• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Detailhandel og en grosFrugt og grøntTop24. 11. 2021 | Kasper Mundt-Nielsen

Olivenolie-sommelier skal sikre kvaliteten i 600 danske butikker

Detailhandel og en grosFrugt og grøntTop24. 11. 2021 By Kasper Mundt-Nielsen

Et samarbejde mellem olivenolie-sommelier, kok og ernæringsekspert Christina Elver Mørk og Salling Group skal løfte kvaliteten af olivenolie i de danske butikker. Sideløbende med samarbejdet sender Salling to nye certificerede, økologiske ekstra jomfruolivenolier ud i samtlige butikker.

Christina Elver Mørk er uddannet kok og har efterfølgende uddannet sig til procesteknolog med speciale i fødevareprocessor. Hun er ernæringsekspert med mange års kursus- og undervisningserfaring. Hun er endvidere international certificeret olivenolie-sommelier.

– Det kræver en stor viden og ekspertise at løfte kvaliteten op på øverste hylde, som er det vi ønsker i vores butikker. Derfor har vi, som de første i Europa, valgt at indgå et tæt samarbejde med en olivenolie-sommelier. Sammen med Christina får vi over de næste måneder mulighed for at vurdere vores sortiment og den kvalitet, vi har på hylderne. Samtidig får vi, som de eneste i markedet, nu også hendes certificerede ekstra jomfruolivenolier ind i sortimentet i Netto, Føtex og Bilka, forklarer kategorichef i Salling Group, Liselotte Kristoffersen.

Med samarbejdet vil Saling Group bl.a. sikre bedre kvalitet ved at have de rigtige varianter på hylderne. Samtidig gør samarbejdet med Christina Elver, at Salling Groups butikker bliver i stand til at oplyse og vejlede forbrugerne bedre end i dag.

 – Olivenolie er en stor kategori, også i vores butikker. Vi har olier fra mange forskellige lande og fra rigtig mange producenter. Vores ambition er, at vi med dette samarbejde går forrest for at sikre kvaliteten af danskernes olivenolie. Særligt, når det kommer til topkvalitetsolier, kan vi se, at der er et pænt potentiale for at hæve barren i markedet og hjælpe forbrugerne bedre end i dag, siger Liselotte Kristoffersen.

Forbrugerne på en svær jagt efter kvalitetsolivenolie

Olivenolien har de seneste 30-40 år har været en fast ingrediens i danskernes køkken. Alligevel har gennemsigtigheden i forhold til oliernes kvalitet ifølge Christina Elver Mørk længe været en svær størrelse, og mange olivenolier i danskernes køkkener er kendetegnet ved direkte falsk varebetegnelse. Så selv om forbrugerne kan vælge mellem et hav af forskellige olivenolier i dagligvarebutikkerne, kan vejledning og professionel kvalitetssikring af produkterne blive markant bedre.

– Det er ingen hemmelighed, at forbrugerne i mange år har været noget på herrens mark, når det handler om kvaliteten af den olivenolie, de står overfor i butikkerne. Rigtig meget af det, der markedsføres som den fineste kvalitet, er det reelt ikke. Men det er en nærmest umulig opgave for indkøberne i dagligvarehandlen at afgøre, hvad der er hvad. Så for mig som entusiast, ekspert og også producent er det naturligvis et kæmpe skridt frem for de danske forbrugere, at Salling Group vælger at gå foran for at løfte kvaliteten og gennemsigtigheden, siger Christina Elver Mørk.

Hun peger bl.a. på, at Fødevarestyrelsens kontroller har dumpet olivenolier markedsført som den fineste kvalitet af ekstra jomfruolivenolie, fordi flaskerne reelt indeholdt olivenolie af en lavere kvalitet. Senest i december 2019, hvor otte ud af ni testede olier ikke modsvarede prædikatet som ekstra jomfruolivenolie.

– I dag er olivenolie den fødevare i verden, der svindles allermest med efterfulgt af vin, hvilket naturligvis gør det svært at komme svindlen til livs. Derfor er det godt for kunderne, når Danmarks største detailkoncern vælger at samarbejde med mig som olivenolie ekspert, påpeger Christina Elver.

Hun fremhæver, at de to ekstra jomfruolivenolier hun selv producerer i Spanien, og som Salling Group nu får på hylderne i sine danske butikker, ligger milevidt fra langt størstedelen af de olier, der findes på hylderne. Eksempelvis går der 10-12 kg ren olivenfrugt til fremstillingen af en liter af hendes ekstra jomfruolivenolie, mens en gængs variant kun anvender 2 kg oliven.

– Ligesom der findes forskellige æblesorter, findes der også forskellige olivensorter, der smager vidt forskelligt. Og ekstra jomfruolivenolie er faktisk den eneste planteolie, der udelukkende kommer fra frugten. Derfor er kvaliteten, sundheden i form af et høj indhold af antioxidanter og smagen også helt særlig. Det er både min og Sallings ambition, at danske forbrugere fremover i langt højere grad får nem, gennemsigtig adgang til den ypperste kvalitet, når de handler ind, forklarer Christina Elver.

Skrevet i: Detailhandel og en gros, Frugt og grønt, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Tre produkter fra Lidls populære Madværket serie nomineret til europæisk pris

Detailhandel og en gros19. 02. 2026

Tre danskproducerede hverdagsfavoritter fra Lidls Madværket er i år i finalen ved European Private Label Awards 2026. Denne gang er det havregryn, skyr neutral og økologisk piskefløde, der markerer endnu en international anerkendelse af danske leverandører i europæisk topklasse. Tre

Go Nordic Cruiseline og leverandør holder skruen i vandet de næste 4 år

Detailhandel og en grosFoodservice19. 02. 2026

Go Nordic Cruiseline har indgået en 4-årig aftale med Dagrofa Foodservice, der fortsætter som fødevareleverandør til skibene Nordic Crown og Nordic Pearl på den populære rute mellem København og Oslo. Hvert år sejler mere end 700.000 gæster med Go Nordic Cruiseline på den ikoniske rute mellem

REMA 1000 indfrier målsætning for dyrevelfærd i køledisken

AktueltDetailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed19. 02. 2026

Discountkæden REMA 1000 har indfriet sin målsætning for dyrevelfærdsmærket grisekød anbefalet af Dyrenes Beskyttelse. I 2025 udgjorde det mere end en fjerdedel af det samlede salg, mens REMA 1000 tog vigtige skridt i salget af fjerkræ med høj dyrevelfærd. Kalenderåret 2025 er et afsluttet

Nye optagelser fra grise-toppen: Dyreorganisation politianmelder

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed19. 02. 2026

Optagelser afslører ifølge dyreværnsorganisationen Anima grumme forhold for dyrene hos endnu en række magtfulde griseproducenter, der nu er meldt til politiet. Anmeldelserne kommer i kølvandet på et borgerforslag om manglende dyrevelfærd hos danske grise. Kun to måneder efter TV 2s dokumentar

Nyt studie: Selskabelige mennesker spiser mere kød

Forskning og uddannelseKød, fisk og fjerkræTop19. 02. 2026

Det er ikke dine værdier, som afgør, om du har kød på tallerkenen, lyder den overraskende konklusion. Hvad får os til at spise kød? Og har vi gris på gaflen i bestemte situationer – men ikke i andre? Det spørgsmål satte et forskerhold, som involverer gæsteprofessor Wencke Gwozdz fra CBS, sig

Ny rapport: Hjemmearbejde ændrer danskernes madvaner

Forskning og uddannelseMiljø og sundhed17. 02. 2026

HelloFresh lancerer trendrapporten Danmark til bords 2025, som kortlægger, hvordan hjemmearbejde og ændrede hverdagsrutiner har sat et varigt aftryk på danskernes måde at lave mad på. Rapporten viser, at fleksible arbejdsdage har givet danskerne nye madvaner - med mere planlægning, mere hjemmelavet

Fors stiller skarpt på madspild

Miljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 02. 2026

Mad hører til i maven og ikke i skraldespanden. I en ny kampagne sætter Fors fokus på madspild, madaffald og ikke mindst forskellen på de to. Madspild er mad, der kunne være spist, men som ikke blev det og derved gik til spilde. Madaffald er derimod de dele af fødevarerne, vi ikke kan spise –

To danske klassikere lancerer rugbrød og øl skabt til det uformelle måltid

AktueltBrød og kagerDrikkevarer17. 02. 2026

To af Danmarks traditionelle fødevarebrands med rødder tilbage i 1800-tallet, Carlsberg og Schulstad, er gået sammen og lancerer nu to nye produkter: Barbaras Brød og Barbaras Bryg, der hylder deres fælles familiehistorie og samtidig inviterer danskerne tilbage rundt om det fælles måltid. Det

Efter 115 år: Krogs Fiskerestaurant lukker – og vender tilbage med store ambitioner

AktueltFoodservice17. 02. 2026

Efter 115 år på samme adresse er Krogs Fiskerestaurant lukket. Den ikoniske restaurant på Gammel Strand genåbner til foråret i en gennemrenoveret udgave med nyt ejerskab, nyt køkken og markant højere gastronomiske ambitioner. Krogs Fiskerestaurant bliver til en fuldblods gourmetrestaurant, der skal

Ny undersøgelse afslører: Dyrevelfærd i danske fastfoodkæder under al kritik

FoodserviceKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed17. 02. 2026

Populære fastfood-kæder som McDonalds og Domino’s står meget svagt i ny bred undersøgelse om kyllinge-velfærd. “Hvis man går op i dyrevelfærd for kyllinger, skal man ikke hente sin sandwich eller burger i de mest udbredte fastfood-kæder som Burger King, McDonalds eller pizzakæden Domino’s.

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Energiomkostninger reduceret med 50% via et centraliseret vakuumsystem

  • Sponsoreret indhold

    INTERNORGA, 13.–17. marts 2026

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Invitation til kulinarisk masterclass: Desserter på 30 sekunder

  • DENIOS ApS

    Olien flød ud i vandet – men én ting inddæmmede den

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer vakuumløsninger til skalerbare brug af brint og kulstof

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

  • DENIOS ApS

    Hvad er forskellen på et brandsikkert skab og et batteriskab?

  • DENIOS ApS

    Skal dit truckværn være af stål eller plast?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Tre produkter fra Lidls populære Madværket serie nomineret til europæisk pris

    19.02.2026

  • Go Nordic Cruiseline og leverandør holder skruen i vandet de næste 4 år

    19.02.2026

  • REMA 1000 indfrier målsætning for dyrevelfærd i køledisken

    19.02.2026

  • Nye optagelser fra grise-toppen: Dyreorganisation politianmelder

    19.02.2026

  • Nyt studie: Selskabelige mennesker spiser mere kød

    19.02.2026

  • Ny rapport: Hjemmearbejde ændrer danskernes madvaner

    17.02.2026

  • Fors stiller skarpt på madspild

    17.02.2026

  • To danske klassikere lancerer rugbrød og øl skabt til det uformelle måltid

    17.02.2026

  • Efter 115 år: Krogs Fiskerestaurant lukker – og vender tilbage med store ambitioner

    17.02.2026

  • Ny undersøgelse afslører: Dyrevelfærd i danske fastfoodkæder under al kritik

    17.02.2026

  • Nemlig styrker øko-andelen trods pres i markedet

    12.02.2026

  • Lavazza opruster med Coffee Trainer på det danske marked

    12.02.2026

  • Emballageafgift: Administrationen koster langt mere end selve afgiften

    12.02.2026

  • Kendte københavnske restauranter laver auktion til fordel for børn med livstruende sygdomme

    12.02.2026

  • Danmark må afgive førstepladsen i økolog

    12.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik