• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

AktueltMejeriMesser og konferencer03. 10. 2024 | Mikkel Bækgaard

Prisregn over danske mejerier

AktueltMejeriMesser og konferencer03. 10. 2024 By Mikkel Bækgaard

IFC International Food Contest løber i disse dage af stablen som en del af fødevareteknologimessen FoodTech, og tirsdag middag blev vinderne af en række prestigefyldte priser fundet.


Fra venstre ses Lars Johannes Nielsen (chefkonsulent, Landbrug & Fødevarer), Pia Damgaard Beck (teamleder og faglig koordinator, Mejeriforeningen), Henrik Damholt Jørgensen (administrerende direktør, Mejeriforeningen), Poul Johannes Pedersen (forhenværende administrerende direktør, Thise Mejeri), Georg Sørensen (administrerende direktør, MCH A/S) og Søren Jensen (formand for udstillingsudvalget). Foto: MCH/Lars Møller.

IFC International Food Contest nyder med cirka 1.100 deltagende produkter igen i år flot tilslutning blandt mejerierne, og mejeribranchens helt store fejring og prisfest er nu i fuld gang.

Tirsdag blev både Gourmetprisen- og ‘International Dairy Contest’-vinderne kåret for øjnene af et stort publikum i FoodTechs Hal M, hvor også lange rækker smagsprøver er stillet frem. Fem danske og to svenske mejerier blev belønnet for deres dedikerede indsats og velsmagende produkter.

Administrerende direktør i Mejeriforeningen, Henrik Damholt Jørgensen, indtog som den første scenen, hvorpå priserne skulle uddeles. Han bød velkommen og konstaterede, at IFC International Food Contest er ‘den helt store begivenhed i mejeribruget på vores kanter’.

Derpå gav han ordet til Thise Mejeris mangeårige, nu forhenværende administrerende direktør, Poul Johannes Pedersen, der erklærede sig helt og aldeles enig.

“Det er en festdag for dansk mejeribrug, og udstillingen er igen i år fantastisk flot. Jeg er vokset op med den og kom her fra barnsben sammen med min far, der også var mejerimand. Det er en begivenhed, som jeg har delt med masser af kollegaer fra mejerier og industrier, der relaterer sig til mejeribranchen. Det er en fantastisk dag, hvor man kan møde venner, kollegaer og konkurrenter på en rigtig god måde,” konstaterede Poul Johannes Pedersen således.

Konkurrencen er ‘guld værd’

Efterfølgende tog han fat på konkurrencedelen af udstillingen, der i den tidligere direktørs optik rummer særdeles vigtige egenskaber.

“Karaktererne er liv eller død for dem, der udstiller. At få et fem-tal på grund af én eller anden fejl er hjerteskærende, og omvendt er det fantastisk at få den højeste karakter og endda vinde en pris. Jeg har prøvet begge dele. Til jer, der får en lav karakter – sørgmodigheden går over, men I skal lette bagdelen. Og til jer, der får den højeste udmærkelse og vinder diverse priser – nyd dagen og også morgendagen, men husk at det i overmorgen gælder om at få snydeskaftet ned igen, for anerkendelse gør man sig fortjent til hver dag,” fastslog Poul Johannes Pedersen og satte lidt flere ord på effekten af karaktererne:

“Karaktererne gør meget ved folk, og de gør også noget for vores produkter – jeg er overbevist om, at den her årlige mejeriudstilling er med til at løfte bundniveauet på danske mejeriprodukter, fordi deltagerne jo anstrenger sig det ekstra. Og det er guld værd.”

FoodTech favner bredt

Også andre grene af fødevareindustrien er i dén grad repræsenteret på FoodTech, der beskæftiger sig med fødevareteknologier hele vejen rundt. Flere end 265 udstillere fylder hallerne med innovative og teknologiske produkter og løsninger, og herudover byder messen på en lang række events og aktiviteter, der giver de besøgende stof til eftertanke. Det gælder eksempelvis IFC Water Congress, Global Dilemma Conference, Future Food Lab og DM i 3D-print.

FoodTech-projektleder Thue Bjørslev Jensen, MCH A/S, udtaler:

“Det ligger i FoodTechs DNA at være et både innovativt og inspirerende sted at besøge. En destination, hvor besøgende og udstillere i fællesskab sætter retningen for fremtidens fødevareteknologi, og hvor branchens udfordringer og nye løsninger udforskes via udstillernes produkter, vidensdeling, konferencer og networking på tværs. På den måde kan vi sammen gøre en afgørende forskel, og det er vi allerede i fuld gang med – hallerne summer af liv, og det er vi meget taknemmelige for.”

IFC International Food Contest gennemføres som en del af FoodTech, destinationen for fremtidens fødevareteknologi, der finder sted i MCH Messecenter Herning 1.-3. oktober 2024. Læs mere på foodtech.dk og anmod om presseakkreditering hér.

‘International Dairy Contest’-vindere

  • Konsummælksprodukter: Dybbækdal Blåbær (skyr) 0,2 fedt, 400g, Mejeriet Dybbækdal
  • Ost: Den Hvide Dame, 400g +70, 7u, Troldhede Mejeri
  • Smør og blandingsprodukter: Bregott Havsalt, 82%, 350g, Götene Smör och Blandprodukter (Sverige)

Gourmetprisen-vindere

  • Konsummælksprodukter: Biodynamisk original mælk, Øllingegaard
  • Smør og blandingsprodukter: Gourmetsmør med sydesalt, Lindved Mejeri
  • Hårde oste: Gedegouda, Nørgaards Gedemejeri
  • Bløde oste: Arla Unika Hallands Siren, Arla Foods Kvibille (Sverige)

Skrevet i: Aktuelt, Mejeri, Messer og konferencer

Seneste nyt fra redaktionen

Anima: Historisk sejr for dyrevelfærden i Norge kalder på handling i Danmark

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræØkologi og bæredygtighed29. 01. 2026

Dyreværnsorganisationen Anima hylder 'historisk øjeblik,' efter den norske fjerkræbranche har annonceret en total omstilling væk fra hurtigtvoksende kyllingeracer næste år. Norge – hvor der årligt produceres 75 millioner slagtekyllinger – vil blive det første land i verden til at omstille 100 pct.

Fra Barbie og Hot Wheels til Toms og Tuborg Squash: Danmarks største isproducent løfter sløret for nye partnerskaber og produkter

Konfekture29. 01. 2026

For Mejerigården A/S, der står bag Premier Is, Hjem-IS, Underground, Polar Is og Rønbjerg Is, skal 2026 defineres af vækst via innovative partnerskaber, produktnyheder og et sikkert fokus på danske isklassikere. Blandt årets mest iøjnefaldende nyheder er Premier Is’ partnerskab med Tuborg Squash. De

BOOK en MARK er intensiv trend-spotting i fødevarebranchen

AktueltFoodserviceLandbrug29. 01. 2026

På 8. år sætter Book en Mark økologiske producenter og aftagere fra dagligvarehandelen, grossisterne, offentlige køkkener, spisesteder og caféer op til business-dating med det ene formål at skabe samhandel og opdyrke nye samarbejdsformer. Den samtalende mødeform, hvor alle møder alle én til én, har

Fra København til Tokyo: Dansk madspildsapp indtager Asien

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed29. 01. 2026

Den danske app Too Good To Go træder nu ind på sit fjerde kontinent. Tokyo bliver den første lokation i Asien, hvor brugere kan hente en såkaldt "lykkepose" og dermed være med til at forhindre, at god mad ender i skraldespanden. I denne uge får en dansk idé fodfæste i en af verdens mest

Fødevareorganisationer splittede over lavere fødevaremoms: Enighed om mål – uenighed om metode

Detailhandel og en grosFoodserviceFrugt og grøntPolitik og eksportTop29. 01. 2026

Regeringen og et bredt flertal i Folketinget blev tirsdag enige om en aftale, der fra 2028 skal sænke momsen på fødevarer for i alt seks milliarder kroner årligt. Men selv om formålet er at gøre dagligvarer billigere for danskerne, er fødevareerhvervet langt fra enige om, hvordan – og om – en

Royal Unibrew investerer historisk stort med nyt højlager i Faxe

Drikkevarer27. 01. 2026

Royal Unibrew har taget et nyt fuldautomatisk højlager i brug i Faxe. Ibrugtagningen markerer realiseringen af en af virksomhedens største investeringer, når der ses bort fra virksomhedsopkøb. Investeringen omfatter både et 8000 m2 planlager, som blev taget i brug i august 2025, og det nye højlager,

SMVdanmark: Fødevarecheck er et mindre onde end differentieret fødevaremoms

AktueltPolitik og eksport27. 01. 2026

Fødevarechecks har ikke stået på SMVdanmarks ønskeseddel. Det er dog trods alt bedre end at indføre en ny differentieret fødevaremoms, som også har indgået i de politiske forhandlinger. SMVdanmark advarer kraftigt mod den øgede bureaukratisering, som en eventuel ny momsstruktur vil

Ny dansk bygsort sætter velvære og dokumenteret sundhed på menuen

Brød og kagerMiljø og sundhed27. 01. 2026

Efter flere års forskning og planteforædling er Barleo nu klar til det danske marked. Den nyudviklede bygsort har dokumenterede sundhedsfremmende egenskaber og er skabt med ambitionen om at gøre sundere hverdagsvalg både naturlige og velsmagende. Med Barleo får man adgang til et kornprodukt, hvor

Foodexpo kombinerer ekspertviden, håndværk og oplevelser

AktueltFoodserviceMesser og konferencer27. 01. 2026

Ny viden serveret af branchens frontløbere og praktisk inspiration til arbejdet i de professionelle køkkener er blandt meget andet i vente, når det 22.-24. marts 2026 gælder Foodexpo - fødevarebranchens centrale mødested, der hører hjemme i MCH Messecenter Herning. Foodexpo giver de besøgende

Birthe former børns madvaner: Flere bælgfrugter i Randers Kommunes køkkener

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed27. 01. 2026

I Randers Kommunes køkkener spiller bælgfrugter en stadig større rolle i arbejdet med madvaner, sundhed og klima. Indkøb af bælgfrugter er steget med 18 pct. fra 2024-2025. I Vuggestuen Firkløveren er det Birthe, der omsætter kostråd og klimamål til inspirerende mad, som børnene har lyst til at

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Hvad er forskellen på et brandsikkert skab og et batteriskab?

  • DENIOS ApS

    Skal dit truckværn være af stål eller plast?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions bliver officiel global leverandør af ITER-flanger

  • Ardo NV Denmark Office

    Fuldkorn som funktionel base i det professionelle køkken

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-butikkerne sænker priserne på spiritus

  • DENIOS ApS

    Nu falder sneen – og det kan blive dyrt for dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group fejrer stor åbning af næsten 60.000 kvadratmeter stort servicecenter i Tempe Arizona

  • Nemco Machinery A/S

    Kendt leverandør til bagerier fusionerer med Nemco

  • Ardo NV Denmark Office

    En klassiker med rødder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Et tilbageblik på året der gik

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Anima: Historisk sejr for dyrevelfærden i Norge kalder på handling i Danmark

    29.01.2026

  • Fra Barbie og Hot Wheels til Toms og Tuborg Squash: Danmarks største isproducent løfter sløret for nye partnerskaber og produkter

    29.01.2026

  • BOOK en MARK er intensiv trend-spotting i fødevarebranchen

    29.01.2026

  • Fra København til Tokyo: Dansk madspildsapp indtager Asien

    29.01.2026

  • Fødevareorganisationer splittede over lavere fødevaremoms: Enighed om mål – uenighed om metode

    29.01.2026

  • Royal Unibrew investerer historisk stort med nyt højlager i Faxe

    27.01.2026

  • SMVdanmark: Fødevarecheck er et mindre onde end differentieret fødevaremoms

    27.01.2026

  • Ny dansk bygsort sætter velvære og dokumenteret sundhed på menuen

    27.01.2026

  • Foodexpo kombinerer ekspertviden, håndværk og oplevelser

    27.01.2026

  • Birthe former børns madvaner: Flere bælgfrugter i Randers Kommunes køkkener

    27.01.2026

  • Globalt gastronomi-event samler over 60 af verdens bedste kokke og restauranter i København

    22.01.2026

  • Distributøren Strandgaarden indgår eksklusiv aftale med Bornholm Spirits

    22.01.2026

  • Proteinprodukter møder modvind i Danmark

    22.01.2026

  • Fra fodboldstjerne til pizza-mester: PAPPA jagter hattrick ved Just Eat Awards

    22.01.2026

  • Fra niche til national scene: Regenerativt landbrug får sin egen festival

    22.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik