• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

DrikkevarerMesser og konferencerTop23. 01. 2025 | Mikkel Bækgaard

Populær kaffefestival vender tilbage til Aarhus – nu i større rammer

DrikkevarerMesser og konferencerTop23. 01. 2025 By Mikkel Bækgaard

Kaffe-festivalen Kaffe & Sensorik gentager succesen fra 2024 og vil i oktober i år byde på en udvidet todages festival med prominente musiknavne, kaffeoplevelser og et større venue med mere albuerum.

Kaffe & Sensorik-festivalen vender tilbage til Aarhus den 11. og 12. oktober 2025 i helt nye rammer. Med en ny lokation i Aarhus Congress Center og en udvidelse til en todages festival er der lagt op til en endnu større fejring af kaffens opkvikkende verden.

På festivalen kan gæsterne igen i år opleve forskellige workshops, talks, smagsoplevelser, kaffedialoger med udstillere, konkurrencer, madoplevelser og koncerter i bedste festivalstil med store navne som Outlandish, Aura Dione, Back to Back og Tue West. Derudover deltager flere lokale kaffehelte som eksempelvis Berry and Bean, Lajmi Coffee Roasters, EUROPA Kaffe & Te, Clever Coffee og Aoife Coffee.

“Selvom det var en fornøjelse at se så mange nysgerrige, positive og glade mennesker, blev vi overvældet over den store interesse for vores festival og nye koncept sidste år. Kaffen samler virkelig folk. Vi er en nation, der knuselsker en god kop kaffe. Derfor føler vi os forpligtet til at lytte til den konstruktive feedback, vi har fået, levere en endnu bedre oplevelse for alle og dermed indfri det potentiale, som særlig ved den store interesse sidste år, viste sig at være der,” siger Samuel Rose, der er en af arrangørerne bag Kaffe og Sensorik-festivalen og uddyber:

“Vi glæder os til at vise de mange forbedringer og byde både kaffeglade gæster og branchens aktører velkommen til en større og mere inspirerende festival. Gennem en festlig fejring af kaffens verden ønsker vi at sætte fokus på vores nationale drik; den gode kop kaffe. Vi vil hylde kaffens betydning i vores hverdagsritualer, vores kultur, vores sprog, og skabe en uformel platform for vidensdeling, netværk og udforskning af kaffens uforløste potentiale.”

Udvikling baseret på gæsternes ønsker

Efter den overvældende interesse ved sidste års festival udsendte arrangørerne et feedbackskema, for at udvikle festivalen baseret på gæsternes oplevelser og ønsker. På baggrund af de mange tilbagemeldinger fra gæster, udstillere og sponsorer har de lyttet nøje og foretaget en række forbedringer for at sikre en endnu bedre oplevelse for alle.

“Foruden den nye lokation, der kan rumme omkring 4.000-6.000 gæster, vil vi i år skabe mere rum mellem de enkelte oplevelser. Eksempelvis vil vi adskille koncerter og udstillingsstandene, så de får hver sit lokale. Det vil forhåbentlig give bedre mulighed for dialog mellem vores gæster og vores udstillere. Køerne kan vi desværre ikke helt undgå – især hos de populære udstillere. Men vi prøver at forebygge længden på køerne ved blandt andet at øge antallet af barer, så vi i 2025 tilbyder fire steder at få slukket tørsten. Vi opsætter desuden flere food trucks for at sikre hurtigere servering og større variation i madudvalget,” fortæller medarrangør, Michael Larsen og fortsætter:

“Vores ambition er at skabe en festival, hvor gæsterne både kan nyde deres yndlingskaffe, have inspirerende samtaler med vores udstillere, samtidig med at de nyder koncerterne og resten af programmet stille og roligt. De nye tiltag kommer alle fra vores gæsters feedback, og vi lægger os i selen for at indfri gæsternes ønsker og vise, vi tager den feedback, vi har fået – positiv som konstruktiv – alvorligt.”

Med lokale kaffehelte i centrum

Størstedelen af festivalens mange udstillere vil igen i år være lokale kaffehelte, og have base i Aarhus og omegn. Den lokale forankring er et meget bevidst valg fra arrangørernes side:

“En vigtig del af festivalens DNA er at sætte spotlight på de lokale kaffeaktører, både de der beskæftiger sig med kaffen i klassisk forstand, og de der arbejder cirkulært og innovativt med kaffe. Størstedelen af udstillerne kommer fra lokalområdet, hvilket gør festivalen dybt forankret i den lokale kultur. Det giver publikum mulighed for ikke bare at opdage nye favoritter, men også at besøge dem efterfølgende,” siger Samuel Rose.

Skrevet i: Drikkevarer, Messer og konferencer, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Epokegørende pakkemaskine for første gang i Danmark

EmballageFødevareproduktion12. 03. 2026

For første gang nogensinde er den epokegørende pakkemaskine SEALPAC F6 blevet præsenteret på dansk jord. Danmarkspremieren på maskinen fandt sted på Nemco Packaging Days, som netop er afholdt med et stort antal besøgende fra fødevarevirksomheder i hele landet. Bag præsentationen stod SEALPAC og

Restaurant Flammen fortsætter sin vækstrejse

Foodservice12. 03. 2026

For tredje år i træk leverer Restaurant Flammen et rekordregnskab og har lagt kursen mod et markant løft på både top- og bundlinje i 2026. Trods stigende fødevarepriser, en generelt urolig branche og en entré på det svenske marked høster den familieejede kæde frugterne af en klar vækststrategi og et

Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori

AktueltDrikkevarer12. 03. 2026

Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori og lancerer PEPSI TREATS ZERO SUGAR – en sukkerfri, dessert-inspireret sodavand, der kombinerer klassisk cola med en mere legende og oplevelsesdrevet tilgang. Pepsi lancerer nu PEPSI TREATS – en ny serie af sukkerfrie sodavand, der kombinerer

FERM FOOD overtager Orklas fabrik og skalerer: op til 20.000 tons fermenterede ingredienser om året

AktueltFødevareproduktion12. 03. 2026

Den danske ingrediensproducent FERM FOOD overtager Orklas tidligere pastafabrik i Skovlund pr. 1. april 2026. Overtagelsen giver nye produktionsfaciliteter til at øge leverancerne af fermenterede planteingredienser til fødevareindustrien – drevet af en eksportefterspørgsel, der har udviklet sig

Her er de nominerede til Årets grønne kantinemenu 2026

FoodserviceMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed12. 03. 2026

For første gang skal Årets grønne kantinemenu kåres i Danmark. Fire kantiner er nu nomineret og skal dyste i en helt ny cook-off konkurrence, hvor grøntsager og gastronomisk håndværk er i centrum. Hvilken kantine formår at sætte grøntsagerne helt i front uden at gå på kompromis med smag,

Änglamark bliver for fjerde år i træk opfattet som det mest bæredygtige brand

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed10. 03. 2026

Mange brands falder tilbage med hensyn til bæredygtighedsopfattelse og brandpræference i Sustainable Brand Index 2026. Men Änglamark er fortsat benchmark for opfattelsen af brands og bæredygtighed i Danmark. Sustainable Brand Index er den uafhængige undersøgelse, der hvert år spørger

Dagrofa Foodservice: Strategisk investering i chaufførområdet skal styrke væksten

Detailhandel og en grosFoodservice10. 03. 2026

Dagrofa Foodservice investerer i en række nye tiltag målrettet virksomhedens nuværende og kommende lastbilchauffører. Det sker for at understøtte virksomhedens aktuelle vækststrategi, hvor fødevaregrossisten skal vinde 2.000 nye kunder i den udkørende forretning. Lanceringen af en

Strandgaarden køber Teedawn og styrker sin satsning på no-low

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed10. 03. 2026

Strandgaarden overtager det populære brand Teedawn, og som en del af aftalen bliver stifter Henrik Wiese en del af Strandgaarden som Head of No-Low Drinks med ansvar for at udvikle og skalere kategorien yderligere. Opkøbet er et strategisk skridt i Strandgaardens ambition om at være et væksthus

Admiral Hotel præsenterer SIR – ny cocktaildestination ved Københavns havn

AktueltDrikkevarerFoodservice10. 03. 2026

København har fået en ny spiller på cocktailscenen. SIR er åbnet på Admiral Hotel – en bar med global attitude, klassiske dyder og kompromisløs præcision, sat i scene i den ikoniske pakhusbygning ved havnefronten. Navnet SIR signalerer respekt og høflighed – ikke som en titel for én person, men

Fuldkorn har fat i mændene – men ikke i de unge kvinder

Brød og kagerMiljø og sundhedTop10. 03. 2026

Mænd og drenge vælger i stigende grad fuldkorn til. Mænd spiser 21 procent mere fuldkorn i dag end for ti år siden, og drengene er også godt med. Piger og unge kvinders fuldkornsindtag er derimod faldet, og det kræver opmærksomhed på unge kvinders madkultur og valg i hverdagen. Mænd spiser 69

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo præsenterer nye grønne

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

  • Sponsoreret indhold

    INTERNORGA, 13.–17. marts 2026

  • DENIOS ApS

    Oversvømmelser og forurenet brandvand – er din virksomhed klar?

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Energiomkostninger reduceret med 50% via et centraliseret vakuumsystem

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Epokegørende pakkemaskine for første gang i Danmark

    12.03.2026

  • Restaurant Flammen fortsætter sin vækstrejse

    12.03.2026

  • Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori

    12.03.2026

  • FERM FOOD overtager Orklas fabrik og skalerer: op til 20.000 tons fermenterede ingredienser om året

    12.03.2026

  • Her er de nominerede til Årets grønne kantinemenu 2026

    12.03.2026

  • Änglamark bliver for fjerde år i træk opfattet som det mest bæredygtige brand

    10.03.2026

  • Dagrofa Foodservice: Strategisk investering i chaufførområdet skal styrke væksten

    10.03.2026

  • Strandgaarden køber Teedawn og styrker sin satsning på no-low

    10.03.2026

  • Admiral Hotel præsenterer SIR – ny cocktaildestination ved Københavns havn

    10.03.2026

  • Fuldkorn har fat i mændene – men ikke i de unge kvinder

    10.03.2026

  • Lokale bælgfrugter skaber stærke forbindelser på Book en mark

    05.03.2026

  • Regnbueørred lagrer mere omega-3 end laks

    05.03.2026

  • Ny analyse: Supermarkederne kan afgøre, om Kostrådene bliver til virkelighed

    05.03.2026

  • Ny pris hylder hverdagsheltene i restaurationsbranchen

    05.03.2026

  • Just Eat lukker i Danmark

    05.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik