• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Frugt og grøntFødevareproduktionMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserØkologi og bæredygtighed11. 04. 2024 | Mikkel Bækgaard

OptiClean vil optimere håndteringen i grøntsagsvaskeriet og forlænge holdbarheden på dine gulerødder

Frugt og grøntFødevareproduktionMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserØkologi og bæredygtighed11. 04. 2024 | Mikkel Bækgaard

Projektet OptiClean har, med 5,5 mio. kr. fra GUDP, blæst til kamp mod de halvrådne gulerødder i grøntsagsskuffen. En kombination af optimeret polering og håndtering i vaskeriet skal sikre branche, detailled og forbrugere mod unødvendigt madspild.

Gulerødder
Foto: Freepik.com

Frugt- og grønt-branchen er, rent kilomæssigt, en af fødevaresektorens områder med absolut størst madspild.

Du kender helt sikkert selv til årsagen: Grøntsagsskuffen, der på månedsbasis gennemgås for de glemte, halvrådne kartofler bagerst i skuffen, eller gulerødderne, der er blevet slimede og har fået sorte, utiltalende pletter på skrællen, kastes uden større omtanke i biospanden.

Forbrugernes krav til fejlfrie, friske grøntsager kombineret med produkternes korte holdbarhed, medvirker til, at der årligt kasseres lige knap 100.000 tons frugt og grønt i husholdningerne alene.

Derfor er der al mulig grund til at se nærmere på håndteringen, og udpege områder, der kan forbedre holdbarheden af frugt og grønt.

Et nøglepunkt i håndteringen af rodfrugter såsom gulerødder, rødbeder og kartofler, er trinnet mellem produktionen i marken og salget i detailledet:

Vaskeriet

Når du i dag bevæger dig ned i din lokale dagligvarehandel, er synet af rodfrugter langt fra det syn, der ville møde dig, når rodfrugterne høstes på marken hos primærproducenterne.

I dag vaskes de fleste rodfrugter, før de når frem til forbrugerne. Både for at de fremstår rene og indbydende på hylden, men i særdeleshed også for at gøre det nemt for forbrugerne at anvende grøntsagerne.

”Det har man gjort i mange år, og det har både positive og negative konsekvenser” fortæller projektleder Merete Edelenbos, der står i spidsen for det nye GUDP-projekt OptiClean, der ser ind i at optimere rengøringen af rodfrugter i vaskeriet.

”Det positive er, at man kan se gulerøddernes kvalitet, og at de er nemme at håndtere i køkkenet. Der er ingen tvivl om, at det har boostet forbruget af eksempelvis gulerødder i Danmark. Den negative side er, at holdbarheden er kortere, end hvis de ikke var vasket” fortæller Merete Edelenbos.

De som rengør rodfrugterne, rengør nemlig rigtig mange rodfrugter.

Det betyder et stort gennemløb, hvor der nemt ophobes mikroorganismer i vaskevandet, der bruges til at opløse og fjerne jorden. Mikroorganismerne stammer fra den jord, der sidder på de opgravede rodfrugter.

De er hverken sundhedsfarlige eller skadelige for mennesker, men de kan fremme rådprocesserne og nedsætte holdbarheden, når den sidste jord skal fjernes i det næste trin:

Poleringen

”Når det meste jord er fjernet, skal rodfrugterne poleres. Det svarer til, når man hjemme i køkkenet bruger en skrubbehandske til at fjerne den sidste rest af jord. I denne proces kan der nemt ske skader på skrællen” fortæller Merete Edelenbos.

Hvis cellerne i skrællen går i stykker, og guleroden ikke selv når at reparere skaderne, åbnes en firsporet motorvej for mikroorganismer.  

”Det er ikke et problem hjemme i køkkenet, hvor guleroden typisk spises eller tilberedes med det samme. Men i vaskeriet skal gulerødderne igen igennem en vask, hvor man også genbruger vaskevandet, og derefter på en lang rejse ud til forbrugerne” fortæller Merete Edelenbos og fortsætter:

”Hele humlen ved frugt og grønt er, at varerne kan se nok så fine ud, når de forlader producenterne, men der kan gå frygteligt meget galt på rejsen frem til forbrugerne. Det hele starter i vaskeriet, og fortsætter i forsyningskæden, hvis produkterne ikke opbevares korrekt.”

Vil opnå synergi af effekter

Merete Edelenbos har dog set problemet i vaskeriet og vil sammen med holdet bag OptiClean optimere processen med et mål om at øge holdbarheden for rodfrugter med minimum 7-10 dage og dermed nedbringe madspildet fra frugt og grønt.

For at nå det mål omfavner OptiClean flere aspekter af vaskeprocessen, som Merete Edelenbos fortæller om her:

”Vi starter med poleringen. I poleringen anvender man børster, der renser gulerødderne. Her skal vi undersøge, hvilke forskelle der er ved at bruge bløde, mellemhårde og hårde børster, og hvordan børsternes hårdhed påvirker holdbarheden.”

De forskellige børster vil blive evalueret ved at undersøge skaderne på gulerødderne, ligesom gulerøddernes holdbarhed, efter en simuleret rejse frem til forbrugerne, vil blive undersøgt. 

Derudover arbejder OptiClean også med at forbedre procesvandets kvalitet hen over dagen.

Procesvandet er det vand, der har været i berøring med rodfrugterne, og som af ressourcehensyn genanvendes i vaskeriet.

”Vi skal se ind i, om en optimeret vandkvalitet kan medvirke til at forbedre gulerøddernes holdbarhed. Her vil vi undersøge om en ikke-kemisk løsning til behandling af procesvandet kan bruges til at sikre en bedre vandkvalitet hen igennem produktionsdagen” fortæller Merete Edelenbos og fortsætter:

”Vi vil undersøge gasarten ozon til rensning af procesvandet. Ozon findes naturligt i atmosfæren, og er en utrolig effektiv gas til at nedbryde organisk materiale. Fordelen er, at gassen nedbryder det organiske materiale i procesvandet i en oxidationsproces og lynhurtigt bliver omdannet til ilt og forsvinder ud i luften. Hvis metoden viser sig at være effektiv, vil vi undersøge mulighederne for at implementere metoden i produktionen, fordi den både giver en bedre kvalitet af procesvandet, men også letter rengøringen i vaskeriet”

Mikroorganismer ophobes nemt i vaskeriet, når de konstant får tilført næringsstoffer fra procesvandet. Derfor forventer holdet bag OptiClean også, at det bliver lettere at holde maskinerne rene, når vandkvaliteten forbedres hen over produktionsdagen.     

Projektet forventer at opnå en synergieffekt af indsatserne, der vil være til økonomisk gavn for både vaskerier, leverandører, detailled og forbrugere.

Indfrier OptiClean de opstillede mål, vil du formentlig selv lægge mærke til det, når gulerødderne bagerst i grøntsagsskuffen efter et par uger i køleskabet, helt uventet, viser sig velegnede til råkostsalaten.

Projektet fik tilsagn om projekttilskud på 5.465.865 kr. i GUDP´s første ordinære ansøgningsrunde i 2023 og løber frem til udgangen af 2025.

Skrevet i: Frugt og grønt, Fødevareproduktion, Miljø og sundhed, Råvarer og ingredienser, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Gustav fylder 80 og møder stadig på arbejde hver mandag

Foodservice03. 11. 2026

Den tidligere købmand Gustav Krogh har én fast arbejdsdag om ugen hos Dagrofa Foodservice i Aarhus. Det er en dag, han ser frem til hele ugen. Mandag er ugens højdepunkt for Gustav Krogh. Her møder han ind i Dagrofa Foodservices Cash & Carry-butik i Aarhus, hvor han hjælper med at holde

Bekvemmelighed trumfer pris i danskernes madvalg

Detailhandel og en grosFoodservice03. 11. 2026

De stigende fødevarepriser har sat madbudgettet i fokus. Men når danskerne vælger enklere måltider til sig selv, er det især for at gøre madlavningen hurtig og nem. Det nævnes mere end dobbelt så ofte som prisen som den vigtigste grund, viser en YouGov-undersøgelse for HelloFresh. Fødevarepriserne

Comeback kid vinder prisen ”Kokkenes Kok 2025”

AktueltFoodservice03. 11. 2026

Kokkene har talt: Allan Schultz er kåret som Kokkenes Kok 2025 – en af de mest prestigefulde priser i dansk gastronomi. Prisen gives til en kok, der med faglighed og dedikation har gjort en forskel for den danske gastronomiske branche. Kokkenes Hæderspris gik til Paul Cunningham, og begge priser

Fynsk landmand kåret som Årets Wiuff 2026

AktueltFrugt og grøntLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed03. 11. 2026

En ny generation af landmænd viser vejen for fremtidens danske fødevareproduktion. Mathias Nick Olesen fra Palleshavegaard på Fyn modtager hædersprisen Årets Wiuff 2026 for sit visionære arbejde med jordens frugtbarhed, bæredygtige dyrkningsprincipper og råvarer af høj gastronomisk

Svenske klimadata kan vise vej i Danmark

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed03. 11. 2026

Svenske klimadata kan vise vej i Danmark Et fælles svensk system beregner nu klimaaftryk for over 120.000 fødevarer. Det kan være relevant for danske producenter med varer på det svenske marked og som inspiration til en fælles tilgang herhjemme. Hvordan sammenligner man klimaaftrykket fra

Dansk skimmelost vinder international mejeripris

MejeriMesser og konferencer29. 10. 2026

En blå- og hvidskimmelost fra Gjesing Mejeri har vundet prisen som bedste ost ved International Food Contest 2026. De to øvrige hovedpriser gik til svenske mejerier. En dansk skimmelost, en svensk kirsebæryoghurt og et svensk økologisk smør løb med hovedpriserne, da vinderne af International

Global bælgfrugtindustri roser Danmarks planteindsats og ser muligheder for dansk fødevareteknologi

Frugt og grøntFødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed29. 10. 2026

Den globale brancheorganisation Global Pulse Confederation roser Danmarks evne til at samle landbruget, virksomheder og myndigheder om udviklingen af plantebaserede fødevarer. Samtidig ønsker organisationen at styrke samarbejdet med Danmark. Danmarks indsats for plantebaserede fødevarer får

Turbokylling

Anima jubler over ministers udmelding: Vil forbyde turbokyllinger

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed29. 10. 2026

Minister for Dyrevelfærd, Christian Rabjerg Madsen (S), vil arbejde for et nationalt forbud mod turbokyllinger. Dermed har den samlede regering samt Det Konservative Folkeparti, Liberal Alliance, Enhedslisten og Alternativet meldt ud, at turbokyllinger skal være fortid. Dyreværnsorganisationen Anima

Manden bag Reffen kåret som Årets Ejerleder

AktueltFoodservice29. 10. 2026

Jesper Julian Møller, der står bag blandt andet Reffen, Broens Street Food og Seaside Toldboden, har vundet prisen som Årets Ejerleder 2026 i Hovedstaden. Med mere end en million besøgende om året har Jesper Julian Møller været med til at gøre streetfood til en væsentlig del af den københavnske

Esse er Årets Restaurant i Den danske Spiseguide

AktueltFoodserviceTop29. 10. 2026

Esse i København er Årets Restaurant 2026 ifølge Den danske Spiseguide. Titlen blev uddelt søndag aften på Scandic Strandpark i Kastrup, hvor Brasserie Carl også blev hyldet som Årets Bistro/Brasserie/Trattoria, mens Allan Jørgensen fra Resumé vandt i kategorien Årets

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer præsenterer komplette Fab-løsninger på SEMICON Europa 2026

  • Ardo NV Denmark Office

    Har du prøvet dine grøntsager sådan her?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Færre vakuumpumper, større processikkerhed: central vakuumforsyning hos Migros Luzern

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Hurtigere indkøb, mere tid til maden: Dagrofa Foodservice vinder to Rambuk-priser

  • Ardo NV Denmark Office

    Roger Karlsson bliver ny Account Manager for Ardo i Sverige

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesarbejdet og energiforbruget i osteproduktion

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden har fået mobile fadølsanlæg i sortimentet

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Sidste chance for at komme med til Julens Madscene i Brande

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på FoodTech 2026

  • Sponsoreret indhold

    Den danske fødevaresektor er internationalt anerkendt for sin høje standard inden for kvalitet, hygiejne og fødevaresikkerhed

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Gustav fylder 80 og møder stadig på arbejde hver mandag

    03.11.2026

  • Bekvemmelighed trumfer pris i danskernes madvalg

    03.11.2026

  • Comeback kid vinder prisen ”Kokkenes Kok 2025”

    03.11.2026

  • Fynsk landmand kåret som Årets Wiuff 2026

    03.11.2026

  • Svenske klimadata kan vise vej i Danmark

    03.11.2026

  • Dansk skimmelost vinder international mejeripris

    29.10.2026

  • Global bælgfrugtindustri roser Danmarks planteindsats og ser muligheder for dansk fødevareteknologi

    29.10.2026

  • Anima jubler over ministers udmelding: Vil forbyde turbokyllinger

    29.10.2026

  • Manden bag Reffen kåret som Årets Ejerleder

    29.10.2026

  • Esse er Årets Restaurant i Den danske Spiseguide

    29.10.2026

  • Nyt magasin sætter fokus på saltets betydning i fødevareproduktionen

    27.10.2026

  • Burger King lancerer ny hot burger med Tabasco

    27.10.2026

  • Smørrebrødsiværksætter køber historisk restaurantskib i Nyhavn

    27.10.2026

  • Royal Unibrew og Tivoli forlænger partnerskab

    27.10.2026

  • Prisen blev delt i to: Kommunale kantiner og hospitalskøkken løber med Køkkenprisen

    27.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}