• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltDrikkevarerFoodserviceKonfekture23. 04. 2024 | Mikkel Bækgaard

Nytænkende cocktails med gelato-softice

AktueltDrikkevarerFoodserviceKonfekture23. 04. 2024 By Mikkel Bækgaard

Isfirmaet I Scream Ice Cream lancerer en smagfuld eyecatcher til sommerens fristelser på barer, caféer og restauranter. De lancerer således det nye koncept Softice Gelato Cocktails (med alkohol) og Softice Gelato Mocktails (uden alkohol).

Softice Gelatoen “I Scream Pink Tornado” taler til den søde tand, der kan lide lakrids. Denne cocktail er designet i form af knust is, 4 cl fløde, 2 cl Lakrids Shot, IL Primo Hindbær Lakrids Softice Gelato og 2 cl Lakrids Shot. Pyntet med hindbær. I løbet af sæsonen vil I Scream Ice Cream introducere flere Softice Gelato Cocktails. 

Denne innovative fusion af I Scream Ice Cream’s populære IL Primo Soft Ice Gelato og normale ingredienser i cocktails og mocktails er specialt designet til at nytænke oplevelsen af både cocktails og mocktails på barer, caféer, restauranter, spa hoteller og hoteller.

Denne nye produktlinje blev første gang præsenteret af I Scream Ice Cream på Skandinaviens største fødevaremesse, Foodexpo i Herning i marts. I Scream Ice Cream præsenterer nu et komplet unikt Cocktailkort med en række I Scream Softice Gelato Cocktails, der udfordrer traditionelle cocktails og drinkskoncepter. Det nye Softice Gelato Cocktail koncept er både med og uden alkohol. Det unikke koncept blive kørt sideløbende med isfirmaets populære IL Primo Softice Gelatoes, hvor målgruppen har 16 glutenfri, laktosefri eller veganske varianter at vælge mellem på det traditionelle iskort og som alle er lavet på italienske opskrifter.

Inspireret af alverdens cocktails

Historisk set går cocktailens rødder tilbage til det 19. århundrede, hvor den blev defineret som en alkoholisk drik bestående af spiritus, sukker, vand og bitter. Fra forbudstiden i USA til moderne tid har cocktailen udviklet sig som et symbol på innovation og kreativitet inden for drikkevarebranchen og I Scream Ice Cream’s lækre og velsmagende Softice Gelato Cocktail kreationer er ingen undtagelse.

Alverdens cocktails har altid været en kilde til fascination og inspiration, og dens udvikling afspejler samtidigt tendenser og smag. I Scream Ice Creams Softice Gelato Cocktails er et eksempel på denne udvikling, der forener den klassiske cocktailoplevelse med den forfriskende fornøjelse af isfirmaets Gourmet Softice Gelato.

Afkøling bidrager her med smag

Is spiller en afgørende rolle i enhver cocktail, og I Scream Ice Cream har taget dette i betragtning ved at sikre, at deres Softice Gelato Cocktails er skabt med omhu og ekspertise. Det er vigtigt at bemærke, at isens smeltning ikke kun afkøler Cocktailen, men også bidrager til smag og konsistens, hvilket er afgørende for den samlede oplevelse.

”Det her er verdens første luksus cocktail. Der er cocktails og så er der luksus cocktails, hvilket man må sige at I Scream Softice Gelatos er et klokkeklart eksempel på. Det her er en ekstra streg under at I Scream Ice Cream leverer highend på højt plan” udtaler Kim Loudrup, ejer af Dageløkke Havn, Restaurant Kork & Godt, samt strandfestivallen Liv & Glade Dageløkke.

Alternativ til strawberry daquiri

Den røde cocktailløber er blandtandet rullet ud til I Scream Ice Cream’s Softice Gelato Cocktail ”I Scream Red Carpet”, der er en nyt alternativ til den velkendte Strawberry Daiquiri. ”I Scream Red Carpet” består af knust is, 4 cl jordbær sirup, 2 cl friskpresset limesaft, 2 cl cointreau, IL Primo Jordbær Softice Gelato og 2 cl jordbær tequila. Smagsoplevelsen er pyntet med et jordbær
og mynteblad.

En ren vegansk cocktail med tropiske undertoner er en anden kreation, “I Scream Vegan Sunshine”, der er kreeret med knust is, 3 cl tonic, 2 cl friskpresset limesaft, vegansk IL Primo Passionsfrugt Softice Gelato Sorbet og 2 cl Passoã passionsfrugtlikør. Pyntet med passionsfrugt eller mynte. 

Der er også udviklet en ”pendant” til den velkendte Espresso Martini. I Scream Ice Cream har nemlig udviklet en Softice Gelato Cocktail, der har fået titlen ”I Scream Capricorn”, der summer af hygge og wellness for smagsløgene. Knust is, kaffe, 1 cl Kahlùa, IL Primo Cappuccino Softice Gelato og 2 cl Baileys Original Irish Cream. Pyntet med en kaffebønne.

Skrevet i: Aktuelt, Drikkevarer, Foodservice, Konfekture

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk Akvakultur Producentorganisation åbner ny medlemskategori for tangproducenter

Fødevareproduktion11. 06. 2026

Ny medlemskategori skal give tangproducenter større adgang til DAPO og styrke organisationens repræsentation af et akvakulturerhverv i udvikling. Dansk Akvakultur Producentorganisation (DAPO) udvider nu organisationens medlemsstruktur med en ny medlemskategori målrettet tangproducenter. Den nye

Nyt dansk romfirma lancerer rom modnet på dansk eg

AktueltDrikkevarer11. 06. 2026

RosenHill Spirits i Stenløse lancerer en serie rom, udviklet med afsæt i traditionel caribisk rom og modning på dansk eg. Efter mere end ti års arbejde med at undersøge, hvordan hvid rom udvikler sig ved modning på dansk eg, lancerer RosenHill Spirits nu sine første produkter. Når caribisk

Tetra Pak reducerer klimaaftryk i værdikæden med 34 procent

Emballage11. 06. 2026

Tetra Pak har reduceret sine drivhusgasudledninger på tværs af værdikæden med 34 procent siden 2019 og er dermed godt på vej mod selskabets klimamål for 2030. Det fremgår af emballage- og fødevareteknologivirksomhedens nye bæredygtighedsrapport for 2025. Ifølge rapporten har virksomheden i

Restaurant Flammen når historisk milepæl og åbner restaurant nummer 20 i Danmark

AktueltFoodservice11. 06. 2026

Familievirksomheden Restaurant Flammen markerer en historisk milepæl, når kædens restaurant nummer 20 i Danmark åbner den 18. juni. En rejse, der er blevet mulig takket være millioner af gæster, 1.000 medarbejdere og en stærk tro på at skabe gode gæsteoplevelser. Da familien Rosenfeldt Sunddal

Noma genåbner som restaurant – ny ledelse tager over efter turbulent forår

FoodserviceTop11. 06. 2026

Noma genåbner den 5. august, selvom planen ellers har været, at restauranten skulle bevæge sig væk fra den klassiske restaurantdrift og i højere grad fokusere på forskning, produktudvikling og internationale pop-up-projekter. Det oplyser Noma i en meddelelse onsdag. Genåbningen markerer

Selina Juul, stifter af Stop Spild af Mad

Bred folkelig opbakning i kampen mod madspild: Danskerne elsker “grimme” grøntsager og frugt

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed09. 06. 2026

Selvom agurketiden så småt melder sin ankomst i de danske medier, er der intet kedeligt over danskernes appetit på at bekæmpe madspild. En ny undersøgelse foretaget af Verian for Stop Spild Af Mad viser en massiv folkelig opbakning til de skæve, ukurante og uperfekte grøntsager og frugt - mere end 3

Mutti stormer frem med 33 procent vækst i salget

Frugt og grøntRåvarer og ingredienser09. 06. 2026

Mutti, den italienske tomatproducent, har etableret sig som det førende tomatbrand i Danmark ved at kombinere hurtige markedsandelsgevinster med tocifret vækst i omsætningen, hvilket gør Danmark til det stærkest præsterende marked globalt for virksomheden i 2025. Mutti opnåede i 2025 en

Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

AktueltFoodserviceFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræ09. 06. 2026

Kender du en restaurant, der for alvor mestrer smag, håndværk og råvareforståelse? Så er det nu, du kan indstille den til de prestigefyldte kokkekonkurrencer: Årets ret med grønt, Årets ret med gris, Årets ret med ost og Årets ret med fisk & skaldyr 2026. Konkurrencerne, der afvikles af

Topforsker bag verdens største studier om plantebaseret kost gæster Danmark

AktueltForskning og uddannelseFrugt og grøntMesser og konferencerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed09. 06. 2026

Dr. Gary E. Fraser har i årtier undersøgt sammenhængen mellem plantebaseret kost, sygdomsrisiko og levealder. I juni gæster han Aalborg, Aarhus, Odense, Næstved og København med foredrag om, hvad forskningen viser, samtidig med at den nye regering lægger op til at fjerne momsen på frugt og

Mellem havvindmøllerne vokser en ny fødevareindustri frem

Forskning og uddannelseFrugt og grøntFødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed09. 06. 2026

Forskere har dokumenteret, at tang kan dyrkes effektivt i havvindmølleparker ude på havet. Teknologien er klar til opskalering. Nu handler udfordringen i højere grad om at få tangen videre fra havet og ud på danskernes tallerkener. Når vi taler om havvindmøller, handler det som regel om strøm.

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Vind et fodboldbord til din arbejdsplads

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Skal du til spildevandsfestival på KærligHeden?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Dansk Akvakultur Producentorganisation åbner ny medlemskategori for tangproducenter

    11.06.2026

  • Nyt dansk romfirma lancerer rom modnet på dansk eg

    11.06.2026

  • Tetra Pak reducerer klimaaftryk i værdikæden med 34 procent

    11.06.2026

  • Restaurant Flammen når historisk milepæl og åbner restaurant nummer 20 i Danmark

    11.06.2026

  • Noma genåbner som restaurant – ny ledelse tager over efter turbulent forår

    11.06.2026

  • Bred folkelig opbakning i kampen mod madspild: Danskerne elsker “grimme” grøntsager og frugt

    09.06.2026

  • Mutti stormer frem med 33 procent vækst i salget

    09.06.2026

  • Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

    09.06.2026

  • Topforsker bag verdens største studier om plantebaseret kost gæster Danmark

    09.06.2026

  • Mellem havvindmøllerne vokser en ny fødevareindustri frem

    09.06.2026

  • 60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

    04.06.2026

  • Smørrebrød vækker blandede følelelser hos unge

    04.06.2026

  • Valencia bringer World Paella Day Cup til København

    04.06.2026

  • Fødevarebranchen jubler over lavere moms: “En sejr for forbrugerne”

    04.06.2026

  • Ny regering splitter fødevareerhvervet: Ros fra dyreværnsorganisationer – bekymring i landbruget

    04.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik