• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Foodservice29. 05. 2020 | Kasper Mundt-Nielsen

Overvældende interesse for at forpagte museumscafeer

Foodservice29. 05. 2020 By Kasper Mundt-Nielsen

Det er et stærkt og nysgerrigt felt, der har budt sig til som forpagter hos ROMU. Museumsorganisationen er overvældet over den store interesse for at overtage driften af cafeerne på Roskilde Museum og Ragnarock – museet for pop, rock og ungdomskultur.

(Foto: Romu)

Efter at have stået ganske publikumstomt i næsten tre måneder, slår Roskilde Museum og Ragnarock fra 8. juni endelig dørene op igen. Siden marts har museerne fulgt myndighedernes påbud om at holde lukket. Men nu kan gæsterne igen få fyldt kulturdepoterne – på betryggende vis og efter myndighedernes anbefalinger for hygiejne og afstand.

Desværre må gæsterne vente lidt endnu på at kunne fuldende museumsoplevelsen med en god frokost eller en kop kaffe. Museums Caféen Freunde og Café RAGNAROCK, der hidtil har været forpagtet og drevet selvstændigt af Freunde, har nemlig valgt fortsat at holde lukket.

Stor interesse for kultursamarbejde

Men forhåbentligt bliver der snart langet kaffe og frokost over disken i de to museumscafeer igen. ROMU leder nemlig efter en ny forpagter, efter at Freunde i marts opsagde samarbejdet.

Og det har fået mange bejlere på banen med konkrete koncepter og bud på at løse opgaven for museumsorganisationen, der sidste år havde 188.000 mennesker ind og ud af dørene.

– Det er gået over al forventning. Vi har fået rigtig mange interessetilkendegivelser fra dygtige aktører, heraf omkring 10 attraktive og realistiske løsningsforslag frem til fristen, der udløb forleden, i vores udbudsmateriale. Så det er vi naturligvis rigtig glade for, siger ROMU’s kommercielle chef, Anette Gade Kristensen.

– Jeg synes, vi kan se en stor interesse for at drive café og restaurant på museer. Kultur er et spændende felt, og mange af dem, der har henvendt sig, giver udtryk for, at de rigtig gerne vil samarbejde om museumsoplevelsen, tilføjer hun.

Forpagter med gode ideer

Netop den interesse glæder Anette Gade Kristensen, for det har været en af hjørnestenene i et godt samarbejde med Freunde.

– Der har været en god dialog hele vejen, og det har været en fornøjelse med en forpagter, der på den måde har været villig til samarbejde. Det glæder jeg mig til, at vi skal have igen med en ny forpagter, som jeg allerede nu kan se vil kunne bringe mange nye muligheder og ideer med sig, siger hun.

Hvornår museumscafeerne på Roskilde Museum og Ragnarock åbner, afhænger af den kommende forpagter. Anette Gade Kristensen regner med at begynde forhandlingerne med den kommende forpagter i juni, og hun håber at kunne byde cafegæsterne velkommen tilbage snarest derefter.

Skrevet i: Foodservice

Seneste nyt fra redaktionen

REMA 1000 og Danish Crown indgår stort klimapartnerskab

Detailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed12. 05. 2026

Et nyt partnerskab mellem REMA 1000 og Danish Crown bliver et vigtigt skridt mod en fælles indsats for at nedbringe CO2-udledningen i husdyrproduktionen. Som den første detailkæde går REMA 1000 med i Danish Crowns klimaprogram, der giver transparens og dataindsigt i CO₂-aftrykket gennem hele

Ny Madland Guide: Handl lokalt hos de 500 bedste producenter og madhandlere i hele Danmark

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed12. 05. 2026

Hvordan finder man frem til råvarer og produkter dyrket og produceret lokalt og ansvarligt? Mange danskere vil gerne handle lokalt, og det kræver nye indkøbsvaner og hjælp til at finde frem til butikker, markeder og madhandlere, der sælger varer med omtanke. Madland udsender nu for syvende år i træk

Stine Bruun Overgaard ny marketingdirektør i Orkla Danmark

Markedsføring12. 05. 2026

Orkla Danmark har udnævnt Stine Bruun Overgaard til marketingdirektør med ansvar for Foods, Snacks, kundeindsigt og produktudvikling. Hun tiltræder rollen med ansvar for fortsat at samle og løfte virksomhedens marketingindsats og er samtidig indtrådt i ledelsen i Orkla Danmark. Stine Bruun

Lavazza-mærke anerkendes med særligt certifikat: En kaffe til professionelle med afsæt i regenerativt landbrug

DrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed12. 05. 2026

Lavazzas La Reserva de ¡Tierra! Selection er blevet blåstemplet med en certificeringen Rainforest Alliances standard for regenerativt landbrug. Selection-varianten er udviklet til caféer, restauranter, hoteller og andre professionelle kaffeaktører. Certificeringen er et resultat af Lavazzas fokus på

Danskerne kræver bedre dyrevelfærd, men vil stadig ikke betale mere for fødevarer

AktueltMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed12. 05. 2026

Valgkampen har ikke ændret danskernes lyst til at betale mere for bedre dyrevelfærd, viser ny meningsmåling. Ifølge FødevareDanmark understreger det risikoen for, at vidtgående indgreb mod landbruget vil koste arbejdspladser i hele fødevareklyngen. Valgkampens massive fokus på dyrevelfærd og

Danskerne spiser 160 mio. bananer med god samvittighed

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed07. 05. 2026

Salget af økologiske Fairtrade-bananer steg med næsten 8 pct. i 2025 og fortsætter dermed en tydelig fremgang gennem flere år. Det viser det nye 2025-regnskab fra Fairtrade-mærket Danmark. Fra 2024 til 2025 steg salget fra 17.749 ton til 19.265 ton – eller godt 160 millioner bananer i 2025. Det

Ny gourmetrestaurant på Lolland dropper alkoholen helt

DrikkevarerFoodservice07. 05. 2026

Når den nye restaurant Lev åbner i Horslunde på Lolland, bliver det ifølge restauratør og kok Thorbjørn Kristensen Danmarks første 100 procent alkoholfrie gourmetrestaurant. Det skriver TV 2 ØST. Restauranten åbner i et stråtækt bindingsværkshus i Horslunde og skal ifølge kokken kombinere

“Enestående bidrag”: Lærer og udviklingskonsulent på Hotel- og Restaurantskolen vinder Erhvervsuddannelsesprisen

AktueltForskning og uddannelse07. 05. 2026

Sarah Rom Gjerø modtager den ærefulde pris for sit ”enestående bidrag til udviklingen af praksisnær og engagerende undervisning", bl.a. gennem sit arbejde i skolens store udviklingsprojekt Gejst. Ved Danske Erhvervsskoler og -Gymnasiers årsmøde modtog faglærer og udviklingskonsulent Sarah Rom

Ny fuglevenlig kaffe er den første af sin slags i Danmark

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed07. 05. 2026

Tre fjerdedele af verdens kaffe produceres uden at tage højde for fuglelivet. Det vil dansk kaffebrand afhjælpe med en ny fuglevenlig kaffe, der dyrkes af ni kvinder i Nicaragua. Snart kan danskerne hælde fuglevenlig kaffe i deres kopper og krus. Og nej, det er ikke kaffe brygget til

Danmarks første frie kokkeskole åbner i Lønstrup

Forskning og uddannelseTop07. 05. 2026

Ny fri kokkeskole i Nordjylland vil gøre op med Michelin-kulturen:  “Vi har glemt, hvad faget handler om,” mener stifterne. I årevis har dansk gastronomi været en international succeshistorie. Men under overfladen er en anden fortælling vokset frem: et fag præget af hårdt arbejdsmiljø, faldende

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny Madland Guide: Handl lokalt hos de 500 bedste producenter og madhandlere i hele Danmark

    12.05.2026

  • REMA 1000 og Danish Crown indgår stort klimapartnerskab

    12.05.2026

  • Stine Bruun Overgaard ny marketingdirektør i Orkla Danmark

    12.05.2026

  • Lavazza-mærke anerkendes med særligt certifikat: En kaffe til professionelle med afsæt i regenerativt landbrug

    12.05.2026

  • Danskerne kræver bedre dyrevelfærd, men vil stadig ikke betale mere for fødevarer

    12.05.2026

  • Danskerne spiser 160 mio. bananer med god samvittighed

    07.05.2026

  • Ny gourmetrestaurant på Lolland dropper alkoholen helt

    07.05.2026

  • “Enestående bidrag”: Lærer og udviklingskonsulent på Hotel- og Restaurantskolen vinder Erhvervsuddannelsesprisen

    07.05.2026

  • Ny fuglevenlig kaffe er den første af sin slags i Danmark

    07.05.2026

  • Danmarks første frie kokkeskole åbner i Lønstrup

    07.05.2026

  • Sial Paris 2026 – fødevarebranchens globale mødested

    05.05.2026

  • Nye produkter og vækst i friskpres løfter Eckes-Granini Danmarks resultat i svært år

    05.05.2026

  • FødevareDanmark-direktør: “Danskerne er ved at miste forbindelsen til deres egen mad”

    05.05.2026

  • Dansk Cater A/S vinder Den dybe Tallerken 2026

    05.05.2026

  • Isproducenten Hansens skifter ud i toppen og sætter fart på strategien

    05.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik