• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FoodserviceKød, fisk og fjerkræ13. 06. 2024 | Mikkel Bækgaard

Restaurant Flammen bag stærkt årsresultat

FoodserviceKød, fisk og fjerkræ13. 06. 2024 By Mikkel Bækgaard

Restaurant Flammen næsten tredoblede sit resultat i 2023 og kan igen fremvise et tocifret millionoverskud efter nogle år påvirket af COVID-19. Direktør hæfter sig ved, at kæden både løftede antallet af aftengæster i sine restauranter og samtidig opnåede en historisk høj gæstetilfredshed.

Kæden af grillbuffet-restauranter, Restaurant Flammen, landede i 2023 sit bedste resultat i en årrække med et overskud før skat på 17,1 mio. kr.

Ifølge regnskabet for koncernen, der tæller 15 egne restauranter og to franchise-restauranter, er det næsten en tredobling sammenlignet med overskuddet på 6,2 mio. kr. i 2022 og det bedste resultat for kæden siden 2017.

Det stærke resultat glæder Restaurant Flammens adm. direktør, Piet Klein. Ifølge direktøren understreger tallene nemlig, at kæden både har en stærk appel til danskerne og udgør en god og sund forretning.

”Vi leverer et rigtig solidt resultat i det første hele år uden påvirkning af COVID-19, og det skal vi se tilbage på med både stolthed og stor tilfredshed. Jeg hæfter mig selvfølgelig ved, at vi næsten tredobler vores resultat før skat og igen laver et tocifret millionoverskud. Men især glæder det mig, at der bag tallene ligger en fortælling om, at danskerne er meget glade for vores grillbuffetkoncept,” siger Piet Klein.

Medarbejderne er nøglen til succes

Direktøren peger her på, at antallet af aftengæster i kædens restauranter i 2023 steg med knapt 6 procent sammenlignet med 2022. Samtidig har Restaurant Flammen aldrig tidligere haft så stor gæstetilfredshed i sine målinger som i 2023.

”Vi lever for at skabe glade gæster og gode madoplevelser, og når vi både får flere og mere tilfredse gæster i vores restauranter, så er det selvfølgelig et stort skulderklap. Derfor skal der også lyde en helt særlig tak til vores knap 800 medarbejdere, som året rundt knokler for, at vi lever vores formål,” siger Piet Klein.

Fokus på vækst gennem flere restauranter

Regnskabet for 2023 er dog også påvirket af de stigende fødevarepriser globalt, og derfor har Restaurant Flammen haft stort fokus på omkostningsstyring og indtjeningsevne.
Blandt andet set i det lys valgte Restaurant Flammen tilbage i efteråret 2022 at nedlægge sit brunch-koncept og alene arbejde med aftenrestaurant og TakeAway. Dertil har kæden også med succes arbejdet med at styrke sin forecasting for at minimere spild og skabe endnu bedre lønsomhed i restauranterne.

”Man kan sige, at vi er blevet mere fokuserede i 2023, og derfor arbejder vi nu med en vækststrategi gennem åbning af flere restauranter. Vi vil gerne bruge det gode resultat til at investere i, at flere får mulighed for at besøge Restaurant Flammen, og vi kigger både på flere lokationer i Danmark og også udenfor landets grænser,” lyder det fra Piet Klein.

I efteråret 2023 åbnede Restaurant Flammen i Sønderborg, og i januar 2024 kom Holstebro også på kædens Danmarkskort. Ifølge Piet Klein forventer kæden, at den mod slutningen af 2024 åbner yderligere én eller to restauranter.

Restaurant Flammen forventer i 2024, at den positive udvikling i kæden vil fortsætte og give udslag i et væsentligt bedre resultat før skat i størrelsesordenen 24-28 mio. kr.

Skrevet i: Foodservice, Kød, fisk og fjerkræ

Seneste nyt fra redaktionen

Danskernes fødevarekrav stiger: Oscar gør lokale varer til strategisk parameter

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræRåvarer og ingredienser30. 04. 2026

Forsyningskriser og voksende fokus på råvarekvalitet og transparens presser fødevareindustrien til at gentænke værdikæden. Nordiske råvarer er, for Oscar, som producerer bouilloner og saucer, blevet et strategisk greb til at styrke bæredygtighed og kvalitet samt til at møde danskernes stigende

Dansk alkoholfri cocktail vinder guld ved World Alcohol-Free Awards

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed30. 04. 2026

Danskproduceret alkoholfri cocktail har opnået international anerkendelse ved at vinde guld ved de prestigefyldte World Alcohol-Free Awards. Prisen cementerer produktets høje kvalitet og innovative tilgang – samtidig med at det er økologisk og produceret i Danmark. Guldmedaljen understreger

Dyrlægeforening: Kontrollen med dyrevelfærd skal styrkes – der mangler klare regler og flere sanktionsmuligheder

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed30. 04. 2026

Rigsrevisionens kritik af kontrollen med dyrevelfærd i griseproduktionen er alvorlig, men desværre ikke overraskende og bekræfter et problem, mener Den Danske Dyrlægeforening. Det har de længe påpeget: Rammerne for kontrollen er ikke gode nok. Rigsrevisorerne kritiserer skarpt kontrollen med

Otte af landets bedste frokostkøkkener kæmper om titlen som Danmarksmester

Foodservice30. 04. 2026

Onsdag den 6. maj 2026 går DM i Frokostordning 2026 i luften i DGI Byen i København. Otte finalister er udvalgt af danskerne, og et ekspertpanel skal kåre vinderen foran branchen, gæster og presse. Den danske frokostbranche samles onsdag den 6. maj 2026, når DM i Frokostordning 2026 afholdes i

Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark

DrikkevarerTop30. 04. 2026

Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark for at signalere virksomhedens styrkeposition som en del af Europas stærkeste juice- og drikkevarefamilie. Brands, medarbejdere og daglige aktiviteter fortsætter uændret i Ringe. Den fynske producent af juice og frugtbaserede drikke, Rynkeby

Verdensbanken: Akvakultur har det laveste klimaaftryk blandt animalske proteiner

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ28. 04. 2026

Akvakultur står allerede for knap 60 pct. af verdens produktion af fisk og skaldyr og kan ifølge Verdensbanken skabe op mod 22 millioner job globalt frem mod 2050. Dansk Akvakultur Producentorganisation (DAPO) opfordrer til, at Danmark omsætter ambitionerne i aftalen 'En ny kurs for dansk fiskeri'

Britisk podcast zoomer ind på danske planterige succeser

Frugt og grøntFødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed28. 04. 2026

Danmarks fødevarerevolution: planterig mad, mindre ultraforarbejdning og grøn umami er emnet i en ny britisk podcast. Gæst er Anders Nicolajsen, Chef for Foodservice & Gastronomi, Landbrug & Fødevarer. Danmark er i front, når det gælder planterigt mad, økologi og mere bæredygtige

Fra brand til fans: Stryhn’s lader de største fans definere etiketten

AktueltKød, fisk og fjerkræ28. 04. 2026

I forbindelse med sit 85-års jubilæum lancerer Stryhn’s en kampagne, der hylder de trofaste fans, som har gjort brandet til en fast del af danskernes hverdag. Stryhn’s er i dag et af de fødevarebrands, der findes i flest danske hjem – og netop den tætte relation er udgangspunktet for

Her er de nominerede kantiner der skal dyste om Kantineprisen 2026

AktueltFoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed28. 04. 2026

De tre nominerede til Kantineprisen 2026 er nu udvalgt, og konkurrencen om Kantineprisen 2026 er dermed i gang. Første store prøve bliver en cook off-konkurrence på Madens Folkemøde den 21. maj, hvor kantinerne skal præstere som en del af den samlede vurdering frem mod prisoverrækkelsen i

Organisation om manglende svinekontrol: Det er skandaløst

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed28. 04. 2026

Kritikken hagler endnu engang ned over landets svineindustri. Denne gang er det fødevarestyrelsen, der står for skud fra Statsrevisorerne, der konkluderer, at dårlig dyrevelfærd ikke bliver opdaget og standset. På baggrund af en ny undersøgelse fra Rigsrevisionen konkluderer Statsrevisorerne,

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danskernes fødevarekrav stiger: Oscar gør lokale varer til strategisk parameter

    30.04.2026

  • Dansk alkoholfri cocktail vinder guld ved World Alcohol-Free Awards

    30.04.2026

  • Dyrlægeforening: Kontrollen med dyrevelfærd skal styrkes – der mangler klare regler og flere sanktionsmuligheder

    30.04.2026

  • Otte af landets bedste frokostkøkkener kæmper om titlen som Danmarksmester

    30.04.2026

  • Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark

    30.04.2026

  • Verdensbanken: Akvakultur har det laveste klimaaftryk blandt animalske proteiner

    28.04.2026

  • Britisk podcast zoomer ind på danske planterige succeser

    28.04.2026

  • Fra brand til fans: Stryhn’s lader de største fans definere etiketten

    28.04.2026

  • Her er de nominerede kantiner der skal dyste om Kantineprisen 2026

    28.04.2026

  • Organisation om manglende svinekontrol: Det er skandaløst

    28.04.2026

  • Modernisering af mejeriprocesser kan reducere udledninger med op til 49 procent

    23.04.2026

  • 25 år med marcipan, mennesker og meninger

    23.04.2026

  • Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

    23.04.2026

  • Finalisterne er fundet til DM i alkoholfri øl

    23.04.2026

  • Mere økologi til de professionelle køkkener: Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros forener kræfterne

    23.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik