• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FoodserviceForskning og uddannelse02. 01. 2025 | Mikkel Bækgaard

Profil fra ejendomsbranchen skal hjælpe Hotel- og Restaurantskolen med nyt skolebyggeri

FoodserviceForskning og uddannelse02. 01. 2025 By Mikkel Bækgaard

Direktør og partner i Propreco A/S, Rasmus Meyhoff, er indtrådt i Hotel- og Restaurantskolens bestyrelse, hvor han bl.a. skal bidrage med sin store erfaring inden for byggeprojekter og ejendomsudvikling. Rasmus skal give værdifuldt input ifm. det forestående byggeri af den nye og bæredygtige Hotel- og Restaurantskolen. Han indtræder i skolens bestyrelse på lige vilkår med øvrige medlemmer.

Illustration af det nye skolebyggeri for Hotel og Restaurantskolen.

Rasmus Meyhoff har været aktiv inden for byggeri og ejendomsudvikling siden 2006. Hans erfaring spænder bredt fra mindre bygge- og ejendomsprojekter til større og mere komplekse byggerier og byudviklingsprojekter samt asset management inden for ejendomsbranchen.

Med sine byggetekniske kompetencer og omfattende erfaring inden for ejendomsudvikling og projektledelse bringer Rasmus Meyhoff værdifuld viden og erfaring til skolens bestyrelse, inden skolen begynder byggeriet af en ny værkstedsbaseret skole og gastronomisk campus i København.

”Rasmus er en stor kapacitet, og hans profil er den helt rette til at hjælpe os i den kommende tid. Et byggeprojekt af den størrelse, vi står over for, fører mange vigtige beslutninger med sig, og vi får brug for al den vejledning, vi kan trække på for at sikre, at vi får en ny skole i verdensklasse – og at vi tager den bedst mulige vej derhen,” forklarer bestyrelsesformand Peter Lykke Nielsen.

“De bedste fysiske rammer for gastronomisk udfoldelse og læring”

Rasmus Meyhoff har stået i spidsen for en række store projekter, herunder etableringen af det nye Herlev Bymidte – et stort og blandet byggeri på mere end 55.000 m2. Han har tidligere arbejdet som Director of Operations & Development hos NREP og er i dag direktør og partner hos ejendomsvirksomheden Propreco. 

Rasmus indtræder i skolens bestyrelse på lige vilkår med øvrigt medlemmer og skal således være medvirkende til, at skolen fortsætter den positive udvikling hen over de næste mange år.

“Jeg ser virkelig frem til at engagere mig i bestyrelsesarbejdet og støtte tilblivelsen af en fantastisk skole og campus til og omkring Hotel- og Restaurantskolen. Jeg håber, at min erfaring og faglighed kan bidrage til at sikre skolen de bedst mulige fysiske rammer for gastronomisk udfoldelse og læring,” siger Rasmus Meyhoff.

600 mio. kroners byggeri forventes færdigt i 2028

Planerne for det nye skolebyggeri, der har PensionDanmark som bygherre, blev offentliggjort i september og støttes bl.a. af Nordea-fonden, der bidrager med 266 mio. kr. til projektet. Det samlede budget er på 600 mio. kr., og med fondens støtte er byggeriet fuldt finansieret. 

Den nye skole bygges på et mindre område af skolens nuværende areal, mens PensionDanmark vil forvandle det resterende areal til familie-, ungdoms- og studieboliger og et gastronomisk campusmiljø, der kan samle elever, lokale og branchens ildsjæle.

“Skolen går en banebrydende fremtid i møde, og vi glæder os til at have et bestyrelsesmedlem som Rasmus ombord gennem projektet. Jeg er overbevist om, at hans store erfaring og indsigt inden for bygge- og ejendomsbranchen bliver en stor gevinst, når vi tager de næste skridt mod at realisere vores vision for fremtidens skole og gastronomiske campus,” forklarer direktør Søren Kristensen.

Den nye skole forventes at stå klar i 2028.

Skrevet i: Foodservice, Forskning og uddannelse

Seneste nyt fra redaktionen

Danmarks bedste romkugle udbredes nu til hele landet

Konfekture28. 05. 2026

Tidligere på året løb KonditorBager i Bjerringbro med guldet i Danmarks Bedste Romkugle. Efter at have gået sin sejrsgang i det midtjyske kommer den prisvindende kugle nu til at kunne fås over hele landet. Ved Nordens største fødevaremesse, Foodexpo i Herning, løb KonditorBager i Bjerringbro

Trods rekordhøje priser, prioriterer danskerne kaffen i stigende grad

Drikkevarer28. 05. 2026

Kaffepriserne brager i vejret igen i 2026, men det afholder ikke danskerne fra det sorte guld. Derimod stiger salget af espressomaskiner, som nu overgår filterkaffemaskinerne hos en af landets største forhandlerkæder. Kaffen er blevet betydeligt dyrere de seneste to år, men danskerne

Dagrofa Foodservice får topplacering ved E-handelsprisen for ny webshop

AktueltDetailhandel og en gros28. 05. 2026

Dagrofa Foodservice blev tirsdag aften hædret ved årets E-Handelsprisen, der uddeles af Dansk Erhverv. Virksomheden var for første gang nomineret til finalen med sin nye webshop målrettet professionelle køkkener – og endte med en tredjeplads i kategorien ”Bedste B2B-virksomhed med online omsætning

Her er vinderne af Danmarks Bedste Ost

AktueltMejeri28. 05. 2026

Til årets Madens Folkemøde blev en ny pris stiftet for at hylde håndværket og fagligheden blandt Danmarks bedste ostemagere. 10 oste dystede om priser i kategorierne Fast ost og Blåskimmel, og jury og publikum præmierede oste fra Arla Unika, Jernved Mejeri og Thise Mejeri som kongerigets

Hverdagens restauranthelte blev hyldet med ny pris

FoodserviceMesser og konferencerTop28. 05. 2026

På årets Madens Folkemøde blev JaTak-prisen uddelt for første gang til en række af de mennesker, der hver dag skaber arbejdsglæde på restauranter i hele Danmark. Blandt vinderne er Sten Hansen fra Christianshavns Færgecafé, der blev hyldet som Årets Leder, Mathias Bergdahl fra Kurhotel Skodsborg,

Halvårsregnskab fra Danish Crown: Trods øget konkurrencekraft taber danske landmænd penge

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrug26. 05. 2026

Danish Crown holder de forventede planer i sin transformation og leverer et tilfredsstillende nettoresultat på 552 mio. kr. i første halvår mod et korrigeret resultat på 351 mio. kr. sidste år. Renset for en tilbageførelse af hensættelsen af Essen-fabrikken lander resultatet dog på niveau med sidste

Jagten er gået ind: Er du Danmarks bedste til mad over bål?

Foodservice26. 05. 2026

Eftersøgningen efter Danmarks bedste kok til mad over bål er skudt i gang. For tredje år i træk afholdes DM i Bålmad — en krævende kokkekonkurrence, hvor kun en lille udvalgt skare får lov at stille til start. Kan du kreere gastronomiske oplevelser i særklasse — også selv om røgen svider i

Danmarks bedste alkoholfri øl er fundet

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed26. 05. 2026

Danmarks bedste alkoholfri øl 2026 hedder igen i år Y og kommer fra bryggeriet Åben. Det blev resultatet da, otte finalist-øl dystede til finalen i DM i Alkoholfri Øl i Tivoli lørdag eftermiddag – en konkurrence, som er skabt i samarbejde med Danske Ølentusiaster. Vinderen, som også løb med titlen

Madens Folkemøde trak mere end 40.000 mennesker til Nykøbing F

AktueltMesser og konferencer26. 05. 2026

21.-23. maj blev Madens Folkemøde afholdt Nykøbing Falster, og i år besøgte mere end 40.000 mennesker folkemødet. Blandt årets nyheder var et nyt nationalt forum for ung sundhed, en festival for regenerativt landbrug og priser til Danmarks bedste oste.  Efter stor succes i 2025 blev Madens

Søstrene Grenes kantine i Taghaven vinder Kantineprisens cook off 2026

FoodserviceTop26. 05. 2026

I forbindelse med Kantineprisen 2026 er vinderen af årets cook off nu fundet! I et stærkt felt af dygtige kantineteams var det køkkenchef Lars Jensen og teamet fra Søstrene Grenes kantine i Taghaven, der torsdag d. 21. maj løb med sejren på Madens Folkemøde i Nykøbing Falster. Kantineprisens

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danmarks bedste romkugle udbredes nu til hele landet

    28.05.2026

  • Trods rekordhøje priser, prioriterer danskerne kaffen i stigende grad

    28.05.2026

  • Dagrofa Foodservice får topplacering ved E-handelsprisen for ny webshop

    28.05.2026

  • Her er vinderne af Danmarks Bedste Ost

    28.05.2026

  • Hverdagens restauranthelte blev hyldet med ny pris

    28.05.2026

  • Halvårsregnskab fra Danish Crown: Trods øget konkurrencekraft taber danske landmænd penge

    26.05.2026

  • Jagten er gået ind: Er du Danmarks bedste til mad over bål?

    26.05.2026

  • Danmarks bedste alkoholfri øl er fundet

    26.05.2026

  • Madens Folkemøde trak mere end 40.000 mennesker til Nykøbing F

    26.05.2026

  • Søstrene Grenes kantine i Taghaven vinder Kantineprisens cook off 2026

    26.05.2026

  • Royal Classic tilpasses tidens smag

    21.05.2026

  • Arla vinder Green Power Prisen 2026

    21.05.2026

  • Tivoli Food Festival: Stjernekokke, burgerfest og DM i alkoholfri øl

    21.05.2026

  • Højt skum, flamske toner og otte friskkårede vindere: Ølfestival 2026 åbner næste uge

    21.05.2026

  • Elevgruppe overrasker i nationalt skolemadsforsøg

    21.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik