• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

DrikkevarerForskning og uddannelseKonfekture24. 06. 2020 | Peter Friis

Restprodukt fra ølbrygning bliver til chips og dip

DrikkevarerForskning og uddannelseKonfekture24. 06. 2020 By Peter Friis

Dejen rulles ud i trekanter og bagers Resultatet ligner og smager som nachos. (Foto: DTU Fødevareinstituttet).
Drømmen for et hold ølentusiaster på DTU er at brygge verdens mest cirkulære øl. En del af svaret er at omdanne restprodukter fra ølbrygningen til chips og dip.

Hvad kan være bedre end den klassiske kombination af øl og chips? Det skulle da lige være, hvis der er tale om bæredygtige chips lavet næsten udelukkende af restprodukter fra produktionen af miljøvenlig øl.
I hvert fald hvis man spørger ølentusiasterne fra Science Brew, som i deres jagt på at producere en cirkulær øl – Zero Waste Beer – hvor miljøregnskabet går i nul, har opfundet netop den idé. Science Brew er en DTU spinout virksomhed fra DTU Bryghus i DTU Fødevareinstituttet.

Mask bliver til beerchos og dip
Efter at have brygget et parti øl står virksomheden – som alle andre bryggerier – tilbage med store mængder af restproduktet mask, som indeholder en del protein, sukker og antioxidanter. Masken fører de gennem en filterpresse udviklet på DTU Bryghus, som deler den i en væske- og en tørstofdel.
Science Brew kan derefter male tørstofdelen til mel, som de blander til en dej med lidt af væsken fra masken, nogle krydderier og noget majsmel. Dejen ruller de ud i trekanter og bager. Resultatet er chips, der på mange måder ligner og smager som nachos, og som de derfor kalder ’beerchos’.
Men chips skal jo gerne dyppes i noget, når man nyder dem til en øl. Derfor har virksomheden udviklet en dip lavet med mel og væske fra masken og lidt af den humle og gær, som er brugt til at brygge øllen. De to første ingredienser sørger for at dippen – som i konsistens minder om en tapenade – får et højt fiber- og proteinindhold, mens de to sidste tilfører antioxidanter og giver dippen grundsmagen umami.

Prototyperne smager godt
Chips og dip er blevet godt modtaget blandt de personer, som indtil videre har fået mulighed for at smage produkterne. Det gælder blandt andet nogle udvalgte firmaer, som i december måned fik leveret øl fra Science Brew, og som fik chips og dip med for at kunne hjælpe med at bedømme produktet.
Fra efteråret 2020 vil det være muligt for alle andre at smage på varerne, som vil kunne findes på hylderne – både de faktiske og de virtuelle – hos Polyteknisk Boghandel på DTU. Kunder, som bestiller Science Brews øl på fad, vil også få leveret beerchos, som folk kan nyde til øllen.

Masser af potentiale i mask

Verdens bryggerier genererer årligt knap 40 millioner tons mask. Idéer som Science Brews’ beerchos og dip er én måde, bryggerierne kan få større værdi af restproduktet, der i dag oftest ender som dyrefoder.
Science Brew har dog mange andre idéer for brug af restprodukter i støbeskeen – idéer der på sigt skal hjælpe virksomheden med at komme tættere på deres vision om at producere øl med nul spild. Videnskabsbryggerne vil bl.a. arbejde videre med at inkorporere mask i fiberrige müslibarer og til at erstatte noget af kødet i pølser.

Reference: Miriam Meister, DTU Fødevareinstituttet.

Skrevet i: Drikkevarer, Forskning og uddannelse, Konfekture

Seneste nyt fra redaktionen

Seafood Festival vender tilbage: Ti dage med fisk og skaldyr i hele Danmark

FoodserviceKød, fisk og fjerkræ07. 04. 2026

For tredje år i træk slår Danmarks største Seafood Festival dørene op. Fra den 22. til 31. maj inviteres gæster over hele landet til en velsmagende fejring af havets bedste råvarer. Over ti dage går restauranter på tværs af Danmark sammen om at hylde fisk og skaldyr. Festivalen giver kokke

Hypet energi-brand skifter distributør

Drikkevarer07. 04. 2026

Strandgaarden har netop indgået en eksklusiv salgs- og distributionsaftale med det danske energibrand Hï. Aftalen med Hï omfatter salg, distribution og markedsaktivering i Danmark og træder i kraft med det samme. Hï er udviklet som et mere naturligt alternativ i en energikategori, der er i

Nu kan danskerne få fingrene i prisbelønnet is

AktueltDrikkevarerKonfekture07. 04. 2026

Tuborg Squash markerer sin 90-års fødselsdag med en helt ny is, der allerede inden den ramte markedet, er kåret til årets bedste iskugle. Nu kan den findes landet over. Fra og med påskeferien kan issultne danskerne sige, at de ”would like one Squaaassshhh”. For nu kan den nye og prisbelønnede

Plantebaserede fødevarer skal have forbedret holdbarhed

AktueltForskning og uddannelseFødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed07. 04. 2026

Fem danske virksomheder og Teknologisk Institut tester i nyt forskningsprojekt en række teknologier til at forlænge holdbarheden af plantemad uden konserveringsmidler. Projektet har fået 5.4 mio fra Fonden for Plantebaserede Fødevarer. Teknologisk Institut går forrest i et nyt forsknings- og

Stigende råvarepriser får storkøkkener og kantiner til at kigge mod planteingredienser

Messer og konferencerMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserTopØkologi og bæredygtighed07. 04. 2026

Når nichemessen PI EXPO den 9. april for anden gang samler fødevarebranchen i Industriens Hus, er det med særlig bevågenhed fra både offentlige og private storkøkkener og kantiner. Her er man i stigende grad opmærksom på, hvordan moderne planteingredienser kan styrke drift og bundlinje. “For få

Dagrofa fordobler ambitionen for dansk frugt og grønt

Detailhandel og en grosFrugt og grønt31. 03. 2026

Dagrofa har i 2025 allerede indfriet 70 procent af sit 2030-mål. Derfor tager koncernen sin ambition til et nyt niveau. Målet er nu at øge indkøbet af dansk frugt og grønt med 20 procent inden 2030. Dagrofa sætter nu yderligere fart på indsatsen for de danske fødevarer, der produceres i jord,

5,3 mio. kr. baner vej for nye oplevelser og fri entré i Kornets Hus

Brød og kager31. 03. 2026

Med 5,3 mio. kr. i støtte fra Nordea-fonden er Kornets Hus klar til at skabe et åbent og levende samlingspunkt med flere læringsaktiviteter, stærkere fællesskaber og flere helårstilgængelige oplevelser. Støtten fra Nordea-fonden betyder også, at Kornets Hus nu indfører fri

Lille ændring på 5.800.000 æggebakker giver stor miljøgevinst

AktueltDetailhandel og en grosEmballageMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed31. 03. 2026

Tekst og grafik på Coops mest populære æggebakke, Änglamark 10 stk., bliver nu printet direkte på pappet i stedet for at blive trykt på et påklistret mærkat. Med 5.800.000 æggebakker af denne type sparer Coop årligt 17,6 ton papir og reducerer CO2-udslippet med 39,2 ton. Påsken nærmer sig med

Hotel- og Restaurantskolen leverer rekordresultat trods bremsede byggeplaner

AktueltForskning og uddannelse31. 03. 2026

Efter en restrukturering viser Hotel- og Restaurantskolens årsrapport for 2025 en økonomi i balance. Skolen lander sit hidtil bedste driftsresultat med en rekordhøj omsætning, hvilket skaber fundamentet for nye investeringer i elevernes hverdag. Da Hotel- og Restaurantskolen i slutningen af

Halvdelen dropper påskemiddagen i år, men påskebordet består

Miljø og sundhedTop31. 03. 2026

Selvom påsken traditionelt er en af årets store madhøjtider, er det langt fra alle danskere, der samles om det klassiske påskebord. En ny undersøgelse fra YouGov og HelloFresh viser, at 45 pct. ikke forventer at deltage i en traditionel påskemiddag i år, mens dem, der gør, holder stædigt fast i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo præsenterer nye grønne

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Seafood Festival vender tilbage: Ti dage med fisk og skaldyr i hele Danmark

    07.04.2026

  • Hypet energi-brand skifter distributør

    07.04.2026

  • Nu kan danskerne få fingrene i prisbelønnet is

    07.04.2026

  • Plantebaserede fødevarer skal have forbedret holdbarhed

    07.04.2026

  • Stigende råvarepriser får storkøkkener og kantiner til at kigge mod planteingredienser

    07.04.2026

  • Dagrofa fordobler ambitionen for dansk frugt og grønt

    31.03.2026

  • 5,3 mio. kr. baner vej for nye oplevelser og fri entré i Kornets Hus

    31.03.2026

  • Lille ændring på 5.800.000 æggebakker giver stor miljøgevinst

    31.03.2026

  • Hotel- og Restaurantskolen leverer rekordresultat trods bremsede byggeplaner

    31.03.2026

  • Halvdelen dropper påskemiddagen i år, men påskebordet består

    31.03.2026

  • Circle K vil give danskere på farten en ny madoplevelse

    26.03.2026

  • Fagligt fællesskab og fornyelse hittede på Foodexpo 2026

    26.03.2026

  • Midtjysk pølsemager vinder europamesterskab

    26.03.2026

  • Se vinderne af fede præmier på Foodexpo

    26.03.2026

  • Alchemist og Rasmus Munk kåret som ’Restaurant of the Year’ og ’Chef of the Year’ ved Falstaff Awards 2026

    26.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik