krig i Ukraine, står vi over for nogle vanskelige år. Ifølge Simone Højte, som er klimaanalytiker hos tænketanken Concito, har vi (per juni måned) set prisstigninger på fødevarer på 23 procent og der er 1,6 milliarder mennesker, som ikke kan være sikre på at blive mætte hver dag. Ifølge Concito er det kun toppen af isbjerget, og de forventer en global fødevarekrise værre end efter tørken og de stigende oliepriser i 2008 samt efter det Arabiske Forår i 2011. Noget anderledes ser seniorrådgiver Henning Otte Hansen fra Københavns Universitet på det. Han forventer, at landbruget omstiller sig til de nye udfordringer og får en produktion op at køre på verdensplan, så priserne flader ud, og kornkamrene fyldes i løbet af ganske få år.

Men hvis vi ikke ændrer vores diæt, står vi over for et behov på omkring 600 millioner hektar mere landbrugsjord for at brødføde verdens befolkning i 2050, og ifølge Simone Højte og Concito bliver vi nødt til at investere i en bæredygtig intensivering af landbrugets produktivitet, samtidig med at vi beskytter og genskaber vores kulstoflagrende natur, mindsker madspild, stopper med at bruge afgrøder til biobrændsel og ikke mindst netop ændre vores kost, især i Vesten, så vi indtager færre animalske produkter. Og her er en af løsningerne at investere i udviklingen af bedre plantealternative produkter, hvilket du helt sikkert vil kunne opleve på SIAL Paris i messecentret Paris Nord Villepinte den 15.-19. oktober.

Se en oversigt over de mest aktuelle forbrugertendenser ifølge SIAL i Food&Drink

Skrevet i: Aktuelt, Messer og konferencer

Seneste nyt fra redaktionen

FødevareDanmark: Sænk fødevaremomsen, men hæv ikke priserne andre steder

Detailhandel og en grosPolitik og eksport12. 11. 2025

FødevareDanmark støtter ønsket om lavere fødevaremoms, men afviser De Samvirkende Købmænds (DSK) forslag om at finansiere momsnedsættelsen ved at hæve momsen på ”mindre nødvendige varer”. Torsdag i sidste uge lancerede De Samvirkende Købmænd (DSK) en analyse, der viser, at det er muligt at

Fem forskningsbaserede skridt mod mere bæredygtig ost

Forskning og uddannelseMejeriØkologi og bæredygtighed12. 11. 2025

En ny forskningsgennemgang viser, at fem enkle tiltag kan gøre osteproduktion mere effektiv og bæredygtig. Et forskerteam fra DTU har gennemgået den eksisterende forskning om fermentering og modning af ost i et litteraturstudie og peger på fem underudnyttede videnskabeligt baserede tiltag, som kan

Toscansk toprestaurant fylder Det japanske Tårn med italiensk velsmag

AktueltFoodservice12. 11. 2025

Den toscanske michelinrestaurant Saporium rykker for en periode ind i Tivoli. I Toscanas bølgende bakker ligger et af Italiens mest eksklusive og idylliske hoteller: det danskejede Borgo Santo Pietro, som for nyligt er blevet tildelt de maksimale 3 nøgler i Michelin-guiden. Blandt hotellets

Irland vinder prisen for verdens bedste steak ved World Steak Challenge

AktueltDetailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræ12. 11. 2025

Ved mandagens World Steak Challenge vandt irske Dawn Meats og Lidl titlen som 'World's Best Steak' for deres irske græsfodrede sirloin. I alt sikrede Irland sig 24 guldmedaljer - og ud af de i alt 304 uddelte medaljer tog Irland den største samlede medaljehøst med 68 guld-, sølv- eller

Grønne ambitioner kræver større satsning på økologiforskning

Forskning og uddannelseFødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed12. 11. 2025

Forskning i økologi skal ikke have mindre, men større investeringer, for at Danmark kan leve op til sine grønne ambitioner om en fordobling af økologien. Det sikrer en ny politisk aftale. Med et nybrud i dansk forskningspolitik gennemfører regeringen flerårige investeringer i forskning og

FERM FOOD vinder EY’s Scale-Up pris: Gør fødevarer sundere

FødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed11. 11. 2025

Den danske ingrediensproducent FERM FOOD ApS fra Bække i Vejen har vundet EY Entrepreneur Of The Year’s regionale pris i kategorien Scale-Up. Prisen blev uddelt ved EY’s kåring i Syd-og Sønderjylland torsdag den 6. november og markerer en vigtig milepæl for virksomheden, der leverer fermenterede

Indonesisk svamp tryller ølrester om til pølser

DrikkevarerForskning og uddannelseKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserØkologi og bæredygtighed11. 11. 2025

I jagten på nye måder at producere protein på, har forskere på Aalborg Universitet forvandlet restprodukter fra ølproduktion til et proteinrigt produkt, som kan erstatte almindeligt kød i f.eks. pølser. Resultatet er både velsmagende, bæredygtigt og økonomisk fordelagtigt. For mange går en øl

Hotel Vejlefjord investerer massivt i talentudvikling i en presset branche

AktueltFoodserviceForskning og uddannelse11. 11. 2025

Mens hotel- og restaurationsbranchen kæmper med mangel på kvalificeret arbejdskraft, har Hotel Vejlefjord succes med at fastholde og udvikle medarbejdere gennem målrettede talentprogrammer. Hotel- og restaurationsbranchen har i flere år været blandt de hårdest ramte af forgæves rekrutteringer.

Økologikongres 2025 skal vise, hvad økologien kan præstere på basis af naturlige metoder

AktueltFødevareproduktionLandbrugMesser og konferencerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed11. 11. 2025

Den 18.–19. november samles landmænd, forskere, rådgivere og virksomheder i Kolding til Økologikongres 2025. Med 47 faglige sessioner og temaer fra grøn trepart til sundhed og økologisk regenerativt landbrug sætter kongressen fokus på, hvordan økologien kan levere løsninger på tidens største

Ultraforarbejdede fødevarer: Eksperter efterlyser fokus på ernæring frem for proces

Forskning og uddannelseFødevareproduktionMesser og konferencerMiljø og sundhedTop11. 11. 2025

Den offentlige debat om ultraforarbejdede fødevarer fylder meget hos både forbrugere og fødevaresektor. På årets fødevarekonference, Fremtidens Fødevarer, hos Teknologisk Institut satte forskere og aktører problemstillingen under lup og opfordrede til at flytte fokus fra proces til

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch og Pfeiffer bringer den nyeste vakuumteknologi til Ajour 2025

  • Spirax Sarco Danmark

    Lavere energiforbrug og bedre produktkvalitet med Steam Infusion – en unik teknik til fødevarefremstilling

  • DENIOS ApS

    Sådan håndterer du en lækage med 10 trin

  • Busch Vakuumteknik A/S

    50 års trofast tjeneste i produktionen

  • Spirax Sarco Danmark

    Blog: Damp er naturlig teknologi

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilmeld dig Masterclass om dyrevelfærd og regenerativt landbrug

  • DENIOS ApS

    Hvad gør du med dine gasflasker, når kulden kommer?

  • Spirax Sarco Danmark

    Reducer dine levetidsomkostninger på reguleringsventiler

  • DENIOS ApS

    Alt hvad du skal vide, før du håndterer farlige stoffer

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget produktivitet på mejeriet takket være vakuum fra Busch

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • FødevareDanmark: Sænk fødevaremomsen, men hæv ikke priserne andre steder

    12.11.2025

  • Fem forskningsbaserede skridt mod mere bæredygtig ost

    12.11.2025

  • Toscansk toprestaurant fylder Det japanske Tårn med italiensk velsmag

    12.11.2025

  • Irland vinder prisen for verdens bedste steak ved World Steak Challenge

    12.11.2025

  • Grønne ambitioner kræver større satsning på økologiforskning

    12.11.2025

  • FERM FOOD vinder EY’s Scale-Up pris: Gør fødevarer sundere

    11.11.2025

  • Indonesisk svamp tryller ølrester om til pølser

    11.11.2025

  • Hotel Vejlefjord investerer massivt i talentudvikling i en presset branche

    11.11.2025

  • Økologikongres 2025 skal vise, hvad økologien kan præstere på basis af naturlige metoder

    11.11.2025

  • Ultraforarbejdede fødevarer: Eksperter efterlyser fokus på ernæring frem for proces

    11.11.2025

  • Danskerne rækker ud efter nye varianter af oksekød

    06.11.2025

  • RAWBITE udvider produktionen i Tyskland for at imødekomme stigende efterspørgsel

    06.11.2025

  • 7-Eleven åbner ny runde af Innovation Corner og sætter fjerde iværksætterprodukt på hylderne

    06.11.2025

  • Årets Wiuff 2025: Marie Bojsen fra Birthesminde modtager Danmarks første råvarepris

    06.11.2025

  • Sund jord giver sunde grøntsager – og det kan smages

    06.11.2025

Alle nyheder ›

Læs også TechMedias 2 fødevaremagasiner online

Annoncering i TechMedias 2 fødevaremagasiner

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik