• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltFødevareproduktionLandbrugRåvarer og ingredienser26. 09. 2020 | Kasper Mundt-Nielsen

Protein fra kløvergræs og lucerne skal bruges til mad

AktueltFødevareproduktionLandbrugRåvarer og ingredienser26. 09. 2020 By Kasper Mundt-Nielsen

Foto: Mette Lübeck, BiomassProtein og Græss4Food.

GUDP-projektet (Miljø og Fødeministeriets Grønt udviklings og demonstrationsprogram) Græs4Food vil udvinde protein af høj kvalitet til fødevarer fra kløvergræs og lucerne ved hjælp af membran-filtrering.

Kløvergræs og lucerne plejer at være forbeholdt køer, men i fremtiden kommer proteiner fra de to grønne afgrøder formentlig til at indgå i almindelige fødevarer. Måske kommer græs- og lucerneprotein til at erstatte æg i forskellige fødevarer og kan muligvis blive en ingrediens i plantedrikke og andre planteprodukter.

Det forventer partnerne bag GUDP-projektet Græs4Food, der som de første vil bruge membranfiltrering til at trække protein af høj kvalitet ud af de to afgrøder og bruge det i fødevarer. GUDP har bevilget godt 8 millioner kroner til udviklingsarbejdet.

Kan erstatte soja

– Vi vælger at arbejde med protein fra kløvergræs og lucerne, fordi det har en virkelig god aminosyreprofil til human ernæring, og vores mål er at udvikle fødevareprotein, som kan erstatte soja i madvarer, siger projektleder Peter Lübeck, som er lektor ved Aalborg Universitet og medejer af virksomheden BiomassProtein.

I øjeblikket er mange af de plantebaserede kødalternativer på markedet baseret på importeret soja, og importen bliver i stigende grad udsat for kritik.

– Der er mange gode grunde til at erstatte soja med lokalt produceret protein. Sojaproduktionen finder primært sted i Sydamerika. Den problematisk både i forhold til klima og miljø, påpeger han.

Kløvergræs og lucerne er derimod velafprøvede, flerårige afgrøder, som passer godt til det danske klima. De kan høstes kontinuerligt fra maj til november og giver meget høje udbytter pr. hektar. Desuden kan de være med til at begrænse kvælstoftabet fra markerne til vandmiljøet.

Kan fungere som pisket æg

GUDP har gennem flere år støttet projekter, der arbejder på at udvinde protein af græs og gøre det fordøjeligt for enmavede dyr som svin og høns. Kun et enkelt projekt har tidligere arbejdet med at gøre protein fra græsmarkerne tilgængelige for mennesker, og ingen har brugt membranfiltrering til det, sådan som projektet Græs4Food vil.

– Det, der adskiller vores projekt fra andre lignende er, at vi vil bruge membranfiltrering og ikke varmebehandling eller fermentering, forklarer projektleder Peter Lübeck.

– Når man varmer protein op, denaturerer det. Det vil sige, at molekylerne går i stykker. Aminosyrerne, som proteinet er bygget op af, er intakte, men proteinets sammenfoldede struktur er forsvundet og kan ikke genskabes. Dermed er nogle af de funktionelle egenskaber også forsvundet, forklarer han.

– Når vi bruger membranfiltrering bevarer proteinmolekylerne derimod den sammenfoldede struktur og en række af de funktionelle egenskaber, som går tabt ved opvarmning.

De funktionelle egenskaber, som bevares, kan bl.a. gøre det muligt at fremstille proteinprodukter, der kan piskes stive som æggehvide, og det åbner nye muligheder for, hvad produktet kan bruges til. 

Husdyr kan æde resten

Græs4Food vil udvikle et anlæg, hvor saften fra biomassen bliver filtreret. Ved filtreringsprocessen adskilles protein til fødevarebrug og til foderbrug, og derudover udskilles en brunsaft med salte og forskellige andre stoffer. Foderproteinproduktet er et fiberholdigt produkt med et højt proteinindhold bundet til bl.a. fibre og klorofyl, og det er værdifuldt som foder til enmavede dyr som grise og høns.

Restproduktet, den tørre pulp fra biomassen, kan ensileres og anvendes som kvægfoder, mens brunsaften kan bruges som gødning eller i biogasanlæg. Tilbage bliver kun et meget rent proteinprodukt, der kan bruges til fødevarer, og det er det, Græs4Food vil arbejde videre med.

– Den proteindel, vi står tilbage med efter filtreringsprocessen er rent protein med en høj fordøjelighed og en god aminosyreprofil med mange essentielle aminosyrer, siger Peter Lübeck.

Ved filtreringen forsvinder også de stoffer, som giver græssmag og bitterhed, så det endelige fødevareprodukt får en mere neutral smag. Derved bliver det anvendeligt i mange typer forarbejdede fødevarer.
Thise Mejeri vil med på plantebølgen.

Partnerne bag Græs4Food er BiomassProtein, som har projektledelsen, Aalborg Universitet, MMS Nordic, der laver membrananlæg, GreenLab Skive og Thise Mejeri.

Thise Mejeri har i forvejen engageret sig i markedet for plantebaserede fødevarer med lanceringen af en havredrik, og græsproteinerne vil for eksempel kunne bruges til at give den type produkter et proteinindhold, som ernæringsmæssigt matcher indholdet i mælk.

Mange af Thise Mejeris leverandører har allerede udvist interesse for at levere græsmarksafgrøder til det nye proteinanlæg, der kommer til at ligge i det grønne udviklings- og erhvervsområde GreenLab Skive.

Fabrik i GreenLab Skive

Græs4Food forventer at have etableret en fabrik i GreenLab Skive allerede næste år, hvor foderproduktionen er i drift og membranfiltreringen til fødevarer på vej. Når projektet er færdigt, skal et fuldskala-anlæg være taget i brug.

Før proteinproduktet kan blive godkendt til fødevarer må det dog gennemgå toksikologiske undersøgelser og testes for allergieffekter. Det er forudsætningen for at opnå den nødvendige EFSA-godkendelse (Den Europæiske Fødevareautoritet).

– Men så snart godkendelsen er på plads, vil der være rigtig mange fødevareproducenter, som er interesserede i produktet, for vi vil med al sandsynlighed blive ved med at se en vækst i interessen for plantebaserede fødevarer, vurderer Peter Lübeck.

Skrevet i: Aktuelt, Fødevareproduktion, Landbrug, Råvarer og ingredienser

Seneste nyt fra redaktionen

Epokegørende pakkemaskine for første gang i Danmark

EmballageFødevareproduktion12. 03. 2026

For første gang nogensinde er den epokegørende pakkemaskine SEALPAC F6 blevet præsenteret på dansk jord. Danmarkspremieren på maskinen fandt sted på Nemco Packaging Days, som netop er afholdt med et stort antal besøgende fra fødevarevirksomheder i hele landet. Bag præsentationen stod SEALPAC og

Restaurant Flammen fortsætter sin vækstrejse

Foodservice12. 03. 2026

For tredje år i træk leverer Restaurant Flammen et rekordregnskab og har lagt kursen mod et markant løft på både top- og bundlinje i 2026. Trods stigende fødevarepriser, en generelt urolig branche og en entré på det svenske marked høster den familieejede kæde frugterne af en klar vækststrategi og et

Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori

AktueltDrikkevarer12. 03. 2026

Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori og lancerer PEPSI TREATS ZERO SUGAR – en sukkerfri, dessert-inspireret sodavand, der kombinerer klassisk cola med en mere legende og oplevelsesdrevet tilgang. Pepsi lancerer nu PEPSI TREATS – en ny serie af sukkerfrie sodavand, der kombinerer

FERM FOOD overtager Orklas fabrik og skalerer: op til 20.000 tons fermenterede ingredienser om året

AktueltFødevareproduktion12. 03. 2026

Den danske ingrediensproducent FERM FOOD overtager Orklas tidligere pastafabrik i Skovlund pr. 1. april 2026. Overtagelsen giver nye produktionsfaciliteter til at øge leverancerne af fermenterede planteingredienser til fødevareindustrien – drevet af en eksportefterspørgsel, der har udviklet sig

Her er de nominerede til Årets grønne kantinemenu 2026

FoodserviceMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed12. 03. 2026

For første gang skal Årets grønne kantinemenu kåres i Danmark. Fire kantiner er nu nomineret og skal dyste i en helt ny cook-off konkurrence, hvor grøntsager og gastronomisk håndværk er i centrum. Hvilken kantine formår at sætte grøntsagerne helt i front uden at gå på kompromis med smag,

Änglamark bliver for fjerde år i træk opfattet som det mest bæredygtige brand

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed10. 03. 2026

Mange brands falder tilbage med hensyn til bæredygtighedsopfattelse og brandpræference i Sustainable Brand Index 2026. Men Änglamark er fortsat benchmark for opfattelsen af brands og bæredygtighed i Danmark. Sustainable Brand Index er den uafhængige undersøgelse, der hvert år spørger

Dagrofa Foodservice: Strategisk investering i chaufførområdet skal styrke væksten

Detailhandel og en grosFoodservice10. 03. 2026

Dagrofa Foodservice investerer i en række nye tiltag målrettet virksomhedens nuværende og kommende lastbilchauffører. Det sker for at understøtte virksomhedens aktuelle vækststrategi, hvor fødevaregrossisten skal vinde 2.000 nye kunder i den udkørende forretning. Lanceringen af en

Strandgaarden køber Teedawn og styrker sin satsning på no-low

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed10. 03. 2026

Strandgaarden overtager det populære brand Teedawn, og som en del af aftalen bliver stifter Henrik Wiese en del af Strandgaarden som Head of No-Low Drinks med ansvar for at udvikle og skalere kategorien yderligere. Opkøbet er et strategisk skridt i Strandgaardens ambition om at være et væksthus

Admiral Hotel præsenterer SIR – ny cocktaildestination ved Københavns havn

AktueltDrikkevarerFoodservice10. 03. 2026

København har fået en ny spiller på cocktailscenen. SIR er åbnet på Admiral Hotel – en bar med global attitude, klassiske dyder og kompromisløs præcision, sat i scene i den ikoniske pakhusbygning ved havnefronten. Navnet SIR signalerer respekt og høflighed – ikke som en titel for én person, men

Fuldkorn har fat i mændene – men ikke i de unge kvinder

Brød og kagerMiljø og sundhedTop10. 03. 2026

Mænd og drenge vælger i stigende grad fuldkorn til. Mænd spiser 21 procent mere fuldkorn i dag end for ti år siden, og drengene er også godt med. Piger og unge kvinders fuldkornsindtag er derimod faldet, og det kræver opmærksomhed på unge kvinders madkultur og valg i hverdagen. Mænd spiser 69

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo præsenterer nye grønne

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

  • Sponsoreret indhold

    INTERNORGA, 13.–17. marts 2026

  • DENIOS ApS

    Oversvømmelser og forurenet brandvand – er din virksomhed klar?

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Energiomkostninger reduceret med 50% via et centraliseret vakuumsystem

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Epokegørende pakkemaskine for første gang i Danmark

    12.03.2026

  • Restaurant Flammen fortsætter sin vækstrejse

    12.03.2026

  • Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori

    12.03.2026

  • FERM FOOD overtager Orklas fabrik og skalerer: op til 20.000 tons fermenterede ingredienser om året

    12.03.2026

  • Her er de nominerede til Årets grønne kantinemenu 2026

    12.03.2026

  • Änglamark bliver for fjerde år i træk opfattet som det mest bæredygtige brand

    10.03.2026

  • Dagrofa Foodservice: Strategisk investering i chaufførområdet skal styrke væksten

    10.03.2026

  • Strandgaarden køber Teedawn og styrker sin satsning på no-low

    10.03.2026

  • Admiral Hotel præsenterer SIR – ny cocktaildestination ved Københavns havn

    10.03.2026

  • Fuldkorn har fat i mændene – men ikke i de unge kvinder

    10.03.2026

  • Lokale bælgfrugter skaber stærke forbindelser på Book en mark

    05.03.2026

  • Regnbueørred lagrer mere omega-3 end laks

    05.03.2026

  • Ny analyse: Supermarkederne kan afgøre, om Kostrådene bliver til virkelighed

    05.03.2026

  • Ny pris hylder hverdagsheltene i restaurationsbranchen

    05.03.2026

  • Just Eat lukker i Danmark

    05.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik