• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltMejeriMesser og konferencer03. 10. 2024 | Mikkel Bækgaard

Prisregn over danske mejerier

AktueltMejeriMesser og konferencer03. 10. 2024 By Mikkel Bækgaard

IFC International Food Contest løber i disse dage af stablen som en del af fødevareteknologimessen FoodTech, og tirsdag middag blev vinderne af en række prestigefyldte priser fundet.


Fra venstre ses Lars Johannes Nielsen (chefkonsulent, Landbrug & Fødevarer), Pia Damgaard Beck (teamleder og faglig koordinator, Mejeriforeningen), Henrik Damholt Jørgensen (administrerende direktør, Mejeriforeningen), Poul Johannes Pedersen (forhenværende administrerende direktør, Thise Mejeri), Georg Sørensen (administrerende direktør, MCH A/S) og Søren Jensen (formand for udstillingsudvalget). Foto: MCH/Lars Møller.

IFC International Food Contest nyder med cirka 1.100 deltagende produkter igen i år flot tilslutning blandt mejerierne, og mejeribranchens helt store fejring og prisfest er nu i fuld gang.

Tirsdag blev både Gourmetprisen- og ‘International Dairy Contest’-vinderne kåret for øjnene af et stort publikum i FoodTechs Hal M, hvor også lange rækker smagsprøver er stillet frem. Fem danske og to svenske mejerier blev belønnet for deres dedikerede indsats og velsmagende produkter.

Administrerende direktør i Mejeriforeningen, Henrik Damholt Jørgensen, indtog som den første scenen, hvorpå priserne skulle uddeles. Han bød velkommen og konstaterede, at IFC International Food Contest er ‘den helt store begivenhed i mejeribruget på vores kanter’.

Derpå gav han ordet til Thise Mejeris mangeårige, nu forhenværende administrerende direktør, Poul Johannes Pedersen, der erklærede sig helt og aldeles enig.

“Det er en festdag for dansk mejeribrug, og udstillingen er igen i år fantastisk flot. Jeg er vokset op med den og kom her fra barnsben sammen med min far, der også var mejerimand. Det er en begivenhed, som jeg har delt med masser af kollegaer fra mejerier og industrier, der relaterer sig til mejeribranchen. Det er en fantastisk dag, hvor man kan møde venner, kollegaer og konkurrenter på en rigtig god måde,” konstaterede Poul Johannes Pedersen således.

Konkurrencen er ‘guld værd’

Efterfølgende tog han fat på konkurrencedelen af udstillingen, der i den tidligere direktørs optik rummer særdeles vigtige egenskaber.

“Karaktererne er liv eller død for dem, der udstiller. At få et fem-tal på grund af én eller anden fejl er hjerteskærende, og omvendt er det fantastisk at få den højeste karakter og endda vinde en pris. Jeg har prøvet begge dele. Til jer, der får en lav karakter – sørgmodigheden går over, men I skal lette bagdelen. Og til jer, der får den højeste udmærkelse og vinder diverse priser – nyd dagen og også morgendagen, men husk at det i overmorgen gælder om at få snydeskaftet ned igen, for anerkendelse gør man sig fortjent til hver dag,” fastslog Poul Johannes Pedersen og satte lidt flere ord på effekten af karaktererne:

“Karaktererne gør meget ved folk, og de gør også noget for vores produkter – jeg er overbevist om, at den her årlige mejeriudstilling er med til at løfte bundniveauet på danske mejeriprodukter, fordi deltagerne jo anstrenger sig det ekstra. Og det er guld værd.”

FoodTech favner bredt

Også andre grene af fødevareindustrien er i dén grad repræsenteret på FoodTech, der beskæftiger sig med fødevareteknologier hele vejen rundt. Flere end 265 udstillere fylder hallerne med innovative og teknologiske produkter og løsninger, og herudover byder messen på en lang række events og aktiviteter, der giver de besøgende stof til eftertanke. Det gælder eksempelvis IFC Water Congress, Global Dilemma Conference, Future Food Lab og DM i 3D-print.

FoodTech-projektleder Thue Bjørslev Jensen, MCH A/S, udtaler:

“Det ligger i FoodTechs DNA at være et både innovativt og inspirerende sted at besøge. En destination, hvor besøgende og udstillere i fællesskab sætter retningen for fremtidens fødevareteknologi, og hvor branchens udfordringer og nye løsninger udforskes via udstillernes produkter, vidensdeling, konferencer og networking på tværs. På den måde kan vi sammen gøre en afgørende forskel, og det er vi allerede i fuld gang med – hallerne summer af liv, og det er vi meget taknemmelige for.”

IFC International Food Contest gennemføres som en del af FoodTech, destinationen for fremtidens fødevareteknologi, der finder sted i MCH Messecenter Herning 1.-3. oktober 2024. Læs mere på foodtech.dk og anmod om presseakkreditering hér.

‘International Dairy Contest’-vindere

  • Konsummælksprodukter: Dybbækdal Blåbær (skyr) 0,2 fedt, 400g, Mejeriet Dybbækdal
  • Ost: Den Hvide Dame, 400g +70, 7u, Troldhede Mejeri
  • Smør og blandingsprodukter: Bregott Havsalt, 82%, 350g, Götene Smör och Blandprodukter (Sverige)

Gourmetprisen-vindere

  • Konsummælksprodukter: Biodynamisk original mælk, Øllingegaard
  • Smør og blandingsprodukter: Gourmetsmør med sydesalt, Lindved Mejeri
  • Hårde oste: Gedegouda, Nørgaards Gedemejeri
  • Bløde oste: Arla Unika Hallands Siren, Arla Foods Kvibille (Sverige)

Skrevet i: Aktuelt, Mejeri, Messer og konferencer

Seneste nyt fra redaktionen

Sial Paris 2026 – fødevarebranchens globale mødested

Messer og konferencer05. 05. 2026

SIAL Paris vender tilbage til Paris Nord Villepinte med det mest ambitiøse program i messens historie fra den 17. til 18. oktober i år. Arrangementet vil overgå rekordåret 2024 og cementere SIAL’s position som verdens førende mødested for fødevareindustrien. Paris bliver dermed det centrale

Nye produkter og vækst i friskpres løfter Eckes-Granini Danmarks resultat i svært år

Drikkevarer05. 05. 2026

Eckes-Granini Danmark (tidl. Rynkeby Foods) kommer ud af 2025 med en mindre fremgang i resultatet før skat på trods af, at kerneforretningen har været under voldsomt pres. Med forventningen om, at de seneste års appelsinkrise nu har toppet, kigger juicevirksomheden samtidig ind i et bedre resultat i

FødevareDanmark-direktør: “Danskerne er ved at miste forbindelsen til deres egen mad”

AktueltFødevareproduktionLandbrug05. 05. 2026

Den voldsomme kritik af landbruget i valgkampen, andelen af ultraforarbejdede fødevarer i supermarkederne og færre unge i fødevarefagene er alt sammen symptomer på den samme udvikling, lyder det nu fra FødevareDanmark. Det handler ikke om pladderromantik eller Morten Korch-nostalgi, når Leif

Dansk Cater A/S vinder Den dybe Tallerken 2026

AktueltDetailhandel og en grosFoodservice05. 05. 2026

Dansk Fødevare Forums kvalitets- og innovationspris ’Den Dybe Tallerken’ går i år til Dansk Cater A/S. De vinder prisen foran et felt af mange andre dygtige aktører og fødevarevirksomheder og hædres særligt for deres engagement i forhold til at støtte lokale initiativer, gode råvarer og

Isproducenten Hansens skifter ud i toppen og sætter fart på strategien

KonfektureTop05. 05. 2026

Den erfarne brancheprofil Annemette V. Thomsen tiltræder som CEO i Hansens og skal bruge sin erfaring til at realisere isproducentens strategi. Den økologiske isproducent Hansens får ny direktør og ansætter for første gang en CEO, der ikke er en del af Hansen-familien. Den erfarne brancheprofil

Danskernes fødevarekrav stiger: Oscar gør lokale varer til strategisk parameter

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræRåvarer og ingredienser30. 04. 2026

Forsyningskriser og voksende fokus på råvarekvalitet og transparens presser fødevareindustrien til at gentænke værdikæden. Nordiske råvarer er, for Oscar, som producerer bouilloner og saucer, blevet et strategisk greb til at styrke bæredygtighed og kvalitet samt til at møde danskernes stigende

Dansk alkoholfri cocktail vinder guld ved World Alcohol-Free Awards

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed30. 04. 2026

Danskproduceret alkoholfri cocktail har opnået international anerkendelse ved at vinde guld ved de prestigefyldte World Alcohol-Free Awards. Prisen cementerer produktets høje kvalitet og innovative tilgang – samtidig med at det er økologisk og produceret i Danmark. Guldmedaljen understreger

Dyrlægeforening: Kontrollen med dyrevelfærd skal styrkes – der mangler klare regler og flere sanktionsmuligheder

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed30. 04. 2026

Rigsrevisionens kritik af kontrollen med dyrevelfærd i griseproduktionen er alvorlig, men desværre ikke overraskende og bekræfter et problem, mener Den Danske Dyrlægeforening. Det har de længe påpeget: Rammerne for kontrollen er ikke gode nok. Rigsrevisorerne kritiserer skarpt kontrollen med

Otte af landets bedste frokostkøkkener kæmper om titlen som Danmarksmester

Foodservice30. 04. 2026

Onsdag den 6. maj 2026 går DM i Frokostordning 2026 i luften i DGI Byen i København. Otte finalister er udvalgt af danskerne, og et ekspertpanel skal kåre vinderen foran branchen, gæster og presse. Den danske frokostbranche samles onsdag den 6. maj 2026, når DM i Frokostordning 2026 afholdes i

Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark

DrikkevarerTop30. 04. 2026

Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark for at signalere virksomhedens styrkeposition som en del af Europas stærkeste juice- og drikkevarefamilie. Brands, medarbejdere og daglige aktiviteter fortsætter uændret i Ringe. Den fynske producent af juice og frugtbaserede drikke, Rynkeby

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Sial Paris 2026 – fødevarebranchens globale mødested

    05.05.2026

  • Nye produkter og vækst i friskpres løfter Eckes-Granini Danmarks resultat i svært år

    05.05.2026

  • FødevareDanmark-direktør: “Danskerne er ved at miste forbindelsen til deres egen mad”

    05.05.2026

  • Dansk Cater A/S vinder Den dybe Tallerken 2026

    05.05.2026

  • Isproducenten Hansens skifter ud i toppen og sætter fart på strategien

    05.05.2026

  • Danskernes fødevarekrav stiger: Oscar gør lokale varer til strategisk parameter

    30.04.2026

  • Dansk alkoholfri cocktail vinder guld ved World Alcohol-Free Awards

    30.04.2026

  • Dyrlægeforening: Kontrollen med dyrevelfærd skal styrkes – der mangler klare regler og flere sanktionsmuligheder

    30.04.2026

  • Otte af landets bedste frokostkøkkener kæmper om titlen som Danmarksmester

    30.04.2026

  • Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark

    30.04.2026

  • Verdensbanken: Akvakultur har det laveste klimaaftryk blandt animalske proteiner

    28.04.2026

  • Britisk podcast zoomer ind på danske planterige succeser

    28.04.2026

  • Fra brand til fans: Stryhn’s lader de største fans definere etiketten

    28.04.2026

  • Her er de nominerede kantiner der skal dyste om Kantineprisen 2026

    28.04.2026

  • Organisation om manglende svinekontrol: Det er skandaløst

    28.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik