• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FoodserviceKød, fisk og fjerkræPolitik og eksportTop05. 11. 2024 | Mikkel Bækgaard

Prisregn til danske restauranter: Alchemist er landets bedste

FoodserviceKød, fisk og fjerkræPolitik og eksportTop05. 11. 2024 | Mikkel Bækgaard

I går bød på en festlig aften, da både Landbrug & Fødevarer og White Guide fejrede danske restauranter med en række priser. Således kan Alchemist (endnu engang) kalde sig Danmarks bedste restaurant ifølge White Guide, mens Alouette vandt Landbrug & Fødevarers pris for årets ret med gris. Restaurant Tri i Agger fik Landbrug & Fødevarers pris for årets ret med fisk og skaldyr.

Mette Gammicchia, afdelingschef for Marked & Ernæring, Landbrug & Fødevarer, Jan Hansen fra Danmarks Fiskeriforening, sammen med hele holdet fra Tri.

En lang række af Danmarks gastronomiske spidser var samlet til gallemiddag i aftes på Axelborg, hvor de bedste restauranter i landet blev hyldet. Det skete i samarbejde mellem netop Landbrug & Fødevarer og restaurantguide White Guide.

White Guide uddelte en lang række priser, både til eksklusive restauranter og mere jordnære spisesteder. Allerbedst var Alchemist, der blev kåret som årets bedste restaurant – hvilket nu er sket flere år i træk.

Fisk og Skaldyrs-hyldest til vestjysk perle

Midt i de festlige rammer, var der også priser for helt konkrete retter. For fjerde år i træk har Landbrug & Fødevarer således kåret vinderen af den prestigefyldte konkurrence Årets ret med fisk & skaldyr.

I år gik sejren til Restaurant Tri, der imponerede med en udsøgt ret, hvor hummeren spiller hovedrollen. Prisen blev tildelt for deres omhyggeligt tilberedte hummerret, som præsenterer delikat hummerkød serveret med syltede hvide ribs, karsefrø og syltede nobilisgrankogler. Retten rundes af ved bordet med en fløjlsblød sauce på hummerfløde, skilt med hummerolie. Dommerpanelet roste Tri for deres præcision og dybe respekt for de lokale råvarer:

Til store klapsalver fra salen modtog Nicolas Min Jørgensen og teamet præmien – en check på 25.000 kr., overrakt af Jan Hansen fra Danmarks Fiskeriforening.

Grisesejr hos Alouette

Udover Årets ret med fisk & skaldyr blev vinderen af Årets ret med gris 2024 også kåret. Blandt de fem nominerede var det Restaurant Alouette, ledet af køkkenchef Nick Curtin, der løb med sejren i den 12. udgave af konkurrencen. Restaurant Alouette imponerede juryen med deres hyldest til den danske Hindsholmgris. Med stor præcision og dyb respekt for råvarens unikke karakter, præsenterer Alouette en gastronomisk oplevelse, der fremhæver grisens bedste kvaliteter gennem flere velkomponerede elementer.

”Fantastisk repræsentation af grisen – den kreative og elegante brug af de mange udskæringer sætter grisen og håndværket perfekt i scene. Kombineret med en mesterlig tilberedning og næsten fejlfri iscenesættelse, hvor smagen er konstant i centrum, er det en værdig vinder.” – Lød motivationen.

Køkkenchef Nick Curtin modtog præmien – en check på 30.000 kr., overrakt af Mette Gammicchia, afdelingschef for Marked & Ernæring hos Landbrug & Fødevarer.

Skrevet i: Foodservice, Kød, fisk og fjerkræ, Politik og eksport, Top

Seneste nyt fra redaktionen

McDonald’s i opgør med gammel burgermyte: Danskerne tror, at burgerne ikke er frisklavet

FoodserviceKød, fisk og fjerkræ17. 09. 2026

Bestil din Cheeseburger uden pickles eller din McFeast uden tomat, hvis du vil være sikker på, at den er frisklavet. Sådan lyder en gammel McDonald’s-myte, som stadig lever blandt danskerne. Hacket har været overflødigt i mange år, men nye tal viser, at kun 46 procent af danskerne ved, at maden

Dansk firma vil omdanne CO₂ til protein til fødevarer

FødevareproduktionRåvarer og ingredienser17. 09. 2026

React Foods vil bruge en teknologi udviklet af forskere fra Aarhus Universitet og internationale samarbejdspartnere til at omdanne CO₂ og brint til proteinrige ingredienser fra gær ved hjælp af mikroorganismer. Det meste af det protein, vi spiser, begynder sin vej til vores tallerkener på en

Dansk havbrug bliver verdens første akvakulturvirksomhed med Science Based Targets for Nature

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 09. 2026

Havbruget Musholm bliver den første akvakulturvirksomhed med Science Based Targets for Nature. Sammen med BioMar omsætter virksomheden målene til konkrete indsatser for råvarer, marine levesteder og biodiversitet. Musholm tager som deltager i Science Based Targets Network (SBTN) Ocean

Rester fra grøntsagsproduktion kan gøre fødevarer mere holdbare

AktueltForskning og uddannelseFrugt og grøntFødevareproduktionFødevaresikkerhedMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 09. 2026

Ny undersøgelse fra Teknologisk Institut viser, at fermenterede sidestrømme kan hæmme væksten af sporedannende bakterier i andre retter. Metoden bruger sidestrømme fra grøntsags- og svampeproduktion, der ellers går til spilde, og kan give fødevareproducenter et naturligt alternativ til kemiske

Søstrene Grene vinder Kantineprisen 2026

FoodserviceMesser og konferencerTop17. 09. 2026

Der var både spænding og stolthed i salen, da årets Kantinepris blev overrakt på Fødevaredagen på Hindsgavl Slot. Efter en tæt konkurrence med nogle af landets stærkeste kantineteams kunne køkkenchef Lars Jensen og holdet fra Søstrene Grene, Kantinen i Taghaven, træde frem som årets

Brancheforening advarer: Tjek alle vilkår, før I skriver under på kaffeaftalen

Drikkevarer14. 09. 2026

En lav ydelse afslører ikke nødvendigvis, hvad en kaffeaftale reelt koster. Brancheforeningen for Kaffe og Te (BKT) opfordrer med en ny guide alle aktører i branchen til at øge gennemsigtigheden på B2B-markedet og klæde indkøbere i virksomhederne bedre på til at gennemskue leasing, koppriser,

Kasserede tomater bliver til ketchup hos Sidestrømme

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed14. 09. 2026

Virksomheden i Spjald udvikler produkter af overskudsråvarer. Fra den 16. september kommer de i Dansk Caters sortiment, så professionelle køkkener kan købe dem gennem grossisten. Tomater, der ikke bliver solgt som friske råvarer, får nyt liv som ketchup, tomatpuré og sauce hos virksomheden

Hungry Dane skal dyste om VM-titlen i burger

AktueltFoodserviceKød, fisk og fjerkræ14. 09. 2026

Den københavnske burgerrestaurant har kvalificeret sig til World Food Championships i Indianapolis. Stifter Peter Kolos får svenske Mattias Strömberg med på holdet. Hungry Dane skal til USA for at konkurrere i burgerkategorien ved World Food Championships, som afholdes i Indianapolis fra den 15.

Jespers Torvekøkken får B Corp-certificering fornyet efter nye krav

AktueltFoodserviceØkologi og bæredygtighed14. 09. 2026

Madleverandøren er ifølge virksomheden blandt de fem første i Danmark, der er blevet certificeret efter B Labs nye standarder. Kravene omfatter blandt andet dokumentation for arbejdet med klima, medarbejderforhold og ansvarlig ledelse. Jespers Torvekøkken har fået fornyet sin B

Cateringmesse Øst vil gøre de gode valg nemmere

Messer og konferencerTop14. 09. 2026

På onsdag samler Cateringmesse Øst mere end 150 udstillere i Brøndby Hallen. Convenience af høj kvalitet, danske råvarer og mere bæredygtige valg er blandt de tendenser, de besøgende kan møde. Men for arrangørerne er samtalen mellem leverandører og køkkenprofessionelle stadig messens vigtigste

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FødevareBanken hentede 1,5 tons overskudsvarer efter Madscenen

  • DENIOS ApS

    Hvilke risici skal du være opmærksom på ved tekniske gasser?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Forudkonfigurerede R&D-pakker fra Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions til forenklet opsætning af undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Akademisk Boldklub indgår strategisk partnerskab med Dagrofa Foodservice og Grambogård

  • Busch Vakuumteknik A/S

    De 10 mest almindelige fejl ved brug af turbomolekylære vakuumpumper, og hvordan man undgår dem.

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på LabDays CPH 2026

  • Goderåvarer

    Landets skarpeste grøntkokke samledes i Aarhus

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød hele Busch Group på AUTOMATIK 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Over 1.000 har allerede tilmeldt sig ’Madscenen – for professionelle’ 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • McDonald’s i opgør med gammel burgermyte: Danskerne tror, at burgerne ikke er frisklavet

    17.09.2026

  • Dansk firma vil omdanne CO₂ til protein til fødevarer

    17.09.2026

  • Dansk havbrug bliver verdens første akvakulturvirksomhed med Science Based Targets for Nature

    17.09.2026

  • Rester fra grøntsagsproduktion kan gøre fødevarer mere holdbare

    17.09.2026

  • Søstrene Grene vinder Kantineprisen 2026

    17.09.2026

  • Brancheforening advarer: Tjek alle vilkår, før I skriver under på kaffeaftalen

    14.09.2026

  • Kasserede tomater bliver til ketchup hos Sidestrømme

    14.09.2026

  • Hungry Dane skal dyste om VM-titlen i burger

    14.09.2026

  • Jespers Torvekøkken får B Corp-certificering fornyet efter nye krav

    14.09.2026

  • Cateringmesse Øst vil gøre de gode valg nemmere

    14.09.2026

  • Banzo runder syv restauranter og vil hæve barren for det hurtige måltid

    10.09.2026

  • 12 restauranter nomineret i Landbrug og Fødevarers fire kokkekonkurrencer

    10.09.2026

  • Skolemad på skemaet: Elever inviterede forældre med til bords

    10.09.2026

  • Rekordbesøg på Dagrofas Madscenen – For Professionelle

    10.09.2026

  • Danskerne forbinder madspild med ‘spild af penge’ frem for klimaet

    10.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}